Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
15 грудня 2025 року ЛуцькСправа № 140/15672/25 Суддя Волинського окружного адміністративного суду Костюкевич С.Ф., одержавши позовну заяву Нововолинської міської ради Волинської області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправними та скасування постанов,
ВСТАНОВИВ:
Нововолинська міська рада Волинської області звернулася з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправними та скасування постанови державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Грицені Г. Г. від 01.12.2025 про стягнення виконавчого збору та пункт 3 постанови про відкриття виконавчого провадження від 01.12.2025 у ВП №79703242.
Згідно із пунктами 3, 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодекс.
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, та містить такі недоліки.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI) судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено у 2025 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2024 року 3 028,00 грн.
Позивачем заявлено позовну вимогу майнового характеру, а саме: про скасування постанови про стягнення з позивача виконавчого збору від 01.12.2025 у ВП №79703242 в розмірі 2 147,86 доларів США.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України Про судовий збір визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою, 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Приписами статті шостої Закону України «Про судовий збір» встановлено, що за подання позовів, ціна яких визначається в іноземній валюті, судовий збір сплачується у гривнях з урахуванням офіційного курсу гривні до іноземної валюти, встановленого Національним банком України на день сплати.
Таким чином, розмір судового збору, що підлягає сплаті у даній справі належить визначенню на день сплати з урахуванням офіційного курсу гривні до долара США, встановленого Національним банком України.
Позивач до позовної заяви долучив платіжну інструкцію від 09.12.2025 №1853, з якої вбачається, що судовий збір в сумі 6 056,00 грн сплачено на рахунок №UA23899998031313120000003550 (тобто, як адміністративний збір за подання позову до господарського суду), в той час як судовий збір за подання позову до Волинського окружного адміністративного суду необхідно сплачувати за такими реквізитами: рахунок №UA248999980313101206083003550, отримувач коштів - УДКСУ у м. Луцьку, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38009371, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), призначення платежу 0210150 2800; ідентифікаційний номер юридичної особи), Судовий збір за позовом ___ (найменування позивача), Волинський окружний адміністративний суд.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону №3674-VI суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Таким чином, оскільки за платіжною інструкцією від 09.12.2025 №1853 судовий збір в сумі 6 056,00 грн був сплачений на рахунок не за реквізитами Волинського окружного адміністративного суду, тому вказана платіжна інструкція не є належним документом, який підтверджує сплату судового збору за подання даної позовної заяви.
Отже, в порушення вимог частини третьої статті 161 КАС України, частини другої статті 4 Закону №3674-VI, до позовної заяви не додано належних доказів сплати судового збору грн.
Слід зазначити, що відомості про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Волинського окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (https://adm.vl.court.gov.ua/sud0370/gromadyanam/tax/) в розділі Судовий збір, а також автоматично розрахувати та сформувати квитанцію для сплати судового збору.
Відтак, позивачу слід усунути недоліки позовної заяви, а саме: - доплатити судовий збір за майнову вимогу; - надати до суду оригінал відповідного розрахункового документу (квитанції, платіжного доручення тощо).
Згідно із частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Отже, оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання до суду документу про сплату судового збору за майнову вимогу у розмірі визначеному відповідно до вимог Закону України «Про судовий збір», що наведено в даній ухвалі.
Керуючись статтями 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Нововолинської міської ради Волинської області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправними та скасування постанов залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя С. Ф. Костюкевич