Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 752/13311/25
Провадження № 2-а/752/321/25
РІШЕННЯ
Іменем України
22 грудня 2025 року Голосіївський районний суд міста Києва у складі головуючого судді Слободянюк А.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, -
в с т а н о в и в:
У травні 2025 року ОСОБА_1 , через адвоката Жулавського С.А. (ордер а.с.18,19), звернувся до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову від 10 березня 2025 року серії АВ № 00005253, припинити провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті судовий збір за подання позову в сумі 968,96 грн та за заяву про забезпечення позову - 726,72 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що постановою Державної служби України з безпеки на транспорті від 10 березня 2025 року серії АВ № 00005253 його притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн на підставі ч. 2 ст. 132-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
Застосування штрафу обґрунтовується тим, що 25 лютого 2025 року о 09:24 за адресою: Н-07 (автомобільний шлях національного значення Київ-Суми-Юнаківка, км 191+578 Сумська область, транспортний засіб ZOOMLION ZTC250V, державний номерний знак НОМЕР_1 , рух якого був допущено позивачем із перевищенням нормативних параметрів, зазначених в п. 22.5 Правил дорожнього руху України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 13,538 % (3,52 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі 26 тон, навантаження на здвоєні осі транспортного засобу на 15,611 % (2,966 тон) при дозволеному максимальному навантаженні на здвоєні осі 19 тон та відстані між осями від 1,3 м до 1,8 м при спарених колесах.
Відповідач вважає, що позивач порушив п. 22.5 Правил дорожнього руху (далі - ПДР) України, оскільки допустив рух вищевказаного транспортного засобу із перевищенням вагових норм. Такий висновок відповідача є помилковим, оскільки передбачені п. 22.5 ПДР України вагові норми не можуть застосовуватися до великовагового транспортного засобу, яким є спеціальний вантажний автокран. Визначені цим пунктом ПДР України вагові норми стосуються виключно транспортних засобів для перевезення вантажу (вантажних автомобілів), у той час як спеціальний вантажний автокран ZOOMLION ZTC250V, державний номерний знак НОМЕР_1 , не є вантажним автомобілем та не здійснює перевезення вантажу.
Окрім того, на думку позивача, фактичні обставини свідчать про несправність автоматичного пункту фіксації, який здійснював вимірювання ваги вантажного автокрану.
Зокрема, вимогами п. 22.5 ПДР визначено норми для трьохвісних вантажних автомобілів на дорогах державного значення, а саме по масі - 26 000 кг, по навантаженню на здвоєні осі, якщо відстань між осями від 1,3 до 1,8 метра при спарених колесах - 19 000 кг. Свідоцтвом про реєстрацію серія НОМЕР_2 спеціального вантажного автокрану ZOOMLION ZTC250V, державний номерний знак НОМЕР_1 , визначено, що його маса без навантаження складає 32470 кг, повна маса складає 32600 кг. Відповідно до сертифікату відповідності щодо індивідуального затвердження колісного транспортного засобу від 06 березня 2024 року навантаження на здвоєні вісі (2 та 3) спеціального вантажного автокрану ZOOMLION ZTC250V, державний номерний знак НОМЕР_1 , складає 26000 кг.
Виходячи з технічних параметрів спеціального вантажного автокрану, перевищення вагових параметрів (маси та навантаження на здвоєні вісі), що зазначені в п. 22.5 Правил дорожнього руху, з врахуванням похибки автоматичного пункту фіксації будуть складати:- для маси: ((32600 - 26000 - (326000 * 10 %) / 26000) * 100 % = 12,8 %, - для навантаження на здвоєні вісі: ((25500 - 19000 - (25500 * 16 %) / 19000) * 100 % = 12,74 %.
При розрахунку позивач використовував максимальні вагові параметри спеціального вантажного автокрану ZOOMLION ZTC250V, державний номерний знак НОМЕР_1 (повна маса 32600 кг, навантаження на здвоєні вісі (2 та 3) 26000 кг). При цьому спеціальний вантажний автокран не може мати більші вагові параметри, оскільки він не здійснює перевезення вантажу, який би міг їх збільшити. Тому автоматичний пункт фіксації, за умови його справності, не зміг би показати для спеціального вантажного автокрану перевищення по масі більше ніж на 12,80%, а перевищення по навантаженню на здвоєні вісі більше ніж на 12,74 %. Проте, відповідно до оскаржуваної постанови автоматичний пункт фіксації з врахуванням похибки автоматичного пункту фіксації показав перевищення по масі на 13,538 % та перевищення навантаження на здвоєні вісі на 15,611 %, що свідчить про несправність автоматичного пункту фіксації, оскільки його покази перевищують максимально можливі покази, які можуть бути зафіксовані справним автоматичним пунктом фіксації.
При цьому, згідно з іншою постановою по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті серії АВ № 00005254 від 10 березня 2025 року той же самий спеціальний вантажний автокран на зворотньому шляху 25 лютого 2025 року об 17 год. 43 хв. проходив через зазначений вище автоматичний пункт фіксації. При цьому автоматичний пункт фіксації, не зважаючи на те, що вагові параметри спеціального вантажного автокрану ZOOMLION ZTC250V, державний номерний знак НОМЕР_1 , були незмінними, показав перевищення в цьому випадку по масі на 17,865 % та перевищення навантаження на здвоєні вісі на 20,032 %.
У позовній заяві позивач також просить поновити строк для подачі позиву до суду, посилаючись як на причину пропущеного процесуального строку подачі позову, на той факт, що відповідачем оскаржувану постанову було направлено не на адресу «Сумиобленерго», яке є власником спеціального вантажного автокрану. Також відповідач не встановив адресу місця реєстрації (проживання) керівника (відповідальної особи) АТ «Сумиобленерго». У свою чергу, невчасне отримання оскаржуваної постанови стало причиною пропуску процесуального строку звернення до суду.
Одночасно стороною позивача подано заяву про поновлення пропущеного процесуального строку (а.с.6,7).
Ухвалою Голосіївського районного суду міста Києва від 30 травня 2025 року відкрито у справі спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (а.с.29-31).
Ухвалою Голосіївського районного суду міста Києва від 4 червня 2025 року задоволено клопотання представника позивача про забезпечення позову та зупинено стягнення з ОСОБА_1 адміністративного штрафу (а.с.38-40).
13 червня 2025 року в системі «Електронний суду» відповідачем подано відзив на позовну заяву, де, заперечуючи проти позовних вимог, вказується наступне.
Позивач помилково вважає, що положення п. 22.5 ПДР України стосуються лише вантажних автомобілів, які перевозять вантажі, й не охоплюють спеціальні вантажні транспортні засоби, зокрема спеціальні вантажні автокрани.
Проте, відповідно до п. 22.5 ПДР забороняється рух транспортного засобу, маса або навантаження на вісь яких перевищують допустимі параметри. У нормі не зазначено, що вона обмежується лише транспортними засобами, які перевозять вантаж. У категорії N3, до якої належить ZOOMLION ZTC250V, незалежно від функціонального призначення, застосовуються ті ж вимоги щодо габаритно-вагових обмежень, що і до будь-яких великовагових транспортних засобів. Спеціалізований вантажний автокран, навіть не перевозячи вантаж, є джерелом підвищеної небезпеки і може спричинити пошкодження дорожнього покриття, якщо перевищує нормативні навантаження. Зазначається, що технічні засоби фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі відповідають вимогам встановленим чинним законодавством України, на підтвердження чого до відзиву надано копії сертифікатів (а.с.48-74).
26 червня 2025 року в системі «Електронний суд» представник позивача - адвокат Жулавський С.А. подав суду відповідь на відзив, в якому наведено доводи позовної заяви. Звертає увагу, що передбачені п. 22.5 ПДР України вагові норми не можуть застосовуватися до великовагового транспортного засобу, яким є спеціальний вантажний автокран ZOOMLION ZTC250V, д.н.з. НОМЕР_1 , і не є вантажним автомобілем та не здійснює перевезення вантажу. (а.с.75-80).
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази, дійшов наступного висновку.
Щодо пропуску позивачем строку звернення до суду з вказаним адміністративним позовом, суд вказує, що відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно із ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 2 ст. 286 КАС України визначено, що позовну заяву щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови).
Тобто, за змістом наведеної процесуальної норми законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об`єктивної можливості цієї особи знати про ці факти.
На думку суду, поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, яка звертається до суду, та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення до суду та підтверджені належними доказами.
Позивач зазначає, що оскаржувану постанову він не отримував, а дізнався про її існування 22 травня 2025 року із застосунку Дія під час ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження.
Таким чином, з огляду на відсутність доказів отримання позивачем оскаржуваної постанови, зазначені доводи свідчать про поважність причин пропуску строку позивачем для звернення до суду з цим позовом, а тому суд вважає можливим пропущений позивачем строк поновити.
Згідно з ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок діяльності органів державної влади, їх посадових осіб, уповноважених складати протоколи про адміністративні правопорушення, розглядати справи про такі правопорушення та притягати винних осіб до адміністративної відповідальності за їх вчинення, регулюється Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі по тексту КупАП; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданим заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Стаття 8 КУпАП визначає, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Судом встановлено, що 10 березня 2025 року складено головним спеціалістом відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень управління автоматичної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Солов`янчик С.І. винесено постанову серії АВ №00005253, відповідно до якої 25 лютого 2025 року о 09 год. 24 хв. за адресою: Н-07, км 191+578, Сумська обл., автоматичним пунктом фіксації адміністративних порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб ZOOMLION ZTC250V, д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа якого ОСОБА_1 допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 13.538% (3.52 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 26 тон, навантаження на здвоєні осі транспортного засобу на 15.611% (2.966 тон), при дозволеному максимальному навантаженні на здвоєні осі 19 тон та відстані між осями від 1,3 м до 1,8 м при спарених колесах, відповідальність за яке передбачена частиною 2 статті 132-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП). ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн на підставі ч. 2 ст. 132-1 КУпАП.
Правопорушення зафіксоване в автоматичному режимі за допомогою комплексного технічного засобу марки WIM74, WAGA-WIM40, CRUA-05-VVE, строк дії свідоцтва про повірку технічного засобу та строк дії до 02 грудня 2025 року (а.с.55).
Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 , власником транспортного засобу марки ZOOMLION ZTC250V, д.н.з. НОМЕР_1 , є АТ «Сумиобленерго». Транспортний засіб є спеціальним вантажним автокраном (більше 20 тонн), повною масою 32600 кг, масою без навантаження 32470 кг; категорія 3; тип кузова - SF (автокран) (а.с. 21).
Відповідно до частини дванадцятої статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Відповідно до частини другої статті 29 Закону України «Про дорожній рух» (далі - Закон № 3353-XII) з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» (далі - Закон № 2862-IV) визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримуватися вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Згідно з ч. 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 (далі по тексту - Правила №30), рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 ПДР України на 2% (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Пунктом 22.5 ПДР України (редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), передбачено, що рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують: б) фактичної маси для вантажних трьохвісних автомобілів - 25 тон (для трьохвісних автомобілів, якщо ведуча вісь обладнана здвоєними колесами та максимальне навантаження на кожну вісь не перевищує 9,5 тони - 26 тон); в) навантаження на вісь: на здвоєні осі, якщо відстань між осями: менш як 1 метр 11.5 тон; від 1 до 1,3 метра 16 тон; від 1,3 до 1,8 метра при неспарених колесах 18 тон; від 1,3 до 1,8 метра при спарених колесах, за умови, що навантаження на кожну вісь не перевищує 9,5 тони 19 тон.
Відповідно до ч.2 ст.132-1 КУпАП перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами - тягне за собою накладення штрафу в розмірі: п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно; однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20%; двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30%; трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30%.
Згідно з ч.1 ст.14-3 КУпАП адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені частиною другою статті 122-2, частинами другою і третьою статті 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі (за допомогою комплексу технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу з функціями фотозйомки та/або відеозапису, що функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах), несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на момент запиту відсутні відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.
Згідно з ч.1 ст.279-5 КУпАП, у разі якщо адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені частиною другою статті 122-2, частинами другою, третьою статті 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, або в разі вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтею 132-2 цього Кодексу, уповноважені на те посадові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, за даними Єдиного державного реєстру транспортних засобів, а в разі необхідності - за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань встановлюють відповідальну особу, зазначену у частині першій статті 14-3 цього Кодексу, або вантажовідправника.
Відповідно до приписів п.22.5 ПДР рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують: а) зовнішніх габаритів; б) фактичної маси); в) навантаження на вісь із визначеннями у даній нормі допустимого навантаження, габаритів.
Разом з тим, пунктом 22.5 ПДВ встановлено, що вимоги цього пункту не поширюються на транспортні засоби спеціального призначення, які виконують функції зимового утримання автомобільних доріг, та Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту під час слідування (повернення) до (з) місця виконання заходів із захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, гасіння пожеж.
Отже, єдиним виключенням, на яке не поширюється вимоги стосовно габаритно-вагових параметрів, передбачених п.22.5 ПДР, є транспортні засоби спеціального призначення, які виконують функції зимового утримання автомобільних доріг, та Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту під час слідування (повернення) до (з) місця виконання заходів із захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, гасіння пожеж.
Рух інших транспортних засобів, габаритно-вагові параметри яких перевищують значення, передбачені п.22.5 ПДР, може мати місце виключно з дотриманням вимог Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, які передбачають отримання відповідного дозволу.
Матеріалами справи не підтверджується, що транспортний засіб ZOOMLION ZTC250V, д.н.з. НОМЕР_1 , є транспортним засобом спеціального призначення.
Отже, враховуючи норми законодавства та вищенаведеного свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 , автокран транспортний засіб ZOOMLION ZTC250V, д.н.з. НОМЕР_1 , є вантажним трьохвісним транспортним засобом.
Відповідно до п. 22.5 ПДР рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоча б один з їх габаритних та/або вагових параметрів перевищує нормативи, визначені цим пунктом, здійснюється відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 «Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами».
Згідно з п. 3 Правил № 30 транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Пунктом 4 Правил № 30 визначено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції за формою, наведеною в додатку до цих Правил, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Вказане свідчить, що для руху автомобільними дорогами особа, яка здійснює перевезення великоваговим транспортним засобом має отримати відповідний дозвіл незалежно від того має він додаткове навантаження чи ні.
Разом з тим, відповідно до п. 5 Правил №30 рух транспортних засобів та їх составів загальною масою до 40 тонн включно, якщо вони не є великогабаритними і контейнеровозів загальною масою до 46 тонн включно та заввишки від поверхні дороги до 4,35 метра включно (на встановлених Агентством відновлення, Укртрансбезпекою і Національною поліцією маршрутах, які погоджено з організаціями, зазначеними в пунктах 9-13 цих Правил), здійснюється без дозволу.
Однак, у спірних правовідносинах фактична вага транспортного засобу автокран транспортний засіб ZOOMLION ZTC250V, д.н.з. НОМЕР_1 , не перевищує 40 тонн, однак, як вбачається з оскаржуваної постанови, інші показники автомобіля, такі як навантаження на здвоєні осі транспортного засобу, становлять 21966кг, при допустимих пунктом 22.5 Правил дорожнього руху - 19 тонн.
На підтвердження порушення позивачем Правил дорожнього руху відповідачем до матеріалів справи надано фотознімки транспортного засобу в момент вчинення правопорушення, свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, сертифікат перевірки типу та сертифікат відповідності, якими підтверджується встановлення елементів системи моніторингу за станом доріг та умовами руху на км 291+578 автомобільної дороги Н-07 Сумською області, а також відповідність встановлених приладів для зважування транспортних засобів застосованим вимогам технічного регламенту та стандартам ДСТУ
Фіксація адміністративного правопорушення здійснена вимірювальним обладнанням автоматичного пункту WIM74, WAGA-WIM40, CRUA-05-VVE, яке відповідає вимогам Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 2016 року № 94, що підтверджено зазначеними документами.
Механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі визначений Порядком фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженим постановою КМУ від 29 грудня 2019 року №1174 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п.2 Порядку № 1174 система фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі - взаємопов`язана сукупність автоматичних пунктів та інформаційно-телекомунікаційної системи.
Фіксація правопорушень в автоматичному режимі здійснюється на автоматичних пунктах, які облаштовані відповідно до вимог, визначених у додатку (п.7 Порядку №1174).
Згідно з п.п.12-15 Порядку №1174 автоматичний пункт може забезпечувати: вимірювання навантажень, що припадають на кожну вісь транспортного засобу; вимірювання загальної маси транспортного засобу; визначення кількості осей транспортного засобу та віднесення транспортного засобу до однієї із відповідних категорій; вимірювання міжосьових відстаней транспортного засобу; визначення кількості коліс (скатності) на осях транспортного засобу (за можливості); вимірювання габаритів транспортного засобу (за можливості); фіксацію та розпізнавання номерного знака транспортного засобу; фіксацію фронтального зображення транспортного засобу; фіксацію загального вигляду транспортного засобу (вигляд збоку) в момент проїзду через автоматичний пункт (оглядова фотографія транспортного засобу, на якій відображені його контури та кількість осей); первинне оброблення зібраних даних та передачу інформації до інформаційно-комунікаційної системи за допомогою засобів захищених каналів зв`язку із використанням наскрізного шифрування; автентифікацію автоматичного пункту, контроль цілісності, авторства, доступності, а також неспростовності дій щодо інформації, що передається від автоматичного пункту до інформаційно-комунікаційної системи.
Під час вимірювання габаритно-вагових параметрів транспортних засобів застосовуються засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність.
Інформація від автоматичних пунктів передається до інформаційно-комунікаційної системи у вигляді метаданих.
Метадані повинні містити дані про: засоби вимірювальної техніки - назва засобу вимірювальної техніки та його умовне позначення, серійний номер, найменування виробника, найменування власника засобу вимірювальної техніки, інформацію про відповідність та/або результати повірки (дата повірки, строк дії повірки);місце фіксації (кілометр + метр, географічні координати); найменування автомобільної дороги загального користування, вулиць і доріг міст та інших населених пунктів; дату і час фіксації здійснення вимірювання, смугу руху, напрямок руху, номерний знак транспортного засобу, тип транспортного засобу згідно з пунктом Г.2 додатка Г ДСТУ 8824:2019 «Автомобільні дороги.
Визначення інтенсивності руху та складу транспортного потоку», повну масу транспортного засобу, зовнішні габарити транспортного засобу (за можливості), розподіл навантаження за осями транспортного засобу (номер осі, фактичне навантаження на вісь, сумарне фактичне навантаження на осі, сукупність осей, фактичну міжосьову відстань, фактичну шинність (кількість коліс) на осі (за наявності); фотографії транспортного засобу: фронтальну, фотографію номерного знака транспортного засобу, оглядову фотографію із зображенням розпізнаного номерного знака; відеозапис руху транспортного засобу через автоматичний пункт (за наявності).
Положень Порядку № 1174 встановлено, що система забезпечує автоматизоване формування проекту постанови про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі за допомогою автоматичних пунктів, відповідно до законодавства.
Отже, процес системи фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті здійснюється в автоматичному режимі, що включає формування структурованих даних, інформаційних файлів тощо, та має як наслідок - автоматизоване формування системою проекту постанови про адміністративні правопорушення, відтак, і габаритно-вагові розрахунки щодо транспортного засобу здійснюються в автоматичному режимі та в подальшому застосовуються відповідною посадовою особою при прийнятті постанови у справі про адміністративне правопорушення.
За матеріалами справи комплекс WІМ, яким зафіксовано порушення, відповідно до свідоцтв про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальною технікою № 04/6551 від 04 грудня 2024 року, № 1577 від 04 грудня 2024 року, чині до 04 грудня 2025 року. Вимірювальні засоби відповідають вимогам ДСТУ ОІМL R 134-1:2010, ДСТУ 8809:2018 (а.с.56,57).
Належних та допустимих доказів, які б підтверджували несправність WІМ - копмлексу, стороною позивача не надано. Тому, твердження на думку позивача неправильного автоматичного фіксування вагових параметрів вантажного автокрану свідчить про несправність автоматичного пункту є безпідставними.
При цьому, формула розрахунку % перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами закріплена в Додатку 1 до Інструкції з оформлення уповноваженими посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства інфраструктури України від 27 вересня 2021 року № 512, відповідно до якої: % перевищення = ((Х факт - Х норм - похибка пристрою) / Х норм) х 100 %. Х факт - фактично зафіксований параметр габариту або ваги відповідно в натуральних одиницях (тонна або міліметр); Х норм - нормативно дозволений параметр габариту або ваги відповідно в натуральних одиницях (тонна або міліметр), зазначений відповідно до пункту 22.5 ПДР. Похибка пристрою - регламентовано допустима похибка вимірювального пристрою параметрів габариту або ваги у відсотках відповідно до ДСТУ OIML R 134-1:2010, помножена на Х факт (під час розрахунку використовується у натуральних одиницях (тонна або міліметр).
Як зазначив відповідач, розрахунок відсоткового перевищення навантаження загальної маси транспортного засобу виглядає так: ((32600 - 26000 (10% х 32600) / 26000) х 100% = 12,8%.
Розрахунок відсоткового перевищення навантаження на здвоєні осі транспортного засобу виглядає так: (25500- 19000 (16% х 25500) / 19000) х 100 % = 12,74 %.
Вказані показники відповідають тим, що містить оскаржувана постанова.
Таким чином, подія та склад адміністративного правопорушення, які є обов`язковими умовами для притягнення особи до адміністративної відповідальності, належним чином встановлені та відображені у спірній постанові.
Відповідно до ч. 7 ст.258 КУпАП у разі виявлення адміністративного правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого за допомогою працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, правопорушення, передбаченого статтею 132-2 цього Кодексу, та/або порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксованих у режимі фотозйомки (відеозапису), протокол про адміністративне правопорушення не складається, а постанова у справі про адміністративне правопорушення виноситься без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності
Стаття 280 КУпАП закріплює обов`язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з`ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Статтею 283 КУпАП встановлено, що постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити: найменування органу (прізвище, ім`я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), крім даних, визначених частинами другою і третьою цієї статті, повинна містити відомості про адресу веб-сайту в мережі Інтернет, на якому особа може ознайомитися із зображенням чи відеозаписом транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення, ідентифікатор для доступу до зазначеної інформації та порядок звільнення від адміністративної відповідальності.
Згідно з п. 1 ст.247 КУпАП України обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, подія та склад адміністративного правопорушення, які є обов`язковими умовами для притягнення особи до адміністративної відповідальності, належним чином встановлені та відображені у спірній постанові.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що Державною службою України з безпеки на транспорті, як суб`єктом владних повноважень, на якого ч.2 ст.77 КАС України покладає обов`язок доказування в адміністративному суді правомірності прийнятих ним рішень, доведено перевищення нормативних параметрів, зазначених у п.22.5 ПДР, що свідчить про правомірність спірної постанови у справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, відтак позовна заява не підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, у разі відмови в позові, судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються на позивача.
Відповідно до ч. 9 ст. 158 ЦПК України у випадку залишення позову без розгляду, закриття провадження у справі або у випадку ухвалення рішення щодо повної відмови у задоволенні позову суд у відповідному судовому рішенні зазначає про скасування заходів забезпечення позову.
Враховуючи, що ухвалою Голосіївського районного суду міста Києва від 04 червня 2025 року забезпечено позов, а в даному випадку суд ухвалює рішення щодо повної відмови у задоволенні позову, слід скасувати заходи забезпечення позову застосовані ухвалою Голосіївського районного суду міста Києва від 04 червня 2025 року у зупиненні стягнення штрафу у виконавчому провадженні № НОМЕР_4, відкритому на підставі постанови Державної служби України з безпеки на транспорті серії АВ №00005253 від 10 березня 2025 року.
Керуючись статтями 132-1, 245, 251, 280, 283, 284, 293 КУпАП, статтями 5-7, 9, 77, 241-246, 268, 271, 280, 286 КАС України, суд
у х в а л и в:
Поновити ОСОБА_1 процесуальний строк для звернення до суду з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі.
У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, - відмовити.
Скасувати заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Голосіївського районного суду міста Києва від 04 червня 2025 року, а саме: скасувати зупинення стягнення з ОСОБА_1 адміністративного штрафу у виконавчому провадженні № НОМЕР_4, відкритому на підставі постанови Державної служби України з безпеки на транспорті серії АВ № 00005253 від 10 березня 2025 року.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
Позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Відповідач - Державна служба України з безпеки на транспорті, код ЄДРПОУ 39816845, місцезнаходження: 03150, м. Київ, вул. Антоновича, 51
Повний текст судового рішення суду складено 22 грудня 2025 року.
Суддя А.В. Слободянюк