Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 грудня 2025 року Справа№200/6220/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, про зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі - 1-й відповідач) та до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - 2-й відповідач), відповідно до якої з урахуванням уточнення позовних вимог, які були прийняті судом, просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (ЄДРПОУ 13967927; юридична адреса місцезнаходження: вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, 36000) № 053130014305 від 05.08.2025 про відмову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) в здійсненні перерахунку - переведенні пенсії за вислугу років відповідно до п. в ч. 1 ст. 12 та ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010; адреса місцезнаходження: пл. Соборна, 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122): призначити з 17.08.2024 року ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до п. в ч. 1 ст. 12 та ст. 13 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992, з урахуванням вислуги років у пільговому обчисленні для визначення розміру пенсії 23 роки 00 місяців 03 дні, з урахуванням довідки про розміри заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 25.07.2025 № 14-252 вих-25 Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону, з урахуванням підвищень ветеранам війни передбачених ст. 12 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту та ст. 1 Закону України Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни, без будь яких обмежень максимальним розміром пенсії, додаткових надбавок, індексацій та підвищень до пенсії та без обмеження грошового забезпечення максимальною величиною бази нарахування єдиного внеску.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у зв`язку із набранням 08.07.2025 законної сили рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 25.04.2025 у справі № 200/1476/25 про зобов`язання відповідачем - 2 призначити позивачу з 17.08.2024 пенсію за вислугу років відповідно до пункту «в» статті 12 Закону № 2262-XII, 28.07.2025 через веб-портал, позивач звернувся із заявою про перерахунок - переведення пенсії за іншим Законом.
Натомість рішенням № 053130014305 від 05.08.2025 1-го відповідача відмовлено позивачу в перерахунку-переведенні пенсії за Законом № 2262-XII.
На думку позивача, вказане рішення є незаконним, необґрунтованим, та таким, що порушує його право на належне пенсійне забезпечення.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11.09.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, про зобов`язання вчинити певні дії та відкрито провадження у справі № 200/6220/25. Призначено дану справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Від 1 го відповідача надійшов відзив, відповідно до якого він вказує, що відповідачем не допущено протиправних дій, а відтак, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Посилався на те, що пунктом 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 р. № 3-1, передбачено, що заява про призначення пенсії за вислугу років подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій, за останнім місцем служби.
Позивач звернувся через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою про перехід на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Провівши аналіз електронної пенсійної справи та доданих до заяви документів 1 - им відповідачем встановлено, що заявнику з 02.06.2025 р. призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України Про прокуратуру.
Для переходу на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб заявнику необхідно звернутись до уповноваженого органу (структурного підрозділу) за останнім місцем служби, про що було роз`яснено позивачеві. У зв`язку із цим позивачу відмовлено у переведенні з виду на вид.
Від 2 го відповідача надійшов відзив, в якому він зазначає, що 08.11.2024 року (вх. №5296/5) до Головного управління від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшла заява та документи позивача щодо призначення пенсії за вислугу років згідно з Законом №2262.
В пакеті документів серед інших надані грошовий атестат від 18.09.2024 року№14-226 вих/24 та довідка про щомісячні основні та додаткові види грошового забезпечення та премії від 18.09.2024 №14-227 вих-24.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 25.04.2025 по справі №200/1476/25, яке набрало законної сили 08.07.2025 року, зобов`язано Головне управління призначити та виплачувати позивачу з 17.08.2024 року пенсію за вислугу років відповідно до п. «в» ст. 12 Закону №2262.
Згідно з інформацією, наданою службовою запискою від 14.07.2025 (вих. №27789/03-16), позивач з 02.06.2025 є отримувачем пенсії за вислугу років за Законом України від 14.10.2014 №1697-VII «Про прокуратуру». Розмір пенсії позивача відповідно до Закону №1697 складає 23610.00 грн.
В ході повторного розгляду документів встановлено, що розмір пенсії позивача, призначеної на виконання рішення відповідно до п. «в» ст. 12 Закону №2262, складатиме 22560.93 грн. Розмір пенсії було розраховано на підставі грошового атестата №14-226 вих/24 та довідки №14-227 вих-24.
Отже, розмір пенсії за вислугу років згідно з Законом №2262 буде на 1049.07 грн менше за отримуваний позивачем розмір пенсії за Законом №1697.
Згідно з рішенням суду датою призначення пенсії за вислугу років позивачу буде 17.08.2024. У разі виконання рішення у зв`язку зі зменшенням розміру пенсії утворилася б переплата за період з 02.06.2025 року по 31.07.2025 року.
Для можливості виконання рішення до управління обслуговування громадян було передано службовою запискою від 18.07.2025 року (вих. №28821/03-16) роз`яснення та розрахунки розміру пенсії згідно з Законом №2262 для подальшого повідомлення позивача про потребу в найкоротші терміни надати до 2 -го відповідача відповідь щодо згоди/незгоди зі зменшенням розміру пенсії та необхідністю повернення переплати, що виникне.
Листом від 24.07.2025 (вих. №0500-0203-8/73632) засобами поштового зв`язку було направлено позивачу повідомлення про потребу в найкоротші терміни надати до 2 го відповідача відповідь щодо згоди/незгоди зі зменшенням розміру пенсії та необхідністю повернення переплати, що виникне, за адресою реєстрації ( АДРЕСА_2 ). Відповідь від позивача не надходила.
Листом від 18.09.2025 (вих. №0500-0203-8/94775) засобами поштового зв`язку було повторно направлено позивачу повідомлення про потребу в найкоротші терміни надати до Головного управління відповідь щодо згоди/ незгоди зі зменшенням розміру пенсії та необхідністю повернення переплати, що виникне, за адресою фактичного місця проживання ( АДРЕСА_3 ). Відповідь від позивача не надходила.
Таким чином, за доводами 2 го відповідача, пенсія позивачу відповідно до Закону №2262 буде призначена позивачу після надання згоди на таке призначення.
Також 2-ий відповідач зазначав, що на час звернення позивача до 2- го відповідача із заявою, редакція пункту 3 Порядку № 393 зазнала змін, відповідно до яких зарахування служби на пільгових умовах до вислуги років застосовується виключно для визначення розміру пенсії, а не для призначення пенсії, як передбачала попередня редакція пункту 3 Порядку № 393. Тобто, пільгова вислуга років має значення для визначення відсотку розміру пенсії позивача від його грошового забезпечення, відповідно до статті 13 Закону № 2262, за умови наявності права на призначення пенсії за вислугу років, а не для призначення такої пенсії.
Також 2 ий відповідач зауважив, що позивача, який був відряджений до Генеральної прокуратури України із залишенням на військовій службі, було звільнено з військової служби у запас наказом Міністра оборони України відповідно до пункту 18 розділу ІІ «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України від 19.09.2019 №113-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» та за підпунктом «г» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів - у разі неможливості їх використання на службі).
Позивач був відряджений для виконання службових обов`язків до Генеральної прокуратури, перерахунок його пенсії може бути проведений на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої державним органом, згідно з наказом якого позивач відряджався для виконання службових обов`язків.
Довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), яка видана Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил, містять в собі відомості щодо розміру грошового забезпечення за відповідною посадою прокурора в Спеціалізованій прокуратурі у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил, до якої позивач був відряджений, а не оклад, встановлений за аналогічною або відповідною посадою в органі, з якого він був відряджений. Отже, наведена довідка не відповідає вимогам Порядку №45.
Від позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої позивач зазначає, що зазначені повідомлення 2- відповідача ним не отримувались та про їх існування до отримання відзиву відомо не було.
Вказував, що у зв`язку з набранням 08.07.2025 року законної сили рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 25.04.2025 у справі № 200/1476/25, через вебпортал ПФУ 28.07.2025 позивачем направлено звернення відповідачу про переведення пенсії за вислугу років із Закону №1697-VII за Законом № 2262-XII.
Оскільки частиною вісімнадцятою статті 43 Закону № 2262-XII визначено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку, - до свого звернення позивач додав відповідачу довідку про розмір заробітної плати від 25.07.2025 № 14-252 зі зміною розміру грошового забезпечення.
Посилається на те, що 25.07.2025 року ним отримано за прирівняною посадою довідку про розміри заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії № 14-252вих25 від 25.07.2025 Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону, яку надано Відповідачу для належного перерахунку пенсії.
Вказує, що Верховний Суд у аналогічній справі № 300/3496/22 від 19.02.2024 зазначив про наявність правових підстав щодо перерахунку пенсії військових прокурорів відповідно до вищевказаної довідки за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
Згідно з частиною четвертою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Позивача наказом Міністра оборони України (по особовому складу) № 449 від 10.09.2020, звільнено з військової служби у запас за підпунктом г пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу (у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів - у разі неможливості їх використання на службі).
Наказом військової прокуратури об`єднаних сил від 10.09.2020 № 585к позивача з 10.09.2020 виключено зі списків особового складу військової прокуратури об`єднаних сил, всіх видів забезпечення та направлено для зарахування на військовий облік до військового комісаріату
Відповідно до наказу військової прокуратури об`єднаних сил від 10.09.2020 року № 585к станом на день звільнення вислуга позивача на військовій службі становила 20 календарних років 03 місяці 15 днів, пільгова - 02 роки 08 місяців 18 днів.
17.10.2024 року через ІНФОРМАЦІЯ_2 позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області встановленим порядком подано заяву із документами на призначення пенсії за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262-XII від 09.04.1992 (далі Закон № 2262-XII).
Вказана заява розглянута відповідачем, рішенням якого від 13.11.2024 №2908319933 відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років, у рішенні вказано, що відповідно до п. а статті 12 Закону №2262 для призначення пенсії за вислугу років особам, які звільнились зі служби в період з 01.10.2019 по 30.09.2020 і на день звільнення необхідно мати вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше. Згідно п.2-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону №2262 для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови, а згідно п.3 вищевказаної Постанови для визначення розміру пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується вислуга років на пільгових умовах.
Враховуючи вищевикладене, на момент звільнення а саме, станом на 10.09.2020 для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту а частини першої статті 12 Закону №2262 гр. ОСОБА_1 не набув необхідної календарної вислуги років, в поданні про призначення пенсії від 01.11.2024 №6798 вислуга років відсутня, у витягу з наказу від 10.09.2020 №585к вислуга років в пільговому обчисленні складає 02 роки 8 місяців 18 днів, в тому числі календарна вислуга років - 20 років 03 місяці 15 днів, загальна вислуга років 23 роки 00 місяців 03 дні. Згідно пункту б статті 12 Закону №2262 також мають право на пенсію за вислугу років військовослужбовці при досягненні ними на день звільнення 45-річного віку, за наявності при цьому страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12,6 календарних років становить військова служба. На момент звільнення станом на 10.09.2020 гр. ОСОБА_1 виповнилося 41 рік та відсутній страховий стаж відповідно до пункту б статті 12 Закону №2262.
Листом від 13.02.2025 №3690-1663/Я-02/8-0500/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача, що 08.11.2024 до Головного управління надійшла заява про призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Закон № 2262) разом з документами, від ІНФОРМАЦІЯ_1 . За результатами розгляду заяви Головним управлінням винесено рішення про відмову в призначення пенсії за вислугу років від 13.11.2024 № 2908319933. Відповідно до п. в ст. 12 Закону № 2262 особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу при досягненні 45-річного віку і за наявності в них вислуги 20 календарних років і більше, які звільняються з військової служби відповідно до Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей". Відповідно до наданих документів на момент звільнення станом на 10.09.2020 позивачу виповнилося 41 рік. Отже, підстави для призначення позивачу пенсії відповідно до п. в ст. 12 Закону № 2262 відсутні у зв`язку з недосягненням на день звільнення 45-річного віку.
Не погодившись із наведеним, позивач звернувся до суду.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 25.04.2025 року у справі № 200/1476/25 позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову в призначенні пенсії від 13.11.2024 №2908319933.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 з 17.08.2024 пенсію за вислугу років відповідно до пункту в статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 №2262-ХІІ, пункту 11 статті 1 Закону України Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільнилися з військової служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їх сімей від 15.06.2004 №1763-IV в редакції, яка діяла на час звільнення ОСОБА_1 з військової служби станом на 10.09.2020.
Вказане рішення набрало законної сили 08.07.2025 року.
28.07.2025 позивач звернувся до Пенсійного органу з метою переведення його з одного виду пенсії на інший за іншим Законом, через вебпортал ПФУ, відповідно до якої просив здійснити перерахунок - переведення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «в» частин 1 статті 12 та 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ з урахуванням вислуги років у пільговому обчисленні 23 роки 00 місяців 03 дні, із врахуванням довідки про розміри заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 25.07.2025 № 14- 252вих-25 Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону, з урахування підвищень ветеранам війни передбачених ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та ст. 1 Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни», без будь яких обмежень максимальним розміром пенсії, додаткових надбавок, індексацій та підвищень до пенсії та без обмеження грошового забезпечення максимальною величиною бази нарахування єдиного внеску.
При поданні заяви через веб-портал було додано: копія витягу з наказу військової прокуратури об`єднаних сил від 10.09.2020 №585к; копія витягу з наказу військової прокуратури об`єднаних сил з додатком від 10.09.2020 №587 про оголошення вислуги; копія витягу з наказу Міністра оборони України від 10.09.2020 №449; копія розрахунку вислуги років позивача станом на 01.09.2020; копія розрахунку вислуги років станом на 10.09.2020; копія дублікату грошового атестату позивача від 25.07.2025 №14-251; копія довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення від 25.07.2025 №14-252; копія довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону про трудову діяльність позивача від 02.06.2025 №07-3192; копія паспорту громадянина України позивача у формі ID; копія посвідчення серії НОМЕР_2 позивача.
За принципом екстериторіальності заяву від 28.07.2025 року розглянуто 1 им відповідачем та прийнято рішення № 053130014305 від 05.08.2025, яким відмовлено позивачу в проведенні перерахунку.
Відповідно до вказаного рішення 1 - им відповідачем встановлено, що заявнику з 02.06.2025 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України Про прокуратуру.
Повідомлено, що для переходу на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб заявнику необхідно звернутись до уповноваженого органу (структурного підрозділу) за останнім місцем служби.
Вважаючи прийняте рішення таким, що порушує право позивача на належне соціальне забезпечення, він звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд дійшов таких висновків.
Згідно зі статтею 10 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV(далі - Закон № 1058-IV) особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
За частиною 11 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII прокурорам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їхнім вибором.
Частинами 1, 2 статті 2 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262) встановлено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, Служби судової охорони, органів та підрозділів цивільного захисту, податкової міліції та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їх служби припиняється. При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.
За частиною 1 статті 48 цього Закону заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику роз`яснюється, які документи він повинен надати додатково. При наданні ним цих документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз`яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою, зазначені в частині першій цієї статті.
Особа, яка звернулася за призначенням пенсії, пред`являє паспорт або інший документ, що засвідчує особу.
Суд враховує, що зазначена норма визначає право особи на вибір органу до якого може бути подана заява про призначення пенсії.
Згідно з пунктом «б» частини 1 статті 50 Закону № 2262-XII пенсії відповідно до цього Закону призначаються:
б) особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом відповідно до пунктів «а», «в» статті 12 цього Закону, - з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення, а членам сімей зазначених осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, а також пенсіонерів з їх числа - з дня смерті годувальника, але не раніше того дня, по який йому сплачено грошове забезпечення або пенсію, крім випадків призначення їм пенсій з більш пізніх строків.
Частиною 3 статті 50 цього Закону встановлено, що пенсія за минулий час при несвоєчасному зверненні призначається з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.
Згідно з пунктом «в» частини 1 статті 12 цього Закону пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу при досягненні 45-річного віку і за наявності в них вислуги 20 календарних років і більше, які звільняються з військової служби відповідно до Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей".
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
Стаття 17 Закону № 2262-ХІІ визначає види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії.
Згідно зі статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На пільгових умовах особам із числа військовослужбовців, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж», «з» статті 1-2 цього Закону, до вислуги років для визначення розміру пенсії зараховується один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.
Отже, статтею 12 Закону № 2262-ХІІ визначені умови, коли пенсія призначається саме за вислугу років.
На виконання зазначених вимог Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України затверджено постанову від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (далі - Порядок № 393).
Пункт 3 Порядку № 393, у редакції чинній на час звільнення позивача зі служби, визначає які періоди зараховуєються на пільгових умовах до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці 1 пункту 1 цієї постанови.
Таким чином, з аналізу викладених положень наведеної Постанови, видно, що пільгова вислуга враховується при призначенні пенсій згідно статті 12 Закону № 2262-ХІІ.
Згідно з довідкою Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону від 02.06.2025 року № 07-3192 вих-25 про трудову діяльність (проходження служби) позивача:
- на військову службу призваний 03.08.1996 року через ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- з 03.08.1996 року по 23.06.2001 року проходження військової служби на посаді курсанта Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка;
- закінчив Військовий інститут Київського національного університету імені Тараса Шевченка за спеціальністю «Правознавство», здобув кваліфікацію спеціаліста права, офіцера військового управління тактичного рівня, та відряджений до Генеральної прокуратури України із залишенням на військовій службі;
- з 24.06.2001 року по 25.07.2001 року проходження військової служби у розпорядженні Генерального прокурора України;
- з 26.07.2001 року по 16.08.2001 року проходження військової служби у розпорядженні військового прокурора Північного регіону України;
- 17.08.2001 року по 07.04.2002 року слідчий військової прокуратури Черкаського гарнізону Північного регіону України;
- 08.04.2002 року по 12.06.2003 року старший слідчий військової прокуратури Черкаського гарнізону Північного регіону України;
- 13.06.2003 року по 18.11.2003 року помічник військового прокурора Черкаського гарнізону Північного регіону України;
- 19.11.2003 року по 31.10.2004 року старший помічник військового прокурора Черкаського гарнізону Північного регіону України;
Військову прокуратуру Північного регіону України перейменовано у військову прокуратуру Центрального регіону України;
- 01.11.2004 року по 31.07.2005 року прокурор відділу нагляду за додержанням законів у військових формуваннях військової прокуратури Центрального регіону України;
- 01.08.2005 року по 03.11.2009 року помічник військового прокурора Білоцерківського гарнізону Центрального регіону України;
- 04.11.2009 року по 02.03.2010 року проходження військової служби у розпорядженні військового прокурора Центрального регіону України ;
- 03.03.2010 року по 19.05.2010 року проходження військової служби у розпорядженні Міністерства оборони України;
- 20.05.2010 року по 10.09.2010 року проходження військової служби на посаді помічника начальника арсеналу - начальника юридичної групи 20 арсеналу інженерних військ ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
Звільнений з військової служби у запас за пунктом «б» (за станом здоров`я) частини шостої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» Генштаб ЗСУ № 344 від 25.08.2010.
Звільнений з посади начальника юридичної групи (з правової роботи) помічника начальника 20 арсеналу інженерних військ ІНФОРМАЦІЯ_5 та виключений зі списків особового складу з 10.09.2010.
-10.01.2011 року по 18.05.2012 року начальник юридичного відділу Державного підприємства Міністерства оборони України «Білоцерківський військовий торг» ;
- 02.07.2014 року по 03.08.2014 року прокурор Білоцерківської прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Центрального регіону України;
- 04.08.2014 року по 31.08.2014 року старший прокурор Білоцерківської прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Центрального регіону України;
Прокуратура Центрального регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері реорганізована шляхом перетворення у військову прокуратуру Центрального регіону України.
- 01.09.2014 року по 30.01.2015 року старший прокурор військової прокуратури Білоцерківського гарнізону Центрального регіону України;
Звільнений з посади у зв`язку зі вступом на військову службу (п. 3 ст. 36 КЗпП України)
- 31.01.2015 року по 05.07.2015 року старший прокурор військової прокуратури Білоцерківського гарнізону Центрального регіону України;
- 06.07.2015 року по 08.10.2018 року прокурор військової прокуратури Білоцерківського гарнізону Центрального регіону України;
- 09.10.2018 року по 05.11.2018 року прокурор відділу нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та при проведенні оперативно-розшукової діяльності слідчого управління військової прокуратури Центрального регіону України;
- 06.11.2018 року по 03.02.2019 року прокурор відділу нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні слідчого управління військової прокуратури Центрального регіону України;
- 04.02.2019 року по 30.04.2019 року прокурор відділу нагляду з організації процесуального керівництва, підтримання обвинувачення в суді, додержання законів при виконанні судових рішень та координації правоохоронної діяльності управління нагляду за додержанням законів, виконанням судових рішень у кримінальному провадженні та при проведенні оперативно-розшукової діяльності військової прокуратури Центрального регіону України;
- 01.05.2019 року по 01.05.2019 року проходження військової служби у розпорядженні військового прокурора об`єднаних сил;
- 02.05.2019 року по 07.02.2020 року прокурор другого відділу нагляду з організації процесуального керівництва та координації діяльності управління нагляду за додержанням судових рішень у кримінальному провадженні та при проведенні оперативно-розшукової діяльності військової прокуратури об`єднаних сил;
- 08.02.2020 року по 10.09.2020 року начальник відділу роботи з кадрами військової прокуратури об`єднаних сил (посада прокурора);
Звільнений з військової служби у запас за підпунктом «г» (у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».
Звільнений з посади начальника відділу роботи з кадрами військової прокуратури об`єднаних сил та виключений зі списків особового складу з 10.09.2020.
- 11.09.2020 року по 20.10.2020 року прокурор відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях за фактами безповоротних втрат у не бойовій обстановці Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил;
- 21.10.2020 року по 28.03.2023 року начальник відділу кадрової роботи та державної служби Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил (посада прокурора);
- 29.03.2023 року по 26.04.2023 року начальник відділу кадрової роботи та державної служби Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону (посада прокурора);
- з 27.04.2023 року начальник відділу кадрової роботи та державної служби Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону (посада прокурора).
Відповідно до пункту 18 розділу ІІ «Прикінцевих і перехідних положень» Закону України від 19.09.2019 року №113-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформування органів прокуратури» та пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» позивача наказом Міністра оборони України (по особовому складу) № 449 від 10.09.2020, звільнено з військової служби у запас за підпунктом г пункту 2 частини 5 ст. 26 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу (у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів - у разі неможливості їх використання на службі).
Наказом військової прокуратури об`єднаних сил від 10.09.2020 № 585к позивача з 10.09.2020 виключено зі списків особового складу військової прокуратури об`єднаних сил, всіх видів забезпечення та направлено для зарахування на військовий облік до військового комісаріату
Відповідно до наказу військової прокуратури об`єднаних сил від 10.09.2020 року № 585к станом на день звільнення вислуга позивача на військовій службі становила 20 календарних років 03 місяці 15 днів, пільгова - 02 роки 08 місяців 18 днів.
Відтак, з врахуванням пільгового періоду вислуга років позивача складає більш як 20 років, що встановлені пунктом «в» частини першої статті 12 Закону №2262-ХІІ.
Cуд зазначає, що до 19.02.2022 року пунктом 3 Порядку № 393 було визначено стаж, який зараховувався до вислуги років при призначенні пенсії у пільговому обчисленні.
У зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України 16.02.2022 постанови № 119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» така редакція Порядку зазнала змін (набрання чинності 19.02.2022).
Так, пункт 2-1 Порядку визначав, що для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови.
Згідно з розділом 1 цього Порядку для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» і «з» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній кримінально-виконавчій службі, податковій міліції на посадах начальницького і рядового складу, в Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу, в Національному антикорупційному бюро, Бюро економічної безпеки на посадах начальницького складу з дня призначення на відповідну посаду.
Пунктом 3 Порядку визначено стаж, який зараховується на пільгових умовах до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови.
Таким чином, після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», і стаття 12 Закону №2262-XII, і Постанова №393 встановлюють однакове правове регулювання спірних правовідносин в частині розмежування календарної та пільгової вислуги, порядку їх обчислення та застосування.
Виходячи з положень статті 12 Закону №2262-XII та пунктів 1 та 2-1 Постанови № 393 календарна вислуга застосовується для призначення пенсії за вислугу років, а пункт 3 Постанови №393 визначає, що певні періоди, підлягають пільговому обчисленню для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови.
Тобто, постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» усунуто розбіжності між Законом № 2262-XII та постановою № 393 щодо врахування пільгової вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII.
За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Конституційний Суд України в рішенні від 12.07.2019 № 5-р(I)/2019 висловив думку, що за змістом частини першої статті 58 Основного Закону України новий акт законодавства застосовується до тих правовідносин, які виникли після набрання ним чинності. Якщо правовідносини тривалі і виникли до ухвалення акта законодавства та продовжують існувати після його ухвалення, то нове нормативне регулювання застосовується з дня набрання ним чинності або з дня, встановленого цим нормативно-правовим актом, але не раніше дня його офіційного опублікування (абзац четвертий пункту 5 мотивувальної частини).
Правова визначеність як елемент верховенства права не передбачає заборони на зміну нормативно-правового регулювання. На думку Конституційного Суду України, особи розраховують на стабільність та усталеність юридичного регулювання, тому часті та непередбачувані зміни законодавства перешкоджають ефективній реалізації ними прав і свобод, а також підривають довіру до органів державної влади, їх посадових і службових осіб. Однак очікування осіб не можуть впливати на внесення змін до законів та інших нормативно-правових актів (абзац 4 п. 4.1 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 22.05.2018 № 5-р/2018).
Конституційний Суд України звертав увагу на те, що законодавець, змінюючи відносини у сфері пенсійного забезпечення з метою удосконалення соціальної політики держави шляхом перерозподілу суспільного доходу, не може убезпечити людину від зміни умов її соціального забезпечення. Зміни у цій сфері мають бути достатньо обґрунтованими, здійснюватися поступово, обачно й у заздалегідь обміркований спосіб, базуватися на об`єктивних критеріях, бути пропорційними меті зміни юридичного регулювання, забезпечувати справедливий баланс між загальними інтересами суспільства й обов`язком захищати права людини, не порушуючи при цьому сутності права на соціальний захист (абзац четвертий підпункту 3.2 пункту 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 04.06.2019 № 2-р/2019).
Застосовуючи ці загальні підходи в контексті обставин справи, суд зазначає, що до спірних правовідносин підлягає застосуванню норма, яка діяла на момент виникнення спірного питання.
На час звільнення позивача зі служби, діяла редакція Порядку № 393, яка передбачала пільгове зарахування вислуги років.
Судом враховано правовий висновок в постановах Верховного Суду від 27 березня 2024 року у справі № 160/888/23, від 15 квітня 2024 року у справі № 140/11144/23, від 10 червня 2024 року у справі № 260/4588/23.
Рішенням суду було встановлено, що на час звільнення позивача та призначення йому пенсії за вислугу років, він мав визначену цим Законом вислугу років для призначення пенсії згідно пункту «в» статті 12 Закону № 2262- ХІІ.
Враховуючи те, що станом на дату звільнення позивача зі служби діяла попередня редакція пункту 3 Порядку № 393, суд дійшов висновку, що позивач набув право на призначення пенсії за вислугу років на підставі вказаного Закону.
Щодо доводів 1-го відповідача на неможливість проведення спірного переведення/перерахунку пенсії, з огляду на те, що в порушення Порядку № 3-1 документи позивача про призначення пенсії до Головного управління від уповноважених органів не надходили, суд зазначає.
Позивач 28.07.2025 звернувся до Пенсійного органу з метою перевести його з одного виду пенсії на інший вид пенсії за іншим Законом, через вебпортал ПФУ, відповідно до якої просив здійснити перерахунок - переведення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «в» частин 1 статті 12 та 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ з урахуванням вислуги років у пільговому обчисленні 23 роки 00 місяців 03 дні, із врахуванням довідки про розміри заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 25.07.2025 № 14- 252вих-25 Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону, з урахування підвищень ветеранам війни передбачених ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та ст. 1 Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни», без будь яких обмежень максимальним розміром пенсії, додаткових надбавок, індексацій та підвищень до пенсії та без обмеження грошового забезпечення максимальною величиною бази нарахування єдиного внеску.
При поданні заяви від 28.07.2025 року позивачем було додано такі документи, а саме: копія витягу з наказу військової прокуратури об`єднаних сил від 10.09.2020 №585к; копія витягу з наказу військової прокуратури об`єднаних сил з додатком від 10.09.2020 №587 про оголошення вислуги; копія витягу з наказу Міністра оборони України від 10.09.2020 №449; копія розрахунку вислуги років позивача станом на 01.09.2020; копія розрахунку вислуги років станом на 10.09.2020; копія дублікату грошового атестату позивача від 25.07.2025 №14-251; копія довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення від 25.07.2025 №14-252; копія довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону про трудову діяльність позивача від 02.06.2025 №07-3192; копія паспорту громадянина України позивача у формі ID; копія посвідчення серії НОМЕР_2 позивача.
Так, зі змісту вказаної заяви вбачається, що вона містить всю необхідну інформацію, що передбачена законодавством і є заявою встановленого зразка (розробленого на веб порталі ПФУ), що дає змогу оцінити намір заявника, проте заява 1-им відповідачем не була розглянута по суті за всіма вимогами позивача, у зв`язку з чим спірним рішенням відмовлено в усіх вимогах позивача.
Згідно п. 2 - 4 Розділу І Порядку № 3-1 заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.
Уповноваженим органом (структурним підрозділом) заява про призначення пенсії з необхідними документами до органу, що призначає пенсію, може надсилатись поштою.
Заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника за померлого годувальника, який отримував пенсію відповідно до Закону, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (заява про призначення/перерахунок пенсії (додаток 1 до цього Порядку)), припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (заява про виплату пенсії (додаток 2 до цього Порядку)), заява про працевлаштування (звільнення) (початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування), прийняття (звільнення) на (зі) службу (служби) (додаток 3 до цього Порядку), заява про виплату недоодержаної пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4 до цього Порядку), заява про виплату одноразової грошової допомоги (додаток 5 до цього Порядку), заява про виплату допомоги на поховання (додаток 6 до цього Порядку) подається заявником до органу, що призначає пенсію.
Заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника за померлого годувальника, який отримував пенсію відповідно до Закону, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення) (початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування), прийняття (звільнення) на (зі) службу (служби), виплату недоодержаної пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, виплату одноразової грошової допомоги може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
У разі подання заяви засобами Порталу Дія та за умови реалізації технічної можливості щодо її формування та подання, формування заяви здійснюється засобами Порталу Дія відповідно до відомостей, зазначених у додатках до цього Порядку. Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними електронними реєстрами органів державної влади.
За пунктом 11 Розділу І Порядку № 3-1, днем звернення за призначенням пенсії є день подання до органу, що призначає пенсію, заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення уповноваженим органом (структурним підрозділом).
Днем звернення за перерахунком, поновленням пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед, у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв`язку із працевлаштуванням (звільненням) (початком (припиненням) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування), прийняттям (звільненням) на (зі) службу (служби), за виплатою недоодержаної пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, виплатою одноразової грошової допомоги, виплатою допомоги на поховання вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів)).
Згідно п.п. 1, 6 Розділу IV Порядку № 3-1 заяви, які подаються відповідно до цього Порядку, реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсій згідно із Законом органу, що призначає пенсію.
Заяви (крім заяви про призначення пенсії) приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів приймається органом, що призначає пенсію за місцем фактичного проживання особи, не пізніше 10 днів з дня надходження заяви.
Таким чином підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення (переведення на інший вид) пенсії та перерахунок призначених пенсій, може бути, як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, що спростовує доводи скаржник про відсутність умов як для призначення (переведення) пенсії та і для перерахунку пенсії.
Аналогічний правовий висновок міститься в постановах Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а, від 15 липня 2020 року у справі № 520/3360/19, від 21 вересня 2020 року у справі № 520/2990/19.
Щодо позовних вимог про перерахунок пенсії, у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення, то суд зауважує.
Статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до статті 81 Закону України «Про прокуратуру» з 1 січня 2022 року посадовий оклад прокурора збільшено до - 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
25.07.2025 року позивачем отримано за прирівняною посадою довідку про розміри заробітної плати (грошового забезпечення), що враховуєтеся для перерахунку пенсії № 14-252вих-25 Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону, яку надано позивачем при зверненні із заявою від 28.07.2025 року для належного перерахунку пенсії.
Верховний Суд у аналогічній справі 300/3496/22 від 19 лютого 2024 року зазначив про наявність правових підстав щодо перерахунку пенсії військових прокурорів відповідно до вищевказаної довідки за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Так, Верховний Суд за аналогічною справою щодо перерахунку пенсії військового прокурора зазначив:
23. Ключовим питанням у цій справі є наявність правових підстав для перерахунку пенсії, призначеної згідно з Законом № 2262-ХІІ, на підставі довідки, виданої Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону України відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020№ 6-р/2020,статті 81 Закону № 1697-VII.
28. Позивач отримує пенсію як військовослужбовець відповідно до Закону№ 2262-ХІІ.
33. Позивач проходив військову службу і був звільнений з військової служби з військової прокуратури Західного регіону України. Відтак саме цей державний орган (його правонаступник) повинен видавати довідки для перерахунку розміру пенсії.
34. Закон № 1697-VII, який прийнято на заміну Закону № 1789-ХІІ, як передбачено у його преамбулі, визначає правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України. Однією із засад, на яких ґрунтується діяльність прокуратури, визначено незалежність прокурорів, що передбачає існування гарантій від незаконного політичного, матеріального чи іншого впливу на прокурора щодо прийняття ним рішень при виконанні службових обов`язків (пункт 5статті 3 Закону).
35. Згідно із частиною першою статті 16 цього Закону незалежність прокурора забезпечується, зокрема, забороною незаконного впливу, тиску чи втручання у здійснення повноважень прокурора (пункт 3); установленим законом порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності прокуратури (пункт 4); належним матеріальним, соціальним та пенсійним забезпеченням прокурора(пункт 5).
36. Відповідно до положень частин першої та другої статті 81 Закону1697-VII заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами. Заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок за: 1) вислугу років; 2) виконання обов`язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством.
Преміювання прокурорів здійснюється в порядку, затвердженому Генеральним прокурором, за результатами оцінювання якості їх роботи за календарний рік у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці.
37.Частинами третьою-п`ятою вказаної статті врегульовані розміри посадових окладів прокурорів, а частиною сьомою - розміри щомісячної надбавки за вислугу років.
38. В подальшому, Законом України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28.12.2014 № 79-VIII було внесено зміни у розділ VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, зокрема, доповнено вказаний розділ, крім інших, пунктом 26, за змістом якого норми і положення статті 81, частин шістнадцятої,сімнадцятої,вісімнадцятої статті 86, пунктів 13, 14 розділу «Перехідні положення» Закону України від 14.10.2014№ 1697-VІІ «Про прокуратуру» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
39. Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 26.03.2020 № 6-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України(є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
40. У вказаному рішенні Конституційний Суд України вказав, що однією з необхідних передумов незалежної діяльності прокуратури, неупередженого, об`єктивного, безстороннього виконання прокурорами своїх функцій є заходи щодо їх юридичного захисту, належного рівня матеріального та соціального забезпечення прокурорів, які мають бути гарантовані таким чином, щоб не допустити тиску, що може спричинити вплив на прийняті ними рішення. Це може бути реалізовано лише шляхом визначення відповідним законом України належних умов для функціонування прокуратури та системи фінансування, у тому числі регулювання заробітної плати прокурора для забезпечення неупередженості при реалізації встановлених Конституцією та законами України повноважень.
Отже, заробітна плата прокурорів, як елемент організації та порядку діяльності прокуратури в розумінні статті 131-1 Основного Закону України, має визначатися виключно законом, а тому положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, є таким, що суперечить частині другій статті 131-1 Основного Закону України.
41. За таких обставин, коли заробітна плата прокурорів визначається виключно Законом, в даному випадку статтею 81 Закону № 1697-VІІ, вірним є визначення розміру грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою позивача для обчислення (перерахунку) його пенсії відповідно до статті 81 Закону № 1697-VІІ, а не постанови Кабінету Міністрів України як вказав суд апеляційної інстанції.
Отже, позивач має право на перерахунок його пенсії у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідній категорії працівників на підставі довідки, у якій вказаний розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою відповідно до рішення Конституційного Суду від 26.03.2020 № 6-р/2020тастатті 81 Закону № 1697-VІІ.
У відзиві на позовну заяву 2 ий відповідач посилається, зокрема на те, що позивач був відряджений для виконання службових обов`язків до Генеральної прокуратури, перерахунок його пенсії може бути проведений на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої державним органом, згідно з наказом якого позивач відряджався для виконання службових обов`язків.
Зауважує, що довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), яка видана Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил, містить в собі відомості щодо розміру грошового забезпечення за відповідною посадою прокурора в Спеціалізованій прокуратурі у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил, до якої позивач був відряджений, а не оклад, встановлений за аналогічною або відповідною посадою в органі, з якого він був відряджений. Отже, наведена довідка не відповідає вимогам Порядку №45.
Суд зазначає, що згідно з абзацем 9 пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов`язків.
Відповідно до абзацу 6 пункту 5 Порядку № 45 особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо із займаних посад у зазначених органах, установах, до яких вони були відряджені, грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за аналогічними або відповідними посадами в органі, з якого вони були відряджені. За бажанням особи грошове забезпечення враховується за посадою, яку особа займала до відрядження для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств.
Як встановлено матеріалами справи, позивача, який був відряджений до Генеральної прокуратури України із залишенням на військовій службі, було звільнено з військової служби у запас.
Позивач був звільнений зі служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посади, на якій він перебував в органі, до якого був відряджений, тому грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за аналогічними або відповідними посадами в органі, з якого він був відряджений, як то прямо передбачено вказаними нормами Порядку № 45.
Зважаючи на встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що рішення від рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 053130014305 від 05.08.2025 року про відмову в здійсненні переведенні пенсії за вислугу років відповідно до пункту в частини 1 статті 12 та статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 №2262-ХІІ, прийняте відповідачем не на підставі, не у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України, та без урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття, а тому є протиправним та відповідно до пункту 2 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає скасуванню.
Крім того, суд звертає увагу на те, що розгляд заяви позивача від 28.07.2025 року про перерахунок пенсії та прийняття рішення № 053130014305 від 05.08.2025 року, здійснювались Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Суд зазначає, що дії зобов`язального характеру, як спосіб відновлення порушених прав, можуть бути застосовані судом виключно до того органу, дії, бездіяльність чи рішення якого визнані протиправними та (або) скасовані.
Відтак, у даній справі дії зобов`язального характеру можуть бути застосовані лише до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, як до того органу, рішення якого визнається судом протиправним і скасовується.
За цих обставин у задоволенні позовних вимог щодо Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області слід відмовити.
Враховуючи вищевикладене, обираючи належний спосіб відновлення порушених прав позивача, суд на підставі частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду в Полтавській області призначити з 17.08.2024 року ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до п. в ч. 1 ст. 12 та ст. 13 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992, з урахуванням вислуги років у пільговому обчисленні для визначення розміру пенсії 23 роки 00 місяців 03 дні, з урахуванням довідки про розміри заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 25.07.2025 № 14-252 вих-25 Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону.
Щодо вимог про призначення пенсії з урахуванням підвищень ветеранам війни передбачених ст. 12 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту та ст. 1 Закону України Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни, без будь яких обмежень максимальним розміром пенсії, додаткових надбавок, індексацій та підвищень до пенсії та без обмеження грошового забезпечення максимальною величиною бази нарахування єдиного внеску, суд дійшов таких висновків.
Зі змісту статей 2, 5 Кодексу адміністративного судочинства України слідує, що захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин, тому обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або законних інтересів особи на момент її звернення до суду, суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце у майбутньому.
Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Предметом позову є визнання протиправним дії щодо непризначення позивачу з 17.04.2024 року пенсії за вислугу років відповідно до пункту «в» частини 1 статті 12 та статті 13 Закону № 2262-ХІІ та зобов`язання здійснити перерахунок на підставі поданої позивачем довідки.
Рішення суду у даній справі
Питання урахування підвищень ветеранам війни передбачених ст. 12 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту та ст. 1 Закону України Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни, встановлення будь яких обмежень максимальним розміром пенсії, додаткових надбавок, індексацій та підвищень до пенсії та обмеження грошового забезпечення максимальною величиною бази нарахування єдиного внеску є передчасними, оскільки відповідачем ще не здійснювалось переведення/призначення позивачу відповідного виду пенсії на підставі даного рішення.
Оскільки судовому захисту підлягають лише порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні позовних вимог у вищевказаній частині слід відмовити.
Враховуючи вищевикладене позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з урахуванням частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України.
Підстави для стягнення судового збору на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача відсутні.
Керуючись Кодексом адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавської області (36600, м. Полтава, вул. Гоголя, 34, ЄДРПОУ 13967927), Головного управління Пенсійного фонду України у Донецької області (84116, Донецька область, місто Слов`янськ, площа Соборна, будинок 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 053130014305 від 05.08.2025 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до п. в ч. 1 ст. 12 та ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити з 17.08.2024 року ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до п. в ч. 1 ст. 12 та ст. 13 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992, з урахуванням вислуги років у пільговому обчисленні для визначення розміру пенсії 23 роки 00 місяців 03 дні, з урахуванням довідки про розміри заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 25.07.2025 № 14-252 вих-25 Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Повне судове рішення складене 09 грудня 2025 року.
Апеляційна скарга на дане рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.І. Бабіч