Єдиний державний реєстр судових рішень
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
з питань відстрочення, розстрочення виконання, зміни чи встановлення
способу і порядку виконання судового рішення
10 грудня 2025 року Р і в н е№460/7148/20Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді В.В. Щербаков, розглянувши заяву Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у справі за адміністративним позовом
ОСОБА_1
до ОСОБА_2 , уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, на ліквідацію ПАТ "Банк Михайлівський"
про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певний дій
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, на ліквідацію ПАТ "Банк Михайлівський" про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певний дій.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 15.01.2021 у справі №460/7148/20, яке набрало законної сили 16.02.2021, позов задоволено повністю.
Зобов`язано Паламарчука Віталія Віталійовича - уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Михайлівський", включити дані про рахунок ОСОБА_1 до переліку рахунків, за якими вкладник має право на відшкодування коштів за вкладом у Публічному акціонерному товаристві "Банк Михайлівський" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб по банківського рахунку № НОМЕР_1 на суму 197743,42 грн.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (вул. Січових Стрільців,17, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 21708016) судовий збір у розмірі 840,80 грн.
24.03.2024 року Рівненським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи відповідно до резолютивної частини рішення суду від 15.01.2021 року:
Зобов`язати Паламарчука Віталія Віталійовича - уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Михайлівський", включити дані про рахунок ОСОБА_1 до переліку рахунків, за якими вкладник має право на відшкодування коштів за вкладом у Публічному акціонерному товаристві "Банк Михайлівський" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб по банківського рахунку № НОМЕР_1 на суму 197743,42 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (вул. Січових Стрільців,17, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 21708016) судовий збір у розмірі 840,80 грн.
02.12.2025 року від Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) надійшла заява в порядку ст. 378 КАС України про зміну способу і порядку виконання рішення.
Вказана заява обґрунтована тим, що на виконанні у Шевченківському відділі державної виконавчої служби у місті Києві Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі Відділ) перебуває виконавче провадження № 65085537 з виконання виконавчого листа № 460/7148/20 від 24.03.2021, що видав Рівненський окружний адміністративний суд, про: стягнення на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (вул. Січових Стрільців,17, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 21708016) судового збору у розмірі 840,80 грн. Проте, виконавчий лист у частині стягнення з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплаченого судового збору у розмірі 840,80 грн. залишається не виконаним. Виконанню перешкоджає те, що Фонд гарантування вкладів фізичних осіб не зареєстровано в Єдиному реєстрі розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, а отже Фонд не отримує бюджетні асигнування відповідно до положень чинного законодавства, у зв`язку з чим відсутні законні підстави для стягнення судового збору у розмірі - 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.
Таким чином, заявник просить змінити спосіб і порядок виконання виконавчого листа Рівненського окружного адміністративного суду, який видано 24.03.2021 у справі № 420/7148, шляхом стягнення з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, а не за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 840 гривень 80 копійок, оскільки згідно відомостей Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів Фонд гарантування вкладів фізичних осіб не зареєстрований як одержувач бюджетних коштів.
Ухвалою суду вказану заяву призначено до розгляду.
Сторони в судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду заяви були повідомлені належним чином.
У відповідності до норм статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника.
Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Тому суд вважає можливим розгляд заяви здійснювати у відсутності позивача, представника заявника та відповідача.
Відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України фіксування судового засідання у справі не здійснюється.
Розглянувши заяву позивача та пояснення відповідача та надані сторонами доказами, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно з частиною третьою статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Згідно з ч. 4 ст. 372 КАС України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Так, відповідно до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Статтею 3 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначено правовий статус Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, а саме:
1. Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків у випадках, встановлених цим Законом.
2. Фонд є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, яке є об`єктом права державної власності і перебуває у його господарському віданні. Фонд є суб`єктом управління майном, самостійно володіє, користується і розпоряджається належним майном, вчиняючи стосовно нього будь-які дії (у тому числі відчуження, передача в оренду, ліквідація), що не суперечать законодавству та меті діяльності Фонду.
3. Фонд є економічно самостійною установою, має самостійний баланс, поточний та інші рахунки в Національному банку України, у тому числі рахунки умовного зберігання (ескроу), а також рахунки в цінних паперах у депозитарних установах - банках України.
Фонд є установою, що не має на меті отримання прибутку.
4. Фонд має печатки із зображенням Державного герба України із своїм найменуванням, веде облік і звітність відповідно до законодавства.
Стаття 20 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» передбачає порядок розпорядження коштами Фонду, зокрема:
1. Фонд є єдиним розпорядником коштів, акумульованих у процесі його діяльності.
2. Кошти Фонду не включаються до Державного бюджету України, не підлягають вилученню і можуть використовуватися Фондом виключно для:
1) виплати гарантованої суми відшкодування вкладникам коштів за вкладами відповідно до цього Закону;
2) покриття витрат, пов`язаних з виконанням покладених на Фонд функцій та повноважень, зокрема, пов`язаних з процедурою виведення неплатоспроможного банку з ринку, у межах кошторису витрат Фонду, затвердженого адміністративною радою Фонду;
2-1) погашення облігацій і виплата доходів за ними (сплата векселів), враховуючи витрати, пов`язані з їх розміщенням (видачею);
2-2) покриття витрат, пов`язаних із залученими Фондом кредитами;1
3) забезпечення поточної діяльності Фонду, утримання його апарату, розвитку його матеріально-технічної бази в межах кошторису витрат, затвердженого адміністративною радою Фонду;
4) надання фінансової підтримки приймаючому або перехідному банку;
7) надання кредиту перехідному банку, створеному з метою, визначеною пунктом 2 частини двадцятої статті 42 цього Закону, на підставі рішення Кабінету Міністрів України про участь держави у виведенні неплатоспроможного банку з ринку у спосіб, визначений пунктом 4 частини другої статті 39 цього Закону, у порядку та на умовах, визначених нормативно-правовими актами Фонду;
8) формування статутного капіталу перехідного банку;
10) повернення гарантійних внесків, перерахованих учасниками відкритого конкурсу у випадках, передбачених цим Законом;
11) здійснення перерахувань до Державного бюджету України за рішенням виконавчої дирекції Фонду відповідно до цього Закону.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України, бюджетне асигнування - повноваження розпорядника бюджетних коштів, надане відповідно до бюджетного призначення, на взяття бюджетного зобов`язання та здійснення платежів, яке має кількісні, часові та цільові обмеження.
Згідно із ч. 1 ст. 47 Бюджетного кодексу України, відповідно до затвердженого розпису бюджету розпорядники бюджетних коштів одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторисів.
Відповідно до статті 10 Бюджетного кодексу України, наказом Міністерства фінансів України 22.12.2011 № 1691 затверджений Порядок формування Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів.
Цей Порядок розроблено з метою формування переліку всіх розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, упорядкування мережі розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (далі - розпорядники нижчого рівня) та одержувачів бюджетних коштів (далі - мережа) та встановлення загальних процедур з формування Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів (п. 1.1).
За визначенням п. 1.2. Порядку, Єдиний реєстр розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів (далі - Єдиний реєстр) - автоматизована система збирання, накопичення, обліку та надання інформації про розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів; реєстраційна картка розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів) (далі - Реєстраційна картка) - документ встановленого зразка, який містить сукупність даних про розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів).
Дія цього Порядку поширюється на розпорядників та одержувачів коштів державного та місцевих бюджетів, відокремлені структурні підрозділи розпорядників бюджетних коштів (одержувачів бюджетних коштів), до яких застосовуються вимоги бюджетного законодавства, визначені для розпорядників бюджетних коштів (одержувачів бюджетних коштів) (п. 1.3).
У заяві Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про зміну способу і порядку виконання рішення зазначено, що виконавчий лист у частині стягнення з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплаченого судового збору у розмірі 840,80 грн. залишається не виконаним.
У свою чергу, виконанню перешкоджає те, що Фонд гарантування вкладів фізичних осіб не зареєстровано в Єдиному реєстрі розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, а отже Фонд не отримує бюджетні асигнування відповідно до положень чинного законодавства, у зв`язку з чим відсутні законні підстави для стягнення судового збору у розмірі - 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.
Згідно відомостей Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб не зареєстрований як одержувач бюджетних коштів.
Згідно з приписами пункту 6.8 глави 6 розділу V Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду від 05 липня 2012 року № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 вересня 2012 року за № 1581/12/21893), оплата витрат, пов`язаних зі здійсненням ліквідації, здійснюється позачергово протягом усієї процедури ліквідації банку в межах кошторису витрат банку, затвердженого виконавчою дирекцією Фонду. До цих витрат, зокрема, належать витрати на сплату судового збору.
Наведений вище висновок суду узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду викладений в постанові від 29.05.2019 року в справі № 826/9960/15, а також підтримана Касаційним адміністративним судом в складі Верхового Суду у постановах від 21.05.2021 року в справі № 804/4897/17, від 19.03.2021 року в справі № 826/6958/17, від 25.02.2021 року в справі № 826/25009/15, що відповідно до вимог частини 5 статті 242 КАС України суд враховує до спірних правовідносин.
Згідно з ч. 3 ст. 378 КАС України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Таким чином, враховуючи встановлені обставини, які ускладнюють виконання рішення у цій справі, а також необхідність забезпечення судом виконання судового рішення, суд вважає за можливе змінити спосіб та порядок виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 15.01.2021 року у справі №460/7148/20 в частині стягнення з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судового збору у розмірі 840,80 грн, на стягнення з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на користь ОСОБА_1 судового збору у розмірі 840,80 грн.
Наведений вище висновок суду узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду викладений в постанові від 29.05.2019 року в справі № 826/9960/15, а також підтримана Касаційним адміністративним судом в складі Верхового Суду у постановах від 21.05.2021 року в справі № 804/4897/17, від 19.03.2021 року в справі № 826/6958/17, від 25.02.2021 року в справі № 826/25009/15, від 17 лютого 2022 року справа №805/100/16-а.
На підставі викладеного, розглянувши обставини, викладені у заяві Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про зміну способу і порядку виконання рішення суду у зазначеній справі, та, з`ясовані під час судового розгляду, з метою забезпечення виконання судового рішення, суд вважає необхідним її задовольнити.
Керуючись статтями 248, 256, 294-295, 378 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про зміну способу і порядку виконання Рівненського окружного адміністративного суду від 15.01.2021 року у справі №460/7148/20 задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 15.01.2021 року у справі №460/7148/20, встановлений в абзаці третьому резолютивної частини цього рішення, а саме з : «Стягнути з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (вул. Січових стрільців, 17, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 21708016) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (вул. Січових Стрільців,17, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 21708016) судовий збір у розмірі 840,80 грн.»
на: «Стягнути на користь ОСОБА_1 з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (вул. Січових Стрільців,17, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 21708016) судовий збір у розмірі 840,80 грн.»
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складений 10 грудня 2025 року
Суддя В.В. Щербаков