Єдиний державний реєстр судових рішень
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/5978/25
29 грудня 2025 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Юзьківа М.І., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
ОСОБА_1 (далі позивач), в інтересах якого діє адвокат Скакун Марія Миколаївна, звернувся до суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі відповідач 1, або ІНФОРМАЦІЯ_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі відповідач 2, або ІНФОРМАЦІЯ_4 ) з такими позовними вимогами:
визнати бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо невнесення відповідного запису (відомостей) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про виключення з військового обліку ОСОБА_1 ;
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_6 про включення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (система «Оберіг») ОСОБА_1 , як такого, що перебуває на військовому обліку (номер запису 020220239309060400208);
визнати протиправною бездіяльність щодо відмови відповідачів - ІНФОРМАЦІЯ_5 та ІНФОРМАЦІЯ_6 у внесенні (виправленні, коригуванні та/або доповненні) змін ( відомостей)про виключення з військового обліку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (система «Оберіг»), у порядку Закону України «Про звернення громадян» та Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів»;
зобов`язати відповідачів - ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_8 внести (виправити, коригувати та/або доповнити) зміни (відомості) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів «Оберіг» про виключення з військового обліку ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог у заявах по суті справи вказує, що позивач з 25 жовтня 2019 року перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) АДРЕСА_1 . Після початку повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України, 01.07.2022 року ОСОБА_1 пройшов військово-лікарську комісію (ВЛК) у згаданому РТЦК. Військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_10 позивач був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі пп.3 п.6 чт.37 ЗУ «Про військовий обов`язок та військову службу», що підтверджується відповідними відмітками у тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного. Позивач був упевнений, що виключений з військового обліку безповоротно, оскільки мав на те всі законні підстави, підтверджені висновком військово-лікарської комісії від 01.07.2022 року та відповідними відмітками у військово-обліковому документі.
В подальшому, у зв`язку з постійними ракетними обстрілами міста Харків, позивач прийняв вимушене рішення переїхати до міста Тернопіль та змінити професію, у зв`язку з чим вступив до навчального закладу з метою здобуття освіти у сфері ІТ-технологій. Під час вступу його зобов`язали подати військово-облікові документи. Проте на той момент вони залишалися в місті Харків, і він не мав фізичної можливості їх отримати, оскільки поїздка до Харкова становила пряму загрозу його життю та здоров`ю. Через обмежені строки вступної кампанії, він звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_6 з проханням отримати необхідні облікові документи. Під час візиту до ТЦК він повідомив про те, що був виключений з військового обліку на підставі рішення ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 01.07.2022 року, відповідно до якого визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Однак, замість перевірки зазначених відомостей та запиту до ІНФОРМАЦІЯ_11 для підтвердження документів, представники ІНФОРМАЦІЯ_12 повідомили йому, що у зв`язку зі зміною місця проживання він зобов`язаний стати на військовий облік за новою адресою, а також наполягали на повторному проходженні військово-лікарської комісії. При цьому, йому не було надано можливості покинути приміщення ТЦК без проходження повторного медичного огляду. Під час проходження ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 лікарі не врахували наявні у нього захворювання, формально провели огляд та пояснили, що це лише технічна формальність, і що після надання оригінальних документів із Харкова його дані буде поновлено, а статус непридатного відновлено. Коли запрацював додаток «Резерв+», позивач за допомогою додатку перевірив, яка інформація щодо нього наявна в реєстрі. За даними реєстру «Оберіг» ОСОБА_1 виявив, що він станом на 18.05.2024 р. перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_13 а в постанові ВЛК від 25.07.2022 року вказано, що придатний до військової служби, що не відповідає дійсності. Відповідно, жодних змін, внесення актуальної інформації посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_12 , не було здійснено. Статус непридатного до служби за висновком ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_10 від 01.07.2022 року не відображено. Попри наявність чинного рішення військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 01.07.2022 року, яким позивача було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_14 не виконали покладених на них законом обов`язків та не внесли до Реєстру інформацію про його виключення. Така бездіяльність призвела до збереження у системі некоректних даних про статус позивача, що, у свою чергу, дало можливість іншим суб`єктам владних повноважень - зокрема ІНФОРМАЦІЯ_12 - безпідставно поновити його на військовому обліку за номером в реєстрі Оберіг - 020220239309060400208.
З огляду на викладене позивач вважає, що права та законні інтереси ОСОБА_1 були порушені як протиправними діями посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_12 , які без законних підстав поновили його на військовому обліку, так і бездіяльністю посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 , які не забезпечили належного виконання свого обов`язку щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів достовірних відомостей про виключення позивача з обліку.
Відповідач 1 у відзиві позовні вимоги заперечує та просить відмовити у їх задоволенні. Обґрунтовуючи заперечення вказує, що Начальником відділу військового обліку, бронювання та впровадження ДРВ сектору МОР ІНФОРМАЦІЯ_15 , в межах повноважень в період з 21.02.2024 року по 29.02.2024 року було проведено перевірку своєчасності, повноти та достовірності внесення інформації посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів. За результатами перевірки було виявлено зміну персональних та службових даних призовників, військовозобов`язаних та резервістів у значної кількості осіб (в тому числі і у позивача) в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, які зареєстровані в різних областях України, на підставі рішень військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 , прийнятих за період часу - 01.05.2022 року по 29.07.2022 року. У вказаний період військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_3 не функціонувала, оскільки згідно наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_15 від 24.06.2022 року №205 медична комісія була створена на базі ІНФОРМАЦІЯ_16 , для медичного огляду громадян, які призиватимуться по мобілізації з наступних ІНФОРМАЦІЯ_3 : АДРЕСА_2 . Головою комісії була призначена ОСОБА_2 - лікар-терапевт КНП «Міська поліклініка №26» ХМР (Шевченківський район).
СУ ГУ НП в Харківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024222750000124 та №42024222750000126 від 01.03.2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.366, ч.3 ст.332 КК України. У зв`язку з відкриттям кримінального провадження та відповідно до ухвали слідчого судді Київського районного суду м. Харкова від 14.05.2024 року, усі наявні документи, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , що знаходились у ІНФОРМАЦІЯ_3 , були вилучені СУ ГУНП України в Харківській області та по теперішній час не повернуті до ІНФОРМАЦІЯ_18 .
Відповідач 2 позов не визнає та просить відмовити у його задоволенні. Заперечуючи позовні вимоги вказує, що відповідно до наданого суду тимчасового посвідчення військовозобов`язаного Позивач 25.10.2019 року був взятий на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_10 ( АДРЕСА_1 ), пройшов військово-лікарську комісію та 01.07.2022 року згідно запису у тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного був знятий з військового обліку, однак відомості щодо зняття Позивача не були внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів. Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів «ОБЕРІГ», починаючи з 25.07.2022 року перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_13 та відсутні будь-які дані про перебування позивача на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_19 .
Виключення з військового обліку військовозобов`язаного має чітко визначений алгоритм дій для здійснення якого Порядком №1487 (до 05.01.2023 Порядком №921) передбачена обов`язкова особиста присутність військовозобов`язаного у ІНФОРМАЦІЯ_3 , та не обмежена лише проставленням відповідної відмітки у військово-обліковому документі (військовому квитку або тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного).
Законодавством встановлено, що виключення військовозобов`язаного з військового обліку повинне відбуватися у спосіб визначений відповідним порядком, що вимагає здійснити відповідні встановлені законодавством дії.
Також Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом МОУ від 14.08.2008 №402 виключно визначає підстави для прийняття відповідного рішення начальником ТЦК ВЛК про придатність або непридатність до служби із подальшим записом y військово-обліковий документ, що потім повинно автоматично переноситись до Реєстру, оскільки Реєстр заповнюється даними лише після прийняття відповідного рішення.
Враховуючи вищенаведене відповідальним за завершення процедури виключення позивача з військового обліку та внесення відомостей до Єдиного державного реєстру військовозобов`язаних інформації щодо призовників і військовозобов`язаних про виключення позивача з військового обліку є саме ІНФОРМАЦІЯ_20 .
Відтак, заявлені позовні вимоги до ІНФОРМАЦІЯ_2 вважаємо безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Рух справи у суді
Ухвалою суду від 23.10.2025 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників адміністративної справи. Встановлено відповідачам строк для подання відзиву на позовну заяву.
Копію ухвали про відкриття провадження відповідач 1 отримав 23.10.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа в його електронний кабінет, а відповідач 2 28.10.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Ухвалою суду від 14.11.2025 відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про витребування доказів,
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Відповідно до записів, які містяться у тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного № НОМЕР_1 від 01.07.2022, виданого ІНФОРМАЦІЯ_3 , позивача цього дня виключено з військового обліку за станом здоров`я у звязку із визнанням його непридатним до військової служби 01.07.2022 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Постановою військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_19 , яка оформлена довідкою, від 01.07.2022 №474, ОСОБА_1 , 1992 р.н. за результатами проведеного медичного огляду на підставі статті 38 а графи ІІ Розладу хвороб визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Відповідно до Наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_15 від «_».06.2022 року №205 створено медичну комісію на базі ІНФОРМАЦІЯ_21 для медичного огляду громадян, які призиватимуться по мобілізації з наступних ІНФОРМАЦІЯ_3 : АДРЕСА_2 , та Шевченківського. Призначено військово-лікарську комісію на базі ІНФОРМАЦІЯ_21 в наступному складі: голова комісії - ОСОБА_2 - лікар-терапевт КНП «Міська поліклініка № 26» ХМР, (Шевченківський район).
Як слідує з відомостей, які містяться у електронному військово-обліковому документі «Резерв+», позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_13 .
Позивач звернувся до відповідачів із заявами у яких просив внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомостей про виключення його з військового обліку.
У відповідь відповідач 1 листом від 04.07.2025 №10/249 повідомив позивача, що відповідно до абз.2, абз - п.п.3.8 п.З Розділу II Наказу МОУ № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» від 04.08.2 і 38 року, постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов`язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду. Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов`язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних ( ІНФОРМАЦІЯ_22 , направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи. Свідоцтво про хворобу, що було оформлено належним чином та з дотриманням вимог діючого законодавства України, відсутнє, а отже відсутні будь-які правові підстави для внесення даних до АІКС «ОБЕРІГ» про виключення позивача з військового обліку.
Відповідач у відповідь на заяву позивача листом від 19.06.2025 повідомив, що для актуалізації та уточнення військово-облікових даних громадянину ОСОБА_1 , необхідно особисто прибути з військово-обліковий документом в ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_3 , з понеділка по п`ятницю з 9.00 до 17.00.
Не погодившись з такими діями відповідачів, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Мотивувальна частина
Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв`язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, в межах доводів позовної заяви суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, в цій справі суд має оцінити оскаржувані дії відповідачів через призму верховенства права та критеріїв законності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, які наведені в частині другій статті 2 КАС України.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 65 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни здійснює Закон України від 25 березня 1992 року №2232-XII "Про військовий обов`язок і військову службу" (далі - Закон № 2232-XII в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно із частиною 2 статті 1 Закону №2232-XII військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Частиною 3 статті 1 Закону №2232-XII передбачено, що військовий обов`язок включає підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Мобілізацію провести на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Згідно з цим Указом мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.
Ці строки неодноразово продовжувалися аналогічними Указами Президента України та тривають надалі.
Відповідно до пунктів 1, 8, 9, 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Положення про районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджуються керівниками відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.
Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов`язків, є: виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов`язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів, Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах, Про захист персональних даних та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.
Механізм організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов`язаних встановлено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі Порядок №1487).
Згідно з п.1. Порядку він визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров`я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном.
Відповідно до п.79 Порядку районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки:
організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;
здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;
проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов`язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;
виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Відповідно до частини 9 статті 1 Закону №2232-XII щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії: 1) допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; 2) призовники - особи, які взяті на військовий облік; 3) військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; 4) військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; 5) резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Відповідно до частини 5 статті 1 Закону №2232-ХІІ від виконання військового обов`язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Відповідно до статті 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Статтею 37 №2232-ХІІ (в редакції до 18 травня 2024 року) врегульовані підстави, серед іншого, для виключення з військового обліку у відповідних ТЦК та СП (частина шоста).
Так, виключенню з військового обліку підлягають громадяни України, які: 1) призвані чи прийняті на військову службу; 2) проходять військову службу (навчання) у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; 3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку; 4) досягли граничного віку перебування в запасі; 5) припинили громадянство України; 6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину; 7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; 8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими.
З наведених норм Закону №2232-ХІІ слідує, що виключенню з військового обліку підлягали громадяни, серед іншого, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов`язані та резервісти) визначені в Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).
Статтею 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними засадами ведення Реєстру згідно статті 3 Закону № 1951-VIII, зокрема визначено:
обов`язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов`язаних та резервістів;
повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Частиною 1 статті 5 Закону № 1951-VIII передбачено, що держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.
За приписами частин 8 та 9 статті 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об`єднані районні), міські (районні у місті, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов`язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
До персональних даних призовників, військовозобов`язаних та резервістів, серед іншого, віднесено відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов`язку, а до службових - відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи).
Пунктами 1, 2 частини 1 статті 9 Закону № 1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов`язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 затверджено Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі Порядок 559).
Відповідно до абзацу 5 пункту 7 Порядку 559 у разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11-13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.
Пунктом 4 Порядку №559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов`язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п`яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін
Оцінюючи доводи представника позивача про те, що він був виключений з військового обліку, оскільки 01.07.2022 визнаний військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 10 статті 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров`я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі по тексту - Положення №402 н).
Відповідно до пункту 1.2 розділу І Положення №402 (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України);
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;
установлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів.
Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.
Порядок медичного огляду військовозобов`язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період урегульовано главою 3 розділу ІІ Положення №402.
Згідно з пунктом 3.8 розділу ІІ Положення №402 за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов`язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов:
Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час";
"Обмежено придатний до військової служби";
"Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю ___ (вказати спеціальність)";
"Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю ___ (вказати спеціальність)";
"Придатний до військової служби".
Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.
Водночас, згідно з абз. 8-11 цього ж пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення №402 після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов`язаного одну із таких постанов:
"Придатний до військової служби";
"Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)";
"Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".
Пунктом 22.2 глави 20 розділу II Положення №402 унормовано, що Книга протоколів засідань військово-лікарської комісії ведеться у всіх ВЛК секретарями цих комісій. Протоколи засідань ВЛК підписуються головою, членами комісії (не менше двох), які брали участь у засіданні, та секретарем комісії у день засідання комісії.
Відповідно частини другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
У силу вимог статей 73-76 КАС України докази мають бути належними (містити інформацію щодо предмета доказування), допустимими (одержаними з дотриманням порядку, встановленого законом), достовірними (на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи), достатніми (які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування).
Відповідно до частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Дослідивши зміст постанови ВЛК про непридатність позивача до військової служби, яка оформлена довідкою ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 від 01.07.2022 №474, судом встановлено, що така підписана лише головою комісії, однак на ній відсутній підпис секретаря ВЛК.
Крім того, судом встановлено, що відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_15 від «_».06.2022 року №205 створено медичну комісію на базі ІНФОРМАЦІЯ_21 для медичного огляду громадян, які призиватимуться по мобілізації з наступних ІНФОРМАЦІЯ_3 : АДРЕСА_2 , та Шевченківського. Призначено військово-лікарську комісію на базі ІНФОРМАЦІЯ_21 в наступному складі: голова комісії - ОСОБА_2 - лікар-терапевт КНП «Міська поліклініка № 26» ХМР, (Шевченківський район).
З огляду на вказане, на переконання суду, довідка ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 від 01.07.2022 №474, не є достовірним доказом визнання позивача непридатним до військової служби та виключення його з військового обліку.
При цьому, оскільки записи до військового квитка (тимчасового посвідчення) вносяться на підставі первинних даних військового обліку, то відповідні записи у тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного позивача, на переконання суду, самостійного правового значення не мають.
За таких обставин, суд не вбачає протиправної бездіяльності відповідача 1, а також підстав для внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів даних про виключення з військового обліку ОСОБА_1 .
За приписами пункту 2 частини 1 статті 37 Закону №2232-ХІІ взяттю на військовий облік військовозобов`язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, серед іншого, підлягають громадяни України, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання.
Відтак, суд приходить до переконання, що відповідачем 2 правомірно взято позивача на військовий облік, як військовозобов`язаного що прибув з іншої місцевості на нове місце проживання.
Висновки за результатами розгляду справи
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з частиною першою та частиною другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27.02.2023 у справі №600/3900/21-а від 12 червня 2018 року у справі №826/4406/16.
За результатами розгляду справи суд не встановив факту порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача, тому не вбачає правових підстав для задоволення заявленого адміністративного позову.
Судові витрати
Згідно частини 1 статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі. Статтею 139 КАС України визначені правила розподілу судових витрат.
Оскільки у цій справі судом відмолено у задоволенні позову повністю, ним не присуджується та не стягується судові витрати на користь будь-якої із сторін.
На підставі викладеного та керуючись статтями 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 241, 250, 257 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 29 грудня 2025 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_2 );
відповідач:
- ІНФОРМАЦІЯ_23 (місцезнаходження: АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
- ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_6 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).
Головуючий суддя Юзьків М.І.