Рішення № 132721590, 17.12.2025, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2025
Номер справи
420/35155/25
Номер документу
132721590
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/35155/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кузьменко Н.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ГОЛДЕН ТРАНС ПІВДЕНЬ (65011, м. Одеса, вул. Італійська, 36, оф. 523, код ЄДРПОУ 45313633) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління державного нагляду (контролю) в Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті (65008, м. Одеса, пл. Бориса Дерев`янка, 1, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови від 16.09.2025 року, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю ГОЛДЕН ТРАНС ПІВДЕНЬ до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління державного нагляду (контролю) в Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу ОПШ 052999 від 16.09.2025 року, якою накладено на відповідно ТОВ ГОЛДЕН ТРАНС ПІВДЕНЬ штраф у розмірі 34000 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що посадовими особами відділу державного нагляду (контролю) у Тернопільській області на а/д Одеська область А/Д М-05 км 452+811 проведено перевірку додержання позивачем вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. 26.08.2025 року старшими державними інспекторами Відділу державного нагляду (контролю) у Тернопільській області Дмитрик А.Г. та Лісевич А.І. складено акт проведення рейдової перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільними транспортом від 26.08.2025 року № 043026. У вищезазначеному акті вказано про те, що 26.08.2025 року проведена перевірка транспортного засобу МАN, реєстраційний номер НОМЕР_1 та напівпричіп, що належить ТОВ ГОЛДЕН ТРАНС ПІВДЕНЬ, за результатами якої виявлено перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень, а саме: перевищення вагових норм на 23,56% (навантаження на строєну вісь 14210 тонна при допустимому 11500 кг), чим вчинено порушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 абз. 16 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». На підставі акту № 043026 від 26.08.2025 року Відділом державного нагляду (контролю) в Одеській області (після реорганізації Управління) винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу ОПШ 052999 від 16.09.2025 року, відповідно до якої враховуючи, що ТОВ ГОЛДЕН ТРАНС ПІВДЕНЬ допущено порушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 абз. 16 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», постановлено стягнути з позивача адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000 грн.

Також, позивач зазначає, що ТОВ ГОЛДЕН ТРАНС ПІВДЕНЬ не був перевізником вантажу (пшениці), а виступав експедитором, а фактичним перевізником в цьому перевезенні виступало інше підприємство, а саме «АМБРА ТРАНС», що підтверджується відповідними документами.

Крім того, згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, напівпричіп НОМЕР_2 перебуває у приватній власності ТОВ «АМБРА ТРАНС», а сам автомобіль МАN, реєстраційний номер НОМЕР_1 перебуває у користуванні цього ж підприємства ТОВ «АМБРА ТРАНС» на підставі договору лізингу, власником якого є лізингова компанія ТОВ «ЕСКА КАПІТАЛ». ТОВ ГОЛДЕН ТРАНС ПІВДЕНЬ помилково визначено фактичним перевізником та помилково притягнуто до відповідальності.

Вважаючи постанову про накладення штрафу протиправною, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Ухвалою від 17.10.2025 провадження у справі відкрито, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою від 17.10.2025 року відмовлено в задоволенні клопотання представника ТОВ ГОЛДЕН ТРАНС ПІВДЕНЬ про забезпечення позову про визнання протиправною та скасування постанови від 16.09.2025 року.

23.10.2025 (вх. № ЕС111480/25) представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що останній позов не визнає.

Зокрема, свою позицію обґрунтовує тим, що 26.08.2025 посадовими особами Укртрансбезпеки, відповідно до направлення від 22.08.2025 № НР000020 на рейдову перевірку, на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів в місцях навантаження і розвантаження, проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів.

Під час перевірки зупинено транспортний засіб марки MAN/WIELTON, ДНЗ KA9084KX/ НОМЕР_3 , водій ОСОБА_1 та встановлено порушення, відповідальність за яке передбачена абзацом 16 частини першої статті 60 Закону № 2344-ІІІ: здійснення перевезення вантажів згідно товарно-транспортної накладної № 147 від 26.08.2025 з перевищенням навантаження на одиночну вісь: 14,21 тон при допустимих 11,5 тон, відсоток перевищення склав 23,56%. Так, за результатом перевірки складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт від 26.08.2025 № ОАР 043026. В подальшому, на підставі вищезазначеного Акту перевірки, в.о. начальника Відділу державного нагляду (контролю) в Одеській області винесено оскаржувану постанову від 16.09.2025 № ОПШ 052999, якою до ТОВ ГОЛДЕН ТРАНС ПІВДЕНЬ застосовано штраф у розмірі 34000 грн., згідно з абзацом 16 частини першої статті 60 Закону України Про автомобільний транспорт.

Згідно зі статтею 33 Закону України Про автомобільні дороги від 08.09.2005 № 2862- IV рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Згідно позовної заяви позивач стверджує, що не є автомобільним перевізником, а виступає експедитором вказаного перевезення, проте відповідач вважає дані твердження безпідставними з огляду на наступне. В матеріалах перевірки наявна копія товарно-транспортної накладної від 26.08.2025 № 147, згідно відомостей якої автомобільним перевізником зазначено ТОВ ГОЛДЕН ТРАНС ПІВДЕНЬ (код ЄДРПОУ 45313633). Згідно з частиною першою статті 33 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб`єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовується на законних підставах. Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основним видом діяльності ТОВ ГОЛДЕН ТРАНС ПІВДЕНЬ, код ЄДРПОУ 45313633 є 49.41 Вантажний автомобільний транспорт (основний). Діюче законодавство чітко визначає підстави для відповідальності автомобільного перевізника, як то порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Розглянувши надані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, судом встановлено наступне.

26.08.2025 о 18 год. 47 хв. у ході перевірки зупинено транспортний засіб марки MAN/WIELTON, номерний знак НОМЕР_4 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_5 , НОМЕР_6 та напівпричіп, реєстраційний номер НОМЕР_3 , водій ОСОБА_1 .

За результатами перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 26.08.2025 № ОАР043026.

Під час перевірки виявлено порушення при перевезенні вантажу (пшениці) згідно ТТН серія № 147 від 26.08.2025, а саме, здійснення перевезення вантажів згідно товарно-транспортної накладної № 147 від 26.08.2025 з перевищенням навантаження на одиночну вісь: 14,21 тон при допустимих 11,5 тон, відсоток перевищення склав 23,56%.

Відповідальність за виявлене порушення передбачена абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України Про автомобільний транспорт.

Вказаний акт містить підпис про ознайомлення із вказаним актом водія ОСОБА_1 .

За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт 16.09.2025 в.о. начальника відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № ОПШ 052999 до ТОВ ГОЛДЕН ТРАНС ПІВДЕНЬ за порушення, відповідальність за яке передбачена абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України Про автомобільний транспорт, у розмірі 34000,00 грн.

Позивач не погоджується із вказаною постановою відповідача, вважає її протиправною, відтак звернувся із цим позовом до суду.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд враховує наступні приписи законодавства.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України Про автомобільний транспорт № 2344-III від 05.04.2001 (далі - Закон № 2344-III).

Відповідно до статті 1 Закону України Про автомобільний транспорт автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Згідно з приписами статті 6 Закону України Про автомобільний транспорт державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Згідно з ст. 1, ч. 3, 14 ст. 6 Закон України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері автомобільного транспорту, забезпечує: формування та реалізацію державної політики у сфері автомобільного транспорту; нормативно-правове регулювання; визначення пріоритетних напрямів розвитку автомобільного транспорту.

Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Відповідно до п. 8 «Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 103, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Згідно з положеннями ст. 2 Закону України «Про автомобільний транспорт» законодавство про автомобільний транспорт складається із цього Закону, законів України «Про транспорт», «Про дорожній рух», чинних міжнародних договорів та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень.

Завданнями законодавства з питань перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом є: визначення основних правових та організаційних основ державного регулювання у сфері перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом; установлення вимог до перевізників, водіїв та транспортних засобів щодо забезпечення безпеки перевезень та екологічної безпеки; визначення системи державного контролю, прав, обов`язків та відповідальності державних органів виконавчої влади та перевізників за порушення міжнародних договорів та законодавства України.

Відповідно до п. 22.5 «Правил дорожнього руху» рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують зовнішніх габаритів: ширина: 2,6, сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, без винесення габариту на смугу зустрічного руху 3,75; висота від поверхні дороги: 4, транспортних засобів спеціалізованого призначення (контейнеровозів), що здійснюють перевезення одного або більше контейнерів, на маршрутах, встановлених Агентством відновлення, Укртрансбезпекою, Національною поліцією 4,35; довжина: вантажного автомобіля 12, автопоїзда 22, автомобіля (тягача) з напівпричепом 18,75, маршрутного транспортного засобу 18,75; виступ вантажу за задній габарит транспортного засобу 2; фактичної маси: вантажні автомобілі: двовісний автомобіль 18 14; трьохвісний автомобіль 25 (26)* 21; чотирьохвісний автомобіль 32 24, чотирьохвісний автомобіль з двома рульовими вісями та ведучими вісями, оснащеними спареними колесами 38 24; комбіновані транспортні засоби: двовісний автомобіль (тягач) з двовісним напівпричепом 36 24; двовісний автомобіль (тягач) з трьохвісним напівпричепом 40 24; трьохвісний автомобіль (тягач) з двовісним або трьохвісним напівпричепом 40 24; двовісний автомобіль (тягач) з трьохвісним напівпричепом (контейнеровоз), що здійснює перевезення одного або більше контейнерів або змінних кузовів загальною максимальною довжиною 13,716 метра 42 24; трьохвісний автомобіль (тягач) з двовісним або трьохвісним напівпричепом (контейнеровоз), що здійснює перевезення одного або більше контейнерів або змінних кузовів загальною максимальною довжиною 13,716 метра 44 24; автопоїзди: двовісний або трьохвісний автомобіль з двовісним або трьохвісним причепом 40 24; навантаження на вісь: на одинарну вісь 11,5 7; на здвоєні осі, якщо відстань між осями: менш як 1 метр 11,5 7; від 1 до 1,3 метра 16 10; від 1,3 до 1,8 метра при неспарених колесах 18 10,5; від 1,3 до 1,8 метра при спарених колесах, за умови, що навантаження на кожну вісь не перевищує 9,5 тонни 19 11,5; від 1,3 до 1,8 метра чотирьохвісних автомобілів, ведучі вісі яких оснащені спареними колесами, за умови, що навантаження на кожну ведучу вісь не перевищує 11,5 тонни 23 11,5; від 1,8 до 2,5 метра для причепів та напівпричепів 20 11,5. На строєні осі, в тому числі транспортних засобів спеціалізованого призначення (контейнеровозів), що здійснюють перевезення одного або більше контейнерів, якщо відстань між осями: 1,3 метра або менше 21 13, понад 1,3 до 1,4 метра 24 14.

Рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоча б один з їх габаритних та/або вагових параметрів перевищує нормативи, визначені цим пунктом, здійснюється відповідно до «Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. № 30 «Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами».

Згідно положень п. 4 «Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. № 30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» через центри надання адміністративних послуг.

Дозвіл оформлюється уповноваженим підрозділом Національної поліції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв`язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Відповідно до вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Таким чином, водій транспортного засобу у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних обмежень повинен мати при собі дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України.

Відповідно до абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Аналіз вищенаведених правових норм дає підстави для висновку, що за відсутності документів, зокрема в даному випадку дозволу у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних обмежень, до осіб, які здійснюють їх перевезення, застосовуються адміністративно-господарські штрафи.

Непред`явлення вказаних документів під час проведення перевірки свідчить про порушення законодавства про автомобільний транспорт, що має наслідком для застосування санкцій, визначених ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Під час розгляду даної справи до суду не подано відповідного дозволу на участь у дорожньому русі транспортного засобу, вагові параметри якого перевищують допустимі.

Як вбачається з матеріалів справи, за результатами перевірки транспортного засобу марки MAN/WIELTON, номерний знак НОМЕР_4 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_5 , НОМЕР_6 та напівпричіп зафіксовано перевищення дозволеного навантаження на одиночну вісь на 23,56%. Зазначене порушення підтверджується наявними у матеріалах справи документами, зокрема: довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 26.08.2025 № 038640.

Позивачем не спростовується факт перевищення нормативних вагових обмежень під час здійснення перевезення вантажу.

Щодо доводів позивача про те, що він не є перевізником, а відтак не є суб`єктом відповідальності, суд зазначає наступне.

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону № 2344-III автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.

Статтею 33 Закону № 2344-III визначено, що автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб`єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовують на законних підставах.

Відповідно до п. 1.10 Правил дорожнього руху, власник транспортного засобу - фізична або юридична особа, яка володіє майновими правами на транспортний засіб, що підтверджується відповідними документами.

Відтак, законодавство України розмежовує поняття власника транспортного засобу та автомобільного перевізника.

Згідно з положеннями ст.ст. 908-909 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) перевезення вантажу здійснюється за договором перевезення. За договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами).

Наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 № 363 затверджені Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні (далі - Правила № 363), згідно з якими товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу (крім фізичних осіб, які здійснюють перевезення вантажу за рахунок власних коштів та для власних потреб) документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, який складається у паперовій та/або електронній формі та містить обов`язкові реквізити, передбачені Законом України «Про автомобільний транспорт» та цими Правилами.

Додатком 7 до Правил № 363 затверджена форма товарно-транспортної накладної, в якій обов`язковою до заповнення графою визначено автомобільного перевізника.

Таким чином, відомості щодо перевізника зазначаються в товарно-транспортній накладній, яка надається працівникам Укртрансбезпеки для перевірки; під час руху основним документом, який надає відомості про автомобільного перевізника і про перевезення вантажу, є товарно-транспортна накладна, яка використовується для внутрішніх перевезень в межах України.

Як встановлено судом, згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, напівпричіп НОМЕР_2 перебуває у приватній власності ТОВ «АМБРА ТРАНС», а сам автомобіль МАN, реєстраційний номер НОМЕР_1 перебуває у користуванні цього ж підприємства ТОВ «АМБРА ТРАНС» на підставі договору лізингу, власником якого є лізингова компанія ТОВ «ЕСКА КАПІТАЛ».

При цьому, в товарно-транспортній накладній серія № 147 від 26.08.2025 автомобільним перевізником зазначено ТОВ ГОЛДЕН ТРАНС ПІВДЕНЬ, водієм ОСОБА_1 .

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основним видом діяльності ТОВ Голден Транс Південь, код ЄДРПОУ 45313633 є 49.41 Вантажний автомобільний транспорт (основний).

Відтак, на думку суду, зазначення позивача в графі автомобільний перевізник товарно-транспортної накладної, на підставі якої здійснювалося перевезення вантажу у спірних правовідносинах, спростовує доводи позивача про те, що він не є перевізником, а тому і суб`єктом відповідальності за порушення законодавства про автомобільні перевезення.

Суд зазначає, що надані позивачем під час розгляду справи документи жодним чином не спростовують та не змінюють встановлених на місці події фактичних обставин, які зафіксовані в акті проведення перевірки, та не створюють для цього акту наслідків юридично дефектного документу та не нівелюють зафіксованих в акті обставин та порушень.

Таким чином, суд дійшов висновку, що товариство з обмеженою відповідальністю ГОЛДЕН ТРАНС ПІВДЕНЬ у спірних правовідносинах виконував перевезення вантажу згідно ТТН № 147 від 26.08.2025 року та зазначений в ній в якості перевізника, у зв`язку з чим відповідач правомірно застосував до позивача адміністративно - господарський штраф згідно абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Приписами ч. 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення даного позову.

Розподіл судових витрат не здійснюється у зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 143, 242 - 246, 250, 255, 257 - 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю ГОЛДЕН ТРАНС ПІВДЕНЬ (65011, м. Одеса, вул. Італійська, 36, оф. 523, код ЄДРПОУ 45313633) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління державного нагляду (контролю) в Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті (65008, м. Одеса, пл. Бориса Дерев`янка, 1, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови від 16.09.2025 року.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

СуддяН.А.Кузьменко