Єдиний державний реєстр судових рішень 625/433/25
Провадження № 3/625/128/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" грудня 2025 р. с. Різуненкове
Коломацький районний суд Харківської області в складі судді Скляренка М.О., за участю секретаря Талавирі С.Г., прокурора Валківського відділу Богодухівської окружної прокуратури Харківської області Караманової І.О., розглянувши матеріали, які надійшли із 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 29 січня 2005 року Коломацьким РВ УМВСУ України в Харківській області, індивідуальний податковий номер: НОМЕР_2 , громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за інкриміновані їй три адміністративні правопорушення, відповідальність за які передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , будучи головним бухгалтером Коломацької районної державної лікарні ветеринарної медицини, членом комісії з реорганізації Коломацької районної державної лікарні ветеринарної медицини та згідно з п.п. «а» п.2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме 09 квітня 2025 року о 14 годині 33 хвилині, подала без поважних причин щорічну декларацію за 2023 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим не виконала вимоги ч.1 ст.45 Закону України « Про запобігання корупції» і вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи 17 січня 2024 року звільненою з посади головного бухгалтера Коломацької районної державної лікарні ветеринарної медицини, яка перебувала у складі комісії з реорганізації Коломацької районної державної лікарні ветеринарної медицини та згідно з п.п. «а» п.2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме 09 квітня 2025 року о 13 годині 44 хвилині, подала без поважних причин декларацію при звільненні шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим не виконала вимоги абз. 1 ч.2 ст. 45 Закону України « Про запобігання корупції» і вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Також, ОСОБА_1 , будучи 17 січня 2024 року звільненою з посади головного бухгалтера Коломацької районної державної лікарні ветеринарної медицини, яка перебувала у складі комісії з реорганізації Коломацької районної державної лікарні ветеринарної медицини та згідно з п.п. «а» п.2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме 09 квітня 2025 року о 13 годині 42 хвилині, подала без поважних причин щорічну декларацію за 2024 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим не виконала вимоги абз. 2 ч.2 ст. 45 Закону України « Про запобігання корупції» і вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за що передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину в інкримінованих їй трьох адміністративних правопорушень визнала повністю, щиро розкаялася та пояснила, що нею строки подання вищезазначених декларацій нею порушені у зв`язку із її перебуванням за кордоном в період, визначений законом для подання декларацій, і відсутністю в той час технічної можливості для здійснення дій, спрямованих на їх подання.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх за правилами, визначеними ст. 252 КУпАП, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, у тому числі з урахуванням пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд дійшов наступного висновку.
Так, згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
У відповідності з ст. 280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч.ч. 1 та 2 та 3 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, в точній відповідності з законом.
У відповідності з ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
У відповідності з п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що посадова особа юридичної особи публічного права - голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права.
Статтею 81 ЦК України передбачено, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
Згідно ч. 2 ст. 169 ЦК України держава може створювати юридичні особи публічного та приватного права у випадках та порядку, встановлених Конституцією України та законом.
У відповідності з п.1 Положення про Коломацьку районну державну лікарню ветеринарної медицини, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 26 січня 2018 року за №65 (а.с. 46-48, 122-124, 199-201), Коломацька районна державна лікарня ветеринарної медицини є державною установою ветеринарної медицини, підпорядковується Головному управлінню Держпродспоживслужби в Харківській області і належить до сфери управління Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Наказом голови комісії з реорганізації Коломацької районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_2 від 01 листопада 2023 року за №16-к ОСОБА_1 з 02 листопада 2023 року призначено на посаду головного бухгалтера Коломацької районної державної лікарні ветеринарної медицини (а.с. 55, 131, 208).
Крім того, наказом виконуючого обов`язки начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області Андрія Бабурака від 07 листопада 2023 року за №82-Адм головного бухгалтера Коломацької районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_1 введено до складу комісії з реорганізації Коломацької районної державної лікарні ветеринарної медицини (а.с. 21-27, 124-125, 174-180).
Отже, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, яка не зазначена у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Статтею 68 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно абз. 16 ч.1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-« ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Частина 1статті 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У примітці до ст. 176-2 КУпАП зазначено, що суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-« ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Декларацію за 2023 рік згідно ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 повинна була подати до 01 квітня 2024 року, водночас, таку декларацію за 2023 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції нею подано 09 квітня 2025 року о 14 годині 33 хвилині, тобто несвоєчасно.
Крім того, згідно з абз.1 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-« ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
У відповідності з п.2 ч.2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23 липня 2021 року за №449/21, декларація при звільнення декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону- не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду. Декларація при звільнення подається у таких випадках: особа, яка припинила здійснення на одній посаді, продовжує здійснювати діяльність на іншій посаді; особа , яка припинила здійснення діяльності, упродовж 30 календарних днів з дня припинення діяльності знову розпочала здійснення діяльності.
Наказом голови комісії з реорганізації Коломацької районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_2 від 17 січня 2024 року за №2-к ОСОБА_1 звільнено з посади головного бухгалтера Коломацької районної державної лікарні ветеринарної медицини 17 січня 2024 року, на підставі п.1 ст.38 КЗпП України (а.с. 132).
Крім того, наказом виконуючого обов`язки начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області Андрія Бабурака від 02 лютого 2024 року за №62 головного бухгалтера Коломацької районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_1 виведено зі складу комісії з реорганізації Коломацької районної державної лікарні ветеринарної медицини (а.с. 126).
Будь-які докази на підтвердження того, що упродовж 30 календарних днів з дня припинення вказаної діяльності ОСОБА_1 знову розпочала здійснення діяльності, яка уповноважує на виконання функцій держави або місцевого самоврядування до суду ніким не подавалися.
Декларацію при звільненні, яка згідно абз. 1 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» повинна подаватися упродовж 30 календарних днів з дня припинення діяльності, ОСОБА_1 подала 09 квітня 2025 року 09 квітня 2025 року о 13 годині 44 хвилині шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, тобто несвоєчасно.
Також, згідно з абз.2 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-« ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Щорічну декларацію за 2024 рік, яку згідно абз.2 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 повинна була подати до 01 квітня 2025 року, водночас, таку декларацію за 2024 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції нею подано 09 квітня 2025 року о 13 годині 42 хвилині, тобто несвоєчасно.
Вказані вище фактичні обставини у судовому засіданні не заперечувалися особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, і такі обставини ніким не спростовані.
Крім того, доказів які б свідчили про поважність причин пропуску строку, встановленого законом для подання вищевказаних декларацій, матеріали справи не містять і таких доказів ОСОБА_1 суду не подавала.
Водночас, повідомлені ОСОБА_1 причини порушення строків подання відповідних декларацій суд не може визнати поважними причинами несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, позаяк ОСОБА_1 , будучи суб`єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», є обізнаною щодо обов`язку, порядку, строку подачі декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а тому зобов`язана вжити всіх заходів для своєчасного подання відповідних декларацій.
Крім вищевказаних досліджених у судовому засіданні доказів, вина ОСОБА_1 у вчиненні трьох адміністративних правопорушень, відповідальність за які передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується також даними, що містяться: в протоколах про адміністративні правопорушення, пов`язаних з корупцією за №774, №775, №776, складених 06 грудня 2025 року старшим оперуповноваженим в особливо важливих справах 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України капітаном поліції ОСОБА_3 (а.с. 4-11, 81-87, 158-164); в довідках, виданих 06 грудня 2025 року старшим оперуповноваженим в особливо важливих справах 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України капітаном поліції ОСОБА_3 (а.с. 13-14, 89-90, 166-167); у витязі з положення про 7-е управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (а.с. 12, 88, 165); в повідомленні Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів про факт несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 , адресованого Національному агентству з питань запобігання корупції (а.с. 18-19, 91-95, 171-172); в роздруківці послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» за період з 01 січня 2025 року по 10 квітня 2025 року, які вчинила ОСОБА_1 (а.с. 36-42, 112-118, 189-195); в декларації при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями) 01 січня 2024 року 17 січня 2024 року, поданої ОСОБА_1 09 квітня 2025 року о 13 годині 44 хвилині (а.с. 61-64, ); в декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює попередній рік) за 2023 рік, з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування», поданої ОСОБА_1 09 квітня 2025 року о 14 годині 33 хвилині (а.с. 137-142); в декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює попередній рік) за 2024 рік, з позначкою «я не продовжую виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування», поданої ОСОБА_1 09 квітня 2025 року о 13 годині 42 хвилині (а.с. 214-218); в письмових поясненнях ОСОБА_1 (а.с. 74, 152, 228).
Усі вищевказані докази у розумінні ст. 251 КУпАП України суд визнає належними, допустимими і такими, які повністю доводять вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, за обставин, викладених у протоколах про адміністративні правопорушення.
Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні трьох адміністративних правопорушень доведена повністю і кожне із вчинених нею протиправних діянь суд кваліфікує за ч.1 ст. 172-6 КУпАП як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У відповідності із ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Обставиною, що пом`якшує відповідальність за адміністративне правопорушення суд визнає щире розкаяння винної, обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення відсутні.
За правилами, визначеними ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
За таких обставин, для забезпечення досягнення закріпленої ст. 23 КУпАП мети виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також для запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами, доцільним є, з урахуванням вищевказаних обставин, застосувати до правопорушника адміністративне стягнення згідно санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Також суд вважає за необхідне стягнути із ОСОБА_1 судовий збір у справі про адміністративне правопорушення.
Так, згідно ст. 40-1 КУпАП у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 7, 8, 33, 40-1, 283, 284 КУпАП, суд
П О С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 29 січня 2005 року Коломацьким РВ УМВСУ України в Харківській області, індивідуальний податковий номер: НОМЕР_2 , громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , визнати винною у вчиненні трьох адміністративних правопорушень, відповідальність за які передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП, і накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 55 (п`ятдесят п`ять) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 935 (дев`ятсот тридцять п`ять) гривень 00 копійок.
Перерахувати зазначену суму штрафу на користь держави за реквізитами: отримувач коштів -ГУК Харків обл /СТГ Коломак/ 21081100; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37874947; банк отримувача: казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО) 899998; рахунок отримувача UA238999980313090106000020553; код класифікації доходів бюджету -21081100.
У відповідності зі ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 29 січня 2005 року Коломацьким РВ УМВСУ України в Харківській області, індивідуальний податковий номер: НОМЕР_2 , громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 (шістдесят) копійок, зарахувавши кошти до Державного бюджету України за реквізитами: отримувач коштів ГУК у місті Києві/22030106; код ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Коломацький районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя: М.О. Скляренко