Ухвала суду № 132442988, 09.12.2025, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2025
Номер справи
340/5762/24
Номер документу
132442988
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про відмову в прийнятті звіту

про виконання судового рішення,

встановлення нового строку для його подання

09 грудня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/5762/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В., розглянувши у порядку письмового провадження звіт про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду в адміністративній справі

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до відповідача-1 Державної судової адміністрації України (01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5, ЄДРПОУ 26255795)

до відповідача-2 Кропивницького апеляційного суду (25006, м. Кропивницький, проспект Європейський, 2, ЄДРПОУ 43995486)

про визнання протиправною бездіяльності та стягнення заборгованості,

У С Т А Н О В И В:

У провадженні суду перебувала адміністративна справа №340/5762/24 за позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України, Кропивницького апеляційного суду про визнання протиправною бездіяльності та стягнення заборгованості.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 року у справі №340/5762/24, з урахуванням ухвали суду про виправлення описки від 25.12.2024 року, зобов`язано ДСА України забезпечити Кропивницький апеляційний суд бюджетними асигнуваннями для здійснення видатків з виплати суддівської винагороди судді Кропивницького апеляційного суду ОСОБА_1 за період з 01 січня 2021 року по 30 червня 2023 року включно та з 01 червня 2024 року по 30 серпня 2024 року включно виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, з 01 січня 2021 року в розмірі 2270,00 грн, з 01 січня 2022 року в розмірі 2481,00 грн, з 01 січня 2023 року в розмірі 2684,00 грн та з 01 січня 2024 року у розмірі 3028,00 грн. та видатків для проведення перерахунку та виплати допомоги на оздоровлення при щорічній оплачуваній відпустці у розмірі посадового окладу, що виплачена у червні 2021 року, червні 2022 року та червні 2024 року, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня 2021 року - 2270 грн, на 1 січня 2022 року - 2481 грн, на 1 січня 2024 року - 3028 грн.

28.01.2025 року рішення набрало законної сили.

29.10.2025 року до суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 року у справі №340/5762/24.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.10.2025 року зобов`язано ДСА України подати звіт про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 року у справі №340/5762/24 у строк один місяць з дня набрання законної сили ухвалою про встановлення судового контролю.

28.11.2025 року представник ДСА України подав звіт про виконання судового рішення (зареєстрований в суді 28.11.2025 року за вх.№36132/25).

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності прийшов до висновку про встановлення нового строку для подання звіту, з наступних підстав.

Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Частиною 2 статті 382-1 КАС України визначено, що за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до частини 1 статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Положеннями частини 1, 2, 3 статті 382-3 КАС України визначено, що за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

У звіті представник ДСА України зазначив, що ДСА України листами від 30.04.2024 № 11-10400/24, від 22.07.2024 № 11-14862/24 та від 11.10.2024 № 11-19998/24 неодноразово зверталась до Комітету Верховної Ради України з питань бюджету із пропозицією щодо внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" у частині збільшення бюджетних призначень за бюджетною програмою 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів і установ системи правосуддя" на суми 1 318,0 млн гривень, 1 428, 43 млн гривень та 1 502,98 млн гривень відповідно (копії листів додаються). Однак Міністерство фінансів України повідомило, що порядок виконання рішення суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, чітко регламентований законом. Тобто виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів, повинно здійснювати відповідно до Порядку (лист від 04.12.2023 № 08020-01-2/33514).

Також у листах Міністерства фінансів України від 09.05.2024 № 08020-01-2/14939, від 06.08.2024 № 08020-09-6/23061 та від 24.10.2024 № 08020-09-6/30749 вбачається, що зазначені пропозиції (прохання) ДСА України не були підтримані Кабінетом Міністрів України, так як у період дії воєнного стану наявні фінансові ресурси держави насамперед спрямовуються на виконання завдань щодо відсічі збройної агресії, забезпечення недоторканості державного кордону та захисту держави, забезпечення життєво необхідних потреб жителів, реалізації заходів територіальної оборони та захисту безпеки населення (копії листів додаються).

У подальшому ДСА України листами від 03.02.2025 № 11-2404/25, від 06.03.2025 № 11-4566/25, від 07.04.2025 № 11-6770/25, від 12.05.2025 № 11-9437/25, від 17.06.2025 № 11-12026/25, від 16.07.2025 № 11-14135/25 та від 10.11.2025 № 11-22383/25 звернулась до Комітету Верховної Ради України з питань бюджету із пропозицією щодо внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" у частині збільшення бюджетних призначень за бюджетною програмою 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів і установ системи правосуддя» на суми 1 495,2 млн гривень, 1 503,6 млн гривень, 1 525, 2 млн гривень, 1 538,6 млн гривень, 1 551,6 млн гривень, 1 568,6 млн гривень та 2 338,8 млн гривень відповідно.

У відповідь Міністерством фінансів України листами від 17.02.2025 № 08020-01-2/5032 та від 09.05.2024 № 08020-01-2/14939 зазначені пропозиції не були підтримані, так як у період дії воєнного стану наявні фінансові ресурси держави насамперед спрямовуються на виконання завдань щодо відсічі збройної агресії, забезпечення недоторканості державного кордону та захисту держави, забезпечення життєво необхідних потреб жителів, реалізації заходів територіальної оборони та захисту безпеки населення (копії листів додаються).

Міністерство фінансів України листами від 02.04.2025 № 08020-09-6/9609, від 30.04.2025 № 08020-09-6/12329, від 28.05.2025 № 08020-09-6/15313 повідомило ДСА України, що позиція Міністерства фінансів України з порушеного питання вже надана листом від 17.02.2025 № 08020-01-2/5032 і залишається незмінною (копії листів додаються).

У подальшому ДСА України було ініційоване питання та розроблений проект розпорядження Кабінету Міністрів України "Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Державній судовій адміністрації України на 2025 рік" (лист від 02.10.2025 № 11-19638/25 до Прем`єр-міністра України) з метою отримання видатків для виплати коштів за рішеннями судів.

Розгляд пропозиції здійснювався Міністерством фінансів України, яке листом від 24.10.2025 № 08020-01-6/30697 повідомило, що у зв`язку із необхідністю належного фінансового забезпечення заходів, спрямованих на забезпечення державного суверенітету, підвищення обороноздатності і безпеки держави, не використані видатки можуть буди спрямовані лише на потреби Міністерства оборони України.

Відповідно до частини 11 статті 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб`єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Частиною 3 статті 382-1 КАС України передбачено, що встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Судом враховано, що ДСА України в межах своїх повноважень вживала і вживає всіх можливих заходів для виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 року у справі № 340/5762/24, зокрема щодо зобов`язання забезпечити Кропивницький апеляційний суд бюджетними асигнуваннями для здійснення видатків з виплати суддівської винагороди судді Кропивницького апеляційного суду ОСОБА_1 за період з 01 січня 2021 року по 30 червня 2023 року включно та з 01 червня 2024 року по 30 серпня 2024 року включно виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, з 01 січня 2021 року в розмірі 2270,00 грн, з 01 січня 2022 року в розмірі 2481,00 грн, з 01 січня 2023 року в розмірі 2684,00 грн та з 01 січня 2024 року у розмірі 3028,00 гривень.

Разом з тим, враховуючи не виконання ДСА України рішення суду в повному обсязі, суд вважає за необхідне встановити їй новий строк для подання звіту, а саме 90-календарних днів з дати підписання даної ухвали.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.245, 248, 256, 293-297, ст.382, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у прийнятті звіту про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 року у справі № 340/5762/24.

Встановити Державній судовій адміністрації України новий строк для подання звіту про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 року у справі № 340/5762/24, а саме 90-календарних днів з дати підписання даної ухвали.

Копію ухвали направити сторонам.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання її суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня складання такої ухвали.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду С.В. ДЕГТЯРЬОВА