Вирок № 132589837, 04.12.2025, Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
04.12.2025
Номер справи
178/702/25
Номер документу
132589837
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 178/702/25

В И Р О К

і м е н е м У к р а ї н и

04 грудня 2025 року Криничанський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючої судді ОСОБА_1 ,

за участі секретаря: ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження № 42023042040000017, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 12 квітня 2023 року за обвинуваченням:

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився в смт.Олександрівка Донецької області, громадянина України, маючого вищу освіту, раніше не судимого, одруженого, працюючого на посаді директора Криничанського свино-комплексу АВ ТОВ «Агроцентр К», зареєстрованого та фактично проживаючого по АДРЕСА_1 ,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України, -

за участю: прокурора ОСОБА_4 ,

обвинуваченого ОСОБА_3 ,

У С Т А Н О В И В:

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов`язком держави.

Згідно з положеннями ст. 35 Закону України « Про охорону земель» № 962-IV від 19.06.2003 власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані:

- дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України;

- проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів;

- підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі на основі застосування екологобезпечних технологій обробітку і техніки, здійснення інших заходів, які зменшують негативний вплив на ґрунти, запобігають безповоротній втраті гумусу, поживних елементів тощо;

- дотримуватися нормативів при здійсненні протиерозійних, агротехнічних, агрохімічних, меліоративних та інших заходів, пов`язаних з охороною земель, збереженням і підвищенням родючості ґрунтів;

- надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування відомості про застосування пестицидів та агрохімікатів;

- сприяти систематичному проведенню вишукувальних, обстежувальних, розвідувальних робіт за станом земель, динамікою родючості ґрунтів;

- своєчасно інформувати відповідні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування щодо стану, деградації та забруднення земельних ділянок;

- забезпечувати додержання встановленого законодавством України режиму використання земель, що підлягають особливій охороні;

- забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку;

- забезпечувати захист земель від пожеж, ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур`янами, чагарниками і дрібноліссям;

- уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.

Положення ст. 45 того ж Закону визначають, що господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад установлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.

У разі виявлення фактів забруднення ґрунтів небезпечними речовинами спеціально уповноважені органи виконавчої влади у галузі охорони земель вживають заходів до обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності, притягнення винних до відповідальності згідно із законом і проведення в установленому порядку робіт з дезактивації, відновлення забруднених земель, консервації угідь і визначення режимів їх подальшого використання.

Особливості режиму і порядку використання забруднених земель погоджуються з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Статтею 96 Земельного кодексу України передбачено, що землекористувачі зобов`язані:

- забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки;

- додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля;

- своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату;

- не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів;

- підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі;

- своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом;

- дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов`язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон;

- зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем;

- не допускати випалювання сухої рослинності або її залишків з порушенням порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища;

- обкошувати (з прибиранням скошеного) та оборювати земельні ділянки, прилеглі до торфовищ, полезахисних лісових смуг, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, у смугах відведення автомобільних доріг і залізниць.

Відповідно до ч. 1 ст. 167 Кодексу господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.

Так, 25 травня 2011 року між Криничанською районною державною адміністрацією в особі Голови ОСОБА_5 та Аграрно-виробничим товариством з обмеженою відповідальністю «АГРОЦЕНТР К» в особі генерального директора ОСОБА_6 укладено договір оренди земельної ділянки № 1094, відповідно до якого райдержадміністрація, як Орендодавець, надала АВ ТОВ «АГРОЦЕНТР К», як Орендарю, у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель державної власності, яка знаходиться на території Новоселівської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області, та на якій розташований цілісний майновий комплекс будівель; площа ділянки складає 23,1327 га. Договір укладено строком на 49 років. Кадастровий номер земельної ділянки 1222084500:01:001:0180.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області № 73-ОТГ від 29 грудня 2020 року «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» передано Криничанській селищній раді Кам`янського району у комунальну власність земельні ділянки державної власності загальною площею 2323,1329 га на території Криничанської селищної ради за межами населеного пункту. Рішенням Криничанської селищної ради восьмого скликання № 42-3/VIII від 29 січня 2021 року у комунальну власність Криничанської селищної ради прийнято земельні ділянки загальною площею 2323,1329 га згідно з додатком, у тому числі земельна ділянка з кадастровим № 1222084500:01:001:0180 із зареєстрованим за АВ ТОВ «АГРОЦЕНТР К» правом оренди земельної ділянки, внаслідок чого права та обов`язки орендодавця за договором перейшли до Криничанської селищної ради.

Відповідно до Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 12118437 від 11 жовтня 2006 року, об`єкт нерухомого майна комплекс будівель птахофабрики «Ювілейна» (реєстраційний номер 14788977), який розташований за адресою: Дніпропетровська обл., Криничанський р-н, Новоселівська сільська рада, 11 км автошляху Кринички - Новоселівка, комплекс будівель, належить на праві приватної власності у розмірі частки 1/1 Аграрно-виробничому товариству з обмеженою відповідальністю «АГРОЦЕНТР К» на підставі договору купівлі-продажу ВСХ 007347, ВСХ 007344, ВСХ 007345 р/н 1742, посвідченого 24 травня 2006 року приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_7 ; до складу об`єкта нерухомого майна, крім інших будівель та споруд, входять гноєсховища.

Відповідно до наказу № 393-К від 31 жовтня 2008 року «Про прийняття на роботу», ОСОБА_3 прийнято на роботу з 31 жовтня 2008 року на посаду директора тваринницького комплексу «Криничанська СТФ» з тримісячним строком випробування згідно штатного розпису на підставі поданої заяви.

Права та обов`язки директора тваринницького комплексу визначені відповідною посадовою інструкцією, яка затверджена Генеральним директором АВ ТОВ «АГРОЦЕНТР К» ОСОБА_6 19 листопада 2008 року.

Пунктом 1.1 даної посадової інструкції встановлено, що директор тваринницького комплексу відноситься до категорії керівників, який здійснює технологічне та організаційно-економічне керівництво у тваринництві.

Відповідно до п. 1.3 1.4 посадової інструкції призначення на посаду директора тваринницького комплексу та звільнення з неї здійснюється наказом генерального директора фірми за представленням заступника генерального директора з тваринництва; директор тваринницького комплексу підпорядковується безпосередньо генеральному директору фірми, методологічно заступнику генерального директора з тваринництва.

Розділом ІІ вищевказаної посадової інструкції передбачені посадові обов`язки директора тваринницького комплексу, серед яких:

- здійснення керівництва виробничо-господарською діяльністю тваринницького комплексу;

- визначає режим утримання тварин, здійснює контроль за його виконанням;

- розробляє та контролює заходи з проведення санітарно-профілактичних робіт, прибирання приміщень та чищенню тварин;

- контролює дотримання працівниками виробничої, трудової дисципліни, виконання правил з охорони праці, техніки безпеки, протипожежного захисту та виробничої санітарії;

- систематично підбиває підсумки роботи з тваринництва, виявляє та своєчасно усуває недоліки;

- організовує та забезпечує безпечне ведення технологічного процесу, експлуатацію обладнання, стійку та безаварійну роботу потенційно небезпечних об`єктів…;

- забезпечує роботу з приведення поточних виробничих процесів, обладнання, установок, робочих місць у відповідність до встановлених нормами безпеки та санітарними нормами;

- аналізувати аварії, нещасні випадку, порушення правил та норм охорони праці, що мали місце, організовувати розробку та виконання заходів, направлених на їх ліквідацію.

Розділом ІІІ посадової інструкції також передбачено права директора тваринницького комплексу, серед яких право безпосередньо повідомляти керівництву фірми про всі виявлені в процесі виконання посадових обов`язків недоліки в діяльності тваринницького комплексу та вносити пропозиції з їх усунення.

Окрім того, Розділом IV також передбачено відповідальність директора тваринницького комплексу, зокрема за неналежне виконання або невиконання посадових обов`язків, які передбачені посадовою інструкцією в межах, визначених чинним трудовим законодавством; за правопорушення, вчинені в процесі здійснення своєї діяльності у межах, визначених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством; за спричинення матеріальної шкоди в межах, визначених чинним трудовим та цивільним законодавством.

Також, розділом V посадової інструкції передбачено, що директор тваринницького комплексу має знати основи екологічного законодавства.

Обвинувачений ОСОБА_3 , у період часу, з моменту призначення на посаду, до квітня 2023 року, перебуваючи на посаді директора Криничанського свинокомплексу АВ ТОВ «АГРОЦЕНТР К», який розташований за адресою: 11 км автошляху Кринички-Нооселівка Криничанської ОТГ /колишня Новоселівська сільська рада, Кам`янського / Криничанського / району Дніпропетровської області, комплекс будівель, тобто за місцем провадження господарської діяльності, в порушення спеціальних правил, визначених ст. 35, 45 Закону України «Про охорону земель» № 962-IV від 19 червня 2003 року, ст. 96, 164, 167 Земельного кодексу України, ст. 85, 88, 89 Водного кодексу України, без додержання санітарних та екологічних норм, у спосіб, що не забезпечує безпеку для навколишнього природного середовища та здоров`я людей, неналежно виконував покладені на нього обов`язки щодо забезпечення дотримання вимог природоохоронного та екологічного законодавства на підприємстві, з яким має бути обізнаний відповідно до посадової інструкції, за місцем провадження господарської діяльності, через несумлінне ставлення до них, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинен був і міг їх передбачити, в порушення вимог природоохоронного та екологічного законодавства при проведенні господарської діяльності та поводженні з відходами, що виникли внаслідок життєдіяльності тварин, допустив порушення цілісності гноєсховищ, у які накопичуються такі відходи, внаслідок чого сталося тривале в часі витікання відходів з території свинокомплексу на прилеглі до нього земельні ділянки та водний об`єкт, які перебувають у комунальній власності Криничанської об`єднаної територіальної громади в особі Криничанської селищної ради, з наступними кадастровими номерами:

- 1222084500:01:001:0180;

- 1222084500:01:001:0364;

- 1222084500:01:001:0600;

- 1222084500:01:001:0638.

При цьому утворилися чотири потоки відходів площами 0,4627 га, 0,7223 га, 0,5562 га та 0,5762 га, загальна площа яких становить 2,3174га; забруднення земель навколо водного об`єкта становить 2,9074 га; загальна площа забрудненої землі становить 5,2248 га.

За результатами інструментально-лабораторного контролю відібраних проб зафіксовано перевищення середнього вмісту амонію, у перерахунку на азот амонійний N(NH4+) та хлоридів у порівнянні з контрольною (фоновою) пробою на чотирьох земельних ділянках (потоках), які розташовані на земельних ділянках з кадастровими номерами: 1222084500:01:001:0180, 1222084500:01:001:0364 та 1222084500:01:001:0600.

Зокрема, показник амонію у перерахунку на азот амонійний N(NH4+) склав 350,46 мг/кг у порівнянні з контрольною пробою 40,29 мг/кг та показник хлоридів склав 647,02 мг/кг у порівнянні з контрольною пробою 310,22 мг/кг, що наведено у протоколі № 3-23-1 вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів від 03 травня 2023 року, відносно потоку фекалій № IV, яким забруднено частину земельної ділянки з кадастровим номером 1222084500:01:001:0180.

Показник амонію у перерахунку на азот амонійний N(NH4+) склав 312,53 мг/кг у порівнянні з контрольною пробою 40,29 мг/кг та показник хлоридів склав 567,11 мг/кг у порівнянні з контрольною пробою 310,22 мг/кг, що наведено у протоколі № 3-23-1 вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів від 03 травня 2023 року, відносно потоку фекалій № II, яким забруднено частину земельних ділянок з кадастровими номерами: 1222084500:01:001:0364 та 1222084500:01:001:0600.

Показник амонію у перерахунку на азот амонійний N(NH4+) склав 388,40 мг/кг у порівнянні з контрольною пробою 40,29 мг/кг та показник хлоридів склав 540,66 мг/кг у порівнянні з контрольною пробою 310,22 мг/кг, що наведено у протоколі № 3-23-1 вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів від 03 травня 2023 року, відносно потоку фекалій № ІІІ, яким забруднено частину земельних ділянок з кадастровими номерами 1222084500:01:001:0364 та 1222084500:01:001:0600.

Показник амонію у перерахунку на азот амонійний N(NH4+) склав 381,29 мг/кг у порівнянні з контрольною пробою 40,29 мг/кг та показник хлоридів склав 611,57 мг/кг у порівнянні з контрольною пробою 310,22 мг/кг, що наведено у протоколі № 3-23-1 вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів від 03 травня 2023 року, відносно потоку фекалій № І, яким забруднено частину земельних ділянок з кадастровими номерами 1222084500:01:001:0364 та 1222084500:01:001:0600.

Внаслідок такого забруднення землі спричинено екологічний збиток (шкоду), заподіяної забрудненням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства на вищевказаних земельних ділянках становить 87076,33 грн., що підтверджується висновком експерта за результатами проведення судової інженерно-екологічної експертизи № СЕ-19/105-24/5743-ФХЕД від 16 жовтня 2024 року.

Окрім того, за результатами інструментально-лабораторного контролю відібраних проб на земельній ділянці з кадастровим номером 1222084500:01:001:0638, що відображено у протоколі № 4-23/1 вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів від 21 червня 2023 року, зафіксовано перевищення середнього вмісту амонію та хлоридів у порівнянні з контрольною пробою. Зокрема, показник амонію у перерахунку на азот амонійний N(NH4+) склав 387,72 мг/кг у порівнянні з контрольною пробою 40,78 мг/кг та показник хлоридів склав 505,21 мг/кг у порівнянні з контрольною пробою 398,85 мг/кг на частині земельної ділянки площею 0,8028 га, яка відноситься до прибережної захисної смуги водного об`єкта; на частині земельної ділянки площею 0,7913 га, яка також відноситься до прибережної захисної смуги водного об`єкта, зафіксовано показник амонію у перерахунку на азот амонійний N(NH4+) у розмірі 375,93 мг/кг у порівнянні з контрольною пробою 40,78 мг/кг; на частині земельної ділянки площею 1,3133 га зафіксовано показник амонію у перерахунку на азот амонійний N(NH4+) 401,86 мг/кг у порівнянні з контрольною пробою 40,78 мг/кг та показник хлоридів 522,94 мг/кг у порівнянні з контрольною пробою 398,85 мг/кг.

Висновком судового експерта за результатами проведення судової інженерно-екологічної експертизи підтверджується той факт, що великі концентрації в ґрунті різних хімічних сполук-токсикантів, що має місце у даному випадку, згубно впливає на життєдіяльність ґрунтових організмів. При цьому втрачається здатність ґрунту до самоочищення від хвороботворних та інших небажаних мікроорганізмів, що здатні викликати важкі наслідки для рослинного та тваринного світу. Перевищення амонію, у перерахунку на азот амонійний N(NH4+) гальмує життєдіяльність ґрунтової мікрофлори, що у сукупності становить небезпеку для довкілля внаслідок такого забруднення земель хімічними сполуками-токсикантами.

Внаслідок такого забруднення землі спричинено екологічний збиток (шкоду), заподіяної забрудненням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства на вищевказаних земельних ділянках становить 71845,87 грн., що підтверджується висновком експерта за результатами проведення судової інженерно-екологічної експертизи № СЕ-19/105-24/5743-ФХЕД від 16 жовтня 2024 року.

Отже, загальний розмір екологічного збитку (шкоди), заподіяної забрудненням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства на вищевказаних земельних ділянках становить 158 922,20 грн.

Окрім того, в результаті проведення судової інженерно-екологічної експертизи № СЕ-19/105-24/5743-ФХЕД від 16 жовтня 2024 року встановлено, що у даному випадку допущено недотримання вимог нормативних актів з охорони навколишнього природного середовища, а саме ст. 35, 45 Закону України «Про охорону земель», ст. 96, 164, 167 Земельного кодексу України, ст. 85, 88, 89 Водного кодексу України.

Таким чином, обвинувачений ОСОБА_3 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 239 КК України, за ознаками забруднення земель відходами, шкідливими для довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил, що створило небезпеку для довкілля.

Обвинувачений ОСОБА_3 винним себе в судовому засіданні визнав, з обставинами, що викладені в обвинувальному акті згоден, їх підтвердив. У скоєному розкаюється, вказав, що настання подібного не допустить.

Винність обвинувачуваного в судовому засіданні, підтверджується матеріалами, наявними у кримінальному провадженні, зокрема Актом обстеження стану та використання земельної ділянки від 20 березня 2023 року та фото таблицею до нього, згідно якого встановлено факт забруднення відходами та стічними водами земель комунальної власності / т. 1 а. с. 4-9/; протоколами огляду та фото таблицею, зафіксувавшими огляд місцевості земельних ділянок з кадастровими номерами: 1222084500:01:001:0180 / т. 1 а. с. 19-25; т. 1 а. с. 84-91; т. 1 а. с. 221-226 /;

Інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 329863981 від 21 квітня 2023 року, № 329864630 від 21 квітня 2023 року / т. 1 а. с. 26-28 /; копією договору оренди земельної ділянки № 1094 від 25 травня 2011 року / т. 1 а. с. 29-30 /; копією Акту прийому-передачі земельної ділянки, наданої в оренду АВ ТОВ «Агроцентр К» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва / т. 1 а. с. 31 /; Розрахунком розміру орендної плати за земельні ділянки державної власності, які передаються в оренду АВ ТОВ «Агроцентр К» / т. 1 а. с. 32 /; Розпорядженням голови Криничанської районної державної адміністрації № 527-р-11 від 29 квітня 2011 року / т. 1 а. с. 33 /; Актом становлення та узгодження меж земельної ділянки, яка відводиться в оренду АВ ТОВ «Агроцентр К» для обслуговування господарських будівель та споруд на території Новоселівської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області та кресленнями земельних ділянок до нього / т. 1 а. с. 34-37 /; Наказом ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області № 73-ОТГ від 29 грудня 2020 року Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність Криничанській селищній раді (Криничанській селищній територіальній громаді) / т. 1 а. с. 41/; Рішенням голови Криничанської селищної ради № 42-3/VIII від 29 січня 2021 року Про прийняття у комунальну власність земельних ділянок державної власності, Актом приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної власності у комунальну власність та додатком з переліком земельних ділянок до нього / т. 1 а. с. 42-46 /; Довідкою про належність будівель, розташованих за адресою: Дніпропетровська область, Криничанський район, Новоселівська сільська рада, комплекс будівель, 11 км. автошляху Кринички-Новоселівка, зведеним актом вартості будівель та схематичним планом / т. 1 а. с. 97-107/; журналом зовнішніх обмірів / т. 1 а. с. 108-110/; копією договору купівлі-продажу цілісного майнового комплексу з розстроченням платежу та додатком до нього / т. 1 а. с. 122-127 /; актом приймання передачі цілісного майнового комплексу та додатком до нього / т. 1 а. с. 129-133 /; Технічним звітом ТОВ «Земельне право» та фото таблицею до нього, встановившим загальну площу забруднення земельних ділянок та додатками до нього, а також графічним матеріалом схематичних зображень земельних ділянок / т. 1 а. с. 202-218; т. 1 а. с. 230-234 /; довідками щодо орієнтовних (прогнозуємих) розмірів шкоди, заподіяної державі в результаті забруднення земельних ресурсів, в районі розташування АВ ТОВ «Агроцентр-К» с. Новоселівка Кам`янського району Дніпропетровської області / а. с. 239-242; т. 1 а. с. 244-247 /; копією наказу № 393-К від 31 жовтня 2008 року про прийняття на роботу ОСОБА_3 з 31 жовтня 2008 року на посаду директора тваринницького комплексу (Криничанська СТФ) з трьохмісячним строком випробування, з оплатою праці згідно штатного розпису / т. 2 а. с. 11 /; посадовою інструкцією директора тваринницького комплексу / т. 2 а. с. 12-15 /; копією трудової книжки серії НОМЕР_1 , заповненої на ім`я ОСОБА_3 / т. 2 а. с. 16-21 /; Протоколом № 4-23/1 вимірювань показників складу та властивостей грунтів від 21 червня 2023 року / т. 2 а. с. 33-35 /; Актами відбору грунтів та картами-схемами розміщення місць відбору грунтів / т. 2 а. с. 36-38; т. 2 а. с. 39-41 /; Протоколом № 3-23/1 вимірювань показників складу та властивостей грунтів від 03 травня 2023 року / т. 2 а. с. 42-44 /; висновком експерта № СЕ-19/105-24/5743-ФХЕД від 16 жовтня 2024 року та ілюстративною таблицею до нього, встановившим, що розмір екологічного збитку (шкоди), заподіяної державі, в результаті забруднення земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства на територіях земельних ділянок № 1, № 2, № 3, № 4, в районі розташування АВ ТОВ «Агроцентр К» у с. Новоселівка Кам`янського району Дніпропетровської області, становить 87076,33 грн., що підтверджує попередній «орієнтовний» розрахунок, проведений Державною екологічною інспекцією Придніпровського округу; Розмір екологічного збитку (шкоди), заподіяної державі, зумовленої забрудненням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства на територіях земельних ділянок № 1, № 2, № 3, навколо водного об`єкта на території ділянки з кадастровим номером 1222084500:01:001:0638 в районі розташування АВ ТОВ «Агроцентр К» в с. Новоселівка Кам`янського району Дніпропетровської області, становить 71845,87 грн. / т. 2 а. с. 73-97 /.

При вирішенні питання про призначення покарання суд відповідно до ст. 65-67 КК України, враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, дані про особу винного та обставини, що пом`якшують та обтяжують покарання. Так вчинене обвинуваченим кримінальне правопорушення відповідно до вимог ст. 12 КК України відноситься до тяжких злочинів. Обвинувачений за місцем проживання характеризується позитивно. Передбаченими ст. 66 КК України обставинами, пом`якшуючими покарання, суд вважає щире розкаяння обвинуваченого, активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення, а також добровільне відшкодування завданого збитку. Передбачених ст. 67 КК України обставин, обтяжуючих покарання, не встановлено. За наведених обставин, приймаючи до уваги розмір завданих обвинуваченим ОСОБА_3 матеріальних збитків, суд вважає за належне призначити йому покарання у вигляді штрафу, з урахуванням положень ч. 2 ст. 53 КК України, оскільки саме таке покарання буде відповідати вимогамст. 65 КК України,є необхіднимі достатнімдля виправленняобвинуваченого тапопередження вчиненняним новихкримінальних правопорушень.

Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлено.

Під час проведення досудового розслідування Донецьким НДЕКЦ проведено судову інженерно-екологічну експертизу № СЕ-19/105-24/5743-ФХЕД від 16 жовтня 2024 року, на проведення якої затрачено 8754,90 грн., зазначені витрати суд вважає за необхідне стягнути з обвинуваченого ОСОБА_3 .

Ураховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст.368,369-371,373-376КПК України суд, -

У Х В А Л И В:

ОСОБА_8 визнативинним увчиненні кримінальногоправопорушення,передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України і призначити йому покарання у вигляді штрафу у розмірі дев`яти тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 159800 (сто п`ятдесят дев`ять тисяч вісімсот гривень).

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 на користь Донецького НДЕКЦ МВС України / Балансовий рахунок: 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету»; код бюджетної класифікації доходу: 24060300 «Інші надходження»; Призначення платежу: «За висновок експерта № СЕ-19/105-24/5743-ФХЕД від 16.10.2024» /, 8754,90 грн. за проведення судової інженерно-екологічної експертизи № СЕ-19/105-24/5743-ФХЕД від 16 жовтня 2024 року.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Вирок може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Дніпровського Апеляційного суду через Криничанський районний суд.

Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому і прокурору.

Повний текст вироку виготовлено 04 грудня 2025 року.

Суддя: ОСОБА_1