Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 грудня 2025 рокусправа № 380/20426/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представників сторін Іваніва О.В., Чорнія О.Б., розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат з виплати та доставки пенсій, призначених на пільгових умовах, та зустрічним позовом акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій щодо складання розрахунків,
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі ГУ ПФУ в Івано-Франківській області) до акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» (далі АТ «ДТЕК Західенерго») про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат з виплати та доставки пенсій призначених на пільгових умовах за період з 01.07.2024 по 30.09.2024 в сумі 4880604,74 грн. Підставою звернення позивача з цим позовом вказано невиконання відповідачем обов`язку відшкодувати витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Підприємство у встановлений законодавством спосіб повідомлено про необхідність щомісячного відшкодування витрат ПФУ шляхом скеровування відповідних розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Оскільки підприємство вчасно не відшкодувало витрат ПФУ на виплату пільгових пенсій, це зумовило появу заборгованості, про стягнення котрої заявлено цей позов.
АТ «ДТЕК Західенерго» позов не визнає та подало суду зустрічну позовну заяву (том 1 а.с.70-73), просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо складання розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України, за період липень-вересень 2024 року щодо акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго». Наводить такі аргументи: - реальність понесення ПФУУ фактичних витрат на виплату на доставку пільгових пенсій документально не підтверджується, не надано доказів на підтвердження факт здійснення перерахувань пенсій особам, вказаним у розрахунках фактичних витрат на виплату і доставку пенсій за жовтень-листопад 2023; - не надано детальний розрахунок суми заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період (липень - вересень 2024 року), та за весь 2024 рік у розрізі пенсіонерів, розпоряджень УПФУ про призначення пенсії, витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, відривних талонів від відомостей на виплату пенсії, довідок про виплату пенсій; - ПФУ порушило встановлений порядок відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, оскільки щорічні розрахунки до 20 січня поточного року підприємству не надсилало.
Суд прийняв до розгляду зустрічний позов АТ «ДТЕК Західенерго» до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області та об`єднав його в одне провадження з первісним позовом ГУ ПФУ в Івано-Франківській області до АТ «ДТЕК Західенерго» про стягнення заборгованості.
ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо зустрічного позову АТ «ДТЕК Західенерго» заперечує з мотивів, викладених у відзиві на зустрічну позовну заяву (том 1 а.с. 101-107). Вказує, що відповідно до норм чинного законодавства в органів ПФУ є обов`язок визначення сум відшкодування підприємствам витрат ПФУ на виплату та доставку пільгових пенсій шляхом надіслання відповідних розрахунків, а підприємство (відповідач) зобов`язане здійснити відшкодування таких витрат у розмірах, визначених позивачем. Підставою для відшкодування підприємством органу ПФУ витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період. На виконання вимог п. 6.4 Інструкції №21-1 на адресу АТ «ДТЕК Західенерго» листами направлені розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за період, як в січні 2024 року, так і уточнюючі розрахунки за кожен спірний місяць, що підтверджується долученими до справи поштовими квитанціями. Звертає увагу суду, що АТ «ДТЕК Західенерго» не висловлює заперечень з приводу правильності складання розрахунків та не спростовує того, що зазначені у розрахунках пенсіонери були його працівниками та працювали у шкідливих умовах, що і зумовило призначення їм пенсії на пільгових умовах; просить суд відмовити АТ «ДТЕК Західенерго» в задоволенні зустрічного позову.
Суд вислухав промови та пояснення учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі обставини:
АТ «ДТЕК Західенерго» зареєстроване як юридична особа, його відокремленим структурним підрозділом є «Бурштинська ТЕС».
За час роботи у ВП «Бурштинська ТЕС» в шкідливих умовах (Списки №№1,2) низка його працівників здобула право на призначення пенсії на пільгових умовах (зі скороченням пенсійного віку), що підтверджується виданими АТ «ДТЕК Західенерго» довідками про підтвердження стажу. Територіальні органи ПФУ призначили таким особам пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058- IV та статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII за Списком №1 та №2, що підтверджується відповідними протоколами про призначення пенсії (том 1 а.с. 131-250, том 2 а.с.1-52).
З 01.03.2024 було проведено перерахунок (індексацію) пенсій цих осіб відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» згідно із Порядком із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796, що підтверджується відповідними рішеннями (том 3, а.с.23-187). З огляду на вищезазначене, розмір пенсійних виплат збільшується, також збільшується основний розмір пенсії, який йде на відшкодування. Відповідно змінюється розмір фактичних витрат на виплату пенсій, який підлягає відшкодуванню за рахунок підприємства
ВП «Бурштинська ТЕС» АТ «ДТЕК Західенерго» на підставі пункту 1, 2 статті 1 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» є платником збору на обов`язкове державне пенсійне страхування.
ГУ ПФУ в Івано-Франківській області надіслало платнику поштовим відправленням з повідомленням про вручення Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту другого Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з січня 2024 року (том 1 а.с. 17-20,27,28,108-109, том 2 а.с. 218-232), а надалі уточнюючі розрахунки за липень 2024 року (том 1 а.с.9-14,33), серпень 2024 року (том 1 а.с.21,29,32,34,35-39), вересень 2024 року (том 1 а.с.5-6, 15, 26,30-31), що були вручені підприємству поштою (том 1 а.с.7,8,16,22,23,24).
Орган ПФУ здійснив виплату пільгових пенсій зазначеним у розрахунках особам, що підтверджується відомостями ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, завіреними підписом керівника установи та відтиском гербової печатки (том 2 а.с. 53-202); сформовані на підставі інформаційної системи ПФУ, що серед іншого обліковує суми виплачених пенсій в розрізі осіб та періодів.
При оцінці аргументів сторін суд керується такими нормами права та мотивами щодо їх застосування до фактичних обставин справи:
відповідно до пункту 1, 2 статті 1 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 №400/97-ВР (далі - Закон №400/97-ВР) платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування в тому числі є суб`єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об`єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об`єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб`єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник зборів, територіальної громади.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 1 статті 2 Закон №400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 і 2 частини першої статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об`єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та призначених після дня набрання чинності зазначеним Законом відповідно до пунктів 2 - 8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у період до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Для платників збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону встановлюються ставка збору у розмірі 100 відсотків від об`єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону (пункт 1 статті 4 Закону №400/97-ВР).
Відповідно до пункту «а», «б» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі Закон №1788-XII) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники:
- зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах (далі список №1).
- працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах (далі список №2).
Відповідно до пункту 2 розділу XV Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. При цьому до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату та доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Закон №1058-IV набрав чинності з 01.01.2004. Відтак, обов`язок покривати підприємствами та організаціями витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пільгових пенсій діє починаючи з 2004 року.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, встановлено розділом шостим Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 (далі - Інструкція).
Пунктом 6.2 Інструкції визначено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій (пункт 6.4 Інструкції).
Розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам. (пункт 6.5 Інструкції).
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії (пункт 6.7 Інструкції).
Відомості по особах, які набули пільговий стаж на таких підприємствах, організаціях, обліковуються в органах Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії та відображаються в окремій відомості згідно з додатком 8а (пункт 6.8 Інструкції).
Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі Фонд) та діють на підставі постанови Пенсійного фонду від 22.12.2014 №28-2 «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі».
Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань організовує роботу управлінь Фонду щодо:
- забезпечення надходжень від сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, інших коштів, ведення обліку їх надходжень та платників відповідно до законодавства;
- стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів.
При прийнятті рішення суд керується такими мотивами:
ВП «Бурштинська ТЕС» АТ «ДТЕК Західенерго» на підставі пункту 1, 2 статті 1 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» є платником збору на обов`язкове державне пенсійне страхування». За час роботи на АТ «ДТЕК Західенерго» право на пільгову пенсію за списком № 1, №2 набули низка працівників, що визнається підприємством. Факт призначення цим особам пенсій на пільгових умовах підтверджується рішеннями територіального органу ПФУ, що долучені до справи. Факт та сума понесених ПФУ витрат на виплату пільгових пенсій підтверджується відомостями, наданими ПФУ, завіреними підписом керівника установи та відтиском гербової печатки.
Про необхідність відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №1, №2 (починаючи з січня 2024 року) ГУ ПФУ в Івано-Франківській області повідомило підприємство у встановлений Інструкцією спосіб, а саме: надіслало поштовим відправленням з повідомленням про вручення відповідні Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту другого Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а», «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Підприємство у встановлені законодавством строки не відшкодувало витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за період липень-вересень 2024 року на загальну суму 4880604,74 грн. ГУ ПФУ в Івано-Франківській області належними та достатніми доказами підтвердило суму понесених ПФУ витрат на виплату пільгових пенсій особам, зазначеним у розрахунках, станом на дату розгляду справи доказів зворотного суду не надано. За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги ГУ ПФУ в Івано-Франківській області є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Оцінюючи аргументи АТ «ДТЕК Західенерго» зустрічного позову в частині того, що орган ПФУ склав такі із порушенням Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затв. постановою правління ПФУ від 19.12.2003 №21-1 в частині своєчасного направлення таких розрахунків суд на підставі частини п`ятої статті 242 КАС України враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду від 21.02.2019 у справі №804/323/16:
«[…] 28. Згідно з п. 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
29. За правилами абзацу четвертого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до ПФ України плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за Списком № 1, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
30. Отже, обов`язок з відшкодування повністю витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, в частині пенсій призначених у порядку ст. 13 Закону № 1788-ХІІ, покладений на підприємства.
31. Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. (пункт 6.4 Інструкції).
32. Пунктом 6.8 Інструкції встановлено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
33. Відшкодування сум і фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду України за місцем його реєстрації. […]
35. Водночас, незгода позивача з надісланими на його адресу Розрахунками ґрунтується виключно на тому, що вони включають заборгованість за минулі роки. Позивач вважає, що у нього відсутній обов`язок здійснювати відшкодування за такими розрахунками.
36. Однак, колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про те, що посилання позивача на порушення відповідачем п. 6.4. - 6.8. Інструкції при формуванні Розрахунків, і як наслідок відсутність у нього обов`язку здійснювати відшкодування за такими розрахунками, є недоречним, оскільки невчасне направлення розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій не звільняє підприємство від обов`язку відшкодувати зазначену заборгованість.
37. Чинне законодавство України не встановлює такого наслідку порушення строку направлення розрахунку, як визнання його недійсним чи протиправним. Несвоєчасність направлення органами Пенсійного фонду України розрахунку, не впливає на встановлення наявності і визначення розміру сум витрат на виплату і доставку пільгових пенсій працівникам, та не звільняє позивача від обов`язку їх відшкодування.
38. Також правильним є висновок судів попередніх інстанцій про безпідставність вимоги позивача щодо визнання відсутності повноважень в Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська для нарахування Комунальному виробничому житловому ремонтно-експлуатаційному підприємству Жовтневого району сум відшкодувань фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, оскільки спірні Розрахунки були надіслані позивачеві Управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська, на обліку в якому він перебуває».
Отже, дотримання/недотримання органом ПФУ норм Інструкції щодо своєчасного направлення розрахунків не впливає на обов`язок АТ «ДТЕК Західенерго» погасити заборгованість по відшкодуванню пільгових пенсій.
Аргументи АТ «ДТЕК Західенерго» про те, що розрахунки складені із суттєвим порушенням повноважень, оскільки позивач/ПФУ не надав відомостей з відділів щодо призначення пільгових пенсій та відомостей про виплату пенсій відповідним пенсіонерам, що зазначені у розрахунках, суд оцінює так:
Відповідно до норм пунктів 6.4, 6.5 Інструкції :
6.4. Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.
6.5 Розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам.
Таким чином, розрахунки формуються/коригуються за затвердженою формою в автоматичному режимі після прийняття органом ПФУ відповідного рішення про призначення особі пенсії на пільгових умовах, тобто формуються на підставі відомостей щодо осіб, які набули пільговий стаж на підприємстві за реквізитами згідно з додатком 8а. При цьому норми Інструкції не передбачають обов`язку органу ПФУ разом з Розрахунками надсилати підприємству відомості щодо призначення чи виплати пільгових пенсій особам, на покриття яких були складені Розрахунки. Суд враховує, що позивач за зустрічним позовом не навів жодного факту, який би міг свідчити про помилки у оскаржених ним Розрахунках (П.І.Б. пенсіонера, відомості щодо стажу роботи на посадах, передбачених Списками №№1,2 як підстави призначення пенсії на пільгових умовах, суми пенсії до відшкодування чи відсотку цього підприємства у випадку набуття пільгового стажу на кількох підприємствах тощо). Отже, АТ «ДТЕК Західенерго» не заперечує та не спростовує наявності в осіб, які зазначені у розрахунках, пільгового стажу (такий обчислений ПФУ на підставі виданих цим підприємством уточнюючих довідок), а також факту призначення таким особам пенсії на пільгових умовах.
Надіслання підприємству уточнюючих/відкоригованих розрахунків, що відрізнялися від надісланих у січні 2024 року, було зумовлено двома причинами (детально описано в додаткових поясненнях, том 3 а.с.11-22): - з 01.03.2024 було проведено перерахунок (індексацію) пенсій відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» згідно із Порядком із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796. З огляду це збільшився основний розмір пенсії, який виплачується особі, та, відповідно, заявляється до відшкодування підприємством; - частині пенсіонерів пенсія була призначена після січня 2024 року, тому виплачені їм суми виставлялися до відшкодування шляхом скерування уточнюючих розрахунків.
Суд також враховує, що позивач за зустрічним позовом не навів жодного факту, який би міг свідчити про помилки у оскаржених ним розрахунках (П.І.Б. пенсіонера, відомості щодо стажу роботи на посадах, передбачених Списками №№1, 2 як підстави призначення пенсії на пільгових умовах, суми пенсії до відшкодування чи відсотку цього підприємства у випадку набуття пільгового стажу на кількох підприємствах, тощо). Отже, АТ «ДТЕК Західенерго» не заперечує та не спростовує наявності в осіб, які зазначені у розрахунках, пільгового стажу, а також факту призначення таким особам пенсії на пільгових умовах.
Підсумовуючи попередні висновки суд дійшов висновку, що вимоги зустрічного позову є безпідставними, тому в задоволенні зустрічного позову АТ «ДТЕК Західенерго» до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області слід відмовити.
Суд також враховує, що АТ «ДТЕК Західенерго» при розгляді аналогічних справ між тими ж сторонами (№№380/2249/25, 380/24571/24, 6823/25, 380/14520/24, 380/7391/24, 380/629/24 та ін., що відрізняються періодом, за який заявлено вимоги, та ціною позову) також подавало зустрічні позови аналогічного змісту, у задоволенні яких було відмовлено повністю; на стадії апеляційного провадження АТ «ДТЕК Західенерго» відмовлялося від апеляційної скарги з тих мотивів, що вже відшкодувало ГУПФ витрати на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах, що були стягнені з нього відповідним рішенням суду. За таких обставин суд розцінює подання відповідачем у черговій справі зустрічного позову, з огляду на систематичність таких дій та їх єдиний наслідок - відстрочення прийняття судом рішення за первісним позовом та, як наслідок, відстрочення виконання підприємством обов`язку по відшкодуванню ПФУ його витрат на виплату пільгових пенсій - як спосіб зловживання процесуальними правами, спрямований на затягування розгляду справи по суті.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд керується нормами статті 139 КАС України: - понесені ГУ ПФУ в Івано-Франківській області витрати на сплату судового збору суд покладає на цього суб`єкта владних повноважень; - понесені АТ «ДТЕК Західенерго» витрати на сплату судового збору за подання зустрічного позову, з огляду на результати його вирішення, суд покладає на позивача за зустрічним позовом.
Повне рішення складено 24 грудня 2025 року.
Керуючись ст.ст. 19-20,22,25-26,90,139,229,241-246,250,251,255,295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задовольнити повністю.
Стягнути з акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області заборгованість за липень-вересень 2024 року по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в сумі 4880604 (чотири мільйони вісімсот вісімдесят тисяч шістсот чотири) гривні 74 коп.
В задоволенні зустрічного позову акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій щодо складання розрахунків відмовити повністю.
Понесені сторонами судові витрати покласти на них.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
СуддяМоскаль Ростислав Миколайович