Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 591/10882/25
Провадження № 2/591/2631/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 грудня 2025 року м. Суми
Зарічний районний суд м. Суми у складі:
головуючого судді Косар А. І.
розглянув в порядку письмового провадження
цивільну справу№ 591/10882/25
сторони та інші учасники справи:
позивач ДЕПАРТАМЕНТ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ СУМСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ в особі керівника Масік Тетяни Олександрівни
відповідач ОСОБА_1
про стягнення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги
ВСТАНОВИВ:
1.Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У вересні 2025 року в системі «Електронний суд» позивач у порядку самопредставництва звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , у якому просив стягнути з останього на свою користь 696.02 грн та сплачений судовий збір у розмірі 2422.40 грн.
Вимоги мотивує тим, що 21.10.2022 Департамент призначив ОСОБА_1 компенсацію як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за батьком ОСОБА_2 , на період з 01.10.2022 по 30.09.2023. У вересні 2023 року на підставі даних відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Суми, Департаменту стало відомо, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, проте відповідач не повідомив про цей факт Департамент. Неповідомлення відповідачем про обставини, які можуть вплинути на умови призначення та виплати компенсації, призвело до надмірної виплати державних коштів у загальному розмірі 1939.00 грн.
14.09.2023 Департамент звернувся до Сумського обласного управління АТ «Ощадбанк» повернути кошти за вересень 2023 року. Листом від 21.09.2023 АТ Ощадбанк повідомив Департамент про залишок коштів на рахунку ОСОБА_1 в розмірі 42.98 грн та про повернення останніх на рахунок Департаменту.
У досудовому порядку позивачем було запропоновано відповідачу дати згоду на погашення переплати частинами, на що останній погодився та сплатив кошти в розмірі 1200.00 грн. Як наслідок, залишок не повернутих коштів становить 696.02 грн, що і змусило позивача звернутися до суду з відповідним позовом.
Аргументи учасників справи
Відзив на позовну заяву відповідач не подав.
Рух справи в суді першої інстанції
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 29 вересня 2025 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Представнику позивача документ в електронному вигляді (ухвала про відкриття провадження, повістка-повідомлення) було надіслано в його електронний кабінет.
Відповідачу документи (ухвала про відкриття провадження, повістка-повідомлення) у паперовому вигляді було надіслано за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання відповідача, однак поштові відправлення було повернуто до суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Так, відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 13.05.2024 у справі № 755/4829/23, відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, що підтверджується відповідними поштовими відправленнями, які повернулися до суду з відмітками«за закінченням терміну зберігання»,«адресат відсутній за вказаною адресою», що є належним повідомленням учасника справи.
Відповідно до статті 44 Цивільного процесуального кодексу (ЦПК) України, учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Відповідно до частини 3 статті 13 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Заяву із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження у визначений судом строк відповідач не подав.
Суд вирішує спір за наявними матеріалами справи.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Судом на підставі наданих матеріалів встановлено, що 06.10.2022 ОСОБА_1 звернувся до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення Сумської міської ради із заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за батьком ОСОБА_2 та просив призначити йому компенсацію за надання соціальних послуг на непрофесійній основі.
Своїм підписом відповідач підтвердив, що з умовами та порядком призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі ознайомлений, та зобов`язувався повідомляти про зміни обставин, які можуть вплинути на призначення і виплату компенсації за надання соціальних послуг.
Цього ж дня, 06.10.2022, ОСОБА_2 підписав заяву про згоду отримувати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі сином ОСОБА_1 .
Цього ж дня, 06.10.2022, ОСОБА_1 подав до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення Сумської міської ради Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Рішенням від 21.10.2022 Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради призначив ОСОБА_1 компенсацію як особі, яка надає соціальні послуги на непрофесійній основі утриманцю ОСОБА_2 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_2 , який потребує стороннього догляду з 03.10.2022 довічно.
Згідно Повідомлення відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 08.09.2023, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно з наданим Департаментом Розрахунком від 13.09.2023 виплата компенсації припинена з 01.10.2023.
У зв`язку з неповідомленням Департамент, ОСОБА_1 про смерть підопічного ОСОБА_2 16.08.2023 виникла сума переплати компенсації за період з 01.09.2023 по 30.09.2023 склала 1939.00 грн.
Згідно з наданою фінансовою установою АТ «Ощадбанк» інформацією про повернення коштів з рахунку клієнта ОСОБА_1 від 21.09.2023 слідує, що сума фактично повернутих коштів з рахунку ОСОБА_1 становить 42.98 грн.
18.12.2023 Департамент надіслав на адресу відповідача лист, у якому вказував про необхідність повернення переплачених сум компенсації у сумі 1896.02 грн станом на 18.01.2024 та роз`яснив, що у разі відсутності фінансової можливості повернути кошти одноразово у повній сумі, відповідач має право написати заяву до департаменту для їх повернення частинами за декілька місяців до повного погашення переплати, а у разі їх неповернення попереджав про стягнення грошових коштів у судовому порядку.
15.02.2025 ОСОБА_1 написав заяву до департаменту на повернення переплачених сум компенсації за декілька місяців до повного погашення.
Згідно з наданою Департаментом Випискою з Рахунку від 02.05.2024, ОСОБА_1 сплатив в рахунок повернення переплачених сум компенсації 1 200.00 грн.
2. Мотивувальна частина
Позиція Суду першої інстанції
Відповідно до вимог статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні.
Згідно із статтями 12-13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи доказів.
Дослідивши матеріали справи і оцінивши отримані докази, Суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.
Мотиви і доводи Суду та застосовані норми права
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступні положення законодавства.
Основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім`ям, які перебувають у складних життєвих обставинах, визначає Закон України "Про соціальні послуги" від 17.01.2019 №2671-VIII (далі Закон).
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 859 (далі «Порядок»), щомісячна компенсаційна виплата призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг особам із числа членів своєї сім`ї, які спільно з нею проживають, пов`язані спільний побутом, мають взаємні права та обов`язки та є невиліковно хворими, які через порушенні функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися.
Відповідно до пунктів 4, 10, 13, 14 Порядку, розмір компенсації відповідно до ст. 12 Закону України «Про соціальні послуги» обчислюється як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць, установленим законом на 1 січні календарного року, в якому надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за один квартал, який передує місяцю, що є попереднім до місяця звернення із заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Середньомісячний сукупний дохід фізичної особи, яка надає соціальні послуги, обчислювався шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу її сім`ї цієї особи на кількість осіб, які входять до її складу сім`ї, згідно з Методикою обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї для надання соціальних послуг, затвердженою наказом Мінсоцполітики від 17.06.2020 № 419 (що діяла станом на дату відповідних правовідносин).
Компенсація призначається на 12 місяців і виплачується щомісяця.
Якщо у довідці до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, висновку про наявність порушення функцій організму, через які особа не може самостійно пересуватися та/або самообслуговуватися і потребує постійного стороннього догляду, зазначено строк, компенсація призначається на такий строк, але не більше ніж на 12 місяців.
У разі затвердження нового розміру прожиткового мінімуму на 1 січня відповідного року компенсація перераховується без звернення фізичної особи, яка надає соціальні послуги. Уповноважені органи проводять перерахунок раніше призначеної компенсації з місяця встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Компенсація призначається з місяця звернення за нею, якщо протягом місяця з дня звернення подано всі необхідні документи.
Для підтвердження факту спільного проживання з особою, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та догляду за нею складається акт про проведення обстеження сім`ї фахівцями уповноваженого органу. Форма акту про проведення обстеження сім`ї затверджується Мінсоцполітики.
Відповідно до п. 8 Порядку для підтвердження даних про смерть фізичної особи, яка надавала соціальні послуги, або особи, якій надавались соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, використовуються відомості з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, які передаються до Мінсоцполітики шляхом автоматизованого обміну електронними даними між інформаційними ресурсами Мін`юсту та Мінсоцполітики через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів у порядку, передбаченому законодавством.
ОСОБА_1 при зверненні до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення з заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі взяла на себе зобов`язання повідомляти про зміни обставин, які можуть вплинути на призначення і виплату їй компенсації за надання соціальних послуг на непрофесійній основі в п`ятиденний строк.
Відповідно до п. 19 Порядку Суми компенсації, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку фізичної особи, яка надає соціальні послуги, через подання документів із завідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату компенсації тощо, стягуються відповідно до законодавства.
Якщо фізична особа, яка надає соціальні послуги, не повернула добровільно надміру виплачені їй суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви уповноваженого органу, що призначив компенсацію.
Згідно інформації органу РАЦ стало відомо, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до пункту 11 Порядку виплата компенсації припиняється в разі смерті особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі із місяця, наступного за місяцем, у якому настала смерть особи.
Згідно з наданим Департаментом Розрахунком від 13.09.2023 виплата компенсації фізичній особі, яка надає послуги, була припинена у зв`язку із смертю особи, якій надавались соціальні послуги з 01.10.2023.
У зв`язку з неповідомленням Департамент, ОСОБА_1 про смерть підопічного ОСОБА_2 16.08.2023 виникла сума переплати компенсації за період з 01.09.2023 по 30.09.2023 склала 1939.00 грн, яку відповідач частково повернув у досудовому порядку на суму 1200.00 грн; 42.98 грн також повернуто в межах залишку на банківському рахунку ОСОБА_1 . Залишок неповернутих грошових коштів становить 696.02 грн.
До цього часу відповідач добровільно вказані кошти позивачу не повернув.
Згідно із частиною першою статті 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Зі змісту цієї норми вбачається, що зобов`язання у зв`язку з безпідставним набуттям майна виникають за наявності трьох умов: набуття або зберігання майна; набуття або зберігання майна за рахунок іншої особи; відсутність правових підстав для такого набуття чи зберігання або припинення таких підстав згодом.
Згідно зі статтею 1215 Цивільного кодексу України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 25 вересня 2024 року у справі № 201/9127/21 (провадження № 14-33цс24) визначила загальні правила щодо застосуваннястатті 1212 ЦК України, та зазначила, що кондикція у її класичному розумінні є самостійним позадоговірним зобов`язальним способом захисту права власності або іншого майнового права, спрямованим на повернення майна, набутого без достатньої правової підстави, тому учаснику цивільних відносин, за чий рахунок відбулося таке неправомірне збагачення.
Кондикційне зобов`язання виникає за наявності таких умов: 1) набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); 2) набуття чи збереження майна відбулося без правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала (постанова Верховного Суду України від 02 березня 2016 року у справі № 6-3090цс15).
Конструкція частини першоїстатті 1212 ЦК Українисвідчить про необхідність установлення так званої «абсолютної» безпідставності набуття (збереження) майна не лише в момент його набуття (збереження), а й станом на час розгляду спору.
Змагальність сторін є однією з основних засад (принципів) цивільного судочинства (пункт 4 частини третьоїстатті 2 ЦПК України).
Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (частини перша-четвертастатті 12 ЦПК України).
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (частина першастатті 81 ЦПК України).
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина першастатті 76 ЦПК України).
Відповідно до частин 1-2 статті 77 ЦПК Україниналежними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини 2статті 78 ЦПК України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (частини перша-третястатті 89 ЦПК України).
Отже, законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.
При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.
Разом із тим, з наданих стороною позивача доказів, вбачається, що ОСОБА_1 як набувач щомісячної компенсації, не повідомив інформацію про смерть ОСОБА_2 , яка впливає на виплату компенсації за надання соціальних послуг на непрофесійній основі, отже поведінка набувача не була добросовісною, що є підставою для стягнення з відповідача безпідставно набутих грошових коштів.
Доказів протилежного відповідачем не надано.
Щодо розподілу судових витрат
Згідно з частиною першою статті 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
У зв`язку із цим, суд вважає, що з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, понесені останнім у зв`язку із зверненням до суду з даним позовом у розмірі розмірі 2422.40 грн.
Керуючись стст. 7, 141, 191, 258, 259, 263-265, 268, 272, 352, 354-355 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
Ухвалив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) на користь ДЕПАРТАМЕНТУ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ СУМСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (код ЄДРПОУ:26440890) надміру виплачену компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі у розмірі 696 (шістсот дев`яносто шість) грн 02 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 (дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) на користьДЕПАРТАМЕНТУ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ СУМСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (код ЄДРПОУ:26440890) понесені судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення (частина п`ятастатті 268 ЦПК).
Інформація про сторони та інших учасників справи:
позивач ДЕПАРТАМЕНТ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ СУМСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ЄДРПОУ: 26440890, адреса: вул. Харківська, буд. 35, м. Суми, Сумська область, 40035, Україна; керівник Масік Тетяна Олександрівна РНОКПП: НОМЕР_3 ;
відповідач ОСОБА_1 , встановлене місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
Суддя А. І. Косар