Рішення № 132985878, 29.12.2025, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.12.2025
Номер справи
560/12973/25
Номер документу
132985878
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/12973/25

РІШЕННЯ

іменем України

29 грудня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Хмельницького обласного центру зайнятості про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовною заявою до Хмельницького обласного центру зайнятості, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати наказ Хмельницького обласного центру зайнятості від 18 червня 2025 року № 127 "Про повернення коштів мікрогранту фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 )".

В обґрунтування позовних вимог вказує, що відповідачем порушено порядок проведення моніторингу та контролю виконання умов договору про надання мікрогранту ОСОБА_1 , а також оцінка поведінки позивача як порушення умов договору мікрогранту (нібито нецільового його використання) є цілком надуманою та необґрунтованою, оскільки вона була зроблена відповідачем на підставі лише певних припущень працівників центру зайнятості, тобто на основі непідтвердженої інформації.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідачем 07.08.2025 подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач в задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що відповідний виїзний контроль було здійснено на підставі обґрунтованого прохання представника позивача, та в межах періоду визначеного пунктом 21 Порядку надання мікрогрантів. Вказує, що надане Позивачем в ході проведених моніторингів використання коштів мікрогранту для огляду обладнання не відповідає а ні бізнес плану, а ні договору поставки №01/29-11-2022 від 29.11.2022, а ні рахунку на оплату №17 від 29.11.2022, а ні видатковій накладній від 30.11.2022 №25, згідно яких здійснювалася закупівля за кошти мікрогранту.

Позивач та відповідач подали відповідь на відзив та заперечення на відповідь на відзив, в яких навели обгрунтування, аналогічні тим, які наведені у позові і відзиві відповідно.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 зареєстрований фізичною особою - підприємцем та відповідно до наказу Державного центру зайнятості №91 від 19.08.2022 отримав мікрогрант у розмірі 249500 грн (дата укладення договору - 30.08.2022, дата зарахування коштів на рахунок отримувача - 18.11.2022).

Працівниками Хмельницької філії Хмельницького обласного центру зайнятості проведено виїзний контроль дотримання умов договору мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу, за результатами якого складено акт №180 від 30.04.2025.

У висновках акту зазначено, що мікрогрант ФОП ОСОБА_1 було використано на закупівлю обладнання, проте наявне обладнання не в повному обсязі відповідає тому, яке заявлене у бізнес-плані та накладній на придбання товару, а саме: бізнес-план передбачає наявність промислового мініпарогенератора Primula ATMOS в комплекті з праскою (1 шт.), а на момент виїзного контролю в наявності є промисловий парогенератор SILTER SPR/MX10 (1 шт) (відповідно до чинної редакції постанови КМУ №738 від 21.06.2022 року на дату підписання договору про надання мікрогранту).

На закупівлю обладнання є договір поставки з постачальником, рахунок та видаткова накладна, але обладнання, яке наявне по місцю здійснення господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 (а саме: BRUCE №562ADI-02BBx356 (1 шт), BRUCE-P5UT-01GBx356 (1 шт), BRUCE RA6 (1 шт), BRUCE RA4 (1 шт), BRUCE VC009DII- 08064P/UTL (1 шт), BRUCE X5S (1 шт), BRUCE 5214D MO3/333 (1 шт) SILTER SPR/MX10 (1 шт), не в повній мірі відповідають обладнанню, яке зазначене у наданих грантоотримувачем рахунку на оплату №17 від 29.11.2022 та видатковій накладній № 25 від 30.11.2022 (а саме: промислова швейна машина BRUCE P5000-UT-01GBx356 к-т (2 шт), промислова швейна машина B6000-4-03/333 к-т (2 шт), промислова швейна машина BRC-8750-003 к-т (1 шт, промислова швейна машина BRUCE X5S-4-M03/333 к-т (2 шт), парогенератор ATMOS PRIMULA з праскою (1 шт)).

У зв`язку із встановленням факту нецільового використання мікрогранту наказом Хмельницького обласного центру зайнятості від 18.06.2025 № 127 "Про повернення коштів мікрогранту фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 )" встановлено фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 повернути кошти мікрогранту в сумі 249500 грн уповноваженому банку (АТ "Державний ощадний банк України") на рахунок, з якого здійснено перерахування мікрогранту.

Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 12 Закону України від 22.03.2012 №4618-VI "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" (далі Закон - №4618-VI) передбачено, що державна підтримка надається суб`єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою статті 55 ГК України.

Державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб`єктів малого і середнього підприємництва. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 №738 затверджено Порядок надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі - Порядок №738, у редакції, чинній на момент надання позивачу мікрогранту), який визначає умови, критерії, механізм використання коштів, передбачених Міністерством економіки України у загальному фонді за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету за програмою "Надання грантів для створення або розвитку бізнесу" для надання безповоротної державної допомоги фізичним особам, суб`єктам господарювання у формі мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу.

Відповідно до пункту 4 Порядку №738 розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50000 гривень та не перевищує, зокрема, 250000 гривень у випадку зобов`язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників на умовах, визначених цим Порядком.

Пунктом 5 Порядку №738 передбачено, що мікрогранти надаються для покриття таких напрямів витрат, як: придбання обладнання, необхідного для провадження господарської діяльності отримувачем, яке не підлягає відчуженню до виконання умов договору про надання мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього уповноваженим банком відповідно до договору застави); закупівля ліцензійного програмного забезпечення, тварин, сировини, матеріалів, товарів та послуг, пов`язаних з виробництвом продукції/ наданням послуг (якщо такі витрати становлять не більше 20 відсотків розміру мікрогранту) (деталі зазначаються отримувачем у бізнес-плані); послуги маркетингу та реклами (якщо така послуга становить не більше 10 відсотків розміру мікрогранту); орендна плата за нежитлове приміщення (якщо така орендна плата становить не більше 25 відсотків розміру мікрогранту); орендна плата за обладнання (якщо така орендна плата становить не більше 10 відсотків розміру мікрогранту); лізинг обладнання (крім автомобілів, мотоциклів та інших транспортних засобів особистого користування); використання у підприємницькій діяльності прав інших суб`єктів господарювання (комерційна концесія).

За пунктами 8, 9 Порядку №738 заяву на отримання мікрогранту (далі - заява) подають отримувачі, зокрема, фізичні особи - підприємці - громадяни України.

Отримувачем може бути фізична особа, яка має намір розпочати підприємницьку діяльність і бере на себе зобов`язання зареєструватися фізичною особою - підприємцем або створити юридичну особу у випадку отримання позитивного рішення про надання мікрогранту.

Заява формується отримувачем особисто або у відділенні уповноваженого банку засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) після проходження ним ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, та/або інших засобів ідентифікації, які дають змогу однозначно встановлювати особу отримувача.

Заява формується засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до відомостей, визначених пунктами 10 і 11 цього Порядку. Формування заяви закінчується накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису або електронної системи BankID.

Невід`ємним додатком до заяви є бізнес-план, форма якого визначається Мінекономіки.

Заяви, подані без бізнес-плану, не розглядаються.

Кінцевий строк подання заяв визначається Мінекономіки з урахуванням наявного фінансування, про що Мінекономіки інформує Державний центр зайнятості та уповноважений банк. Мінекономіки встановлює кінцеві строки подання заяв у межах календарного року та визначає граничну суму мікрогрантів, що видаються на всі заяви, подані до одного кінцевого строку.

Уповноважений банк формує перелік поданих заяв, а також їх зберігання в електронній базі даних протягом трьох років з дня завершення прийому заяв.

Мікрогрант надається отримувачу одноразово.

Згідно з пунктом 20 Порядку №738 для отримання мікрогранту отримувач укладає договір мікрогранту. У договорі мікрогранту обов`язково зазначаються цілі використання мікрогранту з переліку, визначеного пунктом 5 цього Порядку, умови, невиконання або неналежне виконання яких може призвести до повернення отримувачем отриманих коштів. Обов`язковою умовою договору мікрогранту є створення протягом шести місяців з дня укладення договору мікрогранту робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 цього Порядку, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як на 24 місяці.

У разі звільнення працівників, працевлаштованих відповідно до абзацу третього цього пункту, до закінчення дворічного строку з дня працевлаштування на їх робочі місця у межах дворічного строку працевлаштовуються інші особи.

У разі невиконання обов`язкової умови договору мікрогранту отримувач зобов`язаний повернути різницю між сумою отриманого мікрогранту та фактично сплаченими податками, зборами (обов`язковими платежами), єдиним внеском на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Відповідне рішення приймається регіональним центром зайнятості. Отримувач здійснює повернення зазначеної різниці уповноваженому банку не пізніше останнього робочого дня місяця, у якому спливає трирічний строк реалізації проекту. Уповноважений банк протягом п`яти робочих днів повертає зазначені кошти на рахунок Мінекономіки, відкритий в Казначействі, для подальшого їх перерахування до Державного бюджету України в установленому порядку. Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до законодавства.

Відповідно до пункту 21 Порядку №738 Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача протягом трьох років з дня укладення отримувачем договору мікрогранту або до повного виконання обов`язкової умови договору, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку.

Стосовно правомірності проведення перевірки суд зазначає, що Порядком №738 передбачено трирічний строк реалізації проекту, на який видається мікрогрант. При цьому зазначений трирічний строк може бути продовжений, зокрема, у разі призову отримувача на військову службу.

Відтак суд вважає, що оскільки станом на 30.04.2025 (підписання акту виїзного контролю №180) трирічний строк не закінчився, відповідач правомірно здійснив перевірку позивача.

Стосовно нецільового використання мікрогранту ОСОБА_1 суд звертає увагу, що Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2024 №491 "Про внесення змін до порядків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 р. №738" пункт 21 Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу викладено в новій редакції, зокрема, відповідно до абзацу 6 цього пункту "Не вважається нецільовим використанням коштів мікрогранту: зміна моделі, марки, кількості, вартості предметів закупівлі, якщо такі предмети закупівлі за своїм функціональним призначенням є аналогічними зазначеним у бізнес-плані та відповідають напрямам витрат, визначеним пунктом 5 цього Порядку, і якщо зміна здійснена в межах суми наданого мікрогранту".

Хмельницьким обласним центром зайнятості не було встановлено фактів того, що зміни в обладнанні, закупленому ФОП ОСОБА_1 за рахунок коштів мікрогранту, не відповідають напрямам витрат, визначених метою цього мікрогранту, або відбулась закупівля не в межах суми наданого мікрогранту.

Враховуючи те, що швейні машинки та парогенератор за своїм функціональним призначенням є аналогічними зазначеним у бізнес-плані, суд вважає висновки акту №180 від 30.04.2025 про нецільове використання мікрогранту такими, що не відповідають вимогам Порядку №738.

Відтак, наказ Хмельницького обласного центру зайнятості від 18.06.2025 № 127 "Про повернення коштів мікрогранту фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 )" є протиправним, а отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Позивач сплатив судовий збір у розмірі 1996,00 гривень, тому ці витрати необхідно присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Хмельницького обласного центру зайнятості задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Хмельницького обласного центру зайнятості від 18.06.2025 № 127 "Про повернення коштів мікрогранту фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 )".

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1996 (одну тисячу дев`ятсот дев`яносто шість) гривень 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Хмельницького обласного центру зайнятості.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Фізична особа підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Хмельницький обласний центр зайнятості (пров. Шевченка, 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29001 , код ЄДРПОУ - 03491381)

Головуючий суддя О.О. Михайлов