Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 грудня 2025 р. № 400/10320/25 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Брагар В. С. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, вул. Свободи, 5,Держпром,3,п2,м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61022,
третя особаГоловне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,
провизнання протиправним та скасування рішення від 27.06.2025 №143150022224, зобов`язання вчинити певні дії,
До Миколаївського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - відповідач), третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 27.06.2025 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 в розрахунку один місяць служби за три період проходження військової служби з 12.10.2018 року по 04.03.2019 року, з 20.03.2019 року по 24.04.2019 року, з 06.05.2019 року по 12.05.2019 року, з 14.05.2019 року по 07.06.2019 року протягом якого він приймав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій і Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів та з 24.02.2022 року по 07.04.2022 року, з 29.04.2022 року по 30.07.2022 року, з 03.08.2022 року по 06.12.2022 року, з 15.01.2023 року по 31.03.2023 року, з 11.04.2023 року по 26.06.2023 року, з 30.06.2023 року по 24.10.2023 року, з 09.11.2023 року по 30.04.2024 року, з 11.05.2024 року по 31.08.2024 року, з 16.09.2024 року по 14.11.2024 року, з 21.11.2024 року по 16.12.2024 року, з 20.12.2024 року по 01.03.2025 року, протягом якої він, як військовослужбовець, брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, та здійснити перерахунок пенсії з 20.06.2025 року.
В обґрунтування позову вказує, що звертався до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", однак йому було відмовлено у призначенні пенсії з мотивів відсутності необхідного страхового стажу. Вказує, що відповідач протиправно не зарахував йому до страхового стажу період безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України з розрахунку один місяць за три. Однак, на думку позивача таке рішення відповідача є протиправним.
Ухвалою від 29.09.2025 року суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач не подав до суду відзив на позовну заяву, ухвала про відкриття провадження доставлена в електронний кабінет підсистеми «Електронний суд» 30.09.2025 року в о 21:02 год.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Від третьої особи до суду надійшли пояснення, в яких зазначає, що у позовній заяві (щодо пункту 2 прохальної частини) не зазначено чітко зміст позовних вимог і виклад обставин, якими Позивач обґрунтовує свої вимоги до Відповідача. Зокрема, у позовній заяві відсутні будь-які доводи стосовно допущення третьої особи порушень закону під час здійснення владних управлінських функцій щодо позивача.
Дослідивши докази, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся 20.06.2025 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївської області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058).
27.06.2025 року за принципом екстериторіальності Головним управлінням в Харківській області розглянуто заяву позивача та додані до неї документи та прийнято рішення №143150022224, яким позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону № 1058. Так, згідно зазначеного рішення страховий стаж позивача склав 17 роки 7 місяців 13 днів; військову службу в особливий період з 12.10.2018 року по 04.03.2019 року, з 20.03.2019 року по 24.04.2019 року, з 06.05.2019 року по 12.05.2019 року, з 14.05.2019 року по 07.06.2019 року та з 24.02.2022 року по 07.04.2022 року, з 29.04.2022 року по 30.07.2022 року, з 03.08.2022 року по 06.12.2022 року, з 15.01.2023 року по 31.03.2023 року, з 11.04.2023 року по 26.06.2023 року, з 30.06.2023 року по 24.10.2023 року, з 09.11.2023 року по 30.04.2024 року, з 11.05.2024 року по 31.08.2024 року, з 16.09.2024 року по 14.11.2024 року, з 21.11.2024 року по 16.12.2024 року, з 20.12.2024 року по 01.03.2025 року, зараховано в одинарному розмірі. Також, відповідачем не було зараховано до страхового стажу позивача періоди роботи з 06.10.1988 року по 21.11.1988 року, з 16.09.1992 року по 09.11.1992 року, з 30.11.1995 року по 25.12.1996 року та період проходження військової служби з 22.11.1988 року по 10.11.1990 року.
Позивач вважає, що відповідачем протиправно зараховано до страхового стажу проходження військової служби в період бойових дій без урахування кратності. Обґрунтовуючи свою позицію позивач посилається на пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-VI та Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, яке затверджено Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 (далі Положення №530).
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону № 1058 військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років.
Статтею 24 Закону № 1058 передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно зі статтею 57 Закону № 1788-XII військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов`язку, а також перебування в партизанських загонах і з`єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Відповідно до пункту 11 статті 11 Закону № 1058-IV загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню підлягають військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейські, особи рядового і начальницького складу, у тому числі ті, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та Про військовий обов`язок і військову службу".
Особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій (абзац п`ятий статті 1 Закону України від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
Згідно з частиною першою статті 2 Закону України від 25.03.1992 № 2232-ХІІ «Про військовий обов`язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Як вже було зазначено, відповідно до абзацу другого пункту 1 статті 8 Закону № 2011-ХІІ час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 17-1 Закону №2262-XII також передбачено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України 17.07.1992 прийняв постанову № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі - Порядок № 393), пунктом 3 якого становлено, що до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: а) один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час.
Варто зауважити, що пункт 3 Порядку № 393 до 19.02.2022 був викладений у такій редакції: до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: а) один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час.
Однак, Кабінет Міністрів України постановою від 16.02.2022 № 119 (набрала чинності 19.02.2022) вніс зміни до згаданого пункту, внаслідок чого пільгове обчислення календарної вислуги можливе тільки для визначення розміру пенсії, а не її призначення.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19 червня 2025 року по справі №360/665/24.
Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З урахуванням того, що на момент звернення позивача до відповідача із заявою про призначення пенсії (27.11.2024) пункт 3 Порядку № 393 діяв у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119, суд вважає, що періоди проходження військової служби під час особливого періоду та воєнного стану підлягають зарахуванню до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, в календарному обчисленні, тобто повної кількості календарних днів, а не в кратному розмірі.
Посилання позивача на норми Положення № 530 суд не приймає до уваги, оскільки, згідно зі статтею 17-1 Закону № 2262-XII, це Положення спірні правовідносини не регулює.
Позивач також посилається на висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 05.06.2018 року у справі № 348/347/17, однак, це рішення ухвалено за інших фактичних обставин (позивач вже був отримувачем пенсії та звертався до пенсійних органів для перерахунку страхового стажу для обчислення пенсії і таке звернення було до 19.02.2022 року, тобто, до зміни правового регулювання).
Підсумовуючи вищевикладене, суд доходить до висновку, що відповідачем вірно здійснено розрахунок пільгового стажу позивача та обґрунтовано відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
При цьому, суд звертає увагу, що позивач не оскаржує незарахування до його страхового стажу періоди роботи з 06.10.1988 року по 21.11.1988 року, з 16.09.1992 року по 09.11.1992 року, з 30.11.1995 року по 25.12.1996 року та період проходження військової служби з 22.11.1988 року по 10.11.1990 року, тобто зазначені періоди не є предметом розгляду у даній справі.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши докази, які є у справі, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.
Судові витрати покладаються на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 242 - 246, 257-262 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (вул. Свободи, 5,Держпром,3,п2,м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61022 ідентифікаційний код 14099344) за участю у справі третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування рішення від 27.06.2025 №143150022224, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. С. Брагар