Єдиний державний реєстр судових рішень
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 грудня 2025 року Справа № 480/6854/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Глазька С.М. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справм в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6854/25 за позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства "Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги", Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправним та скасування постанови, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комунального некомерційного підприємства "Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги" (далі - відповідач 1), Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач 2), Військової частини НОМЕР_2 (далі - відповідач 3), в якій просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову військово-лікарської комісії при Комунальному некомерційному підприємстві «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги», оформлену довідкою № 167/5 від 08.11.2023, в частині встановлення причинного зв`язку травми, отриманої ОСОБА_1 25.08.2023, а саме те, що така пов`язана із проходженням військової служби;
- зобов`язати Комунальне некомерційне підприємство «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» внести зміни в постанову військово-лікарської комісії при Комунальному некомерційному підприємстві «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги», оформлену довідкою № 167/5 від 08.11.2023, в частині причинного зв`язку травми, отриманої ОСОБА_1 25.08.2023, вказавши: «Травма, ТАК, пов`язана із захистом Батьківщини»;
- визнати протиправною та скасувати постанову військово-лікарської комісії при Комунальному некомерційному підприємстві «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги», оформлену довідкою № 167/5 від 08.11.2023, в частині визначення ступеня тяжкості травми, отриманої ОСОБА_1 25.08.2023, а саме те, що така травма легка;
- зобов`язати Комунальне некомерційне підприємство «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» внести зміни в постанову військово-лікарської комісії при Комунальному некомерційному підприємстві «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги», оформлену довідкою № 167/5 від 08.11.2023, в частині ступеню тяжкості травми, вказавши: «Відповідно до пункту 4 наказу МОЗ від 04.07.2007 № 370 травма тяжка»;
- визнати протиправною та скасувати постанову військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 , оформлену довідкою № 9229 від 17.12.2023, в частині визначення ступеня тяжкості травми, отриманої ОСОБА_1 25.08.2023, а саме те, що така травма легка;
- зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 внести зміни в постанову військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 , оформлену довідкою № 9229 від 17.12.2023, в частині ступеню тяжкості травми, вказавши: «Згідно наказу МОЗ України від 04.07.2007 № 370 травма кваліфікується як тяжка»;
- визнати протиправною та скасувати постанову військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_2 , оформлену довідкою № 6992/1 від 13.05.2024, в частині визначення ступеня тяжкості травми, отриманої ОСОБА_1 25.08.2023, а саме те, що така травма легка;
- зобов`язати Військову частину НОМЕР_2 внести зміни в постанову військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_2 , оформлену довідкою № 6992/1 від 13.05.2024, в частині ступеню тяжкості травми, вказавши: «Згідно наказу МОЗ України від 04.07.2007 № 370 травма кваліфікується як тяжка».
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 перебував на військовій службі у військовій частині НОМЕР_3 . 25.08.2023 отримав травму за обставин безпосередньої участі у бойових діях під час захисту Батьківщини, а саме виконання бойових завдань у складі підрозділу військової частини НОМЕР_3 в районі населеного пункту АДРЕСА_1 , про що військовою частиною НОМЕР_3 складено довідку про обставини травми від 09.09.2023 № 18762.
Представник зазначає, що за характером ушкоджень вказану травму віднесено довідкою ВЛК Комунального некомерційного підприємства «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» від 08.11.2023 № 167/5 до категорії легких, та було визначено, такою, що пов`язана із проходженням військової служби. Також, за результатами медичного огляду ВЛК Військової частини НОМЕР_1 та ВЛК Військової частини НОМЕР_2 було прийнято постанови, оформлені довідками від 17.12.2023 № 9229 та від 13.05.2024 № 6992/1, зі змісту яких вбачається, що отримана позивачем травма згідно наказу МОЗ України № 370 від 04.07.2007 року є легкою.
Позивач не погоджується з такими висновками відповідачів та зазначає, що травма, отримана позивачем 25.08.2023 зумовила розлад здоров`я останнього з тимчасовою втратою працездатності більш як на 73 дні, що з урахуванням положень п.3 Класифікатору № 370 свідчить про тяжкість отриманої травми, та як наслідок протиправність оскаржуваних висновків
Також, на переконання позивача, оскільки довідкою про обставини травми від 09.09.2023 № 18762 підтверджується отримання травми саме під час захисту Батьківщини, формулювання пов`язаності травми із проходження військової служби у довідці ВЛК Комунального некомерційного підприємства «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» від 08.11.2023 № 167/5 не відповідає вимогами законодавства.
За наведених підстав, просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 05.09.2025 позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 16.09.2025 поновлено позивачу строк звернення до суду позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі № 480/6854/25, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.
Від Військової частини НОМЕР_2 надійшов відзив на позовну заяву, у якому останній позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, зазначивши, що позивачем 25.08.2023 отримана вибухова травма: закритої черепно-мозкової травми, струс головного мозку, акубаротравма, вогнепальних осколкових сліпих поранень м`яких тканин обох кистей, правого передпліччя, лівого стегна, лівої гомілки, лікованих оперативно: 25.08.2023- первинна хірургічна обробка ран, 27.08.2023 вторинна хірургічна обробка ран, некректомія, 30.08.2023 повторна хірургічна обробка ран, видалення осколка з лівої гомілки, у вигляді зміцнілих післяопераційних рубців, без порушення функції астено-вегетативного синдрому з незначними порушеннями функції, двобічної сенсонеавральної приглухуватості легкого ступеня (Y36.9, Н90). Зазначена травма не відноситься до ушкоджень, що вказані в п. 3 Класифікатору, тому на підставі п.п. 3.1 п. 3 Класифікатора може бути віднесена до тяжких травм лише за критерієм тривалого розладу здоров`я з тимчасовою втратою працездатності на 60 днів і більше.
Вказує, що для проведення медичного огляду військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_2 , позивачем не були надані документи, які підтверджували його тимчасову втрату працездатності на 60 днів і більше. В матеріалах ВЛК позивача, які знаходяться на зберіганні в архіві військової частини НОМЕР_4 , документи, що підтверджували тимчасову втрату працездатності позивача на 60 днів і більше відсутні, на запит військової частини НОМЕР_2 від військової частини НОМЕР_4 такі документи не надходили.
Враховуючи вищевикладене, керуючись пунктом 4 Класифікатора військово-лікарська комісія військової частини НОМЕР_2 в постанові у формі Довідки від 13.05.2024 № 6992/1 кваліфікувала тяжкість отриманої травми позивачем, як легку.
При цьому, просить суд врахувати, що медичний огляд позивача (військовослужбовця) проводився з дотриманням вимог Пункт 1.1 Глави 1 Розділу та пунктів 6.8 Глави 6 Розділу II Положення №402. Відповідно картки обстеження та медичного огляду, позивача було індивідуально оглянуто лікарями: терапевтом, хірургом, невропатологом, окулістом (офтальмологом), оториноларингологом (ЛОР), психіатром. Діагноз позивачу, причинний зв`язок, тяжкість травми та ступень придатності до військової служби, зазначений в Довідці ВЛК від 13.05.2024 № 6992/1, встановлено шляхом аналізу наданої ним медичної документації, а також безпосереднього його огляду лікарями позаштатної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_2 з урахуванням скарг на здоров`я, про що були зроблені відповідні записи в карті обстеження та медичного огляду окремо кожним лікарем з зазначенням ступені придатності до військової служби.
За наведених обставин, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Крім того, від Військової частини НОМЕР_1 надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник зазначив, що відповідно до пункту 6.8. глави 6 розділу II Положення № 402 під час проходження медичного огляду військовослужбовець зобов`язаний надавати медичні документи щодо стану свого здоров`я. Дані, вказані в наданих військовослужбовцем медичних документах, враховуються лікарями під час формування постанов ВЛК.
Таким чином, ВЛК здійснює свої повноваження виключно на підставі документів, які були надані військовослужбовцем на дату проведення медичного огляду. Жодних правових підстав для врахування відомостей, отриманих після огляду, чи для самостійного витребування додаткових матеріалів у ВЛК не існує.
Вказав, що у випадку ОСОБА_1 , під час розгляду 17.12.2023 до матеріалів ВЛК були долучені лише окремі первинні документи (форма № 100 датована 25.08.2023, довідка про обставини травми, виписка № 19381 із медичної карти стаціонарного хворого термін лікування 17.10.2023-08.11.2023), які не підтверджували тривалість лікування понад 60 днів. На підставі цих матеріалів та відповідно до Наказу МОЗ №370 від 04.07.2007 «Про медичні критерії визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень», травма була віднесена до категорії «легка».
Разом з тим, зазначає, що у позовній заяві ОСОБА_1 додає значно ширший пакет документів (виписки із медичних карт стаціонарного хворого), які дійсно відображають тривалість лікування понад 60 днів. Проте, ці документи не були подані до ВЛК під час медичного огляду, а отже, не могли бути враховані при прийнятті постанови від 17.12.2023.
Отже, на переконання представника, дії ВЛК військової частини НОМЕР_1 щодо видачі довідки № 9229 від 17.12.2023 були здійснені у межах наданих законом повноважень, на підставі належних документів, що були надані позивачем на момент огляду. Додані позивачем у суді документи не можуть бути враховані для оцінки законності дій ВЛК, оскільки вони з`явилися після винесення постанови та виходять за межі перевірки судом законності адміністративного акта.
Копія ухвали про відкриття провадження була направлена Комунальному некомерційному підприємству "Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги" через підсистему "Електронний суд" та отримана ним 18.09.2025 про що свідчить довідка про доставку електронного листа (а.с.51). Проте, відповідач не скористався правом на подання заперечень - відзиву на позовну заяву суду надано не було.
Згідно із ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановлено судом, відповідно до довідки про обставини травми військової частини НОМЕР_3 від 09.09.2023 № 18762 (а.с.87) ОСОБА_1 25.08.2023 отримав "вибухову травму. Акубаротравма. Закрита черепномозкова травма. Струс головного мозку. Вогнепальне осколкове сліпе поранення м`яких тканин правої та лівої кисті, передпліччя, лівого стегна та гомілки. За обставин: безпосередньої участі у бойових діях, під час захисту Батьківщини, а саме виконання бойових завдань у складі підрозділу військової частини НОМЕР_3 в районі населеного пункту АДРЕСА_1 .".
Довідкою ВЛК Комунального некомерційного підприємства «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» від 08.11.2023 № 167/5 (а.с. 22) підтверджено, що позивач перебуває у стані після МВТ (25.08.2023) ЗЧМТ. Струс головного мозку. Вогнепальне осколкове сліпе поранення м`яких тканин правої та лівої кисті, передпліччя, лівого стегна та гомілки з дефектом м`яких тканин. Зазначено, що згідно наказу МОЗ України № 370 від 04.07.2007 року травма відноситься до легких; травма пов`язана з проходженням військової служби (довідка про обставини поранення не надана). Також вказано, що на підставі ст.81 графи II Розкладу хвороб, потребує відпустки на 30 календарних днів.
Довідкою ВЛК Військової частини НОМЕР_1 від 17.12.2023 № 9229 (а.с. 23) підтверджено, що позивач перебуває у стані після вибухової травми (25.08.2023): закритої черепно-мозкової травми, струсу головного мозку, акубаротравми, вогнепального осколковогосліпого поранення м`яких тканин обох кистей, лівого стегна та гомілки лікованого оперативно (27.08.2023) - ПХО ран у вигляді зміцнілих рубців без порушення функції, стійких посттравматичних астено-невротичного та вестибуло-атактичного синдромів, з незначним порушенням функції центральної нервової системи, хронічної нейросенсорної приглухуватості при сприйнятті шепітної мови 3м на обидва вуха.
Зазначено, що згідно наказу МОЗ України № 370 від 04.07.2007 року травма відноситься до легких; травма пов`язана із захистом Батьківщини (довідка про обставини травми від 09.09.2023 № 18762 видана командиром військової частини НОМЕР_5 ).
Довідкою ВЛК Військової частини НОМЕР_2 від 13.05.2024 № 6992/1 (зв. бік а.с. 23) підтверджено, що позивач перебуває у стані після вибухової травми (25.08.2023): закритої черепно-мозкової травми, струсу головного мозку, акубаротравми, вогнепального осколковогосліпого поранення м`яких тканин обох кистей, лівого стегна та гомілки лікованого оперативно: 25.08.2023 - первинна хірургічна обробка ран, 27.08.2023 - вторинна хірургічна обробка ран, некректомія, 30.08.2023 - повторна хірургічна обробка ран, видалення осколка з лівої гомілки, у вигляді зміцнілих післяопераційних рубців, без порушення функції, стійких посттравматичних астено-невротичного та вестибуло-атактичного синдромів, з незначним порушенням функції центральної нервової системи, хронічної нейросенсорної приглухуватості легкого ступеня (Y36.9, H90).
Зазначено, що згідно наказу МОЗ України № 370 від 04.07.2007 року травма відноситься до легких; травма пов`язана із захистом Батьківщини (довідка про обставини травми від 09.09.2023 № 18762 видана командиром військової частини НОМЕР_5 ).
На підставі статтей 78в, 64в, 75в, 41б, 23в графи II Розкладу хвороб визнано придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв`язку, оперативного забезпечення, охорони; непридатним до служби у підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях у спецспорудах.
Вважаючи постанову ВЛК при КНП «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги», оформлену довідкою від 08.11.2023 № 167/5, постанову ВЛК Військової частини НОМЕР_2 , оформленою довідкою від 13.05.2024 № 6992/1, постанову Військової частини НОМЕР_1 від 17.12.2023 № 9229 протиправними, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 12.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ).
Згідно із частиною першою статті 1 Закону № 2232-XI захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.
Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями (частина друга статті 1 цього Закону).
За змістом частини третьої статті 1 Закону № 2232-XI військовий обов`язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до частин першої, третьої та шостої статті 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.
Одним із видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов`язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов`язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України (частина 13 статті 2 Закону № 2232-XI).
Виконання військового обов`язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами (частина 14 статті 2 Закону № 2232-ХІ).
За змістом статті 3 цього Закону правовою основою військового обов`язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України "Про оборону України", "Про Збройні Сили України", "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", інші закони України, а також прийняті відповідно до них Укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов`язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
За змістом абзацу 13 частини першої статті 1 Закону України "Про оборону України" особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Статтею 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 № 3543-XII визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Згідно із частиною другою статті 4 Закону № 3543-XII встановлено, що загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Відповідно до частин п`ятої, шостої та восьмої статті 4 Закону № 3543-XII вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення. Рішення про проведення відкритої мобілізації має бути негайно оголошене через засоби масової інформації. З моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався та на час розгляду справи не припинений не скасований.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Згідно із частиною шостою статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" особливості проходження медичного обстеження військовозобов`язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров`я України.
Відповідно до частини десятої статті 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров`я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 року за № 1109/15800 (далі - Положення № 402, в редакції на час спірних відносин).
Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;
встановлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.
Пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 визначено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.
Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.
Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.
Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.
Документація, яка створюється (заповнюється) в процесі військово-лікарської експертизи, ведеться в паперовій або в електронній формі. Документування в електронній формі проводиться із застосуванням удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, електронної печатки та електронної позначки часу.
Штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази (пункт 2.2 глави 2 розділу І Положення №402).
Згідно з положеннями підпункту 2.5.1, 2.5.4 пункту 2.5 розділу І Положення № 402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров`я комунальної або державної форми власності.
Штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК.
Згідно з абзацами 1, 15 підпункту 2.3.4 пункту 2.3 розділу I Положення №402 ЦВЛК має право оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.
За приписами підпункту 2.3.5 пункту 2.3 розділу I Положення №402 рішення, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Відповідно до абзаців 1 та 5 підпункту 2.4.5 пункту 2.4 розділу І Положення №402 ВЛК регіону має право: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.
Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (п. 2.4.10. п. 2.4 розділу І Положення №402).
Згідно з підпунктом 3.3. та 3.4 глави 3 розділу І Положення № 402 скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров`я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».
Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій, а також наявних медичних записів та висновків у відповідних реєстрах електронної системи охорони здоров`я.
Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим.
Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_3 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК.
Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.
У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.
Таке рішення є обов`язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.
У разі визнання штатною ВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз`ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
У разі прийняття рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд, військовослужбовці та інші особи, зазначені у пункті 1.2 глави 1 цього розділу, направляються для проходження медичного огляду ВЛК в інший заклад охорони здоров`я, ніж той, в якому проводився медичний огляд ВЛК, постанова якої оскаржується.
Вказане у сукупності свідчить про те, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються штатні та позаштатні військово-лікарські комісії, які проводять медичний огляд осіб, передбачених п. 1.1 розділу І Положення № 402, зокрема, з метою встановлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, за результатами якого приймають постанови, що оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання ВЛК. До штатних ВЛК належать, зокрема, ВЛК регіону, до повноважень яких належить розгляд скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи. ВЛК регіону також мають право оглядати військовослужбовців, скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військових на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд. Постанови регіональних ВЛК можуть бути оскаржені до ЦВЛК або до суду.
За обставин цієї справи позивачем оскаржуються три окремі висновки військово-лікарських комісії з різних мотивів та в різних частинах, у зв`язку з чим суд надає оцінку кожному з них окремо.
Щодо висновку військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства "Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги", що оформлена довідкою від 08.11.2023 № 167/5 суд встановив, що за результатами огляду та медичного обстеження позивача комісією було встановлено причинний зв`язок отриманої ним травми як такої, що пов`язана з проходженням військової служби, та визначено ступінь тяжкості травми як легкий. При цьому у вказаному висновку відсутнє формулювання про те, що травма пов`язана із захистом Батьківщини. Саме у цій частині позивач вважає висновок неправомірним та таким, що негативно впливає на можливість реалізації його права на отримання додаткової грошової винагороди.
Оцінюючи вказані доводи, суд враховує, що відповідно до пунктів 21.1 та 21.2 розділу ІІ Положення № 402 у разі коли під час медичного огляду військовослужбовців встановлено діагноз, ВЛК встановлює причинний зв`язок захворювання, травми, контузії, каліцтва, поранення. Причинний зв`язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у військовослужбовців, які проходять військову службу, військовозобов`язаних і резервістів, призваних ТЦК та СП на навчальні (перевірочні) збори, при медичному огляді вирішують позаштатні постійно діючі госпітальні, гарнізонні ВЛК і ЛЛК та за потреби - штатні ВЛК.
Причинний зв`язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців визначають штатні ВЛК; у колишніх військовослужбовців інших військових формувань та військових формувань колишнього СРСР, правонаступниками яких вони стали, - штатні ВЛК цих військових формувань та оформлюють протоколом за формою, наведеною в додатку 19 (п. 21.3 розділу II Положення № 402).
Згідно із пунктом 21.4 розділу ІІ Положення № 402 при медичному огляді військовослужбовців, призваних на збори військовозобов`язаних, резервістів під час навчальних зборів, кандидатів на навчання у ВВНЗ, направлених ТЦК та СП, коли їм встановлено діагноз і постанова оформлюється свідоцтвом про хворобу або довідкою, ВЛК встановлюється причинний зв`язок захворювання (поранення, контузії, каліцтва, травми).
Пунктом 21.5 розділу ІІ Положення № 402 передбачено, що постанови ВЛК про причинний зв`язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються, зокрема, в таких формулюваннях:
21.5. Постанови ВЛК про причинний зв`язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв зокрема приймаються в таких формулюваннях:
а) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов`язане із захистом Батьківщини» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час захисту Батьківщини або виконання обов`язків військової служби під час служби у складі діючої армії і флоту у роки Громадянської війни, Другої світової війни, участі у бойових діях з розмінування боєприпасів часів Другої світової війни, при безпосередній охороні державного кордону чи суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні у складі прикордонного наряду, екіпажу корабля (катера), екіпажу літака (вертольота) або під час проведення оперативно-розшукових заходів, або здійснення самостійно чи в складі підрозділу відбиття збройного нападу чи вторгнення на територію України військових груп і злочинних угруповань, а також під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції об`єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією проти України.
Постанова ВЛК у формулюванні «Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов`язане із захистом Батьківщини» не приймається, якщо поранення (контузія, травма, каліцтво), у тому числі, що призвело до смерті військовослужбовця, є наслідком:
вчинення ним кримінального або адміністративного правопорушення;
вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння;
навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом).
б) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби" - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане, у разі фактичного виконання службових обов`язків під час проходження військової служби, крім поранень (контузій, травм, каліцтв), одержаних за обставин фактичного виконання службових обов`язків, передбачених у підпункті «а» цього пункту.
При ураженнях, зумовлених дією ДІВ, КРП, джерел ЕМП, ЛВ, мікроорганізмів I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами, а також токсичних речовин, які виникають у зв`язку з виконанням обов`язків військової служби, приймається постанова - "Травма (зазначити фактор), ТАК, пов`язана з виконанням обов`язків військової служби".
Військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов`язки військової служби, у випадках, передбачених частиною четвертою статті 24 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".
Постанова ВЛК у формулюванні «Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби» не приймається, якщо поранення (контузія, травма, каліцтво), у тому числі, що призвело до смерті військовослужбовця, є наслідком:
вчинення ним кримінального або адміністративного правопорушення;
вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння;
навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом).
Відповідно до пункту 21.7 розділу ІІ Положення № 402 21.7 постанова ВЛК про причинний зв`язок травми (поранення, контузії, каліцтва) та її наслідків приймається відповідно до висновку, зазначеного в довідці про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або висновку, зазначеного в Акті проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії), за формою, наведеною у додатку 4 до Інструкції 332, Акті про нещасний випадок (зникнення, смерть), за формою, наведеною у додатку 5 до Інструкції 332, у разі проведення розслідування обставин отримання військовослужбовцем травми (поранення, контузії, каліцтва). Також до ВЛК надається медична документація про первинне звернення за медичною допомогою військовослужбовця безпосередньо після одержання травми (поранення, контузії, каліцтва).
Оригінали або копії Довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), Акта проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії), за формою, наведеною у додатку 4 до Інструкції 332, Акта про нещасний випадок (зникнення, смерть), за формою, наведеною у додатку 5 до Інструкції 332, надсилаються (передаються) військовою частиною (закладом, установою) до закладу охорони здоров`я в електронній або паперовій формі.
На військовослужбовців довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) оформляється не менше ніж у 2 примірниках. Один із примірників довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) подається у ВЛК з метою встановлення причинного зв`язку травми (поранення, контузії, каліцтва) з військовою службою. Примірник довідки обов`язково зберігається в особовій справі військовослужбовця.
Довідка (копія довідки) про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) або копія Акта про нещасний випадок (зникнення, смерть), Акта проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії) зберігається в матеріалах ВЛК, яка прийняла відповідну постанову про причинний зв`язок травми (поранення, контузії, каліцтва).
Приписами пункту 21.13 визначено, що разі відсутності у свідоцтві про хворобу або інших військово-медичних документах постанови ВЛК про причинний зв`язок захворювань (поранень), неналежного їх оформлення або незгоди з постановою, а також у разі наявності в документах записів про звільнення із Збройних Сил України "через хворобу чи за станом здоров`я" ТЦК та СП направляє документи осіб, звільнених з військової служби, на розгляд до штатної ВЛК за територіальним принципом.
За наявності підстав для зміни (перегляду) постанови ВЛК про причинний зв`язок захворювання, поранення, зазначених у свідоцтві про хворобу (довідці ВЛК), постанова ВЛК при прийнятті нової постанови підлягає скасуванню (відміні). Постанова ВЛК оформляється протоколом засідання штатної ВЛК щодо встановлення причинного зв`язку захворювань (поранень).
З аналізу наведених норм правового регулювання вбачається, що постанови ВЛК про причинний зв`язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в формулюваннях викладених у пункті 21.5 глави 21 розділу II на підставі висновку, зазначеного в довідці про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або висновку, зазначеного в акті проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії), акті про нещасний випадок (зникнення, смерть), у разі проведення розслідування обставин отримання військовослужбовцем травми (поранення, контузії, каліцтва), а також медичної документації про первинне звернення за медичною допомогою військовослужбовця безпосередньо після одержання травми (поранення, контузії, каліцтва).
Так, відповідно до довідки про обставини травми військової частини НОМЕР_3 від 09.09.2023 № 18762 (а.с. 87) ОСОБА_1 25.08.2023 отримав "вибухову травму. Акубаротравма. Закрита черепномозкова травма. Струс головного мозку. Вогнепальне осколкове сліпе поранення м`яких тканин правої та лівої кисті, передпліччя, лівого стегна та гомілки. За обставин: безпосередньої участі у бойових діях, під час захисту Батьківщини, а саме виконання бойових завдань у складі підрозділу військової частини НОМЕР_3 в районі населеного пункту АДРЕСА_1 .".
Водночас, довідкою ВЛК Комунального некомерційного підприємства "Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги" від 08.11.2023 № 167/5 (а.с. 22) підтверджено, що позивач перебуває у стані після МВТ (25.08.2023) ЗЧМТ. Струс головного мозку. Вогнепальне осколкове сліпе поранення м`яких тканин правої та лівої кисті, передпліччя, лівого стегна та гомілки з дефектом м`яких тканин.
Разом з тим, у довідці відсутня вказівка на отримання травми, яка пов`язана із захистом Батьківщини, та зазначено, що травма пов`язана з проходженням військової служби, однак таке формулювання причинного зв`язку було пов`язане виключно з тим, що на той час (під час проведення медичного огляду позивача (08.11.2023) довідка про обставини травми була відсутня.
При цьому, суд враховує, що відповідно до абзацу другого пункту 21.13 глави 21 розділу II Положення № 402 за наявності підстав для зміни (перегляду) постанови ВЛК про причинний зв`язок захворювання, поранення, зазначених у свідоцтві про хворобу (довідці ВЛК), постанова ВЛК при прийнятті нової постанови підлягає скасуванню (відміні).
Так, зокрема довідкою ВЛК Військової частини НОМЕР_1 від 17.12.2023 № 9229 (а.с. 23) підтверджено, що травма отримана ОСОБА_1 25.08.2023 пов`язана із захистом Батьківщини (довідка про обставини травми від 09.09.2023 № 18762 видана командиром військової частини НОМЕР_5 ).
Відтак, з урахуванням прийняттям ВЛК військової частини НОМЕР_1 нової постанови, оформленої довідкою від 17.12.2023 № 9229, попередня довідка ВЛК фактично втратила чинність і правове значення. У зв`язку з цим така довідка не підлягає окремому скасуванню, оскільки вона вже замінена новим чинним рішенням компетентної військово-лікарської комісії та не породжує самостійних правових наслідків.
Щодо правомірності визначення в довідці ВЛК КНП "Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги" від 08.11.2023 № 167/5 ступеню тяжкості отриманої травми, суд зазначає, що не наділений повноваженнями надавати оцінку діагнозу позивача, стану його травми та здоров`я, оскільки це вимагає наявності медичної освіти та спеціальної підготовки.
Так, у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб та розподілу травм за ступенем тяжкості, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Такого висновку дотримується Верховний Суд у постанові від 13 червня 2018 року у справі №806/526/16, у постанові від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18 та у постанові від 26 лютого 2025 року у справі № 600/3273/22-а.
Отже, розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку.
З матеріалів справи вбачається, що підставою для оскарження рішення ВЛК КНП «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» від 08.11.2023 № 167/5 є твердження позивача про те, що отримана 25.08.2023 травма зумовила тривалий розлад здоров`я з тимчасовою втратою працездатності понад 60 днів, що, на його думку, виключає можливість віднесення таких ушкоджень до категорії легких.
Так, Класифікатором розподілу травм, затвердженим Наказом МОЗ України 04.07.2007 № 370 передбачено, що кваліфікуючими ознаками тяжкості травм, отриманих в результаті нещасного випадку на виробництві (далі - травми), є характер отриманих ушкоджень, ускладнення та наслідки, пов`язані з цими ушкодженнями. За ступенем тяжкості травми розподіляються на 2 категорії: тяжкі і легкі (п. 1-2).
За пунктом 3 Класифікатора розподілу травм за ступенем тяжкості до тяжких травм відносяться зокрема тривалі розлади здоров`я з тимчасовою втратою працездатності на 60 днів і більше. Водночас, до легких травм відносяться зокрема розлади здоров`я з тимчасовою втратою працездатності тривалістю до 60 днів. (п.4. Класифікатора № 370).
Так, на підтвердження втрати працездатності більше ніж на 60 днів внаслідок отриманої травми, позивачем до матеріалів позовної заяви долучено:
- копію виписки із медичної карти (стаціонарного) хворого КНП «Новомосковська ЦМЛ» НМР від 29.08.2023 № 3813 про перебування ОСОБА_1 на стаціонарному лікуванні з 25.08.2023 по 29.08.2023 у зв`язку з отриманою 25.08.2023 травмою (а.с. 15);
- копію виписки із медичної карти (стаціонарного) хворого КНП «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» від 25.09.2023 № 16251 про перебування ОСОБА_1 на стаціонарному лікуванні з 29.08.2023 по 25.09.2023 у зв`язку з отриманою 25.08.2023 травмою (а.с.16);
- копію довідки про тимчасову непрацездатність військовослужбовця № 1904, відповідно до змісту якої ОСОБА_1 перебував у стаціонарі з 29.08.2023 по 25.09.2023; (а.с. 17);
- копію виписки із медичної карти (стаціонарного) хворого КНП «Черкаський обласний клінічній госпіталь ветеранів війни Черкаської обласної ради» від 05.10.2023 № 4323 про перебування ОСОБА_1 на стаціонарному лікуванні з 25.09.2023 по 05.10.2023 у зв`язку з отриманою 25.08.2023 травмою (зв. бік а.с.17-18);
- копію виписки із медичної карти (стаціонарного) хворого КНП «Черкаський обласний клінічній госпіталь ветеранів війни Черкаської обласної ради» від 17.10.2023 № 4482 про перебування ОСОБА_1 на стаціонарному лікуванні з 06.10.2023 по 17.10.2023 у зв`язку з отриманою 25.08.2023 травмою (а.с.19);
- копію виписки із медичної карти (стаціонарного) хворого КНП «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» від 17.10.2023 № 19381 про перебування ОСОБА_1 на стаціонарному лікуванні з 17.10.2023 по 08.11.2023 у зв`язку з отриманою 25.08.2023 травмою (зв. бік а.с.20-21);
- копію довідки про тимчасову непрацездатність військовослужбовця № 2128, відповідно до змісту якої ОСОБА_1 перебував у стаціонарі 17.10.2023 по 08.11.2023 (зв. бік а.с21).
Вказані обставини дають підстави суду для висновку, що у період з 25.08.2023 по 08.11.2023 перебував на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров`я у зв`язку з травмою, отриманою 25.08.2023.
Водночас, доказів безпосереднього подання зазначених медичних документів відповідачу 1 та ознайомлення відповідача 1 зі вказаними документами матеріали справи не містять.
При цьому, у контексті обставин цієї справи ключовим є те, що ВЛК КНП «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги», яка проводила медичний огляд позивача та оформила довідку від 08.11.2023 № 167/5, є позаштатною ВЛК, підпорядкованою ВЛК регіону.
Суд зауважує, що Положення № 402 не передбачає право особи, що проходила медичний огляд, оскаржувати постанови позаштатних госпітальних ВЛК у судовому порядку.
Згідно із нормами Положення № 402, у разі непогодження із постановами позаштатних ВЛК, особа має право звернутися до ВЛК вищого рівня із скаргою на дії чи рішення ВЛК.
У свою чергу, ВЛК регіону мають право скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військових на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.
Оскарженню у судовому порядку, за приписами п. 2.4.10. розділу І Положення № 402 підлягають тільки постанови ВЛК регіонів та постанови ЦВЛК.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач не звертався зі скаргою про протиправність дій/бездіяльності членів ВЛК КНП "Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги", яка проводила медичний огляд позивача, ані до ВЛК регіону, ані до ЦВЛК та проханням провести повторний медичний огляд із дотримання вимог Положення № 402.
Тобто, позивач не скористався своїм правом на проведення повторного медичного огляду з метою зміни кваліфікації отриманої ним травми, з урахуванням медичних документів, що були долучені позивачем до матеріалів позову.
Доказів протилежного позивач суду не надав.
З огляду на викладене, суд зауважує, що звернення із цим позовом до суду не відповідає порядку оскарження, встановленому Положенням № 402, яким передбачено, що у судовому порядку оскаржуються постанови ВЛК регіонів та ЦВЛК, в той час, як в позасудовому порядку оскаржуються дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районного ТЦК та СП.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 26.02.2025 по справі № 240/13173/22, зазначив, що перевірка рішення госпітальної (гарнізонної) ВЛК на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням № 402 при проведенні медичного огляду військового, належить до функцій ВЛК регіону чи ЦВЛК, а остаточного рішення, яке підлягає судовому оскарженню, з приводу придатності позивача до військової служби та встановлення причинного зв`язку захворювань, ВЛК регіону чи ЦВЛК (в межах справи) не приймали, тому позивач не дотримався вимог Положення № 402 щодо процедури оскарження результатів медичного огляду, що є самостійною підставою для відмови у задоволенні вимог адміністративного позову.
Щодо оскарження постанови ВЛК Військової частини НОМЕР_1 , що оформлена довідкою від 17.12.2023 № 9229, та оскарження постанови ВЛК Військової частини НОМЕР_2 , що оформлена довідкою від 13.05.2024 № 6992/1, в частині визначення ступеня тяжкості отриманої травми, суд зазначає, що ВЛК військової частини НОМЕР_1 , та ВЛК військової частини НОМЕР_2 є так само позаштатними ВЛК, підпорядкованими ВЛК регіону, отже перевірка рішень позаштатних ВЛК на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням № 402 при проведенні медичного огляду, належить до функцій ВЛК регіону чи ЦВЛК.
При цьому, суд також враховує, що оскільки отримана ОСОБА_1 25.08.2023 вибухова травма не відноситься до ушкоджень, що вказані в п. 3 Класифікатора № 370, тому на підставі п.п. 3.1 п. 3 Класифікатора № 370 може бути віднесена до тяжких травм лише за критерієм тривалого розладу здоров`я з тимчасовою втратою працездатності на 60 днів і більше.
Водночас, на розгляд військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 позивачем було подано лише окремі медичні документи, зокрема форму від 25.08.2023 № 100, довідку про обставини отримання травми (а.с.87) та виписку № 19381 з медичної карти стаціонарного хворого щодо перебування ОСОБА_1 на стаціонарному лікуванні у період з 17.10.2023 по 08.11.2023 (а.с. 84-85), що у своїй сукупності не підтверджували тривалість лікування у зв`язку з отриманою травмою, понад 60 днів.
Також, для проведенням військово-лікарської експертизи при Військовій частині НОМЕР_2 позивачем були надані: МРТ поперекового відділу хребта від 01.03.2024 (зв. бік а.с. 62-63); МРТ головного мозку від 01.03.2024 (зв. бік а.с. 63-64); довідку про обставини травми № 1416/876 від 09.09.2023 (зв. бік а.с. 64); направлення для проходження ВЛК від 06.05.2024 № 9118 (а.с. 67); кардіограму від 13.05.2024 (зв. бік а.с.67); аудіограму від 13.05.2024 № 5-548 (а.с.68). Інші медичні документи для проходження ВЛК позивачем не надавались. Доказів протилежного не надано. Водночас, зміст вказаних медичних документів не підтверджують тривалості лікування позивача понад 60 діб та не свідчать про наявність ознак тяжкого ступеня ушкодження.
Таким чином, з урахуванням переліку та змісту наданих позивачем медичних документів, у військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_2 та військово-лікарської комісії Військовій частині НОМЕР_1 з урахуванням п.п. 3.1 п. 3 Класифікатора № 370 були відсутні об`єктивні підстави для встановлення іншого ступеня тяжкості травми, окрім як легкого.
З огляду на наведене, суд вважає не спростованим факт дотримання відповідачами у спірних відносинах встановленої Положенням № 402 процедури, а відтак, не вбачає підстав для скасування постанови ВЛК при КНП «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги», що оформлена довідкою від 08.11.2023 № 167/5, постанови ВЛК Військової частини НОМЕР_1 , що оформлена довідкою від 17.12.2023 № 9229 та постанови ВЛК Військової частини НОМЕР_2 , що оформлена довідкою від 13.05.2024 № 6992/1.
Відтак, в межах розгляду цієї справи суд не встановив допущених з боку відповідачів порушень вимог чинного законодавства, які б стосувались саме процедури проведення медичного огляду позивача та оформлення його результатів.
Згідно із частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Однак, покладений на суб`єкта владних повноважень даною нормою тягар доказування правомірності свого рішення не звільняє позивача від обов`язку доказування своїх тверджень чи заперечень.
Тобто, ці норми одночасно покладають обов`язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.
Проте, позивачем не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження обґрунтованості позовних вимог.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, з огляду на те, що в межах підстав позову судом не встановлено протиправних рішень, дій чи бездіяльності відповідача, які б спричинили порушення прав позивача у спірних правовідносинах, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення даного адміністративного позову.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні у зв`язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства "Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги", Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправним та скасування постанови, зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Глазько