Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
15 грудня 2025 року справа № 520/24246/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколаєвої Ольги Вікторівни, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1
провизнання бездіяльності протиправною та зобов`язання
вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернулась Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним взяття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстровану АДРЕСА_1 , на військовий облік військовозобов`язаних, як рядового запасу з 27.03.2009 року, в ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 ), код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ;
- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_2 ), код ЄДРПОУ НОМЕР_1 виключити з військового обліку військовозобов`язаних, як рядового запасу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , іпн НОМЕР_2 , зареєстровану АДРЕСА_1 та виключити дані щодо військового обліку військовозобов`язаних, як рядового запасу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстровану АДРЕСА_1 з реєстру «Оберіг».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що в липні 2025 позивачу стало відомо, що вона перебуває на військовому обліку військовозобов`язаних в ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Ніколаєвій Ользі Вікторівні.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 12.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити спрощене позовне провадження в адміністративній справі.
Цією ж ухвалою відповідачу запропоновано у п`ятнадцятиденний строк з дня одержання ухвали про відкриття спрощеного провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову та надати суду докази надіслання (подання) копії відзиву іншим учасникам справи.
Вказану ухвалу суду надіслано відповідачу з використанням системи ЄСІТС та доставлено в його електронний кабінет, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Відповідач через систему "Електронний суд" 27.09.2025 надав відзив, в якому заперечує проти задоволення позову з мотивів, зазначених у відзиві на позовну заяву.
Розглянувши надані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.
Позивач в період з 27.03.2000 по 06.11.2015 працювала в органах внутрішніх справ України, з 07.11.2015 до 18.04.2025 в Національній поліції України, що підтверджується довідкою управління кадрового забезпечення ГУНП в Харківській області № 348 вх/119/12-2025 від 13.08.2025.
У липні 2025 позивачу стало відомо, що вона перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Згідно відповіді ІНФОРМАЦІЯ_5 № 4511/ВОБ від 30.07.2025, ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку військовозобов`язаних в ІНФОРМАЦІЯ_5 , як рядова запасу з 27.03.2009. Військово-лікарняною комісією визнана непридатною до військової служби у мирний час, обмежено придатною у воєнний час. У травні 2022 року у ході активних бойових дій на території міста Харкова, внаслідок ракетного удару, у ІНФОРМАЦІЯ_5 втрачено частину відомостей стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервісті. У зв`язку з чим неможливо однозначно встановити підстави для взяття на облік у ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_1 .
Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Щодо правового регулювання спірних правовідносин, суд зазначає наступне.
У зв`язку з військовою агресією російською федерації проти України, Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/202, затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який діє досі. Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» №69/2022 від 24.02.2022 постановлено про оголошення та проведення загальної мобілізації на території, зокрема Харківської області.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі Закон України № 2232-ХІІ).
Згідно частини одинадцятої статті 1 Закону України №2232-ХІІ (у редакції, діючій на момент подання звернення Відповідачеві та на момент подання цієї позовної заяви) жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров`я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов`язаних. Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров`я та віком, беруться на військовий облік військовозобов`язаних за їхнім бажанням. Таким чином, обов`язковою умовою взяття жінок, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в Переліку є їх придатність до проходження військової служби за станом здоров`я та їх бажання(волевиявлення).
Відповідно статті 4 Положення про військовий облік військовозобов`язаних і призовників, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України № 377 від 09.06.1994, яка була чинна станом на 27.03.2009 року, громадяни, які перебувають на військовому обліку військовозобов`язаних у районних (міських) військових комісаріатах, у разі прийняття на службу в Управління державної охорони, Службу безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державну спеціальну службу транспорту, Внутрішні війська МВС, Державну прикордонну службу чи на службу начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту, МВС, податкової міліції, Держспецзв`язку, Державної кримінально-виконавчої служби знімаються з обліку у військових комісаріатах і передаються на облік відповідно Управління державної охорони, Службу безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державну спеціальну службу транспорту, Внутрішні війська МВС, Державну прикордонну службу, спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань цивільного захисту та на облік у кадрах МВС, податкової міліції, Держспецзв`язку, Державної кримінально-виконавчої служби.
В України запроваджені та діють електронні реєстри «Резерв», до якого мають доступ всі призовники, військовозобов`язані та резервісти і «Оберіг», доступ до якого мають співробітники НПУ, ТЦК та СП і інші спеціальні або правоохоронні структури. Пунктом 5 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (надалі Порядок №1487), визначено, що з метою ведення військового обліку в державі створюється система військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - система військового обліку). Системою військового обліку є сукупність узгоджених за завданнями державних органів, підприємств, установ та організацій, які ведуть військовий облік та забезпечують її функціонування із застосуванням засобів автоматизації процесів та використанням необхідних баз даних (реєстрів), визначених законодавством.
Головною вимогою до системи військового обліку є забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
В силу пункту 17 Порядку №1487, військовий облік військовозобов`язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний та спеціальний. На загальному військовому обліку перебувають військовозобов`язані та резервісти, які не заброньовані за державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями на період мобілізації та на воєнний час.
Згідно частини третьої статті 33 Закону України №2232-ХІІ військовий облік усіх призовників, військовозобов`язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Відповідно до підпункту 15, 16 Порядку організації та ведення обліку призовників і військовозобов`язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 №921 (надалі - Порядок №921) військовий облік здійснюється з урахуванням встановлених в Україні правил реєстрації місця проживання фізичних осіб, організовується та безпосередньо ведеться державними органами, а також підприємствами, установами та організаціями, в яких призовники і військовозобов`язані працюють (навчаються). Військовий облік ведеться на підставі паспорта громадянина України та таких військово-облікових документів: для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці; для військовозобов`язаних - військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов`язаного.
Частиною третьою статті 37 Закону України №2232-ХІІ передбачено, що призовники, військовозобов`язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов`язані в семиденний строк стати на військовий облік та не раніше ніж за три дні до вибуття з місця проживання знятися із зазначеного обліку.
Згідно частини п`ятої статті 37 Закону України №2232-ХІІ зняттю з військового обліку військовозобов`язаних у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов`язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України: які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання; які прийняті на службу до Національної поліції України, Служби судової охорони, Державного бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки України, органів і підрозділів цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби України; які вибули на строк більше трьох місяців за межі України; в інших випадках за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України.
Відповідно до абзацу 18 пункту 56 Порядку №921 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників і військовозобов`язаних у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки здійснюється за їх особистої присутності. При цьому, взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у п.16 цього Порядку.
Відповідно до приписів частини першої статті 1 Закону України«Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів» від 16.03.2017 №1951-VIII (надалі - Закон України №1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Статтями 7, 8 Закону України №1951-VIII до персональних даних призовника, військовозобов`язаного та резервіста належать: 1) прізвище, відомості про зміну прізвища; 2) власне ім`я (усі власні імена), відомості про зміну власного імені; 3) по батькові (за наявності); 4) дата народження; 5) місце народження; 6) стать) місце проживання та місце перебування; 7-1) номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти; 8) відомості про батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників та інших представників, а також дітей (прізвище, ім`я, по батькові (за наявності), дата народження) - виключно за згодою призовника, військовозобов`язаного, резервіста; 8-1) відомості про сімейний стан особи та відомості про членів її сім`ї (прізвище, ім`я, по батькові (за наявності), дата народження) - виключно за згодою призовника, військовозобов`язаного, резервіста; 9) реквізити паспорта громадянина України та документів, що дають право громадянину України на виїзд з України і в`їзд в Україну (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії); 9-1) відомості про громадянство (зміну громадянства); 10) відомості про смерть особи або оголошення особи померлою чи визнання її безвісно відсутньою; 11) відомості щодо обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною (поновлення дієздатності); 12) відомості про зайнятість (код ЄДРПОУ та місцезнаходження підприємства, установи, організації, місце роботи, посада, стаж роботи); 13) реєстраційний номер облікової картки платника податків; 14) відцифрований образ обличчя особи; 15) відомості про дату виїзду за межі України та дату повернення на територію України; 15-1) відомості про переміщення особи на тимчасово окуповану територію України (дата та напрямок); 16) реквізити документа про освіту (серія, номер, дата видачі, заклад освіти, що видав, рівень освіти, професія, галузь знань, спеціальність); 16-1) відомості про форму навчання здобувачів позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та післядипломної освіти;16-2) відомості про досвід роботи за спеціальністю; 17) відомості про встановлення, зміну групи інвалідності; 17-1) відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов`язку; 18) відомості про притягнення до кримінальної відповідальності (повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, направлення обвинувального акта до суду); 19) відомості про притягнення до кримінальної відповідальності на підставі обвинувального вироку суду, що набрав законної сили; 20) відомості про наявність судимості (зняття чи погашення судимості); 20-1) відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення); 21) унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі; 22) відомості про статус ветерана війни; 23) відомості про володіння іноземними мовами; 24) відомості про дозвіл на зберігання та носіння зброї; 25) відомості про проходження програм підвищення кваліфікації, перепідготовки; 26) відомості про документи, оформлені для виїзду за кордон на постійне проживання, або залишення на постійне проживання за кордоном, або повернення в Україну; 27) посвідчення водія (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, категорія); 28) реквізити посвідчення тракториста-машиніста (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, категорія); 29) реквізити кваліфікаційного посвідчення члена палубної команди судна внутрішнього плавання, іншого кваліфікаційного документа, яким підтверджуються професійні компетентності для безпечної експлуатації судна внутрішнього плавання, міжнародного посвідчення на право управління прогулянковим судном, посвідчення судноводія малого судна/водного мотоцикла, іншого документа, що надає право на управління прогулянковим судном, малим судном, водним мотоциклом (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, кваліфікація); 30) реквізити свідоцтва пілота повітряного судна (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, категорія); 31) відомості про примусове виконання рішення щодо особи-боржника (реквізити та відомості виконавчого документа); 32) відомості про особу, зниклу безвісти за особливих обставин; 33) відомості про внутрішньо переміщену особу; 34) відомості про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
До службових даних призовника, військовозобов`язаного та резервіста належать: 1) відомості про виконання військового обов`язку; 2) відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи); 3) відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу»; 4) відомості про участь у бойових діях.
Таким чином, Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів зберігає інформацію, зокрема, щодо результатів проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи) військовозобов`язаним та виконання ним військового обов`язку.
Відповідно до абзацу 18 пункту 56 Порядку №921 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників і військовозобов`язаних у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки здійснюється за їх особистої присутності.
Статтею 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я» від 19.11.1992 №2801-ХІІ передбачено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, встановлює причинний зв`язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям. Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і закладах охорони здоров`я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України. Військово-лікарські комісії також можуть створюватися при державних та комунальних закладах охорони здоров`я. Порядок організації та проведення військово-лікарської експертизи встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі Положення №402).
Пунктом 1.1 розділу І Положення №402 передбачено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Відповідно до пункту 1.2 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово- Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів.
Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК). Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Згідно з пунктом 11 статті 1 Закону «Про військовий обов`язок та військову службу», жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю, повинні стати на військовий облік. Вони мають бути придатними до проходження військової служби за станом здоров`я та віком.
Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу» (Стаття 1, частина 12) передбачає, що жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров`я та віком, беруться на військовий облік військовозобов`язаних за їхнім бажанням.
Таким чином, обов`язковою умовою взяття жінок, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в Переліку є їх придатність до проходження військової служби за станом здоров`я та їх бажання (волевиявлення).
З аналізу матеріалів справи вбачається що позивач не зверталася до жодного державного органу з заявами про взяття її на військовий облік військовозобов`язаних і ніколи не направлялася та не проходила медичний огляд військовозобов`язаних військово-лікарськими комісіями у мирний час та під час воєнного стану.
Судом встановлено, що позивач з 1994 по 2000 навчалась у Національній юридичній академії України ім. Я. Мудрого, закінчила слідчо-криміналістичний факультет, здобувши спеціальність «правознавство». У Шевченківському (Дзержинському) районі м. Харкова ОСОБА_1 ніколи не мешкала, з 20.03.2002 по 2023 рік, зареєстрована та мешкала за адресою: АДРЕСА_1 , до 20.03.2002 мешкала у Червонозаводському районі м. Харкова. З 27.03.2000 по 06.11.2015 працювала в органах внутрішніх справ України, з 07.11.2015 до 18.04.2025 в Національній поліції України (довідка управління кадрового забезпечення ГУНП в Харківській області №348 вх/119/12-2025 від 13.08.2025).
Згідно довідки управління кадрового забезпечення ГУНП в Харківській області від 13.08.2025 №348 вх/119/12-2025 ОСОБА_1 з 27.03.2000 по 06.11.2015 проходила службу в органах внутрішніх справ України, а з 07.11.2015 до 18.04.2025 в Національній поліції України.
Наказом Міністерства оборони України від 11 жовтня 2021 року №313 затверджений «Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов`язаних» (надалі - Перелік №313).
Медичну або фармацевтичну спеціальність позивач не здобувала.
Відповідно до пункту 4 підпункту «б» послужного списку Міністерства внутрішніх справ України ОСОБА_1 не має військової, військової спеціальної освіти та згідно наказу ГУМВС України в Харківській області №165 о/с від 29.08.2007 ОСОБА_1 у період з 29.08.2007 по 17.02.2010 працювала на посаді слідчого в ОВС відділу розслідування особливо важливих справ та злочинів учинених організованими групами слідчого управляння ГУМВС України в Харківській області.
Згідно довідки Поліклініки ДУ «ТМО МВС України по Харківській області» від 12.08.2025, з 01.08.2000 ОСОБА_1 знаходиться під наглядом поліклініки. Щорічно проходила профілактичні огляди з 2001 по 2019 рік включно, в 2010 році проходила ОСОБА_2 на диспансерному огляді з приводу гіпертонічної хвороби І ступеню з 2013 року по теперішній час.
Відповідно довідки №115399-2025 від 18.07.2025 (247173) Головного управління Національної поліції в Харківській області станом на 17.07.2025 за даними інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України наявне звернення у вигляді набору даних ІНФОРМАЦІЯ_6 у місті Харкові щодо порушення ОСОБА_1 законодавства про мобілізацію. Звернення зареєстроване за №25961 від 10.07.2025 в інформаційно-комунікаційній системі «»Інформаційний портал Національної поліції України» Харківським районним управлінням поліції №2 Головного управління Національної поліції в Харківській області.
Згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_7 №4511/ВОБ від 30.07.2025 встановлено, що відповідно до наявних облікових даних ІНФОРМАЦІЯ_8 , а також інформації у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку військовозобов`язаних в ІНФОРМАЦІЯ_9 , як рядовий запасу з 27.03.2009. Військово-лікарською комісією визнана непридатною до військової служби в мирний час, обмежено придатною у військовий час. До єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів вносяться відомості (персональні та службові дані) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів, які узагальнені в облікових документах РТЦК та СП. У травні 2022 року в ході бойових дій на території міста Харкова, внаслідок ракетного удару, у ІНФОРМАЦІЯ_9 було втрачено частину відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів узагальнених в облікових документах. У зв`язку з чим неможливо однозначно встановити підстави для взяття на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_5 громадянки ОСОБА_1 .
В частині сьомій статті 1 Закону України №2232-ХІІ закріплено, що виконання військового обов`язку громадянами України забезпечують державні органи, ОМС, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об`єднані районні), міські (районні у містах, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки АРК, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.22 року №1487, визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - військовий облік), зокрема територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров`я незалежно від підпорядкування і форми власності.
Відповідно до пункту 2 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів» військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов`язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Відповідно до пунктів 1, 8, 9, 11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою КМУ від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов`язків є виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком військовозобов`язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки АРК, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, крім іншого: ведуть військовий облік військовозобов`язаних та резервістів; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов`язаним та резервістам; розглядають звернення громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Суд зазначає, що з відзиву відповідача та з листа ІНФОРМАЦІЯ_7 від 30.07.2025 №4511/ВОБ вбачається, що фактично відповідач зазначає, що документи, які є підставою для взяття на військовий облік військовозобов`язаних відсутні.
У свою чергу позивачем до суду також не надано доказів перебування її на військовому обліку.
Відповідно до частини першої статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно п. 1 ст.76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Частиною першою ст.77 КАС України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування
Враховуючи зазначене, приймаючи до уваги, що позивач медичну або фармацевтичну спеціальність позивач не здобувала, за власним бажанням (волевиявленням) до ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою виключення її з військового обліку військовозобов`язаних не зверталась, суд не вбачає підстав для перебування позивача на військовому обліку військовозобов`язаних та включення даних позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів «Оберіг».
З урахуванням зазначеного, права позивача підлягають захисту шляхом зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити позивачку з військового обліку військовозобов`язаних, а також виключити дані щодо Позивачки з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів «Оберіг», якщо вони там наявні.
Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відтак виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають повному задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у взятті ОСОБА_1 на військовий облік військовозобов`язаних.
Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_4 виключити з військового обліку військовозобов`язаних, як рядового запасу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та виключити дані щодо ОСОБА_1 з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів «Оберіг».
Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
СуддяОльга НІКОЛАЄВА