Постанова № 132636501, 16.12.2025, Ставищенський районний суд Київської області

Дата ухвалення
16.12.2025
Номер справи
378/1695/25
Номер документу
132636501
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Єдиний унікальний номер: 378/1695/25

Провадження № 3/378/549/25

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.12.2025 року селище Ставище

Суддя Ставищенського районного суду Київської області Скороход Т. Н., розгля-нувши матеріали, які надійшли від Головного управління ДПС у Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , громадянина України, керівника СФГ «ПЕРЛИНА», РНОКПП НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 163-2 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

За протоколом про адміністративне правопорушення №3342/10-36-04-03 від 13.11.2025 ОСОБА_1 , керівник СФГ «ПЕРЛИНА», вчинив порушення, а саме, СФГ «ПЕРЛИНА», як платником податку несвоєчасно сплачено узгоджену суму грошового зобов`язання з єдиного податку четвертої групи, чим порушив пп. 295.9.2 п.295.9 ст.295 Податкового кодексу України,тим самим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1ст. 163-2 КУпАП.

На виклик суду ОСОБА_1 не прибув, про розгляд справи повідомлений належним чином (а. с. 11), причини неявки не повідомив.

Відповідно до ст. 268 КУпАП, присутність особи, щодо якої розглядається справа про адміністративне правопорушення, не є обов`язковою у судовому засіданні, якщо інше не передбачено законом або не визнано необхідним судом.

Такий підхід відповідає вимогам законодавства, спрямований на забезпечення оперативності судового процесу та виключення можливих спроб затягування розгляду справи з боку особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Частиною 1ст. 163-2 КУпАПпередбачена відповідальність за неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов`язкових платежів).

Згідно зіст. 245 КУпАПзавданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Статтею 280 КУпАПвизначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно положеньст. 251 КУпАПдоказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Як вбачається з дослідженого протоколу про адміністративне правопорушення № 3342/10-36-04-03 від 13.11.2025 керівник СФГ «ПЕРЛИНА» ОСОБА_1 вчинив порушення, а саме, СФГ «ПЕРЛИНА», як платником податку несвоєчасно сплачено узгоджену суму грошового зобов`язання з єдиного податку четвертої групи, чим порушив п.295.9 ст.295 Податкового кодексу України, про що складено Акт про результати камеральної перевірки від 24.10.2025 року за 49127/10-36-04-03/25301145, тим самим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-2 КУпАП.

Відповідно допп.295.9.2п.295.9 ст.295 ПКУплатники єдиного податку четвертої групи сплачують податок щоквартально протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, у таких розмірах:

у I кварталі 10 відсотків;

у II кварталі 10 відсотків;

у III кварталі 50 відсотків;

у IV кварталі 30 відсотків.

Абзацом 2 п.57.1 ст. 57 ПКУпередбачено, що податковий агент зобов`язаний сплатити суму податкового зобов`язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.

Як встановлено камеральною перевіркою щодо порушення правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів, зборів (Акт про результати камеральної перевірки від24.10.2025 за 49127/10-36-04-03/25301145) платником податків СФГ «ПЕРЛИНА» порушено термін сплати узгодженої суми грошового зобов`язання з єдиного податку четвертої групи.

Відповідно дост. 252 КУпАПорган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до частини першоїстатті 255 КУпАПуповноважені посадові особи податкових органів мають право складати протоколи у справах про адміністративні правопорушення за статтями51-2,155-1,162-1,163-1-163-4,163-12, частинами другою та третьою статті163-17,164,164-5,164-16,166-16,166-17,177-2 КУпАП.

Відповідно дост. 256 КУпАПпротокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються його права і обов`язки, передбаченістаттею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

З матеріалів справи встановлено, що протокол складався за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Пунктом 12 Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженоїНаказом Міністерства фінансів України від 02.07.2016№ 566(далі Інструкція), передбачено, що у разі неможливості складання Протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення Протокол складається в податковому органі. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до податкового органу для складання та підписання Протоколу. У запрошенні зазначаються дата, час та місце складання Протоколу. Запрошення вважається належним чином врученим, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто такій особі.

Також, судом встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам статей254,256 КУпАПта вимогам Розділу ІІ Інструкції. Зокрема зі змісту зазначеного протоколу вбачається, що під час оформлення протоколу про адміністративне правопорушення особа, яка притягається до адміністративної відповідальності не була опитана, їй не було вручено копію протоколу про адміністративне правопорушення, а отже ОСОБА_1 не був ознайомлений з пред`явленим йому звинуваченням належним чином, оскільки протокол про адміністративне правопорушення стосовно нього складено за його відсутності.

Також йому не були роз`яснені права і обов`язки, передбаченіст. 268 КУпАП, не надано можливість подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу. Зазначена бездіяльність уповноваженої посадової особи негативно впливає на процесуальне положення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що в умовах рівноправності та змагальності сторін є недопустимим. Не містить протокол і відомостей про відмову ОСОБА_1 від його підпису.

В матеріалах справи наявне повідомлення керівнику СФГ «ПЕРЛИНА» ОСОБА_1 про необхідність з`явитись для складання та підписання протоколу про адміністративне правопорушення за результатами камеральної перевірки даних. Однак, доказу вручення безпосередньо ОСОБА_1 (отримання ним) вказаного повідомлення матеріали справи не містять. (Квитанція про доставку документів в електронний кабінет СФГ «ПЕРЛИНА» не підтверджує такого вручення безпосередньо ОСОБА_1 .. Відомості про те, що другий примірник протоколу був направлений ОСОБА_1 поштою у протоколі також відсутні.

Відтак, суд вважає, що посадовою особою ГУ ДПС у Київській області не дотримано порядку складання протоколу про адміністративне правопорушення, чим порушено право ОСОБА_1 , на захист, що регламентовано положеннямист. 63 Конституції України, статтями254,256,268 КУпАП.

Складення протоколу про адміністративне правопорушення, що офіційно засвідчує подію адміністративного правопорушення і є одними із головних джерел доказів, без додержання вимогст. 256 КУпАПунеможливлює прийняття судом рішення у цій справі. Зважаючи на викладене суд доходить висновку, що протокол про адміністративне правопорушення складено з порушенням встановленого порядку, а тому є недопустимим доказом.

Крім того, в матеріалах справи відсутні докази того, що ОСОБА_1 є керівником СФГ «ПЕРЛИНА».

За таких обставин, встановити винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 163-2 КУпАПє неможливим, відтак провадження по цій справі підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись статтями7,33,184,164-3,247,256,283,284 КУпАП України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2КУпАП, закрити на підставі п. 1ст. 247 КУпАПу зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Т. Н. Скороход