Постанова № 132677327, 12.12.2025, Кіровський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
12.12.2025
Номер справи
932/12903/25
Номер документу
132677327
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 932/12903/25

Провадження № 3/0203/2496/2025

ПОСТАНОВА

іменемУкраїни

12 грудня 2025 року суддя Центрального районного суду міста Дніпра Черваньова Ю.М., при секретарі Віліщук К.В., за участю прокурора Панібрата В.Ю., захисника Плотніченка Д.Г., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від Національного агентства з питань запобігання корупції, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , колишнього судді Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , будучи відповідно до абз.16 ч.1 ст.1, ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закон), примітки до ст.172-6 КУпАП суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія цьогоЗакону, в порушення вимог абз.2 ч.2 ст.45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подав декларацію після звільнення за 2021 рік 13.05.2025 о 14:04, в той час як був зобов`язаний подати її до 00:00 01.02.2024 року.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1ст. 172-6 КУпАП, не визнав. Пояснив, що в лютому-березні 2022 року, точну дату не пам`ятає, прийшов до Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська для подання декларації за 2021 рік (після звільнення), оскільки за період роботи в суді в цьому йому допомагали працівники суду через недосконале володіння ним технічними навичками для її подання. В суді йому повідомили, що у зв`язку з введенням в Україні воєнного стану обов`язок подання декларацій відтерміновано. Впевнившись в існуванні відповідної норми, вирішив скористатись такою можливістю та подати декларацію після припинення воєнного стану. На той час мав на утриманні двох батьків інвалідів, які потребували щоденного і щогодинного обслуговування, оскільки самостійно не могли пересуватись. Через догляд за батьками не мав можливості слідкувати за поточним законодавством, до того ж за місцем свого мешкання він не має інтернету. Повідомив, що у 2022 році до реєстру декларацій не входив, ніяких дій для заповнення повідомлення про суттєві зміни в майновому стані не вчиняв, його КЕП могли скористатись сторонні особи. Зазначив, що мав намір подати у 2022 році декларацію після звільнення, однак її подання було відтерміновано, жодного умислу не подавати декларацію взагалі в нього не було, бо подавав декларації після звільнення у 2021 році та одразу після листа НАЗК у 2025 році. При поданні декларації після звільнення йому допомагав його товариш, якому він повідомляв персональні дані для отримання в банку нового електронного підпису та користування реєстром декларацій.

Захисник Плотніченко Д.Г. в судовому засіданні заявив клопотання про закриття провадження у справі за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП. В обґрунтування клопотання вказав, що в діях ОСОБА_1 відсутній умисел на неподання декларації, наведені останнім причини несвоєчасного подання декларації є поважними. Вимог абз.2 ч.2 ст.45 Закону ОСОБА_1 не порушував, оскільки з початком воєнного стану в Україні в лютому 2022 року було призупинене обов`язкове подання електронних декларацій. Крім того захисник послався на закінчення строку, передбаченого ч.4 ст.38 КУпАП, оскільки НАЗК ще в листі від 30.04.2025 року зазначив про порушення ОСОБА_1 вимог фінансового контролю, тому строк накладення стягнення закінчився 30.10.2025 року, що є підставою для закриття провадження на підставі п.7 ч.1 ст.247 КУпАП.

Прокурор в судовому засіданні вважав, що в діях ОСОБА_1 , який несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або смісцевого самоврядування (після звільнення), за 2021 рік 13.05.2025 о 14 год 04 хв, є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП, посилаючись на обставини, викладені в протоколах про адміністративне правопорушення та надісланих матеріалах справи. Просив визнати його винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП, та застосувати стягнення у виді штрафу в розмірі 850 гривень.

Вислухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.

Відповідно до наказу в.о.голови Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська від 21.11.2013 року суддю ОСОБА_1 на підставі Указу Президента України від 07.11.2013 № 619/2013 «Про переведення суддів» зараховано до штату цього суду.

Наказом голови Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська від 26.02.2021 року суддя ОСОБА_1 відрахований зі штату суду 26.02.2021 року на підставі рішення ВРП від 16.02.2021 року № 360/015-21.

Відповідно до п.п. «ґ» п.1 ч.1 ст. 3 Закону суддів віднесено до суб`єктів, на яких поширюється дія вказаного закону.

Отже, ОСОБА_1 є суб`єктом декларування, визначеним у ч. 1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції».

Згідно зі ст.68Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватисяКонституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до Закону України від 08.07.2022 №2381-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану», який набрав чинності 03.08.2022, суб`єкт декларування зобов`язаний подати декларацію, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», протягом дев`яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.

Законом України від 20.09.2023 №3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, відновлено декларування у порядку та строки, що визначені ст.45 Закону.

У ч. 1 ст.45 Закону визначено, що особи, зазначені у п.1, п.п. а, в- ґ п.2 ч.1 ст.3 Закону, які припиняють діяльність, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до п.п.1 п.2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 №252/23, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за №1965/41021, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч.1 ст.45 Закону (щороку), абз.2 ч.2 ст.45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Своєю чергу, в умовах воєнного стану Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.

В п.2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону визначено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію відповідно до ст.45 цього Закону, кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Таким чином ОСОБА_1 був зобов`язаний подати декларацію за 2021 рік до 00 годин 00 хвилин 01.02.2024 року.

Разом з тим, відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 подав декларацію за 2021 рік лише 13.05.2025 року о 14 год.04 хв.

При цьому ОСОБА_1 ознайомлений з необхідністю подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічно їх подавав, перебуваючи на посаді судді.

Причини несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації, на які послався останній, неможна вважати поважними, об`єктивно непереборними, незалежними від волевиявлення особи, та були пов`язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами. На підтвердження цього також свідчить вчинення останнім дій по користуванню Єдиними державним реєстром декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування 03.05.2022, його твердження про їх неможливість є непереконливими.

Таким чином, ОСОБА_1 в порушення вимог абз.2 ч.2 ст.45 Закону несвоєчасно без поважних причин подав декларацію після звільнення, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Щодо закриття провадження у зв`язку з закінченням строку давності накладення адміністративного стягнення суд зазначає про відсутність підстав застосування п.7 ч.1 ст.247 КУпАП, оскільки датою виявлення вчиненого правопорушення, передбаченого ч.1ст. 172-6 КУпАП, є дата з`ясування всіх необхідних даних, зібрання доказів щодо наявності або відсутності ознак складу правопорушення, що співпадає з датою складання протоколу про адміністративне правопорушення, а саме 13.08.2025 року.

При визначенні виду і розміру стягнення, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, вважаю за необхідне накласти на правопорушника адміністративне стягнення у вигляді мінімального штрафу на користь держави.

Згідно зі ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Згідно із п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір встановлюється у 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 605 грн. 60 коп.

Таким чином, відповідно до ч. 5 ст.4 Закону України» Про судовий збір», з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір в сумі 605,60 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 1,3,45 Закону України «Про запобігання корупції», статтями 23,33,34,35, ч.1 ст.172-6 КУпАП,245, 246, 248, 249, 251, 252, 280, 283-285 КУпАП, суддя-

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п`ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок.

Роз`яснити, що штраф, відповідно до ст. 307 КУпАП, має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника, згідно зі ст. 308 КУпАП, стягується подвійний розмір штрафу, який визначений у відповідній статті КУпАП та зазначений у постанові про стягнення штрафу.

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Центральний районний суд міста Дніпра протягом десяти днів з дня винесення

Суддя Ю.М. Черваньова