Рішення № 132646589, 09.12.2025, Дніпровський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
09.12.2025
Номер справи
334/8006/25
Номер документу
132646589
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Дата документу 09.12.2025

Справа № 334/8006/25

Провадження № 2/334/4225/25

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2025 року м. Запоріжжя

Дніпровський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючої: судді Телегуз С.М., при секретарі Каряченко А.О., розглянувши у судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою

Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої компенсації фізичним особами, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, -

ВСТАНОВИВ:

24.09.2025 року до суду звернувся Перший заступник директора Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради Швець Ю.В. з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої компенсації фізичним особами, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

В позові посилалися на те, що на обліку в Департаменті соціального захисту населення Запорізької міської ради знаходиться особова справа №629631 по призначенню компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_1 .

20.02.2023 року ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району для отримання компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , якій згідно висновку №184 від 16.02.2023, виданого Центром первинної медико-санітарної допомоги №9, рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи. Рішенням Управління від 02.03.2023 року відповідачу було призначення компенсацію на догляд строком з 01.02.2023 по 31.01.2024 в розмірі 2114.19 грн. на місяць. 3 01.01.2024 року відповідно Закону "Про Державний бюджет України на 2024 рік" збільшено розмір прожиткового мінімуму, тому розмір компенсації ОСОБА_1 було збільшено до 2445,10 грн. на місяць.

В результаті проведення верифікації за даними Міністерства юстиції України у лютому 2024 року було встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Виплата компенсації за надання соціальних послуг на непрофесійній основі відповідачу була зупинена, та проведено розрахунок неправомірно отриманих сум компенсації.

Згідно відповіді АТ «А-Банк» від 04.03.2024 банком повідомлено про відсутність коштів на рахунку клієнта для повернення.

Враховуючи, що відповідач отримав надмірно виплачену компенсацію за період з грудня 2023 по січень 2024 року, розмір якої після перерахунку становить 4559,20 грн., не маючи права на її отримання, при цьому добровільно не повернув надмірно виплачені суми компенсації, вимоги позивача є правомірними та обґрунтованими, а відтак підлягають задоволенню в повному обсязі.

Прохали стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради кошти надміру виплаченої компенсації фізичним особами, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, у розмірі 4559,20 грн.; стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради судовий збір в розмірі 3028 грн.

25.09.2025 року ухвалою судді відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження та призначено до розгляду в підготовче провадження.

18.11.2025 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та справу призначено до розгляду по суті на 09.12.2025 року.

09.12.2025 року представник позивача в судове засідання не з`явився, 18.11.2025 року подали заяву про розгляд справи за відсутності представника, позовні вимоги підтримали, не заперечували проти заочного розгляду справи.

09.12.2025 року відповідач в судове засідання не з`явився повторно, про дату, час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив, відзив на позов не подав.

Згідно ч.1 ст.280 ЦПК України якщо відповідач у судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи по суті повідомлений завчасно і належним чином, причин неявки суду не повідомив, відзив на позов не подав, то за згодою позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи.

Тому суд на підставі ч.4 ст.223, ст.280 ЦПК України, постановляє заочне рішення.

Виходячи з положень ч.3 ст.211 ЦПК України суд вважає, що рішення у справі можливо ухвалити при проведенні судового засідання за відсутності учасників процесу.

У відповідності до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось через неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.

Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Судом встановлені наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_3 народився відповідач ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується відповіддю №1815031 від 25.09.2025 року з Єдиного державного демографічного реєстру.

Згідно рішення Запорізької міської ради від 07.12.2022 року №71 «Про реорганізацію управлінь соціального захисту населення Запорізької міської ради та перейменування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради в Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради» Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради є правонаступником, серед іншого, Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району.

20.02.2023 року до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району звернувся ОСОБА_1 з заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі щодо матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

20.02.2023 року до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району звернулася ОСОБА_2 з заявою про згоду отримувати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від ОСОБА_1 .

Згідно висновку №184 від 16.02.2023 року, виданого КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №9», ОСОБА_2 рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи.

Рішенням Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району від 02.03.2023 року відповідачу ОСОБА_1 призначено з 01.02.2023 року по 31.01.2024 року компенсацію фізичним особами, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, в розмірі 2114,10 грн. на місяць.

3 01.01.2024 року відповідно Закону "Про Державний бюджет України на 2024 рік" збільшено розмір прожиткового мінімуму, тому розмір компенсації ОСОБА_1 було збільшено до 2445,10 грн. на місяць.

В результаті проведення верифікації за даними Міністерства юстиції України у лютому 2024 року було встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Виплата компенсації за надання соціальних послуг на непрофесійній основі відповідачу була зупинена, та проведено розрахунок неправомірно отриманих сум компенсації.

Згідно довідки Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради від 12.03.2024 року ОСОБА_1 має переплату за компенсацію фізичним особами, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, за період з 01.12.2023 року по 31.01.2024 року в розмірі 4559,20 грн.

Згідно відповіді АТ «А-Банк» від 04.03.2024 року повідомлено про відсутність коштів на рахунку клієнта для повернення коштів.

25.03.2024 року відповідачу направлено повідомлення про припинення надання та повернення державної соціальної допомоги в сумі 4559,20 грн.

Станом на час розгляду справи судом відповідачем компенсація фізичним особами, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, повернута не була.

Суд, задовольняючи позов в повному обсязі, виходить з наступного.

Відповідно ч.6 ст.13 Закону України «Про соціальні послуги» фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім`ї, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права і обов`язки та є: 1)особами зінвалідністю Iгрупи; 2)дітьми зінвалідністю; 3)громадянами похилоговіку зкогнітивними порушеннями; 4)невиліковно хворими,які черезпорушення функційорганізму неможуть самостійнопересуватися тасамообслуговуватися; 5) дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежні), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги.

Відповідно ч.7ст.13Закону України«Про соціальніпослуги» фізичнимособам,які надаютьсоціальні послугиз доглядувідповідно доцього Законубез здійсненняпідприємницької діяльності,виплачується компенсаціяза догляд. Розмір компенсації за догляд фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності на непрофесійній основі, незалежно від кількості осіб, за якими здійснюється догляд, розраховується як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць, встановленим законом на 1 січня календарного року, в якому надаються соціальні послуги, та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи - надавача соціальної послуги за один квартал, який передує місяцю, що є попереднім до місяця звернення із заявою про згоду надавати соціальні послуги. Середньомісячний сукупний дохід фізичної особи - надавача соціальної послуги визначається шляхом автоматизованого обміну наявними даними між інформаційно-комунікаційними системами органів влади, підприємств, установ, організацій та обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу її сім`ї на кількість членів сім`ї, які включаються до її складу. Методика обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації за догляд, затверджено постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» від 23.09.2020 року №859.

Відповідно п.3 вказаного Порядку компенсація призначається і виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад (далі - уповноважені органи) за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) осіб, яким надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Відповідно п.4 вказаного Порядку розмір компенсації відповідно до статті 13 Закону України Про соціальні послуги обчислюється як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць, установленим законом на 1 січня календарного року, в якому надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за один квартал, який передує місяцю, що є попереднім до місяця звернення із заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Відповідно п.6вказаного Порядкудля отриманнякомпенсації фізичноюособою,яка надаєсоціальні послуги,подаються доуповноваженого органузаява прозгоду надаватисоціальні послугиз доглядуна непрофесійнійоснові тадокументи/відомостіу паперовійабо електроннійформі,зазначені впункті 7цього Порядку. Особою/законним представником особи, яка потребує надання соціальних послуг, подається заява про згоду отримувати соціальні послуги.

Відповідно п.10 вказаного Порядку компенсація призначається на 12 місяців і виплачується щомісяця.

Відповідно п.11 вказаного Порядку виплата компенсації припиняється в разі: 2) смерті особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Відповідно п.13вказаного Порядкуу разі затвердження нового розміру прожиткового мінімуму на 1 січня відповідного року компенсація перераховується без звернення фізичної особи, яка надає соціальні послуги. Уповноважені органи проводять перерахунок раніше призначеної компенсації з місяця встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Відповідно п.15 вказаного Порядку компенсація виплачується щомісяця шляхом перерахування уповноваженим органом коштів на рахунок в установі банку, зазначений у заяві фізичної особи, яка надає соціальні послуги, або через АТ Укрпошта.

Відповідно п.19 вказаного Порядку суми компенсації, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку фізичної особи, яка надає соціальні послуги, через подання документів із завідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату компенсації тощо, стягуються відповідно до законодавства.

Згідно ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Судом встановлено, що до суду звернувся позивач, як орган соціального захисту населення, з позовом до відповідача, як отримувача компенсації фізичним особами, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , якій згідно висновку №184 від 16.02.2023, виданого Центром первинної медико-санітарної допомоги №9, рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи, з вимогою про стягнення з нього надміру отриманої компенсації за період з грудня 2023 по січень 2024 року, в розмірі 4559,20 грн., у зв`язку з тим, що відповідач не подав до органу соціального захисту населення відомості, які впливають на виплату компенсації, а саме про те, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Тому, суд доходить висновку, що відповідачем без достатньої правової підстави набуто право власності на грошові кошти у вигляді компенсації фізичним особами, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, за період з грудня 2023 по січень 2024 року, в розмірі 4559,20 грн., які відповідно ст.1212 ЦК України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача в судовому порядку.

Крім того, відповідно ч.1,8 ст.178 ЦПК України у відзиві відповідач викладає заперечення проти позову. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Так як відповідач відзив на позов не подав, в судове засідання не з`явився, будь-яких заперечень суду не надав, то суд вирішив справу за наявними матеріалами.

Тому суд вважає, що за наявними матеріалами справи позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно ч.1 ст.264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує питання як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем у справі за подання позовної заяви сплачено судовий збір відповідно платіжної інструкції №8037 від 18.09.2025 року в сумі 3028 грн.

Тому, у зв`язку з задоволенням позову, в порядку розподілу судових витрат, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у виді судового збору в сумі 3028 грн.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 76-83, 141, 211, 223, 247, 258-259, 264-265, 268, 280-283, 354 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої компенсації фізичним особами, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , рнокпп НОМЕР_1 , на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (ЄДРПОУ 37573438) кошти надміру виплаченої компенсації фізичним особами, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, за період з грудня 2023 року по січень 2024 року у розмірі 4559,20 грн. (чотири тисячі п`ятсот п`ятдесят дев`ять гривень 20 копійок).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , рнокпп НОМЕР_1 , на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (ЄДРПОУ 37573438) витрати на сплату судового збору в сумі 3028 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок).

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Копію заочного рішення направити відповідачу рекомендованим листом із повідомленням не пізніше двох днів з дня його проголошення.

Повний текст рішення складено 17 грудня 2025 року.

Суддя: С.М. Телегуз