Рішення № 1326546, 25.01.2008, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
25.01.2008
Номер справи
12/1379-нм
Номер документу
1326546
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

_______________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "25" січня 2008 р. Справа № 12/1379-НМ

Господарський суд Житомирської області у складі:

Головуючого судді

судді Сікорська Н.А.

судді

за участю представників сторін

від позивача Козченко В.М., довіреність № від 26.12.07; Шульга І.В., довіреність від 26.12.07.

від відповідача Лаврінчук Ю.С., довіреність № 83/юр від 16.03.07; Рудяківська І.Ю., довіреність № 23/юр від 16.01.08.

прийняли участь: Власов Д.І. - паспорт серії ВМ №222520 від 16.08.96р. (17.01.08р.),

Карась О.С. - начальник лінійно-виробничої служби ЛВУМГ (25.01.08р.).

розглянув справу за позовом Дочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” в особі філії Управління магістральних газопроводів "Київтрансгаз" (м.Київ)

до Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" (м.Коростишів)

про зобов'язання підписати акт

В судовому засіданні від 17.01.08р., у відповідності до ст. 77 ГПК України, оголошувалась перерва до 10:00 год. 25.01.08р.

Позивач звернувся до суду з позовом про зобов”язання відповідача підписати акт прийому-передачі природного газу за вересень 2007 року в загальному обсязі 899 449 куб.м.

В судовому засіданні від 27.12.07р. (а.с.47) представником позивача було подано, а судом прийнято заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої позивач просить, крім заявлених вимог, встановити факт протранспортування відповідачу природного газу в загальному обсязі 899 449 куб.м., що не суперечить вимогам ст.22 ГПК України.

Представники позивача позов підтримали з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог.

В поясненнях від 25.01.08р. (а.с.122-123) позивач заявив клопотання, яким уточнив позовні вимоги щодо предмету спору і просить зобов'язати відповідача підписати акт прийому-передачі фактично протранспортованого йому у вересні 2007 року природного газу через газорозподільні станції "Студениця" та "Коростишів" в загальному обсязі 899 449 куб.м. з Бердичівським лінійним виробничим управлінням магістральних газопроводів, яке є структурним підрозділом Дочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”.

Враховуючи, що Бердичівське лінійно виробниче управління магістральних газопроводів, є підрозділом на праві відділення філії "Управління магістральних газопроводів "Київтрансгаз" Дочірньої компанії "Укртрансгаз" НАК “Нафтогаз України”, що вбачається з Положення про філію УМГ "Київтрансгаз" (а.с.38 (зворотня сторона) та з довіреності, яка видана на ім'я начальника Бердичівського ЛВ УМГ Юрловського О.О. від 26.12.07 про право підписувати Акти виконаних робіт та акти прийому передачі (а.с.128), вказане клопотання підлягає задоволенню.

Представники відповідача проти позову заперечили. Надано відзив на позовну заяву від 26.12.07р. № 268, згідно якого відповідач позовні вимоги не визнає (а.с.64-65). В судовому засіданні від 17.01.08р. подано клопотання відповідача про залучення до участі у справі в якості другого відповідача ВАТ "Житомиргаз" (а.с.101,102). Зазначене клопотання відхилене господарським судом як безпідставне.

В засіданні суду надавали пояснення по справі повноважний представник служби метрології та газовимірювань Бердичівського ЛВУМГ і начальник лінійно-виробничої служби Бердичівського ЛВУМГ.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та інших учасників судового процесу, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з позовної заяви, у відповідності до постанови КабінетуМіністрів України від 27.12.2001 року № 1729 “Про забезпечення споживачів природним газом” (надалі – Порядок забезпечення), Правил подачі та використання природного газу в народному господарстві України”, затверджених наказом Держкомнафтогазу України від 01.11.94 року № 355, Порядку доступу до газотранспортної системи, затвердженого наказом НАК “Нафтогаз України” № 79 від 26.03.2001 р. (надалі – Порядок доступу), позивач здійснює транспортування природного газу магістральними трубопроводами до газорозподільних станцій (ГРС) “Коростишів” та “Студениця”, де газ передається в мережі ВАТ “Коростишівгаз” (Відповідач).

На виконання вищевикладених завдань позивач, за його даними, впродовж вересня 2007 року, здійснив фактичне транспортування природного газу в мережі відповідача в загальному обсязі 899 449 куб.м. Зазначений обсяг транспортування природного газу позивач обгрунтовує показниками приладів вимірювальної техніки, місячних звітів по ГРС “Студениця” та “Коростишів”, які містять подобову інформацію з 01 по 30 вересня 2007 року (а.с.79-80).

Позивач зазначив, що 01.10.07р. відповідача було повідомлено про необхідність підписання акту приймання-передачі природнього газу за вересень 2007 року у вищевказаному обсязі, однак останній висловив свою незгоду з зазначеними в ньому обсягами переданого газу і надав власний варіант акту приймання-передачі, посилаючись на безпідставно завищені позивачем обсяги природного газу в порівнянні з фактичним його споживанням в регіоні та показниками минулого року (листи відповідача від 02.10.07р., від 05.10.07р. (а.с.20-22).

Відмова відповідача підписати акт приймання-передачі природнього газу за вересень 2007 року в редакції позивача і стала наслідком для звернення останнього з позовом до суду.

Відповідач позову не визнає. У письмовому відзиві на позовну заяву (а.с.64-65) зазначив, що через ГРС "Студениця" позивачем здійснюється транспортування природного газу в загальному потоці двом суб'єктам підприємницької діяльності, що мають ліцензію на транспортування природного газу і нафтового газу розподільними трубопроводами, якими є ВАТ "Коростишівгаз" та ВАТ "Житомиргаз". Облік природного газу, що надійшов до ВАТ "Коростишівгаз" здійснювався за показниками лічильників, що встановлені у споживачів та за нормами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників" від 08.06.1996р. №619. Облік природного газу, що надійшов до ВАТ "Житомиргаз" здійснювався за показами лічильників, що встановлені на Черняхівському УГГ, а саме на ГРП сіл Забріддя, Городище Городенка.

При перевірці вузлів обліку, що встановлені на ГРП сіл Забріддя, Городище представниками відповідача було встановлено: - відсутність термометрів для вимірювання температури газу; - для вимірювання тиску газу встановлені манометри з класом точності 1,5, що є грубим порушенням "Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання" від 27.12.05р. №618, про що складено відповідні акти (а.с.76).

Свої заперечення позовних вимог відповідач обгрунтував відсутністю документального оформлення відносин між відповідачем та ВАТ "Житомиргаз"; невідповідністю вузлів обліку, що встановлені на ГРП сіл Городенка, Городище, Забріддя вимогам "Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання" від 27.12.05р. №618; тим, що показники зазначених вузлів обліку відповідачем до уваги не приймались і він здійснював облік природного газу, транспортованого селам Городенка, Городище, Забріддя за своїми даними та метеорологічними даними ГРС "Студениця", тому різниця в обсязі природного газу, що випливає з актів позивача та відповідача, повинна бути покладена на ВАТ "Житомиргаз".

Крім того, вважає, що "Правила обліку природного газу при видобуванні, транспортуванні та зберіганні", затверджені наказом НАК "Нафтогаз України" від 11.05.02р. №1, носять для нього рекомендаційний характер.

Оцінивши в сукупності матеріали справи та пояснення учасників судового процесу, господарський суд дійшов висновку про обгрунтованість позову в частині вимоги стосовно зобов'язання відповідача підписати акт прийому передачі природного газу за вересень 2007 року в загальному обсязі 899 449 куб.м. враховуючи наступне.

За положеннями ст.4. Закону України "Про нафту і газ" від 12.07.01р. (з наступними змінами та доповненнями) регулювання відносин у нафтогазовій галузі має особливості, пов'язані з об'єктивними умовами функціонування галузі, зокрема, постійним і безперервним збалансуванням видобутку, постачання і споживання газу, для забезпечення якого встановлюється єдине диспетчерське (оперативно-технологічне) управління Єдиною газотранспортною системою України, наявністю Єдиної газотранспортної системи України для газопостачання споживачів;

Статтею 44 вказаного Закону передбачено, що у межах Єдиної газотранспортної системи України відповідно до закону діють обов'язкові для всіх організаційних структур виробнича дисципліна, правила надання оперативної інформації про обсяги газопостачання, об'єм, режими транспортування і споживання газу, обліковий час, порядок взаємодії структур системи у разі виникнення ускладнень з газопостачанням в окремих регіонах України під час різких похолодань, аварій, планового ремонту.

Єдина газотранспортна система України - сукупність функціонально пов'язаних між собою підприємств з виробництва, передачі та постачання природного газу (ст.1 Закону).

Функції диспетчерського (оперативно-технологічного) управління Єдиною газотранспортною системою України виконує державне підприємство, яке визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, до відання якого віднесені питання державного регулювання нафтогазової галузі.

Враховуючи, що сторони здійснюють транспортування природного газу, позивач -магістральними, а відповідач - розподільними трубопроводами, що ними не заперечується, і розподільчі мережі відповідача підключені на ГРС "Коростишів" та "Студениця" до магістральних газопроводів позивача, вони є елементом Єдиної газотранспортної системи України, яка регулюється шляхом централізованого диспетчерського управління НАК "Нафтогаз України" та Об'єднаним диспетчерським управлінням ДК "Укртрансгаз".

Зазначене кореспондується з положеннями абзаців 4-5 п. 12 "Порядку забезпечення споживачів природним газом", згідно якого газотранспортні та газодобувні підприємства НАК "Нафтогаз України", а також суб'єкти господарської діяльності, що мають ліцензію на розподіл природного і нафтового газу, зокрема, виконують диспетчерські функції з контролю та регулювання надходження і реалізації природного газу, ведуть облік газу, протранспортованого та реалізованого споживачам.

Відповідно до абзацу сьомого п.12 Порядку забезпечення газотранспортне підприємство, яким є позивач, та суб”єкт господарської діяльності, що має ліцензію на транспортування природного і нафтового газу розподільними трубопроводами, яким є відповідач, відповідно до порядку оформлення актів приймання-передачі газу підписують до 5 числа місяця, що настає за звітним, акти приймання-передачі газу, що пройшов через газорозподільні станції.

Така ж вимога щодо порядку та строків оформлення вказаних актів міститься і у п.5.2.1. Порядку доступу.

При цьому позивач передає відповідачу газ на газорозподільних станціях в обсязі, який відповідає показникам засобів вимірювальної техніки, про що сторони мають щомісячно підписувати акт приймання-передачі газу.

Відповідно до п.4.2.1. Порядку доступу, кількість поданого (прийнятого) природного газу визначається засобами вимірювальної техніки ДК "Укртрансгаз", ДК "Укргазвидобування", ВАТ "Укрнафта" іншим газовидобувними підприємствами та ДАТ "Чоркоморнафтогаз", ЗВТ повинні бути повірені органами Держстандарту України.

Загальні організаційні та технічні вимоги до комерційних вузлів обліку природного газу, вимоги до виконання вимірювань кількості газу та його приймання-передачі на ГРС визначено Порядком доступу, а також "Правилами обліку природного газу при видобуванні, транспортуванні та зберіганні", затверджені наказом НАК “Нафтогаз України” від 11.05.2002 р. № 142 (надалі – Правила обліку).

Згідно ст. 11 Закону України „Про метрологію та метрологічну діяльність” засоби вимірювальної техніки можуть застосовуватися, якщо вони відповідають вимогам щодо точності, встановленим для цих засобів, у певних умовах їх експлуатації, їх застосування дозволяється лише за умови, якщо вони пройшли повірку або державну метрологічну атестацію.

З матеріалів справи вбачається, що у зв”язку з необхідністю врегулювання спору, Бердичівське ЛВУМГ (структурний підрозділ позивача) зверталося до Українського державного науково-виробничого центру стандартизації, метрології та сертифікації (УкрЦСМ) стосовно перевірки приладів обліку природного газу на спірній ГРС “Студениця”. За результатами державної повірки промислового лічильника природного газу на ГРС “Студениця” в протоколі повірки УкрЦСМ від 30 жовтня 2007 року та технічному акті ДП “Актаріс Україна” № F9211.07 від 02 листопада 2007 року встановлено, що лічильник придатний до подальшої експлуатації; відносна похибка знаходиться в припустимих межах.

До матеріалів справи долучено докази того, що прилади вимірювальної техніки, за допомогою яких здійснюється облік протранспортованого позивачем природного газу, пройшли державну перевірку та визнані придатними для застосування при комерційному обліку природного газу (технічний акт, свідоцтва про повірку, протоколи повірки, паспорта на діафрагми (а.с.25,86,87,88,89,90,91)).

Крім того, з протоколу наради з питання врегулювання розбіжностей, які викликали непідписання актів прийому-передачі між ВАТ „Коростишівгаз” та Бердичівським ЛВУМГ від 25.10.2007 р., акту від 04.10.2007 р. складеного представниками позивача в особі Бердичівського ЛВУМГ, ВАТ „Коростишівгаз” і ВАТ „Житомиргаз” про перевірку обліку газу на ГРС „Студениця” та мереж Черняхівського УЕГГ, листа НАК „Нафтогаз України” від 30.10.07. вих.№ 6/1-1763-5954, витягу з акту перевірки ВАТ „Коростишівгаз” комісією НАК „Нафтогаз України” від 25-27.06.2007 вбачається відсутність зауважень до приладів обліку позивача та/або фактів неконтрольованих витоків газу в мережах відповідача (74-78).

Таким чином, належна робота приладів обліку природного газу, який транспортується позивачем, підтверджується належними доказами, які відповідають вимогам ст. 33,34,36 ГПК України.

Посилання ж відповідача на відсутність документального оформлення його взаємовідносин з ВАТ „Житомиргаз” та невідповідність вузлів обліку, встановлених на ГРП сіл Городенка, Городище та Забріддя встановленим вимогам не стосуються спірних правовідносин, оскільки виникають між ВАТ „Коростишівгаз” та ВАТ „Житомиргаз” після того, як природний газ надійшов з мереж позивача у розподільчі мережі відповідача, що підтверджено, доданою до матеріалів справи (а.с.117) схемою розподілу ГРС "Студениця" між службами ГРС, ЛЕС Бердичівського ЛВУМГ та ВАТ "Коростишівгаз".

Що стосується посилань відповідача на рекомендаційний характер Правил доступу, з огляду на вищевикладене, вони не спростовують необхідність виконання ним обов”язку підписувати акти приймання-передачі газу, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1729; не відповідають особливостям регулювання відносин у нафтогазовій галузі, які визначені ст.4 Закону України „Про нафту і газ”; суперечать принципам державної політики в нафтогазовій галузі, визначеними ст. 5 вказаного Закону; суперечать фактичним діям відповідача по підписанню аналогічних актів за інші періоди.

Отже, чинним законодавством України на сторони покладений обов”язок підписувати акти приймання – передачі природного газу у визначених позивачем обсягах.

Враховуючи викладене необгрунтованим є твердження відповідача про те, що у направленому йому позивачем акті приймання-передачі природного газу за вересень 2007 року на загальний обсяг 899 449 куб.м. безпідставно завищені обсяги природного газу в порівнянні з фактичним споживанням газу в регіоні та показниками минулого року (листи відповідача від 02.10.07., від 05.10.07.).

За вказаних обставин, направлені відповідачем структурному підрозділу позивача - Бердичівському лінійному виробничому управлінню магістральних газопроводів (ЛВУМГ) власний варіант акта приймання-передачі газу в обсязі 722 786 куб.м. (лист від 12.10.2007 р.(а.с. 22, 23)), що не грунтується на документально підтверджених обрахунках та не являється належним доказом по справі.

Згідно ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Отже, судом встановлено обов”язковість підписання сторонами акту прийому-передачі природного газу за вересень 2007 року в загальному обсязі 899 449 куб.м.

Що стосується вимоги про встановлення факту протранспортування у вересні 2007р. позивачем природного газу відповідачу в обсязі 899 449 куб.м., вона не відповідає способам захисту прав та інтересів, передачених ст.16 Цивільного кодексу України та ст.20 Господарського кодексу України, а тому виходить за межі справ, які підвідомчі господарським судам. За вказаних обставин в цій частині провадження у справі підлягає припиненню за п.1 ч.1 ст. 80 ГПК України, оскільки спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.

Згідно з ст.33 ГПК України сторони повинні довести ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень.

Оцінивши в сукупності матеріали справи, господарський суд дійшов висновку, що позов обгрунтований, підтверджується належними доказами по справі і підлягає частковому задоволенню, а саме в частині зобов'язання відповідача підписати з Бердичівським лінійним виробничим управлінням магістральних газопроводів, яке є структурним підрозділом Дочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” акт прийому-передачі природного газу за вересень 2007 року в загальному обсязі 899 449 куб.м.

В частині вимоги про встановлення факту протранспортування у вересні 2007р. позивачем природного газу відповідачу в обсязі 899 449 куб.м. провадження у справі підлягає припиненню за п. 1 ст. 80 ГПК України.

Судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33, 49, 69,82-85 ГПК України,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Відкритому акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації “Коростишівгаз”, 12501, Житомирська обл., м. Коростишів, вул. Гвардійська,42, код 20413052

підписати з Дочірньою компанією "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України" в особі Бердичівського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів (13307, Житомирська обл., м. Бердичів, вул. Білопільська, 100, код 20403361) акт приймання-передачі протранспортованого у вересні 2007 року через газорозподільні станції "Студениця" та "Коростишів" природного газу в загальному обсязі 899 449 куб.м.

3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Коростишівгаз” (12501, Житомирська область, м.Коростишів, вул.Гвардійська, 42 код ЄДРПОУ 00131819)

на користь Дочірньої компанії “Укртрансгаз“ Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України“ в особі філії “Управління магістральних газопроводів “Київтрансгаз“ (м.Київ, пр-т Комарова, 44, код 23517243)

- 85,00(вісімдесят п”ять) грн. державного мита;

- 118,00 грн. витрат на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу.

4. Припинити провадження у справі в частині вимог про встановлення факту транспортування за п. 1 ст. 80 ГПК України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку строку з дня його підписання.

Суддя Сікорська Н.А.

Дата підписання: 30 січня 2008 року.

Віддрукувати:

1 - в справу

2-5- сторонам