Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 711/8948/25
2/703/2367/25
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2025 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Ігнатенко Т.В.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом заступника керівника Черкаської окружної прокуратури, в інтересах держави в особі Черкаської обласної ради та Національної служби здоров`я України, до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Комунальне некомерційне підприємство «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги», про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням,
встановив:
29 вересня 2025 року заступник керівника Черкаської окружної прокуратури, в інтересах держави в особі Черкаської обласної ради та Національної служби здоров`я України, звернувся до Придніпровського районного суду м. Черкаси із вказаною позовною заявою, в якій просить стягнути з ОСОБА_1 кошти у сумі 31935 гривень 76 копійок, витрачені на лікування потерпілого від кримінального правопорушення, з них перерахувавши на користь держави в особі Черкаської міської ради до місцевого бюджету у сумі 6358 гривень 28 копійок, та в особі Національної служби здоров`я України до державного бюджету у сумі 25577 гривень 48 копійок.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ухвалою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 10 лютого 2025 року ОСОБА_1 звільнено від кримінальної відповідальності за вчинене кримінального правопорушення, передбачене ч.1 ст.286 КК України, на підставі ст.46 КК України у зв`язку із примиренням з потерпілим ОСОБА_2 .
Судом встановлено, що ОСОБА_1 19 грудня 2024 року близько 07 години 00 хвилин, керуючи автомобілем марки Ford Fiesta Courier, номерний знак державної реєстрації НОМЕР_1 , рухаючись у місті Черкаси по проїзній частині проспекту Хіміків зі сторони вулиці Симиренківська в напрямку до вулиці В`ячеслава Чорновола, на нерегульованому перехресті з вулицею Сурікова, поблизу будинку №70, що по проспекту Хіміків, проявив неуважність та порушив вимоги п.2.3.б, 12.3 ПДР України. Під час руху ОСОБА_1 , керуючи автомобілем марки Ford Fiesta Courier, номерний знак державної реєстрації НОМЕР_1 , грубо порушуючи вказані правила безпеки дорожнього руху, проявив неуважність, не стежив за дорожньою обстановкою та, відповідно, не реагував на її зміну, а тому, рухаючись в місті Черкаси по проїзній частині проспекту Хіміків зі сторони вулиці Симиренківська в напрямку до вулиці В`ячеслава Чорновола, на нерегульованому перехресті з вулицею Сурікова, поблизу будинку №70, що по проспекту Хіміків, на рівній ділянці проїзної частини при виникненні перешкоди для його руху у вигляді електросамоката Kugoo чорного кольору під керуванням ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який рухався по проїзній частині проспекту Хіміків попереду в попутному напрямку, не вжив заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортного засобу, а продовжив свій рух, внаслідок чого здійснив зіткнення з вищевказаним транспортним засобом.
У результаті дорожньо-транспортної пригоди потерпілий ОСОБА_2 , відповідно до висновку судово-медичної експертизи №02-1/21 від 13 січня 2025 року, отримав тілесні ушкодження: закритий перелом обох кісток правої гомілки, що відноситься до категорії тілесних ушкоджень середньої тяжкості, що спричинили тривалий розлад здоров`я; крововилив (гематома) лобної ділянки голови, що відноситься до категорії легких тілесних ушкоджень.
Спричинення потерпілому ОСОБА_2 легких та середньої тяжкості тілесних ушкоджень відповідно до висновку судової автотехнічної експертизи №СТ/23Е-25 від 27 січня 2025 року знаходиться у причинному зв`язку з порушенням водієм автомобіля Ford Fiesta Courier, номерний знак державної реєстрації НОМЕР_1 , ОСОБА_1 вимог п.12.3 ПДР України.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.286 КК України, а саме порушення правил безпеки дорожнього руху особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження.
Ухвала суду набрала законної сили 18 лютого 2025 року.
В результаті отриманих по вині ОСОБА_1 тілесних ушкоджень, потерпілий ОСОБА_2 перебував на стаціонарному лікуванні в травматологічному відділенні КНП «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» з 19 грудня 2024 року по 08 січня 2025 року, а саме 20 ліжко-днів.
Розрахунок відшкодування на стаціонарне лікування обчислено за фактичні витрати, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених хворим у КНП «Третя Черкаська міська лікарня ШМД» та вартості витрат на його лікування в день і становить 31 935 гривень 76 копійок, з них: кошти місцевого бюджету 5 775 гривень 80 копійок, кошти Національної служби здоров`я України (державний бюджет) 25 577 гривень 48 копійок та власні кошти (спец.рахунок) 582 гривні 48 копійок.
Враховуючи те, що саме злочинними діями ОСОБА_1 потерпілому ОСОБА_2 спричинені тілесні ушкодження, внаслідок яких останній лікувався у КНП «Третя Черкаська міська лікарня ШМД» і наявна вина ОСОБА_1 , яка встановлена ухвалою суду, а відповідачем в добровільному порядку шкода не відшкодована, є всі підстави для стягнення з відповідача витрат на лікування потерпілого, тобто матеріальних збитків, завданих державі внаслідок вчиненого кримінального правопорушення у сумі 31935 гривень 76 копійок.
Відсутність відшкодування коштів, витрачених КНП «Третя Черкаська міська лікарня ШМД» з вини ОСОБА_1 на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_2 від кримінального правопорушення, негативно впливає на фінансування витрат на лікування інших хворих, внаслідок чого порушуються інтереси держави у сфері дотримання прав і свобод людини і громадянина у галузі охорони здоров`я та забезпечення пов`язаних з ними державних гарантій, що і є підставою для звернення прокурора в межах своєї компетенції до суду на захист державних інтересів.
Власні кошти витрачені КНП «Третя Черкаська міська лікарня ШМД» на лікування потерпілого в сумі 582 гривні 48 копійок, з урахуванням постанови Верховного Суду від 14 березня 2018 року у справі №815/1216/16, підлягають перерахуванню до місцевого бюджету.
Враховуючи, що джерелом фінансування частини коштів на лікування ОСОБА_2 був місцевий бюджет, тому саме Черкаська міська рада є органом, уповноваженим здійснювати функції держави у спірних правовідносинах і має бути належним позивачем у справі.
Черкаською окружною прокуратурою на адресу Черкаської міської ради в порядку ст.23 Закону України «Про прокуратуру» скеровано запит за №54/1-3689 вих-25 від 01 серпня 2025 року, в якому зазначалося про вчинене кримінальне правопорушення та завдані збитки, а отже уповноваженому органу було відомо про порушення інтересів держави та територіальної громади.
Так, згідно інформації Черкаської міської ради за №16083/23484-01-11 від 08 серпня 2025 року, міська рада не зверталася до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про відшкодування завданих збитків за лікування потерпілого та клопоче про подання такого позову Черкаською окружною прокуратурою.
Другим позивачем у справі, в інтересах якого прокуратурою заявлений позов, є Національна служба здоров`я України (як уповноважений орган на виконання функцій держави), якою здійснювалося фінансування видатків лікарні за рахунок програми медичних гарантій та оплачено як замовником медичних послуг за рахунок коштів державного бюджету витрати на лікування потерпілого ОСОБА_2 у сумі 25577 гривень 48 копійок, на підставі укладених між НСЗУ та КНП «Третя Черкаська міська лікарня ШМД» протягом 2024-2025 років договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій.
Черкаською окружною прокуратурою на адресу НСЗУ в порядку ст.23 Закону України «Про прокуратуру» скеровано запит за №54/1-3691 вих-25 від 01 серпня 2025 року, в якому зазначалося про вчинене кримінальне правопорушення та завдані збитки, а отже уповноваженому органу було відомо про порушення інтересів держави та територіальної громади.
НСЗУ листом за №37160/2-16-25 від 25 серпня 2025 року повідомила, що послуги КНП «Третя Черкаська міська лікарня ШМД» пов`язані з наданням медичних послуг за програмою медичних гарантій пацієнтам, оплачено НСЗУ як замовником медичних послуг за рахунок коштів державного бюджету та не заперечують щодо звернення прокуратурою із даним позовом до суду в інтересах держави стосовно відшкодування витрат на лікування потерпілого від кримінального правопорушення.
У даному випадку інтерес держави полягає у поверненні майна бюджетних коштів, витрачених на лікування потерпілого від кримінального правопорушення, і він потребує захисту шляхом здійснення прокурором представництва інтересів держави у суді, оскільки Черкаською міською радою та НСЗУ не вжито заходів щодо стягнення таких коштів.
Таким чином, враховуючи, що затрати лікарні не відшкодовані, що свідчить про неналежне здійснення захисту інтересів держави уповноваженими органами, виникає законне право прокурора на звернення із даною позовною заявою до суду на захист державних інтересів, оскільки вказана бездіяльність призводить до ненадходження коштів, які мали б поступити до місцевого та державного бюджетів.
За вказаних обставин, заступник керівника Черкаської окружної прокуратури звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою судді Придніпровського районного суду м. Черкаси Кондрацької Н.М. від 01 жовтня 2025 року вирішено цивільну справу за вищевказаним позовом передати до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області.
17 жовтня 2025 року цивільна справа за вищевказаним позовом надійшла до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області та, відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, передана для розгляду по суті судді Ігнатенко Т.В.
Ухвалою судді Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 20 жовтня 2025 року відкрито провадження у цивільній справі за вищевказаним позовом, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін, залучено до участі у справі третю особу, відповідачу встановлено строк для подачі до суду відзиву на позовну заяву, а третій особі встановлено строк для подання до суду письмових пояснень щодо позову або відзиву.
Згідно ч.13 ст.7 ЦПК України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Клопотань від учасників справи про проведення судового засідання з повідомленням (викликом) сторін відповідно до частини 5 статті 279 ЦПК України не надходило.
Відповідач ОСОБА_1 у встановлений судом строк відзиву на позовну заяву заступника керівника Черкаської окружної прокуратури, в інтересах держави в особі Черкаської обласної ради та Національної служби здоров`я України, до суду не подав будь-яких клопотань чи заяв про неможливість подання відзиву у встановлений судом строк від відповідача не надходило.
Частиною 8 статті 178 ЦПК України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Представники Черкаської міської ради та Національної служби здоров`я України своєї позиції щодо заявлених прокурором позовних вимог не висловили.
Третя особа КНП «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» у встановлений судом строк письмових пояснень на позовну заяву заступника керівника Черкаської окружної прокуратури, в інтересах держави в особі Черкаської обласної ради та Національної служби здоров`я України, до суду не подала, будь-яких клопотань чи заяв про неможливість подання письмових пояснень у встановлений судом строк від третьої особи не надходило.
За відсутності доказів поважності причин неподання учасниками розгляду заяв по суті справи, суд вирішив розглянути справу за наявними матеріалами справи. Водночас, суд враховує, що з моменту відкриття провадження у справі сплив достатній строк, для подання всіма учасниками справи своїх доводів, заперечень, відзивів, письмових пояснень, доказів тощо.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
У зв`язку з неподанням відповідачем відзиву на позовну заяву та третьою особою письмових пояснень на позовну заяву, зважаючи на те, що прокуратура та позивачі не висловили своїх заперечень проти заочного розгляду справи, розгляд справи проведено в порядку заочного розгляду, передбаченого глави 11 ЦПК України, про що судом постановлено ухвалу.
Суд, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, приходить до наступного.
Судом встановлено, що в провадженні Придніпровського районного суду м. Черкаси перебувало кримінальне провадження №711/806/25, провадження 1-кп/711/290/25 по обвинуваченню ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.286 КК України.
За результатами розгляду вищевказаного кримінального провадження Придніпровським районним судом м. Черкаси 10 лютого 2025 року постановлено ухвалу, якою вирішено звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбачене ч.1 ст.286 КК України, на підставі ст.46 КК України у зв`язку з примиренням з потерпілим, та кримінальне провадження №12024250310004091 від 19 грудня 2024 року щодо нього закрити (а.с.16-17).
Доказів оскарження вищевказаної ухвали суду до суду апеляційної інстанції, матеріали цивільної справи не містять, при цьому у позовній заяві заступник керівника Черкаської окружної прокуратури стверджує, а інші учасники процесу не надали своїх заперечень, що вказана ухвала набрала законної сили 18 лютого 2025 року.
Як вбачається з вищевказаної ухвали, судом під час розгляду кримінального провадження №711/806/25, провадження 1-кп/711/290/25 по обвинуваченню ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.286 КК України, встановлено, що: « ОСОБА_1 19 грудня 2024 року близько 07 години 00 хвилин, керуючи автомобілем марки Ford Fiesta Courier, номерний знак державної реєстрації НОМЕР_1 , рухаючись у місті Черкаси по проїзній частині проспекту Хіміків зі сторони вулиці Симиренківська в напрямку до вулиці В`ячеслава Чорновола, на нерегульованому перехресті з вулицею Сурікова, поблизу будинку №70, що по проспекту Хіміків, проявив неуважність та порушив вимоги:
- п.2.3.б Правил дорожнього руху України, відповідно до якого для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов`язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою відповідно реагувати на її зміну і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі;
- п.12.3 Правил дорожнього руху України, за яким у разі виникнення небезпеки для руху або перешкоди, яку водій об`єктивно спроможний виявити, він повинен негайно вжити заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортного засобу або безпечного для інших учасників руху об`їзду перешкоди.
Під час руху ОСОБА_1 , керуючи автомобілем марки Ford Fiesta Courier, номерний знак державної реєстрації НОМЕР_1 , грубо порушуючи вказані правила безпеки дорожнього руху, проявив неуважність, не стежив за дорожньою обстановкою та, відповідно, не реагував на її зміну, а тому, рухаючись в місті Черкаси по проїзній частині проспекту Хіміків зі сторони вулиці Симиренківська в напрямку до вулиці В`ячеслава Чорновола, на нерегульованому перехресті з вулицею Сурікова, поблизу будинку №70, що по проспекту Хіміків, на рівній ділянці проїзної частини при виникненні перешкоди для його руху у вигляді електросамоката Kugoo чорного кольору під керуванням ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який рухався по проїзній частині проспекту Хіміків попереду в попутному напрямку, не вжив заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортного засобу, а продовжив свій рух, внаслідок чого здійснив зіткнення з вищевказаним транспортним засобом.
У результаті дорожньо-транспортної пригоди потерпілий ОСОБА_2 , відповідно до висновку судово-медичної експертизи №02-1/21 від 13 січня 2025 року, отримав тілесні ушкодження: закритий перелом обох кісток правої гомілки, що відноситься до категорії тілесних ушкоджень середньої тяжкості, що спричинили тривалий розлад здоров`я; крововилив (гематома) лобної ділянки голови, що відноситься до категорії легких тілесних ушкоджень.
Спричинення потерпілому ОСОБА_2 легких та середньої тяжкості тілесних ушкоджень відповідно до висновку судової автотехнічної експертизи №СТ/23Е-25 від 27 січня 2025 року знаходиться у причинному зв`язку з порушенням водієм автомобіля Ford Fiesta Courier, номерний знак державної реєстрації НОМЕР_1 , ОСОБА_1 вимог п.12.3 ПДР України.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.286 КК України, а саме порушення правил безпеки дорожнього руху особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження» (а.с.16-17).
Суд звертає увагу, що звільнення особи відповідача ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності у зв`язку з його примиренням з потерпілим, є нереабілітуючою обставиною.
Згідно ч.6 ст.82 ЦК України, вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Відповідно до висновку експерта №02-01/21 від 13 січня 2025 року: у ОСОБА_2 , згідно даних медичної карти стаціонарного хворого, мали місце ушкодження: закритий перелом обох кісток лівої гомілки; крововилив (гематома) лобної ділянки голови. Вказані ушкодження виникли від дії тупих предметів, могли виникнути в час та при обставинах вказаних в постанові про призначення експертизи та відносяться: закритий перелом обох кісток лівої гомілки до категорії тілесних ушкоджень середньої тяжкості, що спричинили тривалий розлад здоров`я; крововилив (гематома) лобної ділянки голови до категорії легких тілесних ушкоджень (а.с.20-21).
Як вбачається з вищевказаного висновку експерта, останнім при проведенні експертизи було досліджено медичну карту стаціонарного хворого №25318 КНП «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» щодо ОСОБА_2 з якої встановлено, що останні посупив до лікарні 19 грудня 2024 року, а виписаний 08 січня 2025 року.
Згідно листа №2283 від 02 липня 2025 року Комунального некомерційного підприємства «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги», ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дійсно перебував на лікуванні в період з 19 грудня 2024 року по 08 січня 2025 року в травматологічному відділенні з діагнозом «Закритий перелом дистального епіметафізу лівої великогомілкової кістки (типу Pilon) та діафізу малогомілкової кістки зі зміщенням уламків». На даний час, кошти понесені підприємством на лікування пацієнта ОСОБА_2 не відшкодовувалися, а питання щодо їх компенсації не розглядалося (а.с.24).
Додатками до вищевказаного листа КНП «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» є: Епікриз (виписний); калькуляція вартості л/дня; довідка про фактичні витрати та джерела фінансування; Статут КНП «Третя Черкаська міська лікарня ШМД».
Як вбачається з Епікризу (виписного) з медичної карти стаціонарного хворого №25318, що складений КНП «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги», ОСОБА_2 перебував на лікування у даній лікарня з 19 грудня 2024 року по 08 січня 2025 року. Висновок: Внутрішньосуглобовий багатоуламковий перелом дистального відділу лівої великогомілкової кістки зі зміщенням. Уламковий перелом нижньої третини діафіза лівої малогомілкової кітки зі зміщенням (а.с.25-26).
Згідно калькуляції вартості л/дня, складеної КНП «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги», вартість ліжко/дня у грудні 2024 рок становила 1745 гривень 90 копійок, вартість ліжко/дня у січні 2025 року становила 1373 гривні 12 копійок (а.с.27).
Відповідно до довідки про фактичні витрати та джерела фінансування, що складена КНП «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги», хворий ОСОБА_2 лікувався в стаціонарі КНП «Третя Черкаська міська лікарня ШМД» у відділенні травматології протягом 12 днів з 19 грудня 2024 року по 31 грудня 2024 року по вартості одного л/дн 1745 гривень 90 копійок, протягом 8 днів з 01 січня 2025 року по 08 січня 2025 року по вартості одного л/дн 1373 гривні 12 копійок. Всього 31935 гривень 76 копійок. За період перебування в стаціонарі на хворого використані кошти і медикаменти на суму 31935 гривень 76 копійок. Джерела фінансування фактичних витрат на лікування ОСОБА_2 : 25577 гривень 48 копійок за рахунок коштів НСЗУ, 5775 гривень 80 копійок за рахунок міського бюджету, 582 гривні 48 копійок за рахунок власних коштів (а.с.28, 29).
Рішенням Черкаської міської ради від 18 травня 2023 року за №41-28 затверджено Статут КНП «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» (а.с.30-33).
Згідно п.1.1 вказаного Статуту, Комунальне некомерційне підприємство «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» є лікарняним закладом охорони здоров`я комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги вторинної/спеціалізованої медичної допомоги будь-яким особам в порядку та на умовах, встановлених законодавством України та цим Статутом.
Відповідно до п.1.3 зазначеного Статуту, підприємство створене на базі відокремленої частини комунальної власності територіальної громади міста Черкаси. Засновником підприємства є територіальна громада міста Черкаси в особі Черкаської міської ради, яка в установленому чинним законодавством порядку представляє спільні інтереси територіальної громади міста Черкаси та здійснює управління об`єктом комунальної власності.
Згідно п.5.3 вказаного Статуту, джерелами формування майна та коштів підприємства є: комунальне майно, передане підприємству відповідно до рішення про його створення; кошти державного та/або місцевого бюджету (бюджетні кошти); власні надходження підприємства: кошти від здачі в оренду (зі згоди засновника або органу управління в межах делегованих засновником повноважень) майна, закріпленого на праві оперативного управління; кошти та інше майно, одержані від реалізації продукції (робіт, послуг); цільові кошти; кошти, отримані за договорами з центральними органами виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення; майно, придбане у інших юридичних або фізичних осіб; майно та кошти, що надходить безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних благодійних внесків, пожертвувань юридичних і фізичних осіб; надходження коштів на виконання програм соціально-економічного розвитку регіону, програм розвитку медичної галузі; майно та кошти, отримані з інших джерел, не заборонених законодавством України; інші джерела, не заборонені законодавством.
У постанові Верховного Суду від 14 березня 2018 року по справі №815/1216/16 зазначено, що комунальні підприємства створені органом місцевого самоврядування на основі комунального майна та здійснюють свою діяльність від імені територіальної громади, а тому всі прибутки, які отримано комунальними підприємствами від своєї діяльності є також власністю територіальної громади, тобто є бюджетними коштами (комунальним майном).
Частиною 1 статті 61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах (у разі їх створення) самостійно складають та схвалюють прогнози відповідних місцевих бюджетів, розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом України.
Відповідно до ст.18 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я», фінансове забезпечення охорони здоров`я може здійснюватися за рахунок коштів Державного бюджету України та місцевих бюджетів, коштів юридичних та фізичних осіб, а також з інших джерел, не заборонених законом..
З врахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що витрати КНП «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» на лікування потерпілих від вчинення кримінального правопорушення за рахунок власних коштів, які є власністю територіальної громади міста Черкаси в особі Черкаської міської ради, внаслідок чого є витратами з місцевого бюджету даної території громади.
У листі №37160/2-16-25 від 25 серпня 2025 року Національна служба здоров`я України зазначила, що пунктом 5 частини першої статті 7 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» (далі - Закон), однією з основних функцій НСЗУ, як Уповноваженого органу, передбачено укладення договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій.
Так, між НСЗУ та КНП «Третя черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» у 2024-2025 роках були укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №0927-Е125-Р000 від 10 лютого 2025 року та №3586-Е124-Р000 від 12 лютого 2024 року.
У пункті 8 Типової форми договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 року №410 передбачено, що надавач зобов`язується надавати медичні послуги за програмою медичних гарантій пацієнтам, а замовник зобов`язується оплачувати такі послуги відповідно до встановленого тарифу та коригувальних коефіцієнтів.
Частиною першою статті 3 Закону передбачено, що держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій.
У пункті 1 частини першої статті 2 Закону дається визначення програми медичних гарантій як програми, що визначає перелік та обсяг медичних послуг (включаючи медичні вироби) та лікарських засобів, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з тарифом, для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв`язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв`язку з вагітністю та пологами.
Перелік медичних послуг, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України у відповідному році визначається Порядком реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний календарний рік, що затверджується постановою Кабінету Міністрів України.
Звідси, послуги КНП «Третя черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» пов`язані з наданням медичних послуг за програмою медичних гарантій пацієнтам, оплачуються НСЗУ як замовником медичних послуг за рахунок коштів Державного бюджету України.
Крім того, повідомила, що на даний час, в НСЗУ відсутня інформація про відшкодування вартості лікування потерпілого ОСОБА_2 особою, яка вчинила кримінальне правопорушення (а.с.36-37).
Відповідно до ст.18 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я», фінансове забезпечення охорони здоров`я може здійснюватися за рахунок коштів Державного бюджету України та місцевих бюджетів, коштів юридичних та фізичних осіб, а також з інших джерел, не заборонених законом..
Рівень фінансового забезпечення охорони здоров`я розраховується на підставі науково обґрунтованих нормативів.
Кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів, призначені на охорону здоров`я, використовуються, зокрема, для забезпечення медичної та реабілітаційної допомоги населенню, фінансування державних цільових і місцевих програм охорони здоров`я та фундаментальних наукових досліджень у цій сфері.
Фінансове забезпечення державних та комунальних закладів охорони здоров`я - бюджетних установ здійснюється відповідно до бюджетного законодавства.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.3 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», відповідно до цього Закону держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій.
За рахунок Державного бюджету України окремо здійснюється фінансове забезпечення програм громадського здоров`я, заходів боротьби з епідеміями, проведення медико-соціальної експертизи, діяльності, пов`язаної з проведенням судово-медичної та судово-психіатричної експертиз, та інших програм у галузі охорони здоров`я, що забезпечують виконання загальнодержавних функцій, за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також для підтримки державних некомерційних підприємств охорони здоров`я, зокрема щодо оновлення матеріально-технічної бази, капітального ремонту, реконструкції, оплати енергоносіїв, підвищення оплати праці медичних працівників та фахівців з реабілітації, крім випадків участі державного некомерційного підприємства в державно-приватному партнерстві, фінансування якого здійснюється відповідно до угод, визначених Законом України "Про державно-приватне партнерство".
Згідно ч.1 ст.4 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», у межах програми медичних гарантій держава гарантує громадянам, іноземцям, особам без громадянства, які постійно проживають на території України, та особам, яких визнано біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, повну оплату за рахунок коштів Державного бюджету України необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, пов`язаних з наданням: 1) екстреної медичної допомоги; 2) первинної медичної допомоги; 3) вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги; 4) третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги; 5) паліативної медичної допомоги; 6) реабілітації у сфері охорони здоров`я; 7) медичної допомоги дітям до 16 років; 8) медичної допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.8 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій укладається між закладом охорони здоров`я, реабілітаційним закладом незалежно від форми власності чи фізичною особою - підприємцем, яка у встановленому законом порядку одержала ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та/або має право на надання реабілітаційної допомоги згідно із законодавством та Уповноваженим органом..
Договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій укладається у письмовій (електронній) формі.
Згідно п.1 Положення про Національну службу здоров`я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1101 (у редакції, чинні станом на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Положення), Національна служба здоров`я України (НСЗУ) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони здоров`я, який реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення.
Відповідно до п.3 Положення, Основними завданнями НСЗУ є: 1) реалізація державної політики у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення (програма медичних гарантій); 2) виконання функцій замовника медичних послуг та лікарських засобів за програмою медичних гарантій; 3) внесення на розгляд Міністра охорони здоров`я пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення.
Згідно п.4 Положення, НСЗУ відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: укладає, змінює та припиняє договори про медичне обслуговування населення та договори про реімбурсацію; здійснює заходи, що забезпечують цільове та ефективне використанню коштів за програмою медичних гарантій; здійснює оплату згідно з тарифом за надані пацієнтам медичні послуги (включаючи медичні вироби) та лікарські засоби за договорами про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій.
Відповідно до п.5 Положення, НСЗУ з метою організації своєї діяльності, зокрема: забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів.
Згідно Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1086, цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою Реалізація програми державних гарантій медичного обслуговування населення (далі бюджетні кошти).
Головним розпорядником бюджетних коштів є МОЗ.
Розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня та відповідальним виконавцем бюджетної програми є НСЗУ.
Бюджетні кошти спрямовуються на оплату медичних послуг (включаючи медичні вироби) та лікарських засобів, оплату надання яких у повному обсязі пацієнтам держава гарантує за рахунок бюджетних коштів згідно з тарифом, а саме: 1) медичних послуг, пов`язаних з наданням екстреної медичної допомоги; 2) медичних послуг, пов`язаних з наданням первинної медичної допомоги; 3) медичних послуг, пов`язаних з наданням вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги, третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги, паліативної медичної допомоги, медичних послуг, пов`язаних з медичною реабілітацією, медичних послуг, пов`язаних з медичною допомогою дітям до 16 років, медичних послуг, пов`язаних з медичною допомогою у зв`язку з вагітністю та пологами; 4) медичних послуг, пов`язаних із вторинною (спеціалізованою) медичною допомогою для здійснення пілотного проекту з реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій у Полтавській області; 5) відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань (реімбурсація).
Оплата послуг за договором про медичне обслуговування населення, укладеним із НСЗУ (далі - договір), здійснюється на рахунки надавачів медичних послуг, відкриті в установах банків, на підставі звітів (рахунків у разі здійснення попередньої оплати), що внесені такими надавачами медичних послуг до електронної системи охорони здоров`я. Порядок та строки подання звітів (рахунків), інформація, що включається до них, визначаються договором, типова форма якого затверджується в установленому законодавством порядку.
Таким чином, здійснюючи оплату в межах реалізації програми медичних гарантій за надані медичні послуги НСЗУ розпоряджається коштами з Державного бюджету України.
Відповідно до ч.2 ст.1192 ЦК України, держава, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, юридичні особи мають право зворотної вимоги до фізичної особи, винної у вчиненні кримінального правопорушення, у розмірі коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від цього кримінального правопорушення.
Згідно постанови Пленуму Верховного Суду України від 07 липня 1995 року №11 «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат», питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 липня 1993 року №545.
Сума коштів, що підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, з урахуванням кількості ліжко-днів, проведених ним у стаціонарі, та щоденної вартості його лікування.
Термін і обґрунтованість перебування потерпілого від злочину на стаціонарному лікуванні визначається на підставі даних лікувального закладу, де він перебуває на лікуванні. До справи має бути приєднана довідка-розрахунок бухгалтерії цього закладу із записом про вартість одного ліжко-дня та загальну суму фактичних витрат на лікування потерпілого.
Пунктом 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 07 липня 1995 року №11 «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат» постановлено звернути увагу судів на те, що відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від злочину можливе лише тоді, коли є причинний зв`язок між злочинними діями чи бездіяльністю винної особи та перебуванням потерпілого на такому лікування.
Пунктом 3 Порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 липня 1993 року №545 встановлено, що визначена сума коштів на лікування потерпілого стягується судом з обвинуваченого або фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, при ухваленні вироку за позовом закладу охорони здоров`я або прокурора.
У разі коли при ухваленні вироку сума коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого, ще не була визначена і рішення про їх відшкодування не було прийнято, стягнення провадиться в порядку цивільного судочинства за позовом вказаних юридичних осіб.У такому ж порядку відшкодовуються витрати на стаціонарне лікування особи, яка постраждала від злочину, в разі закриття кримінального провадження за нереабілітуючими обставинами.
Згідно вказаного Порядку сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі та вартості витрат на його лікування в день. Кількість ліжко-днів визначається на підставі медичної картки стаціонарного хворого форма 003 (у) або інших документів, які підтверджують дати госпіталізації та виписки хворого із стаціонару лікувального закладу.
Визначення суми витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день провадиться виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць (в якому проводилось лікування) на утримання лікувального закладу,за винятком витрат на капітальні вкладення, капітальний ремонт і придбання інвентаря та обладнання.
Відповідно до ч.1-3 ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З врахуванням викладеного, суд приходить до висновку про доведеність здійснення КНП «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги», фінансування якого здійснюється за рахунок державного та місцевого бюджету, а також за власні кошти, які відносяться до витрат з місцевого бюджету, витрат на лікування потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_2 у період з 19 грудня 2024 року по 08 січня 2025 року у сумі 31935 гривень 76 копійок, з яких: 5775 гривень 80 копійок кошти місцевого бюджету територіальної громади, 582 гривні 48 копійок власні кошти лікувального закладу, які відносяться до витрати з місцевого бюджету, 25577 гривень 48 копійок кошти державного бюджету згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, що є наслідком вчинення відповідачем ОСОБА_1 кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.286 КК України, у зв`язку з чим у витрати підлягають стягненню з відповідача та перерахуванню у сумі 6358 гривень 28 копійок на користь Черкаської міської ради до місцевого бюджету, та перерахуванню в сумі 25577 гривень 48 копійок на користь Національної служби здоров`я України до державного бюджету.
Відповідно до ч.1 та ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
01 серпня 2025 року Черкаська окружна прокуратура звернулася до Черкаської міської ради з запитом, в якому, з метою встановлення підстав для представництва інтересів держави в суді, керуючись ч.4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», просила надати до Черкаської окружної прокуратури наступну інформацію: чи відшкодовано особою, яка вчинила кримінальне правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , кошти витрачені КНП «Третя черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» на лікування потерпілого ОСОБА_2 ; чи вживалися Черкаською міською радою заходи, спрямовані на стягнення витрат, понесених лікувальним закладом на лікування потерпілого ОСОБА_2 ; чи зверталися та чи має намір Черкаська міська рада звертатися до суду із позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення коштів, витрачених на лікування потерпілого ОСОБА_2 , якщо не зверталася до суду, то вказати причини не звернення; надати реквізити рахунку, на які повинні зараховуватися кошти витрати лікувального закладу на лікування потерпілого. Також повідомлено, що у разі відсутності позовної заяви з боку Черкаської міської ради про стягнення з ОСОБА_1 витрат на лікування потерпілого ОСОБА_2 , Черкаською окружною прокуратурою у порядку ст.23 Закону України «Про прокуратуру» буде вирішено питання про наявність підстав для внесення позовної заяви про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням (а.с.38-39).
Листом №16185/23484-01-11 від 08 серпня 2025 року Черкаська міська рада повідомила Черкаську окружну прокуратуру про те, що Черкаською міською радою не вживалися заходи, спрямовані на стягнення витрат, понесених закладом охорони здоров`я на лікування потерпілого ОСОБА_2 , у рамках представництва інтересів в суді. Черкаська міська рада не буде вживати самостійні заходи представницького характеру у справах про відшкодування коштів на лікування потерпілих у кримінальних провадженнях. Стягнені в установленому порядку кошти з винних осіб перерахувати до Державного бюджету за відповідними реквізитами (а.с.40).
Крім того, 01 серпня 2025 року Черкаська окружна прокуратура звернулася до Національної служби здоров`я України з запитом, в якому, з метою встановлення підстав для представництва інтересів держави в суді, керуючись ч.4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», просила надати до Черкаської окружної прокуратури наступну інформацію: чи відшкодовано особою, яка вчинила кримінальне правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , кошти витрачені КНП «Третя черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» на лікування потерпілого ОСОБА_2 ; чи вживалися НСЗУ заходи, спрямовані на стягнення витрат, понесених лікувальним закладом на лікування потерпілого ОСОБА_2 ; чи зверталися та чи має намір НСЗУ звертатися до суду із позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення коштів, витрачених на лікування потерпілого ОСОБА_2 , якщо не зверталася НСЗУ до суду, то вказати причини не звернення; надати реквізити рахунку НСЗУ, на які повинні зараховуватися кошти витрати лікувального закладу на лікування потерпілого. Також повідомлено, що у разі відсутності позовної заяви з боку Національної служби здоров`я України про стягнення з ОСОБА_1 витрат на лікування потерпілого ОСОБА_2 , Черкаською окружною прокуратурою у порядку ст.23 Закону України «Про прокуратуру» буде вирішено питання про наявність підстав для внесення позовної заяви про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням (а.с.34-35).
Листом №37160/2-16-25 від 25 серпня 2025 року Національна служба здоров`я України повідомила Черкаську окружну прокуратуру про те, що НСЗУ не наділена повноваженнями представляти інтереси держави у справах про відшкодування коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від злочину. Таким чином, НСЗУ не вживались та не вживатимуться заходи претензійно-позовного характеру, спрямовані на стягнення витрат на лікування потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_2 . Одночасно, НСЗУ не заперечує щодо звернення до суду в інтересах держави органами прокуратури для відшкодування витрат на лікування потерпілого від кримінального правопорушення та готова до співпраці, в межах повноважень. Крім того, НСЗУ зазначило рахунок для зарахування надходжень до Державного бюджету за кодом класифікації доходів 24060300, в тому числі відшкодування витрат закладу охорони здоров`я на лікування потерпілого від кримінального правопорушення (а.с.36-37).
За змістом ч.4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу.
Листом №54/1-4555 вих.25 від 23 вересня 2025 року Черкаська окружна прокуратура повідомила Черкаську міську раду та Національну службу здоров`я України, що відповідно до вимог ст.131-1 Конституції України, ст.23 Закону України «Про прокуратуру» встановлено підстави для представництва інтересів держави в особі Черкаської міської ради, Національної служби здоров`я України шляхом пред`явлення позову до ОСОБА_1 , третя особа на стороні позивачів, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору КНП «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги», про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення. На виконання вимог абз.3 ч.4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» повідомляє про пред`явлення вказаної позовної заяви до суду (а.с.43).
Відповідно до ч.1 ст.24 Закону України «Про прокуратуру», право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, керівникам обласних та окружних прокуратур, їх першим заступникам та заступникам, прокурорам Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Таким чином, Черкаською окружною прокуратурою, в особі заступника її керівника, дотримані підстави для представництва інтересів держави в особі Черкаської міської ради та Національної служби здоров`я України з приводу стягнення витрат, завданих лікуванням потерпілого від кримінального правопорушення.
Відповідно ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання юридичною особою до суду позовної заяви майнового характеру розмір судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2025 року встановлено в розмірі 3028 гривень 00 копійок.
Таким чином, з врахуванням ціни позову, яка становить 31935 гривень 76 копійок, Черкаська окружна прокуратура при зверненні з даним позовом до суду мала сплатити судовий збір у сумі 3028 гривень 00 копійок, що становить розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Отже, Черкаська окружна прокуратура, у відповідності до вимог п.6 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», звільнена від сплати судового збору за подання даної позовної заяви, внаслідок чого такий збір сплачений не був.
За вказаних обставин та приймаючи до уваги, що позовні вимоги підлягають задоволенню, у відповідності до вимог ч.1 ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь держави необхідно стягнути судовий збір, який мав бути сплачений, однак не був сплачений у відповідності до вимог Закону України «Про судовий збір», Черкаською окружної прокуратурою при зверненні до суду з даним позовом, у сумі 3028 гривень 00 копійок.
На підставі викладеного, керуючись ст.12, 13, 80, 81, 89, 141, 259, 264, 265, 268, 274-279, 280, 352, 354-355 ЦПК України, суд, -
вирішив:
Позов заступника керівника Черкаської окружної прокуратури, в інтересах держави в особі Черкаської обласної ради та Національної служби здоров`я України, до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Комунальне некомерційне підприємство «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги», про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , кошти у сумі 31 935 (тридцять одна тисяча дев`ятсот тридцять п`ять) гривень 76 (сімдесят шість) копійок, витрачені на лікування потерпілого від кримінального правопорушення, з них перерахувавши на користь держави в особі Черкаської міської ради, адреса: м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, буд.36, код ЄДРПОУ 25212542, до місцевого бюджету у сумі 6 358 (шість тисяч триста п`ятдесят вісім) гривень 28 копійок на рахунок ГУК у Черкаській обл/тг м. Черкаси/24060300, банк отримувача: казначейство України, код отримувача (ЄДРПОУ) 37930566, рахунок: UA198999980313060115000023759, та в особі Національної служби здоров`я України, адреса: м. Київ, проспект Степана Бандери, буд.19, код ЄДРПОУ 42032422, до державного бюджету у сумі 25 577 (двадцять п`ять тисяч п`ятсот сімдесят сім) гривень 48 (сорок вісім) копійок на рахунок ГУК у м. Києві/Шевченківський р-н/24060300, код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), рахунок: UA978999980313080115000026011 .
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , на користь держави судовий збір в сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, який його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин.
Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони у справі:
Прокуратура Черкаська окружна прокуратура, адреса: 18000, м. Черкаси, вул. Б. Хмельницького, буд.60, код ЄДРПОУ 02911119.
Позивач Черкаська міська рада, адреса: 18002, м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, буд.36, код ЄДРПОУ 25212542.
Позивач Національна служба здоров`я України, адреса: 04073, м. Київ, просп. Степана Бандери, буд.19, код ЄДРПОУ 42032422.
Відповідач ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 .
Третя особа Комунальне некомерційне підприємство «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги», адреса: 18028, м. Черкаси, вул. Самійла Кішки, буд.210, код ЄДРПОУ 05503705.
Головуючий Т.В. Ігнатенко