Рішення № 132878560, 22.12.2025, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.12.2025
Номер справи
400/10533/25
Номер документу
132878560
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 грудня 2025 р. № 400/10533/25 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бульби Н.О. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до Підприємства "Інфоресурс, ДП", вул. Довженка, 3, м. Київ, 02034, Міністерства освіти і науки України, просп. Берестейський, 10, м. Київ, 01135, провизнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Міністерства освіти і науки України, Підприємства "Інфоресурс, ДП", у якому просив:

- визнати протиправними дії в частині внесення до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про порушення послідовності здобуття освіти;

- зобов`язати відповідача внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо відсутності порушення позивачем черговості здобуття освіти, визначеної ст. 10 Закону України "Про освіту".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач дійшов до невірного висновку щодо послідовності здобуття рівня освіти і, як наслідок, до неможливості реалізації права на відстрочку особами, які мають таке право згідно із Законом. Так, позивач як здобувач освіти у 2011 році вступив у НЗ для здобуття ОС бакалавра та був відрахований у 2013 році. У 2025 році повторно вступив (був зарахований) для здобуття освіти до Мигійського фахового коледжу МНАУ на денній формі навчання. Отримав довідку № 756536 від 17.09.2025 про здобувача освіти, в якій зазначено, що на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти Ні, порушує послідовність, визначену ст. 10 Закону України Про освіту. Вважає дії відповідача протиправними.

Ухвалою суд від 06.10.2025 відкрито провадження та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач - Міністерство освіти і науки України заперечує проти задоволення позову. Зазначає, що згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, ОСОБА_1 , з 10.12.2012 до 06.02.2013 навчався у Національному юридичному університеті ім. Я. Мудрого, був зарахований для здобуття освітнього ступеня бакалавра та був відрахований за академічну неуспішність; 18.08.2025 був повторно зарахований для здобуття освітнього ступеня молодшого бакалавра до Мигійського фахового коледжу МНАУ. Таким чином, позивач здобуває освіту в непослідовному порядку.

Відповідач - Підприємства "Інфоресурс, ДП" заперечує проти задоволення позову. Зазначає, що в ЄДЕБО не вноситься інформація щодо здобувачів освіти стосовно того, порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту». Зазначена інформація відображається тільки у довідках про здобувача освіти, що формуються закладами освіти на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, за формою, визначеною у додатку 9 до Порядку, та підписуються уповноваженими працівниками таких закладів шляхом накладання їх кваліфікованих електронних підписів. Зазначені довідки містяться в ЄДЕБО.

Розглянувши заяву по суті справи, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 у 2012 році був зарахований до Національного юридичного університету ім. Я. Мудрого для здобуття освіти за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавр.

У 2013 році був відрахований з навчального закладу.

У 2025 році був зарахований до Мигійського фахового коледжу МНАУ за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодший бакалавр.

Відповідно до довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО № 756536 від 27.03.2025 визначено, що на підставі даних поточне здобуття освіти порушує послідовність, визначену ч. 2 ст. 10 Закону України "Про освіту".

Позивач звернувся до Міністерства освіти і науки України із заявою про вжиття заходів щодо внесення змін до ЄДЕБО про відсутність порушень послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України Про освіту стосовно нього.

Відповідь на вказану заяву не надіслано позивачу.

Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 3 Закону України Про освіту від 05.09.2017 №2145-VIIІ (далі - Закон №2145-VIIІ) кожен має право на якісну та доступну освіту. Право на освіту включає право здобувати освіту впродовж усього життя, право на доступність освіти, право на безоплатну освіту у випадках і порядку, визначених Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону №2145-VIIІ рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України Про вищу освіту вища освіта - сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти.

Отже, у разі повторного вступу для здобуття освіти за тим самим освітнім ступенем, здобуття вищої освіти відбуватиметься в непослідовному порядку.

Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію від 21.10.93 №3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України Про освіту, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Згідно з матеріалами справи позивач у 2011 році був зарахований на навчання до Національного юридичного університету ім. Я. Мудрого для здобуття освіти за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавр. Наказом від 06.02.2013 № 48-С відрахований з університету у зв`язку з невиконанням навчального плану. У 2025 році був зарахований на навчання до Мигійського фахового коледжу МНАУ за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодший бакалавр.

У довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо ОСОБА_1 зазначено, що поточне здобуття освіти, Ні, порушує послідовність освіти. В цьому випадку саме у разі повторного вступу для здобуття освіти за тим самим освітнім ступенем, здобуття вищої освіти відбуватиметься в непослідовному порядку.

Так, відповідно до Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 № 620, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 05.10.2018 за № 1132/32584 (із змінами) (далі - Положення) інформація вноситься до ЄДЕБО за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення ЄДЕБО або спеціалізованого програмного забезпечення, що використовується уповноваженими суб`єктами, узгодженого з технічним адміністратором ЄДЕБО.

Згідно із цим Положенням, технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти.

Відповідно до Положення, суб`єкти освітньої діяльності та їх територіально відокремлені структурні підрозділи (відокремлені підрозділи), що надають освітні послуги у сфері дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти, засновники яких не мають органів управління освітою (суб`єкти освітньої діяльності приватної форми власності), а також професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти вносять до ЄДЕБО та підтримують в повному, актуальному та достовірному стані інформацію за переліком, визначеним у пунктах 6-9 розділу III цього Положення (крім інформації про сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання, результати зовнішнього незалежного оцінювання, участь у вступних кампаніях до закладів освіти (коли, до яких закладів освіти, на які професії, спеціальності, спеціалізації, рівні, форми навчання особа подавала заяви в електронній формі) та інформації, зазначеної в підпункті 6 пункту 6) для таких суб`єктів освітньої діяльності. Інформація вноситься до ЄДЕБО користувачами ЄДЕБО протягом п`яти робочих днів з моменту її створення або отримання, якщо інший строк не встановлений законодавством.

Отже, питання внесення інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО, а також надання довідки, яка формується за даними ЄДЕБО і має підтверджувати статус здобувача вищої освіти, належить до компетенції суб`єктів освітньої діяльності. Тобто в даному випадку Миколаївський національний аграрний університет.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що у Міністерства освіти і науки України підстави вносити зміни до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо позивача відсутні.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Підприємства "Інфоресурс, ДП" (вул. Довженка, 3, м. Київ, 02034, код ЄДРПОУ 37533381) та до Міністерства освіти і науки України (просп. Берестейський, 10, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 38621185) відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 22.12.2025.

Суддя Н.О. Бульба