Рішення № 132792507, 22.12.2025, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.12.2025
Номер справи
260/6950/25
Номер документу
132792507
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2025 року м. Ужгород№ 260/6950/25 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Рейті С.І. розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (далі відповідач, ДСР), в якому просить:

1) Визнати неправомірними дій ДСР щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні періодів служби на пільгових умовах до його календарної вислуги років в поліції, яка дає право на призначення пенсії та до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки;

2) Зобов`язати ДСР здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" вислугу років в пільговому обчисленні, сформовану за період з 04.08.2004 року до 13.06.2010 року та з 14.06.2010 року до 27.07.2011 року із розрахунку один місяць служби за півтора місяці, включаючи період з 07.08.2014 року по 27.04.2015 року із розрахунку один місяць служби за три до календарної вислуги років та до стажу служби;

3) Зобов`язати ДСР здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, період пільгової вислуги років, сформованої за період з 04.08.2004 року до 13.06.2010 року та з 14.06.2010 року до 27.07.2011 року із розрахунку один місяць служби за півтора місяці, включаючи період з 07.08.2014 року по 27.04.2015 року із розрахунку один місяць служби за три до календарної вислуги років та до стажу служби.

У позовній заяві ОСОБА_1 зазначив, що проходив службу в органах внутрішніх справ. В наказі Департаменту стратегічних розслідувань Головного управління Національної поліції № 159 о/с від 17.05.2021 року, яким позивача звільнено зі служби в поліції, визначено, що його стаж служби в поліції на 20.05.2021 року становить 15 років 06 місяців 09 днів, вислуга років на пільгових умовах станом на 20.05.2021 року складає 04 роки 11 місяців 06 днів, тобто 20 років 5 місяців 15 днів, проте до вислуги років не включено пільгове обчислення, тобто не зазначено, що вислуга років складає 20 років 5 місяців 15 днів.

Право зарахування стажу у пільговому обчисленні до вислуги років проходження служби в органах внутрішніх справ, визначається тими нормами, які діяли на момент виникнення відповідного права.

Відтак, позивач вважає, що відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей", період проходження служби з 04.08.2004 року до 13.06.2010 року в підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, з 14.06.2010 року до 27.07.2011 року в підрозділах боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ підлягає зарахуванню до календарної вислуги років та стажу служби у пільговому обчисленні, а період з 07.08.2014 року до 27.04.2015 року - період проходження служби, протягом якого позивач брав безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської області, забезпечення її проведення зараховується на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за три місяці часу проходження.

Крім того, стверджує, що період пільгової вислуги років, відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" також слід зарахувати до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки.

Однак, за зверненням позивача про зарахування періодів служби на пільгових умовах до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції Департаментом надіслано лист від 10.06.2025 року № 67082/04-2025, яким відмовлено у відповідному перерахунку.

Вказана відмова слугувала підставою звернення до суду із даним позовом за захистом своїх порушених прав.

У відзиві ДСР зазначено, що обчислення календарної вислуги років поліцейським проводиться згідно з пунктами 1 і 2 Постанови № 393 і лише для призначення пенсій, а пільгова вислуга років не береться до уваги при визначенні наявності у особи права на призначення пенсії за вислугу років, оскільки періоди, що зараховуються на пільгових умовах, визначені пунктом 3 Постанови № 393 зараховуються до вислуги років лише у випадку набуття особою права на пенсію, тобто при наявності необхідної календарної, мінімально визначеної Законом № 2262-XII, вислуги для визначення розміру пенсії.

Так як, календарна вислуга років позивача становить менше 25 років, а пільгова вислуга років враховується лише для визначення розміру пенсії, а не для призначення такої, то таким чином Департаментом правомірно відмовлено позивачу у задоволенні його вимог щодо здійснення перерахунку вислуги років із зарахуванням пільгової в календарну.

Крім того зазначає, що поняття «вислуга років», яке застосовується в Законі № 2262-XII, є тотожним поняттю «вислуга років у поліції», яке згадується у частині четвертій статті 78 Закону № 580-VIII, та відмінним від поняття «стаж служби в поліції» (частина перша статті 78 Закону № 580-VIII), яке має значення для права на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, але безпосередньо не впливає на пенсійні виплати.

Таким чином, зарахування позивачу пільгової вислуги років до стажу служби в поліції є неможливим, оскільки у встановленому частиною другою статтею 78 Закону № 580-VIII вичерпному переліку складових (посад, періодів служби), які зараховуються до стажу служби в поліції - відсутня така складова як вислуга років в пільговому обчисленні.

Відтак, Департамент вважає, що позивачем не доведено обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, у позовній заяві не надано жодних доказів порушення прав, свобод чи інтересів ОСОБА_1 , таким чином, позовні вимоги - задоволенню не підлягають.

Ухвалою суду від 01.09.2025 року відкрито спрощене провадження без виклику (повідомлення) сторін в адміністративній справі.

12.09.2025 року до суду надійшло клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду з підстав, визначених п. 8 ч. 1 ст. 240 КАС України.

Ухвалою суду від 08.12.2025 року в задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду відмовлено.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ. Зі змісту наказу ДСР від 17.05.2021 року № 159 о/с «По особовому складу», позивача звільнено зі служби в поліції за пунктом 7 (за власним бажанням) частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» з 20.05.2021 року та визначено, що станом на день звільнення стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції - 15 років 06 місяців 09 днів; вислуга років на пільгових умовах - 04 роки 11 місяців 06 днів.

В інтересах ОСОБА_1 , адвокатом Базарною І.О. подано до ДСР заяву про зарахування позивачу вислуги років в пільговому обчисленні, сформованої за період з 04.08.2004 року до 13.06.2010 року та з 14.06.2010 року до 27.07.2011 року із розрахунку один місяць служби за півтора місяці, включаючи період з 07.08.2014 року по 27.04.2015 року із розрахунку один місяць служби за три, до календарної вислуги років, відповідно до статті 12 Закону № 2262-XII та пункту 3 Постанови № 393, а також, зарахування позивачу період пільгової вислуги років до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, відповідно до статті 78 Закону № 580-VIII.

Листом відповідача від 10.06.2025 року № 67082/04-2025 представника позивача повідомлено, що на момент звільнення зі служби в поліції, а саме станом на 20.05.2021 року, вислуга років ОСОБА_1 в календарному обчисленні становила 15 років 06 місяців 09 днів. Тобто на момент звільнення зі служби в поліції ОСОБА_1 не мав правових підстав для призначення пенсії, оскільки згідно з пунктом «а» статті 12 Закону № 2262-XII пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським незалежно від віку, якщо вони звільненні зі служби та мають відповідні календарні роки вислуги (з 01.10.2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше).

Щодо зарахування періодів служби на пільгових умовах до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, повідомлено, що до вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені статтею 78 Закону № 580-VIII. Цей перелік є вичерпним.

Зрештою, ДСР зазначило про відсутність законних підстав щодо зарахування ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії та до стажу служби в поліції який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки за вислугу років періодів проходження служби, які зараховуються на пільгових умовах, та здійснення відповідних перерахунків.

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду із даним позовом про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та зарахувати до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції вислугу років позивача в пільговому обчисленні.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Спірним питанням у даній справі є наявність у позивача права на зарахування пільгової вислуги років до його вислуги років, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, а також, право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Змістом спірних правовідносин є правомірність застосування положень постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393», яка набула чинності 19.02.2022 року.

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 01.01.1992 року № 2262-ХІІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ.

Статтею 1 Закону № 2262-XII встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до ст. 2 Закону № 2262-XII військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Умови призначення пенсій за вислугу років передбачені статтею 12 Закону № 2262-ХІІ.

Згідно з пунктом «а» статті 12 Закону пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби та мають відповідні календарні роки вислуги (з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше).

Окремо передбачено, що пенсія за вислугу років призначається незалежно від віку військовослужбовця.

Інших умов призначення пенсії за вислугу років Законом № 2262-ХІІ не передбачено.

За приписами ч. 4 ст. 17 Закону №2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» (від 04.04.2006 року №3591-IV) Закон № 2262-ХІІ доповнено статтею 17-1, якою врегульовано порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом.

Зокрема, цією статтею, в редакції станом на 2021 рік, передбачалось, що Порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог Закону № 2262-ХІІ Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 17.07.1992 року №393, якою затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (Порядок №393).

Пунктом 3 Порядку № 393 встановлювались періоди служби, які зараховуються на пільгових умовах до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови.

Пунктом «в» пункту 3 Порядку № 393 (у редакції, яка діяла на момент проходження позивачем служби), до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови (для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ) зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяця час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах боротьби з економічною злочинністю за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.

Пунктом 1 наказу Міністерства внутрішніх справи України від 20.07.2006 року № 722 «Про затвердження Переліку посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця» затверджено Перелік посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця.

Відповідно до зазначеного Переліку, до посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби віднесено посаду, зокрема оперуповноваженого.

Згідно з підпунктом «в» пункту 3 Порядку № 393, (у редакції, яка діяла на момент проходження позивачем служби), стаж роботи працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби у вищезазначених підрозділах згідно з переліком посад, визначених Міністром внутрішніх справ України.

Відповідно до пункту 4.1.6 Положення про порядок комплектування, матеріально- технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 16.12.1993 року № 3720-XII (у редакції, яка діяла з 16.12.1993 року до 12.02.2015 року), стаж роботи працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби у вищезазначених підрозділах згідно з переліком посад, визначених Міністром внутрішніх справ України.

Пунктом 1 наказу Міністерства внутрішніх справи України від 14.11.2007 року № 431 затверджено Перелік посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби. Відповідно до зазначеного Переліку, до посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби віднесено по Головному управлінню по боротьбі з організованою злочинністю, по управліннях (відділах, відділеннях) по боротьбі з організованою злочинністю головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, на транспорті, по Департаменту внутрішньої безпеки, Службі внутрішньої безпеки, управлінню внутрішньої безпеки, управлінню внутрішньої безпеки і розслідувань Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю, по управліннях (відділах, відділеннях) з оперативного обслуговування органів і підрозділів внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на транспорті, по управліннях (відділах) внутрішньої безпеки в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на транспорті Департаменту внутрішньої безпеки, Служби внутрішньої безпеки, управління внутрішньої безпеки, управління внутрішньої безпеки і розслідувань Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю посади, зокрема: оперуповноважений, оперуповноважений в особливо важливих справах, старший оперуповноважений в особливо важливих справах.

Зазначений наказ є чинним і на даний час.

Аналіз наведених правових норм у поєднанні з положеннями Порядку № 393 дає підстави для висновку, що визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат.

Таким чином, з часу затвердження у 1992 році пунктом 3 Порядку №393 було передбачено умови пільгового зарахування вислуги років в цілях обчислення вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262.

Верховний Суд з метою забезпечення єдності та сталості судової практики неодноразово на рівні судових палат висловлювався щодо застосування положень Закону №2262-ХІІ та Порядку №393 з питань пільгового обчислення календарної вислуги років.

Зокрема, Верховний Суд у постанові по справі №805/3923/18-а від 03.03.2021 дійшов висновку, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-XII.

Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Зміст п.3 Порядку № 393 у вищенаведеній редакції був чинний до 16.02.2022 року та вказував на те, що пільгове обчислення вислуги років передбачене в цілях саме призначення пенсії, що відповідало вимогам статті 17-1 Закону №2262-ХІІ, на виконання якої і було затверджено Порядок №393.

Водночас, постановою від 16.02.2022 року №119 Кабінетом Міністрів України до Порядку № 393 внесено зміни, якими, серед іншого, перший абзац пункту 3 Порядку №393 викладено у наступній редакції:

«До вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах…».

Такими змінами запроваджено пільгове зарахування вислуги років вже не під час визначення права на призначення пенсії, а в цілях визначення розміру пенсії.

Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.08.2025 року по справі № 640/13694/22, визнано протиправними та нечинними, зокрема, підпункт 1 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 119 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393", яким внесено зміни до п.3 Порядку № 393 в частині пільгового зарахування вислуги років лише в цілях визначення розміру пенсії, а не під час визначення права на призначення пенсії.

Скасовуючи зміни, внесені до п.3 Порядку № 393, суд зазначив, про те, що у Кабінету Міністрів України не має права скасовувати законні сподівання на призначення та виплату пенсії за вислугу років на пільгових умовах, які є легітимними очікуваннями (або законними сподіваннями) військовослужбовців на призначення пенсії за вислугу років на пільгових умовах.

Отже, станом на час розгляду даної справи відновлена попередня редакція п.3 Порядку № 393, яка дає право ОСОБА_1 на зарахування пільгової вислуги років не лише для визначення розміру пенсії, а і до вислуги, яка дає право на призначення пенсії.

Варто врахувати, що Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 року у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 року у справі № 160/1088/19, від 08.12.2025 року у справі № 440/254/25 тощо).

Конституційний Суд України у рішеннях висловлюється також на недопустимості звуження чи скасування заходів соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях.

Зокрема, у рішенні від 20.12.2016 року № 7-рп/2016 у справі № 1-38/2016 Конституційний Суд України дійшов висновку, що норми-принципи частини п`ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв`язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені.

Крім того, суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України «Про доповнення пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393» від 22.06.2005 року №497, яка набрала чинності 25.06.2005 року з дня опублікування у виданні «Урядовий кур`єр» від 25.06.2005 року №117, доповнено підпункт «в» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393: час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах боротьби з економічною злочинністю за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.

Із урахуванням вказаних змін, згідно із абзацом 24 підпункту «в» пункту 3 Постанови №393, з 25.06.2005 року було передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах боротьби з економічною злочинністю за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.

Також, Кабінетом Міністрів України пільгові умови зарахування до вислуги років військової служби, як різновиду державної служби, визначено у п.3 Постанови від 17.07.1992 року № 393 Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, яким передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абз.1 п.1 цієї постанови (зокрема, особам офіцерського складу, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом), зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці, зокрема: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Отже, відмову відповідача у зарахуванні пільгової вислуги років позивача до календарної вислуги років стажу служби в поліції викладену в листі від 10.06.2025 року № 67082/04-2025 слід визнати протиправною.

Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та зарахувати позивачу до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та зарахувати позивачу стаж служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років із зарахуванням вислуги в пільговому обчисленні, сформовані за період з 04.08.2004 року до 13.06.2010 року та з 14.06.2010 року до 27.07.2011 року, а також, з 07.08.2014 року по 27.04.2015 року, а саме 04 роки 11 місяців 06 днів, суд звертає увагу на те, що статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 05.04.2005 року).

Отже, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.

З огляду на вищенаведене, судом враховуються аргументи позивача про те, що його спірна пільгова вислуга років підлягає зарахуванню до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції, відповідно обраний позивачем спосіб захисту свою своїх прав є ефективним способом захисту в межах спірних правовідносин, який виключає подальше звернення позивача до суду за захистом порушених прав.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (м. Київ, вул. Богомольця, 10 код ЄДРПОУ 43305056) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України щодо відмови у зарахуванні пільгової вислуги років ОСОБА_1 до його календарної вислуги років та до стажу служби у поліції.

3. Зобов`язати Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 відповідно достатті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 04.08.2004 року до 13.06.2010 року, з 14.06.2010 року до 27.07.2011 року, з 07.08.2014 року по 27.04.2015 року, у загальній кількості 04 роки 11 місяців 06 днів та встановити надбавку за стаж служби з урахуванням періоду пільгової вислуги років.

4. Зобов`язати Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України здійснити перерахунок ОСОБА_1 відповідно ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 04.08.2004 року до 13.06.2010 року, з 14.06.2010 року до 27.07.2011 року, з 07.08.2014 року по 27.04.2015 року, у загальній кількості 04 роки 11 місяців 06 днів та встановити надбавку за стаж служби з урахуванням періоду пільгової вислуги років.

5. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення.

СуддяС.І. Рейті