Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
09 грудня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/5207/24-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про виконання судового рішення, поданий в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
31.10.2025 представником позивача Каверіним С.М. (далі - заявник) подано до суду заяву в порядку статті 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в якій заявник просить: зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області подати звіт про виконання рішення суду у справі №600/5207/24-а.
Ухвалою суду від 07.11.2025 заяву представника позивача Каверіна С.М. про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду задоволено. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області протягом тридцяти днів з дня отримання цієї ухвали подати до Чернівецького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 10.03.2025 року у справі №600/5207/24-а.
02.12.2025 року до суду надійшли додаткові пояснення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій областіна виконання ухвали суду від 07.11.2025 року.
Розглянувши поданий звіт та дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначений статтями 381-1 - 382-3 КАС України.
У відповідності до ч.1 ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частиною 1 ст. 382-3 КАС України визначено, що за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу (частина 2 ст. 382-3 КАС України).
Суд зазначає, що механізм ефективного судового захисту обумовлює у необхідних випадках застосування процедури примусового виконання рішень суду.
У Рішенні від 30.06.2009 р. №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз.1 п.п.3.2 п.3, абз.2 п.4 мотивувальної частини).
Як зазначає Європейський суд з прав людини у рішеннях, із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури.
Так, в обґрунтування поданого на виконання ухвали суду від 07.11.2025 року звіту відповідач зазначає, що на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 10.03.2025 по справі №600/5207/24-а 14.11.2025р. проведено відповідний перерахунок пенсії з урахуванням покладених судом зобов`язань.
Станом на 01.02.2020 розмір пенсії ОСОБА_1 становив 10617,00 грн, 01.02.2020 - 10635,50 грн, 01.12.2020 - 10649,75 грн, 01.02.2021 - 11483,52 грн, 01.07.2021 - 11504,77 грн, 01.12.2021 - 11524,77 грн, 01.02.2022 - 12105,21 грн, 01.07.2022 - 12128,46 грн, 01.12.2022 - 12144,96 грн, 01.02.2023 - 17444,73 грн, 01.04.2023 - 20930,00 грн, 01.03.2024 - 23610,00 грн.
Різниця пенсії, визначена відповідно до рішення суду, за період з 01.02.2020 по 30.11.2025, склала 336651,20 грн. Інформацію щодо наявності суми боргу за даним рішенням зареєстровано у Реєстрі судових рішень.
Зауважує, що суми пенсії, донараховані на виконання судових рішень, що виплачуються за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету, обліковуються в автоматизованих системах обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справах) та на їх підставі - в автоматизованій базі даних у підсистемі "Реєстр судових рішень" Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України.
На даний час порядок виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенси здійснюється на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного Фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного утримання суддям у відставці), у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень» (надалі - Порядок №821).
Пунктом 4 Порядку №821 зазначено, що видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", на виконання яких визначено зобов`язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/ виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного Фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.
Так, згідно п.5 Постанови №821 виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Відповідно до п.6 та п.7 Порядку №821 видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.
Таким чином, нарахована позивачу сума доплати в розмірі 336651,20грн має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з пунктом 1 статті 73 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058) передбачено, що адміністративні витрати, пов`язані з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду, здійснюється за рахунок власних коштів, передбачених в бюджеті Пенсійного фонду України. Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені Законом №1058 (п.2 ст.73 Закону №1058).
Враховуючи викладене вище, а також положення рішень Конституційного Суду України від 26.12.2011 № 20-рп/2011 та від 25.01.2012 № 3-рп/2012, джерелом фінансування виплат на виконання рішень є кошти державного бюджету. Таким чином нараховані суми можуть бути виплачені органом Пенсійного фонду після відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Таким чином, з поданого представником відповідача звіту видно, що з метою виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 10.03.2025 року у справі №600/5207/24-а вчинено дії щодо перерахунку пенсії та отримання коштів з метою виконання рішення суду по даній справі. Однак, здійснити виплату належних позивачу коштів не в змозі через не виділення таких коштів розпорядниками вищого рівня.
З огляду на вищенаведені обставини, суд доходить висновку про те, що відповідачем, у межах покладених на нього повноважень, рішення суду виконано. Натомість, невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Аналогічна правова позиція висловлена і у постановах Верховного Суду від 21 серпня 2019 року у справі №754/3105/17, від 10 вересня 2019 року у справі №0840/3476/18, від 19 серпня 2020 року у справі №140/784/19.
Відтак, суд вважає за необхідне прийняти поданий звіт про виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 10.03.2025 року у справі №600/5207/24-а.
На підставі наведеного та керуючись статтями 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
1. Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 02.12.2025 року про виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 10.03.2025 року у справі №600/5207/24-а.
Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання.
Суддя В.О. Кушнір