Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 681/1537/25
Провадження 2/681/1016/2025
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2025 року
Полонський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючого - судді Горщара А.Г.
з участю секретаря судових засідань Салюк Т.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полонне за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, -
встановив:
У листопаді 2025 року представник Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області звернувся до суду з вказаним позовом до ОСОБА_1 про стягнення шкоди в сумі 4335,37 грн, заподіяну внаслідок незаконної порубки лісових насаджень.
Позов обґрунтований тим, що відповідач 22.12.2024, перебуваючи неподалік кварталу №8 виділу №40 лісового масиву Спеціалізованого лісокомунального сільськогосподарського підприємства «Лісовик», без спеціального дозволу лісорубного квитка, здійснив незаконну порубку 1 (одного) сирого дерева породи «вільха» діаметром 22.1х26 см.
У зв`язку із вказаними обставинами, постановою державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області №17/02/01 від 05.03.2025 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 65КУпАПта накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 680 грн, який ОСОБА_1 06.03.2025 добровільно сплатив.
Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області проведено розрахунок шкоди, заподіяної незаконною рубки одного сирого дерева породи «Вільха» діаметром 22,1х26 см в кварталі №8 виділу №40 лісового масиву СЛСГ «Лісовик» становить 4335,37 грн.
Позивач вказує, що відповідачу направлялась претензія від 17.03.2025 №724/07, а також зазначений розрахунок розміру шкоди та пропонувалося у добровільному порядку відшкодувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, проте претензія залишена без належного реагування, що стало підставою звернення із відповідним позовом до суду.
Відповідно до ухвали судді від 25.11.2025 відкрито провадження у справі, яку постановлено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; сторонам визначено строк для подачі заяв по суті справи.
Відповідачу за зареєстрованим місцем проживання судом направлено копії ухвали про відкриття провадження та позовної заяви з додатками, які він отримав 27.11.2025, що підтверджується даними рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення. У встановлений судом строк відповідач відзив на позов не подав.
Відповідно до ч.5 ст.279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши письмові докази, суд зазначає про таке.
Судом встановлено, щоу провадженні СВ Шепетівського РУП Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області перебували матеріали кримінального провадження за №12024244000002110, внесені до ЄРДР 23.12.2024, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1ст. 246 КК України.
У ході досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні встановлено, що ОСОБА_1 , 22.12.2024 близько 15 години, перебуваючи неподалік вул. Луценка у м. Полонне Шепетівського району Хмельницької області у кварталі № НОМЕР_1 виділ № НОМЕР_2 , який належить СЛСГ «Лісовик» здійснив незаконну порубку 11 сироростущих дерев породи вільха.
21.01.2025 було проведено додатковий огляд місця події до якого було залучено інженера-землевпорядника ОСОБА_2 . Відповідно до схеми розташування зрізаних дерев 10 з них знаходяться на землях резерву Полонської міської ОТГ, а одне зрізане дерево породи вільха знаходиться на землях СЛСП «Лісовик». Отже, ОСОБА_1 незаконно зрізав тільки одне дерево, яке знаходиться у лісі, тобто на землях СЛСП «Лісовик», вартість якого не перевищує 30280 грн.
20.02.2025 слідчим СВ Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області винесено постанову про закриття кримінального провадження №12024244000002110, оскільки шкода, яка завдана ОСОБА_1 внаслідок незаконної порубки дерев, відповідно до примітки дост. 246 КК, не є істотною, тому у його діях відсутній склад злочину.
Постановою державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області Нагорного Д.В. №17/02/01 від 05.03.2025 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченогост. 65 КУпАПта накладено стягнення у вигляду штрафу у розмірі 680 грн.
Згідно з квитанцією АТ КБ «ПриватБанк» від 06.03.2025 ОСОБА_1 добровільно оплатив штраф в розмірі 680 грн.
За даними розрахунку розміру шкоди заподіяний внаслідок незаконної рубки дерева в кварталі 8, виділі 40, СЛСП «Лісовик» Шепетівського району Хмельницької області, а саме незаконно зрізаної сирої вільхи в кількості 1 шт. (діаметр 22,1-26 см) на суму шкоди 4335 грн 37 коп.
19.03.2025 для ОСОБА_1 направлялася претензія №724/07 від 17.03.2025, у якій вказано розмір шкоди та пропонувалося для відповідача відшкодувати її добровільно.
Відповіднодостатті 13 Конституції Україниземля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цієюКонституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону. Держава забезпечує захист прав усіх суб`єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб`єкти права власності рівні перед законом.
Згідноз статті 4 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»природні ресурси України є власністю Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування у межах, визначенихКонституцією України, цим та іншими законами України. Громадяни України мають право користуватися природними ресурсами України відповідно до цього та інших законів.
Відповідно дост.66 Конституції України, кожен зобов`язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 р. № 275(зі змінами) ( далі-Положення №25) Державна екологічна інспекція України (Держеко-інспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Частиною 2статті 24 Лісового кодексу Українивизначено, що збитки, завдані внаслідок порушення прав власників лісів, лісокористувачів та громадян, підлягають відшкодуванню в повному обсязі відповідно до закону.
Відповідно до ч.1, п.1 ч.2ст.105 ЛК Українипорушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.
Згідноз ст.107 Лісового кодексу Українипідприємства, установи, організації і громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством У країни.
Відповідно до п.д ч.1ст. 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»громадяни України зобов`язані компенсувати шкоду, заподіяну забрудненням та іншим негативним впливом на навколишнє природне середовище.
Стаття 41 Закону У країни «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлює економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, зокрема передбачає відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до приписів статей68,69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Загальне положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди втілено устатті 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно дост.1 Лісового кодексу Україниліси є її національним багатством. Усі ліси на території України, незалежно від форми власності становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.
Основним завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, згідно з ст.ст.1,5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», є збереження природних ресурсів у тому числі лісів.
За правилами ч.3 ст.12, ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Отже, з урахуванням викладеного, дослідивши зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що вина відповідача у спричиненні шкоди завданої внаслідок незаконної порубки лісових насаджень є доведеною.
Враховуючи доведеність факту порушення відповідачем вимог чинного законодавства, наявність прямого причинного зв`язку та підтверджений розмір шкоди, який визначений відповідним розрахунком і не спростований відповідачем, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області та стягнення з відповідача на користь держави 4335,37 грн шкоди, завданої внаслідок незаконної порубки лісових насаджень. Розмір шкоди підтверджується наданим суду розрахунком і не спростований відповідачем.
На підставі ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню на користь позивача також понесені позивачем та документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору у сумі 3028 грн.
Керуючись ст.ст.12-13,76-81,89,95, 141, 259, 263-265, 273,279, 352, 354, 355 ЦПК України,
ухвалив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області шкоду, заподіяну внаслідок незаконної порубки лісових насаджень - 1 (одного) дерева породи «Вільха» діаметром 22,1 см х 26 см в кварталі 8 виділу 40 лісового масиву СЛСГ «Лісовик» у розмірі 4335 грн 37 коп., зарахувавши кошти за реквізитами: отримувач коштів ГУК у Хмел.обл/Полонська мтг/24062100, номер рахунку (IBAN) UA838999980333189331000022657, код класифікації доходів бюджету 24062100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37971775, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), призначення платежу грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн витрат по сплаті судового збору (за реквізитами: отримувач коштів Державна казначейська служба України, м.Київ, МФО 820172, номер рахунку UA778201720343190003000080959).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду учасниками справи може бути подана апеляційна скарга до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.
Позивач Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області, код ЄДРПОУ 38045514, місцезнаходження: вул. Івана Франка, 2/2, м. Хмельницький, поштовий індекс 29001.
Відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Головуючий: