Рішення № 132583346, 12.12.2025, Броварський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
12.12.2025
Номер справи
361/2385/25
Номер документу
132583346
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 361/2385/25

Провадження № 2/361/810/25

12.12.2025

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(ЗАОЧНЕ)

12 грудня 2025 року м. Бровари

Броварський міськрайонний суд Київської області у складі головуючої судді ГізатуліноїН.М.,за участю секретаря судових засідань Охріменко Є.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Київської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу,

УСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Київської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» (далі ТОВ «Газорозподільні мережі України») звернулось до суду іззазначеним позовом.

В обґрунтування позовних вимог вказувало, що постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП) від 26 грудня 2022 року № 1839 ТОВ «Газорозподільні мережі України» видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.

Постановою НКРЕКП № 1596 від 31 серпня 2023 року «Про внесення змін до додатка до постанови НКРЕКП від 26 грудня 2022 року № 1839 та врегулювання питань щодо провадження ТОВ «Газорозподільні мережі України» діяльності з розподілу природного газу» зобов`язано ТОВ «Газорозподільні мережі України» виконання зобов`язань, покладених НКРЕКП на АТ «КИЇВОБЛГАЗ» за результатами заходів державного контролю ліцензованої діяльності АТ «КИЇВОБЛГАЗ».

З 01 вересня 2023 року Київська філія ТОВ «Газорозподільні мережі України» виконує функцію оператора газорозподільчої мережі (далі ГРМ), визначені Законом України «Про ринок природного газу», кодексом газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2494.

Постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року (зі змінами), затверджено Типовий договір розподілу природного газу, текст якого викладено на офіційному сайті НКРЕКП, сайті оператора ГРМ в мережі Інтернет: kv.dsoua.

Договір розподілу природнього газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природнього газу, що відповідає Типового договору розподілу природнього газу, розміщеному на офіційному вебсайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих випадках, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.

Згідно з ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовник) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

ОСОБА_1 є власником житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі Договору про поділ житлового будинку № 4641 від 23 жовтня 2019 року, що підтверджується витягом Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 23жовтня 2019 року №185941541.

Позивач керуючись ч. 9 ст. 28 ЦПК України звертається до суду в порядку позовного провадження, оскільки ОСОБА_1 є власником будинку АДРЕСА_1 .

На підставі викладеного, ТОВ «Газорозподільні мережі України» просило суд стягнути з ОСОБА_1 заборгованість по вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, що складає 20368,21 грн, а також 3028,00 грн судового збору.

Ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 14 березня 2025 року відкрито провадження у цивільній справі в порядку спрощеного позовного провадження безповідомлення (виклику) сторін.

Зазначена ухвала в електронному вигляді направлена позивачу та як вбачається із Довідки про доставку електронного документа доставлена до його Електронного кабінету 16 березня 2025року.

Відповідно до інформації яку надав відділ реєстрації місця проживання фізичних осіб Центру обслуговування «Прозорий офіс» виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області від 11.03.2025 ВХ. №12508 ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

За зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання ОСОБА_1 направлялась ухвала про відкриття провадження та позовна заява з додатками, які повернулись до суду з відміткою «За закінченим терміну зберігання».

Верховний Суд у постанові від 18 березня 2021 року у справі № 911/3142/19 дійшов висновку про те, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду.

Близькі за змістом висновку містяться у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25квітня 2018 року у справі №800/547/17, постановах Верховного Суду від 27 листопада 2019року у справі № 913/879/17, від 21 травня 2020 року у справі № 10/249-10/19, від 15червня 2020 року у справі № 24/260-23/52-б.

Відповідач не використав право подання відзиву на позовну заяву.

Відповідно до ч. 8 ст. 178 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

З огляду на ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи положення ст. ст. 223, 280 ЦПК України, за відсутності заперечень позивача, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача на підставі наявних доказів, провести заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення.

Відповідно до вимогст. 263 ЦПК Українисудове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні.

Суд дослідивши та оцінивши письмові докази у справі у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому їх дослідженні, встановив такі фактичні обставини та відповідні їмправовідносини.

Судом встановлено, що відповідно до Договору про поділ житлового будинку № 4641 від 23жовтня 2019 року, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 23 жовтня 2025 року № 185941541 ОСОБА_1 є власником житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

Враховуючи, що ОСОБА_1 є власником будинку АДРЕСА_1 шлях, між ним та позивачем склалися відносини у сфері житлово-комунальних послуг, які регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

Відносини між газопостачальними підприємствами та фізичними особами споживачами газу в частині обліку природного газу регулюються Кодексом газорозподільних систем, затверджена постановою НКРЕКП № 2494 від 30 вересня 2015 року, положеннями ЦК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги»

За змістом ст. 16, 19, 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відносини у сфері житлово-комунальних послуг регулюються виключно на договірних засадах.

У відповідності до пункту 3 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу.

Договір розподілу природного газу між оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті регулятора та оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (пункт 4 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем).

Пунктом 5.3 розділу V Типового договору розподілу природнього газу визначено, що у разі виявлення порушень вимог Кодексу ГРМ при обліку спожитого природнього газу побутовим Споживачем та Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу беруться об`єми природного газу, які нараховуються згідно з вимогами Кодексу ГРМ.

Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу), на території якого знаходиться комерційний ВОГ, має забезпечити безперешкодний доступ представникам Оператора ГРМ (іншого суб`єкта ринку природного газу, а саме ініціатора перевірки) за їх посвідченнями (документами, які уповноважують особу) до комерційного ВОГ та його складових для проведення їх перевірки або контрольного огляду вузла обліку.

Відповідно до пункту 4 глави 9 розділу X Кодексу ГРМ оператор ГРМ при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право у числі іншого оглядати комерційний ВОГ та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ, несанкціонованого газопроводу та/або несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Згідно з підпунктом 5 пункту 7 глави 9 розділу X Кодексу ГРМ у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема, про наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.

Приписами підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ визначено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

05 листопада 2024 року ТОВ «Газорозподільні мережі України» був оглянутий газовий лічильник, який знаходиться за зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 .

Згідно з пунктом 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення (пункт 2 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ).

Відповідно до п. 7 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ на дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним актом про усунення порушення.

Під час складання акта про порушення, акта про усунення порушення, акта про припинення/відновлення газопостачання тощо представниками Оператора ГРМ обов`язково фіксуються та зазначаються у вищезазначених актах показання лічильника газу (ЗВТ), за винятком випадків відмови у доступі до об`єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).

Відповідно до п. 8 гл. 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ акт про порушення має бути розглянутий комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ

За результатами перевірки газового лічильника, який знаходиться за зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , працівниками ТОВ «Газорозподільні мережі України» було складено акт про порушення №2396 від 05 листопада 2024 року.

Актом про порушення № 2396 від 05 листопада 2024 року представниками ТОВ«Газорозподільні мережі України» за участю споживача ОСОБА_1 встановлено порушення а саме: що пломби на відліковому механізмі не відповідають зразку заводу-виробника за штраф; бита кришка відлікового механізму зліва зверху (відсутній фрагмент). Пошкоджена коробка та кришка відлікового механізму в місцях пломбування (розсвердлені отвори під пломбування). Пошкоджений корпус відлікового механізму в місці встановлення на вісь передаточного колеса (затертості). Цанга насаджена, не витримані зазори між цифровими роликами. Вісь трібів зміщена в праву сторону . відліковий механізм виймався та розбирався. Пошкоджене лакофарбове покриття корпусу лічильника, корозія та забруднення

Акт у порядку визначеному Кодексом ГРМ підписано працівником ТОВ «Газорозподільні мережі України» та ОСОБА_1 без зауважень.

Згідно п. п. 1, 2 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ, якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.

Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає: поштову адресу місця проведення експертизи; дату та орієнтовний час проведення експертизи (у випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», Оператор ГРМ зазначає кінцевий строк, до якого має бути передано ЗВТ та/або пломбу до такого суб`єкта); контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо проведення експертизи); сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу; дату останньої повірки ЗВТ.

На виконання зазначених правових норм, лічильник газу марки ОКТАВА-А1, типорозмір G-4/ G6-1 заводський № 697449, 2008 року випуску, який розташований за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Зазимський шлях, буд. 21 було демонтовано для проведення його експертизи.

Оператором ГРМ, для захисту лічильника від зовнішнього втручання, додатково було опломбовано вхідний та вихідний патрубки цього лічильника та сейф-пакет пломбою №00005427, про що складено Акт №12083 зняття побутового газового лічильника наекспертизу від 05 листопада 2024 року, Акт про усунення порушення від 05 листопада 2024року та Протокол щодо направлення ЗВТ на експертизу від 05 листопада 2024 року, підписані представниками ТОВ «Газорозподільні мережі України» та ОСОБА_1 без зауважень та заперечень.

Главою 10 розділу Х Кодексу ГРС врегульовано порядок проведення експертизи ЗВТ та пломб.

Експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу (крім випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

Експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.

Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі ускладі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора.

У разі відмови метрологічної служби або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі таких представників.

Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ.

Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний бути присутнім під час проведення експертизи.

За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи.

У разі неприбуття споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.

Результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи.

12 листопада 2025 року проведено експертизу побутового газового лічильника марки ОКТАВА-А1, типорозмір G-4/ G6-1 заводський № 697449, 2008 року випуску, про що складено Акт експертизи лічильника газу № 01198 згідно до глави 10 розділу XI Кодексу ГРМ.

За результатами проведеної експертизи, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, тобто відліковий механізм виймався, внаслідок чого відбувається викривлення даних обліку природнього газу. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства.

По результатам позачергової повірки похибка лічильника, з об`ємної витрати становить: Qmax: 1,44%; 0,2 Qmax: 1,34%; Qmin: 1,65 %.

Висновок комісії: виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме: відліковий механізм виймався та розбирався, внаслідок чого відбувається викривлення даних обліку природного газу. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства.

12 листопада 2024 року ДП «КИЇВОБЛСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» було встановлено, що ЗВТ не відповідає вимогам ДСТУ 3336-96. Лічильники газу побтові. Загальні технічні умови. ДСТУ 9035:2020. Лічильники газу для побутових потреб та комерційного обліку. Методи повірки Підстави для визнання ЗВТ непридатним: пошкоджене лакофарбове покриття корпусу, корозія та забруднення. Пломби на відліковому пристрої не відповідають вимогам ЕД. Кришка відлікового пристрою втратила прозорість, зверху відсутній фрагмент та пошкоджена в місцях пломбування.

ДП «КИЇВОБЛСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № ДМ01198-24 від 12 листопада 2024 року.

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (пункт 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ).

Відповідно до пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

26 листопада 2024 року Київською філією ТОВ «Газорозподільні мережі України» проведено засідання комісії. за участю представника Хуторного М.І., з розгляду Акту про порушення №2396 від 05 листопада 2024 року та прийнято рішення про задоволення зазначеного акту. Про що складений протокол засідання комісії № 419 від 26 листопада 2025 року.

Цього ж дня комісією Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» складено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природнього газу і його вартості в розмірі 20368,21 грн за період з 05 травня 2024 року до 05 листопада 2024 року.

Згідно пункту 11 Глави 5 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем розрахунок здійснено за цінами закупівлі природного газу протягом періоду не облікованого природного газу.

Ціни на транспортування викладені на ресурсі АТ Укртрансгаз http://utg.ua/utg/business-info/tariffs.html; ціна природного газу викладена на ресурсі НАК Нафтогаз http://www.naftogaz.com.

Відповідно до п. 8 Глави 3 розділу XI Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ позаштатного режиму роботи лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природнього газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об`єму спожитого природного газу здійснюється залежно від середньомісячного (середньодобового) обсягу споживання природнього газу за аналогічний період (опалювальний або міжопалювальний) попереднього року або фактичний період споживання (опалювальний або міжопалювальний), якщо він становить менше шести місяців за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Відповідно до п. 12. Глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акту про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправлення разом із супровідним листом, що оформлюється в довільній формі.

Оскільки представник споживача відмовився отримати платіжний рахунок Оператора ГРМ на адресу відповідача рекомендованим відправленням супровідним листом з повідомленням від 26.11.2024 року № КОФ/100.3.1-ВИХ-7687-24 направлено платіжний рахунок Оператора ГРМ з додатками: копією протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРМ, копією Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природнього газ, розрахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму.

Вище зазначені документи були отримані ОСОБА_1 особисто під підпис, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Таким чином, доказами наявними у справі доведені обставини, що:

між позивачем та відповідачем ОСОБА_1 склалися відносини у сфері житлово-комунальних послуг, які регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги». Відповідно до яких позивач надає споживачу послугу з розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та своєчасно сплатити вартість природного газу у розмірі, порядку та строки визначені договором;

проведено огляд газового лічильника, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , в ході якого було виявлені порушення про що складено акт про порушення № 2396 від 05 листопада 2024 року;

проведено експертизу побутового газового лічильника марки ОКТАВА-А1, типорозмір G-4/ G6-1 заводський № 697449, 2008 року випуску, про що складено Акт експертизи лічильника газу № 01198 згідно до глави 10 розділу XI Кодексу ГРМ, за результатами якої виявлено що пломби на відліковому механізмі не відповідають зразку заводу-виробника за штраф; бита кришка відлікового механізму зліва зверху (відсутній фрагмент). Пошкоджена коробка та кришка відлікового механізму в місцях пломбування (розсвердлені отвори під пломбування). Пошкоджений корпус відлікового механізму в місці встановлення на вісь передаточного колеса (затертості). Цанга насаджена, не витримані зазори між цифровими роликами. Вісь трібів зміщена в праву сторону . відліковий механізм виймався та розбирався. Пошкоджене лакофарбове покриття корпусу лічильника, корозія та забруднення, що означає несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

У відповідності до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Стаття 13 ЦПК України встановлює, що суд розглядає справи на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з ст. 89 ЦПК України, виключне право оцінки доказів належить суду, який має оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

З огляду на практику Європейського суду з прав людини за своєю природою змагальність судочинства засновується на диференціації процесуальних функцій і відповідно правомочностей головних суб`єктів процесуальної діяльності цивільного судочинства суду та сторін (позивача та відповідача).

Диференціація процесуальних функцій об`єктивно призводить до того, що принцип змагальності відбиває властивості цивільного судочинства у площині лише прав та обов`язків сторін. Це дає можливість констатувати, що принцип змагальності у такому розумінні урівноважується з принципом диспозитивності та, що необхідно особливо підкреслити, із принципом незалежності суду. Він знівельовує можливість суду втручатися увзаємовідносини сторін завдяки збору доказів самим судом.

У процесі, побудованому за принципом змагальності, збір і підготовка усього фактичного матеріалу для вирішення спору між сторонами покладається законом на сторони. Суд тільки оцінює надані сторонам матеріали, але сам жодних фактичних матеріалів і доказів не збирає.

Саме на позивача покладено процесуальний обов`язок довести заявлені позовні вимоги.

Повно та всебічно з`ясувавши обставини справи, оцінивши зібрані у справі докази суд дійшов висновку проте, що позовні вимоги ТОВ«Газорозподільні мережі України» є обґрунтованими тапідлягають задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат

Однією з основних засад (принципів) цивільного судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (п. 12 ч. 3 ст. 2 ЦПК України).

Судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу (ч. 1, 2 ст. 133 ЦПК України).

Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву (ч. 8 ст. 141 ЦПК України).

Згідно із ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з розглядом справи покладаються у разі задоволення позову на відповідача.

Як вбачається із матеріалів справи Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Київської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» за подачу позову сплатило судовий збір у розмірі 3 028 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 07 лютого 2025 року №15194.

Понесені судові витрати у розмірі 3 028 грн підлягають стягненню із відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 247, 259, 263, 264, 265, 280283 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Київської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Київської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природнього газу у розмірі 20368,21 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Київської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» понесені судові витрати урозмірі 3028грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку. Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановленихЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі зарезультатами апеляційного розгляду справи.

Учасники справи:

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» вособі Київської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», ЄДРПОУ 45385755, місце знаходження: Київська область, м. Боярка, вул.Шевченка, буд. 178.

Відповідач: ОСОБА_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Повний текст рішення складений 12 грудня 2025 року.

Суддя Н.М. Гізатуліна