Єдиний державний реєстр судових рішень
Тарутинський районний суд Одеської області
_______________
Справа № 514/1677/25
Провадження по справі № 3/514/849/25
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 грудня 2025 року с-ще Бессарабське
Тарутиснький районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді - Кирилюк І.М.,
розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ІНФОРМАЦІЯ_3 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця смт Березине Тарутинського району Одеської області, громадянина України, пенсіонера, адреса проживання: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності не притягувався
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 204-1 ч. 1 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі КУпАП),
В С Т А Н О В И В:
17 листопада 2025 року до Тарутинського районного суду Одеської області надійшли зазначені матеріали протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно з протоколом серії ПдРУ №010248Е від 03.10.2025 року, складеним інспектором прикордонної служби 1 категорії ОСОБА_2 , 03 жовтня 2025 року о 09 год 45 хв під час здійснення прикордонного контролю в ППр "Малоярославець" на в`їзд в Україну було виявлено громадянина України ОСОБА_1 , який в`їзджав на територію України та під час проходження паспортного контролю надав закордонний паспорт громадянина Республіки Молдови, тим самим здійснив спробу перетину державного кордону без відповідних документів, будучи громадянином України, вчинене повторно протягом року.
Тим самим ОСОБА_1 порушив вимоги:
- ст. 2 Закону України від 18 січня 2001 року № 2235-III «Про громадянство України» (далі Закон № 2235-III),
- ст. 9 Закону України від 4 листопада 1991 року № 1777-XII «Про державний кордон України» (далі Закон №1777-XII),
- ст. ст. 2, 3 Закону України від 21 січня 1994 року № 3857-XII «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України» (далі Закон №3857-XII),
-пункт 2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. № 724) (далі Правила),
та своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч 2 ст. 204-1 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину визнав та пояснив, що він сидів у транспортному засобі, а його паспорт громадянина Молдови на кордоні у пункті пропуску дав прикордонникам його син. Оскільки у нього подвійне громадянство, не вважав, що щось порушив. Водночас на запитання судді, чи пред`являє прикордонникам паспорт громадянина України, коли перетинає кордон Республіки Молдова, відповів, що звичайно ні.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
У статті 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами.
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частиною 1 ст. 204-1 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність у вигляді накладення штрафу від двохсот до п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до п`ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення, за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Частиною 2 ст. 204-1 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від п`ятисот до восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк від десяти до п`ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення, - за ті самі дії, вчинені групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Статтею 4 Конституції України встановлено, що в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.
Громадянство України у розумінні Закону № 2235-III визначається як правовий зв`язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов`язках ( абзац другий ч.1 ст.1 Закону) .
Вказаний Закон встановлює принцип єдиного громадянства Держави України відповідно до якого, зокрема, у разі, якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.
Громадянин України має право виїхати з України, окрім випадків, передбачених Законом №3857-XII, та в`їхати в Україну.
У статті 2 Закону №3857-XIIнаведений перелік документів, що надають право громадянину України на виїзд з України і в`їзд в Україну це: паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт України; службовий паспорт України; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в`їзд в Україну).
Перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України після пред`явлення одного з документів, зазначених у ст. 2 цього Закону (частина 1 ст. 3 Закону№3857-XII).
На виконання вимог цього закону виконавчим органом влади затверджені Правила перетинання державного кордону України.
Таким чином, виїзд з території України або в`їзд на територію України громадян України за пред`явленням паспортів, виданих на ім`я громадян іноземної держави, без пред`явлення одного із зазначених документів, є незаконним та тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену ч.1 ст. 204-1 КУпАП.
Відповідальність за вчинення таких дій особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених ч. 1 ст. 204-1 КУпАП тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
Судом встановлено, що постановою Тарутинського районного суду Одеської області від 17.04.2025 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП та звільнено від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням. Провадження у справі закрито.
Враховуючи, що провадження у справі стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП 17.04.2025 закрито, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП підтверджується доказами, які містяться у матеріалах справи:
- протоколом про адміністративне правопорушення серія ПдРУ №010248Е від 03.10.2025 року згідно якого ОСОБА_1 03.10.2025 року о 09 год 45 хв здійснив спробу перетину державного кордону з Республіки Молдова в Україну в ППр «Малоярославець» без відповідних документів, а саме шляхом пред`явлення закордонного паспорту громадянина Молдови серії НОМЕР_1 , виданого 19.10.2018 року, будучи громадянином України з поясненнями ОСОБА_1 відповідно до яких останній пояснив, що він не знав, що в Україні не дозволяється мати два громадянства;
- рапортами посадових осіб прикордонної служби від 03.10.2025 про фіксацію адміністративного правопорушення та подальшу їх перевірку для направлення до суду;
- завіреними ксерокопіями молдавського паспорту серії НОМЕР_1 , виданого 19.10.2018 року та закордонного паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 16.04.2024 року які належать ОСОБА_1 ;
На підставі вищенаведеного суд дійшов висновку що вина ОСОБА_1 у спробі незаконного перетинання державного кордону України в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів підтверджується зазначеними доказами.
З урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи правопорушника, який ніяких висновків для себе не зробив, приймаючи до уваги ступінь його вини, відсутність обставин, що пом`якшують адміністративну відповідальність та інші вимоги ст. 33 КУпАП, суд дійшов висновку піддати винного адміністративному стягненню у виді штрафу у розмірі двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Згідно з п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення підлягає сплаті судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 гривень.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 204-1, 245, 280, 283, 284 КУпАП, суд
П О С Т А Н О В И В:
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця смт Березине Тарутинського району Одеської області, громадянина України, адреса проживання: АДРЕСА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 3 400 (три тисячі чотириста) гривень в дохід держави.
Стягнення проводити на користь держави на розрахунковий рахунок № UA958999980313050106000015728, код за ЄДРПОУ отримувача - 37607526, отримувач - ГУК в Од.обл./смт Тарутине/21081100, код платежу - 21081100, банк - Казначейство України (ЕАП), вид платежу: адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок на розрахунковий рахунок № UA908999980313111256000026001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, код класифікації доходів бюджету - 22030106 , банк отримувача Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів - ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106, призначення платежу - судовий збір у справах про адміністративне правопорушення.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурора не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення (ч.1 ст.307 КУпАП).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України (ст.308 КУпАП).
Строк пред`явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з дня набрання нею законної сили.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законом (ч.3 ст.307 КУпАП).
Постанова може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги через Тарутинський районний суд Одеської області.
Строк пред`явлення до виконання постанови три місяці з дня винесення постанови.
Суддя І.М. Кирилюк