Постанова № 132731530, 18.12.2025, Запорізький районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
18.12.2025
Номер справи
317/5777/25
Номер документу
132731530
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 317/5777/25

Провадження № 3/317/2824/2025

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2025 року м. Запоріжжя

Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Мінгазов Р.В., розглянувши матеріал, який надійшов із відділуполіції №6Запорізького районногоуправління поліціїГоловного управлінняНаціональної поліціїв Запорізькійобласті про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП невідомий. Інші відомості суду не відомі,

за правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП та ч. 1 ст. 130 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

24.11.2025 до Запорізького районного суду Запорізької області надійшов матеріал з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №512388 від 13.11.2025, відповідно до якого встановлено, що 13.11.2025 о 23 год. 10 хв. в с. Бабурка по вул. Садова, буд. 1 в Запорізькому районі Запорізької області, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 21099 д.н.з. НОМЕР_1 , при цьому не маючи права керування транспортними засобами. Правопорушення вчинено повторно протягом року.

Даними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.1 «а» Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч.5 ст.126 КУпАП.

Крім того, 24.11.2025 до Запорізького районного суду Запорізької області надійшов матеріал з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №512381 від 13.11.2025, відповідно до якого встановлено, що 13.11.2025 о 23 год. 10 хв. в с. Бабурка по вул. Садова, буд. 1 в Запорізькому районі Запорізької області, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 21099 д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан алкогольного сп`яніння, проводився на місці зупинки транспортного засобу у встановленому законом порядку із застосуванням спеціального технічного приладу Alcotest Drager 6810. Результат тесту: 1,97 ‰ проміле. Тест №1849. Від керування транспортного засобу відсторонений шляхом паркування транспортного засобу без порушень ПДР, про повторність попереджений.

Даними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Постановою Запорізькогорайонного судуЗапорізької області№317/5778/25(номерпровадження 3/317/5778/2025)від 18.12.2025об`єднанов однепровадження справипро адміністративніправопорушення відносно ОСОБА_1 за ч5ст.126та ч.1ст.130КУпАП, та присвоєно єдиний унікальний номер 317/5777/25 (номер провадження 3/317/2824/25).

У судові засідання правопорушник ОСОБА_1 не з`явився, причин неявки суд не повідомив, при цьому достовірно знав, що відносно нього складено протокол, який направлено до суду, про що свідчить його підпис в протоколах про адміністративні правопорушення. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином.

Положеннями ч.2 ст.268КУпАП визначено перелік справ про адміністративні правопорушення, при розгляді яких участь особи є обов`язковою. Даний перелік не містить справ про адміністративне правопорушення, передбачених ст.126, ст.130 КУпАП.

Виходячи з положень ч.2 ст.268КУпАП участь особи, що притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст.126 КУпАП та ст.130 КУпАП, не є обов`язковою.

Таким чином, суд, враховуючи дотримання розумних строків розгляду даної справи, вважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 .

Розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, на підставі всебічного, повного і об`єктивного аналізу всіх доказів по справі в їх сукупності, у відповідності до ст. 252 КУпАП, суд дійшов наступних висновків.

Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст.251 КУпАП - доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ч. 2 ст.251 КУпАП).

Так, ч.5 ст.126КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертоюст.126 КУпАП.

Відповідно до ч.2ст.126КУпАП адміністративна відповідальність настає у разі керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.

Відповідно доп. 2.1 «а» Правил дорожнього руху, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі: посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.

У відповідності до диспозиції ч.1ст.130 КУпАПвідповідальність особи за вказаною статтею настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Пунктом 2.9 «а» Правил дорожньогоруху України передбачено, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.

Вина ОСОБА_1 у скоєнні вищевказаних правопорушень відповідальність за які передбачена ч.5 ст.126 КУпАП та ч.1 ст.130 КУпАП, підтверджується зібраними матеріалами справи та дослідженими судом наступними доказами, а саме:

-протоколом про адміністративне правопорушення від 13.11.2025 серії ЕПР1 №512381, яким зафіксовано факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за ч. 1ст. 130 КУпАП, який складений уповноваженою на те особою, а його зміст в повній мірі відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, оскільки у протоколі зазначено дату і місце його складення, посаду, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; тобто всі необхідні відомості, які визначені законом. ОСОБА_1 підписав протокол без жодних зауважень. ОСОБА_1 підписав протокол без жодних зауважень;

-протоколом проадміністративне правопорушеннясерії ЕПР1№512388від 13.11.2025,в якомузафіксовано фактпорушення ОСОБА_1 протягом рокуп.2.1«а» ПДРта вчиненняправопорушення,відповідальність заяке передбаченач.5ст.126КУпАП. ОСОБА_1 підписав протокол без жодних зауважень;

-даними довідки щодо повторності вчиненого правопорушення з бази даних підсистеми «Адмінпрактика» ІТС ІПНП за ст. 130 КУпАП відносно ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), відповідно до якої ОСОБА_1 протягом року не притягувався до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачені ст. 130 КУпАП, не зафіксовано позбавленням права керування транспортними засобами. Посвідчення водія не отримував. Згідно з базою даних ГСЦ АМТ, транспортний засіб ВАЗ 21099 д.н.з. НОМЕР_1 , зареєстрований за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

-даними довідки щодо повторності вчиненого правопорушення з бази даних підсистеми «Адмінпрактика» ІТС ІПНП відносно ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за ст. 126 КУпАП, відповідно до якої ОСОБА_1 , повторно протягом року притягується до адміністративної відповідальності за правопорушення передбачені ч.2 ст. 126 КУпАП. Посвідчення водія не отримував. Згідно з базою даних ГСЦ АМТ, транспортний засіб ВАЗ 21099 д.н.з. НОМЕР_1 , зареєстрований за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

-даними актуогляду настан алкогольногосп`янінняз використаннямспеціальних технічнихзасобів,у ОСОБА_1 виявлено наступніознаки алкогольногосп`яніння:різкий запахалкоголю зпорожнини рота,почервоніння шкірногопокриву обличчя,млява мова.За допомогоюспеціального технічногоприладу «AlcotestDrager»проведено оглядна стансп`яніння,результат огляду-1,97‰ проміле. ОСОБА_1 із результатами огляду погодився без жодних зауважень, що підтверджено його підписом;

-даними тесту на алкоголь «Alcotest Drager 6810», з якого вбачається, що правопорушник на момент огляду перебував в стані алкогольного сп`яніння (1,97 ‰ проміле). ОСОБА_1 із результатами огляду погодився без зауважень, що підтверджено його підписом на результаті тесту;

-копією свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №12-01/4171, відповідного до якого газоаналізатор «Alcotest Drager 6810» пройшов повірку 27.08.2025, яка чинна до 27.08.2026, за результатами повірки відповідає вимогам ДСТУ 8950:2019;

-копією сертифікату налаштування (калібрування) алкотестера;

-направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції в НКП «ОКЗ НПД» ЗОР від 13.11.2025 складеного ОСОБА_1 ;

-копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія ЕНА №6016838 від 26.10.2025, якою ОСОБА_1 визнано винним за ч. 2ст. 126 КУпАП;

-даними рапорту лейтенанта поліції А. Бахмацького від 13.11.2025, в якому викладені обставини виявлення та фіксації правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та ч. 5 ст. 125 КУпАП відносно ОСОБА_1 ;

-копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу ВАЗ 21099 д.н.з. НОМЕР_1 ;

-переглянутим судом відеозапису правопорушення від 13.11.2025, долученого до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №512381 від 13.11.2025;

-переглянутим судом відеозапису правопорушення від 13.11.2025, долученого до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №512388 від 13.11.2025.

Вище перелічені докази узгоджуються між собою, будь-яких сумнівів у їх належності, допустимості не має, в сукупності підтверджують вину ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.130, ч.5 ст.126 КУпАП.

Таким чином, суд дійшов висновку, що дії ОСОБА_1 кваліфіковано вірно за ч.1 ст.130, ч.5 ст.126 КУпАП.

Відповідно дост. 33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установленихКУпАПта іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його провини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Обставин, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 суд не вбачає.

Відповідно до ст. 23 КУпАП, метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчинення нових правопорушень.

Згідно з ч. 2ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

У відповідності дост. 36 КУпАП, накласти остаточне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення -у розмірідвох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 40 800 (сорок тисяч вісімсот) грн. 00 коп. з позбавлення права керування транспортним засобом строком на 5 (п`ять) років, без оплатного вилучення транспортного засобу.

Разом з тим, санкцією ч. 5 ст. 126 КУпАП передбачено міру відповідальності у вигляді оплатного вилучення транспортного засобу чи без такого.

Згідно зіст.29 КУпАПконфіскований може бути лише предмет, який є у приватній власності порушника.

Суд не застосовує до ОСОБА_1 стягнення у вигляді конфіскації транспортного засобу, оскільки матеріали справи не містять доказів належності на праві приватної власності транспортного засобу ВАЗ 21099 д.н.з. НОМЕР_1 , правопорушнику.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з особи на яку накладено адміністративне стягнення, стягується судовий збір в розмірі 605 (шістсот п`ять) грн. 60 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 23, 33, 36, 38, 40-1, 126, 130, 251, 252, 283, 284, 287, 289, 307, 308КУпАП, ЗУ «Про судовий збір», суд

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнативинним увчиненні адміністративнихправопорушень передбаченихч.5ст.126та ч.1ст.130КУпАП іу відповідностідо ст.36КУпАПнакласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 40 800 (сорок тисяч вісімсот) гривень 00 копійок, з позбавлення права керування транспортним засобом строком на 5 (п`ять) років, без оплатного вилучення транспортного засобу.

Для сплати штрафу кошти перерахувати: призначення платежу: «Адміністративні штрафи за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху», одержувач: ГУК у Зап. обл./Запорізька обл./21081300, код отримувача: 37941997, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок: UA 708999980313000149000008001, код класифікації доходів бюджету 21081300.

Роз`яснити правопорушнику, що у разі несплати штрафу в установлений ст.307 КУпАП строк, постанова буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем його проживання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст. 308 КУпАП з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106 судовий збір у розмірі 605 (шістсот п`ять) грн. 60 коп.

Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, протягом десяти днів з дня винесення постанови, а щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такої постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.

Суддя Р.В. Мінгазов