Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
05 грудня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/415/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , поданим в її інтересах адвокатом Самохваловим Сергієм Володимировичем, до Управління соціального захисту населення Хмільницької районної військової адміністрації, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі позивач), поданим в її інтересах адвокатом Самохваловим Сергієм Володимировичем (далі представник позивача), до Управління соціального захисту населення Хмільницької районної військової адміністрації (далі І відповідач), Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі ІІ відповідач), в якому представник позивача просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Хмільницької районної військової адміністрації Вінницької області від 22 березня 2024 року № 1432548046-2024-1 про відмову у призначенні ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам;
зобов`язати Управління соціального захисту населення Хмільницької районної військової адміністрації Вінницької області призначити, нарахувати та сплачувати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , допомогу на проживання внутрішньо переміщеній особі починаючи з березня 2024 року у розмірі 2000,00 грн та 3000,00 грн щомісячно відповідно.
На обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що у березні 2024 року позивачу та її малолітній дитині ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , припинено виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі.
Як вбачається з відповіді Управління соціального захисту населення Хмільницької районної військової адміністрації Вінницької області від 6 лютого 2025 року № 04.1-15-318 на адвокатський запит представника позивача позивач з 12 вересня 2019 року, а її дитина з 09 жовтня 2019 року перебувають на обліку у відповідача. З 1 січня 2023 року по 29 лютого 2024 року включно позивач отримувала допомогу на проживання внутрішньо переміщеній особі разом із своєю дитиною ОСОБА_2 у загальному розмірі 5000,00 грн щомісячно. Оскільки переміщення позивача відбулося до 1 січня 2022 року, їй та її дитині відмовлено у продовженні допомоги на проживання внутрішньо переміщених осіб з березня 2024 року.
Як вбачається з рішення Управління соціального захисту населення Хмільницької районної військової адміністрації Вінницької області від 22 березня 2024 року № 1432548046-2024-1 у призначенні допомоги на проживання відмовлено, оскільки позивач звертається за такою допомогою не вперше.
Представник позивача вважає таку відмову протиправною та просить позовні вимоги задовольнити.
Управління соціального захисту населення Хмільницької районної військової адміністрації та Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області позов не визнали, про що 8 квітня 2025 року та 4 листопада 2025 року через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» за вхідними реєстраційними №№ 27404/2025, 20829/2025 подали відзив на позовну заяву від 7 квітня 2025 року № 04.1-15-749 та від 4 листопада 2025 року б/н відповідно.
Заперечуючи проти позову відповідачі заначили, що позивач перебуває на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб з 12 вересня 2019 року, син позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 9 жовтня 2019 року.
Згідно зі статтею 4-1 Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон № 1706) Єдина інформаційна база даних про внутрішньо переміщених осіб створюється (далі - ЄІБД ВПО) з метою обліку таких осіб.
Згідно із частиною 3 Порядку створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2016 року № 646, інформація до бази даних вноситься структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій в електронній формі на підставі поданої внутрішньо переміщеною особою заяви.
Відповідно до історії руху за реєстраційним номером облікової картки платників податків НОМЕР_1 з ЄІБД ВПО позивача взято на облік 12 вересня 2019 року структурним підрозділом соціального захисту населення (код 3224) Обухівського району Київської області, де вона перебувала на обліку та відповідно цих даних мала фактичне місце проживання по 29 березня 2022 року.
8 грудня 2022 року позивача з її сином взято на облік відповідачем (код 501, відділ № 3 Козятин), де вони продовжують перебувати на обліку. Позивачу призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам з 1 грудня 2022 року у розмірі 5000,00 грн щомісячно (на заявницю 2000,00 грн, сина 3000,00 грн).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2023 року № 709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб» з 1 серпня 2023 р. виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі перелік територій), щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, а також особам, у яких внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, зруйноване або непридатне для проживання житлове приміщення та яким допомогу було призначено відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», продовжується автоматично на один шестимісячний період.
Тобто виплата допомоги позивачу була продовжена автоматично засобами Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (ЄІССС) до 31 січня 2024 року у щомісячному розмірі 5000,00 грн.
Згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 26 січня 2024 року № 94 «Деякі питання соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб та інших вразливих категорій осіб» виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам продовжується автоматично з 1 лютого 2024 р. на один місяць без додаткового звернення для осіб, у яких у січні 2024 р. закінчився шестимісячний період отримання такої допомоги.
Таким чином, виплата допомоги позивачу в сумі 5000,00 грн продовжена автоматично до 29 лютого 2024 року.
Відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 січня 2024 року № 94) (далі - Порядок № 332) з 1 березня 2024 року проведено автоматичне продовження виплати допомоги згідно з пунктом 13 для найбільш вразливих категорій внутрішньо переміщених осіб: пенсіонерів, у яких станом на 1 січня 2024 року розмір пенсії не перевищив чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність; осіб з інвалідністю І чи II групи, дитині з інвалідністю віком до 18 років, дитині, хворій на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет 1 типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність; дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа віком до 23 років, зокрема таким, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім`ях, а також батькам-вихователям і прийомним батькам.
Оскільки позивач не належала до зазначених категорій період виплати призначеної допомоги в ЄІССС був завершений датою 29 лютого 2024 року та автоматичне продовження виплати відсутнє.
18 березня 2024 року позивачем до Білопільського старостинського округу Глуховецької селищної ради подана нова заява про надання допомоги, передана до І відповідача засобами ЄІССС. Заява розглянута з урахуванням умов Порядку № 332.
Відповідно до пункту 13-2 Порядку № 332 для отримувачів допомоги, які не підпадають під дію пункту 13, та які перемістилися з 1 січня 2022 р. з територій, включених до переліку територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, допомога призначається на другий шестимісячний період на підставі подання заяви на осіб із складу членів сім`ї певним категоріям осіб, визначених у цьому пункті та за певних умов.
Згідно із пунктом 13 Порядку № 332 виплата допомоги призначається на другий шестимісячний період на підставі подання заяви на призначення допомоги дитині, яка прибула без супроводу законного представника; дітям, які влаштовані в сім`ї патронатного вихователя та дітям, щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування та які тимчасово влаштовані в сім`ю родичів, знайомих, прийомну сім`ю або дитячий будинок сімейного типу, вагітним жінкам, особам, які втратили працездатність, але не мають права на пенсійну виплату; особам з тяжкими формами захворювання, зокрема рідкісними орфанними захворюваннями, онкологічними, онкогематологічними захворюваннями, тяжкими психічними розладами, цукровим діабетом І типу (інсулінозалежний), гострими або хронічними захворюваннями нирок IV ступеня, з тяжкими травмами, які потребують трансплантації органа, паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність, що підтверджується документально.
Оскільки за даними ЄІБД ВПО переміщення позивачем здійснено до 1 січня 2022 року, позивач та її син не відносяться до категорій, зазначених у пунктах 13, 13-2, 13-4 Порядку № 332, права на продовження виплати допомоги за заявою відповідно до Порядку № 332 з 1 березня 2024 року не мають.
І відповідач резюмує, що допомога не призначена ним згідно із чинними нормативними актами.
Згідно із Положенням про Міністерство соціальної політики України (МСП), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 423, основними завданнями Мінсоцполітики є: забезпечення формування та реалізації політики з питань соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб.
На державному офіційному сайті Міністерства соціальної політики за посиланням https://www.msp.gov.ua/content/algoritm-prodovzhennya-viplat-na-prozhivannya-dlya-vpo-z-1- bereznya-2024-r-za-zayavoyu.html загальнодоступним є Алгоритм продовження виплат на проживання для ВПО з 1 березня 2024 року за заявою (далі - Алгоритм).
У пункті 6 Алгоритму зазначено питання такого змісту: Ви перемістились з тимчасово окупованих територій або зони можливих бойових дій після 01.01.2022 р.? (перелік територій визначений Наказом Мінреінтеграції № 309 від 22.12.2022 р.) з відповідями: якщо ні - виплата не призначається, якщо так - дивись питання 7.
Також на сайті Мінсоцполітики за посиланням https://www.msp.gov.ua/content/vizualni-materiali.html наявні візуальні матеріали щодо виплат для ВПО з 1 березня 2024 року, відповідно до якого продовження виплати ВПО за новою заявою на 6 місяців для сімей, в яких один з членів сім`ї доглядає за дитиною віком до 6 років (як у випадку позивача), здійснюється за одночасних умов якщо середньомісячний сукупний дохід на члена сім`ї протягом 3 місяців перед продовженням допомоги не перевищує 9444,00 грн та сім`я перемістилася з 1 січня 2022 року з територій бойових дій або тимчасової окупації.
З огляду на викладене, відповідачі просять відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Луганський окружний адміністративний суд ухвалою від 4 березня 2025 року позовну заяву залишив без руху та запропонував позивачу (представнику позивача) протягом 10-ти (десяти) календарних днів з дати отримання цієї ухвали усунути недоліки позовної заяви та надати суду в електронній формі через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» або шляхом надіслання поштовим зв`язком на тимчасову адресу для листування Луганського окружного адміністративного суду: вул. Будівельників, буд. 28, м. Дніпро, 49089, абонентська скринька 4585: позовну заяву, оформлену з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України; заяву про поновлення строку звернення до суду з обґрунтуванням та документальним підтвердженням наявності поважних причин пропуску строку звернення до суду.
Луганський окружний адміністративний суд ухвалою від 24 березня 2025 року відкрив провадження у справі; справу призначив до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); звільнив ОСОБА_1 від сплати судового збору у розмірі 968,96 грн за подання до суду позовної заяви до Управління соціального захисту населення Хмільницької районної військової адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії у адміністративній справі № 360/415/25.
Луганський окружний адміністративний суд ухвалою від 14 квітня 2025 року:
визнав неповажними причини пропуску строку звернення до суду з позовом ОСОБА_1 , поданим в її інтересах адвокатом Самохваловим Сергієм Володимировичем, до Управління соціального захисту населення Хмільницької районної військової адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, зазначені адвокатом Самохваловим Сергієм Володимировичем у заяві від 14 березня 2025 року б/н про поновлення строку звернення до суду;
залишив без розгляду позов ОСОБА_1 , поданий в її інтересах адвокатом Самохваловим Сергієм Володимировичем, до Управління соціального захисту населення Хмільницької районної військової адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Перший апеляційний адміністративний суд постановою від 27 серпня 2025 року скасував ухвалу Луганського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2025 року та направив адміністративну справу № 360/415/24 до Луганського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Луганський окружний адміністративний суд ухвалою від 15 вересня 2025 року:
визнав неповажними причини пропуску строку звернення до суду з позовом ОСОБА_1 , поданим в її інтересах адвокатом Самохваловим Сергієм Володимировичем, до Управління соціального захисту населення Хмільницької районної військової адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, зазначені адвокатом Самохваловим Сергієм Володимировичем у заяві від 14 березня 2025 року б/н про поновлення строку звернення до суду;
залишив без руху позовну заяву ОСОБА_1 , подану в її інтересах адвокатом Самохваловим Сергієм Володимировичем, до Управління соціального захисту населення Хмільницької районної військової адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії;
запропонував позивачу (представнику позивача) протягом 5-ти (п`яти) календарних днів з дати отримання цієї ухвали усунути недоліки позовної заяви та надати суду через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» заяву про поновлення строку звернення до суду з обґрунтуванням та документальним підтвердженням наявності інших поважних причин пропуску строку звернення до суду.
Луганський окружний адміністративний суд ухвалою від 23 вересня 2025 року:
продовжив розгляд справи № 360/415/25 за позовом ОСОБА_1 , поданим в її інтересах адвокатом Самохваловим Сергієм Володимировичем, до Управління соціального захисту населення Хмільницької районної військової адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні);
зобов`язав адвоката Самохвалова Сергія Володимировича протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» додаткові письмові пояснення ОСОБА_1 , в яких зазначити вид документа, що був особисто отриманий нею 16 квітня 2024 року у Глуховецькій селищній раді Хмільницького району Вінницької області, та надати означений документ суду;
зобов`язав Управління соціального захисту населення Хмільницької районної військової адміністрації протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд»: заяву ОСОБА_1 від 25 квітня 2024 року зі всіма доданими до неї документами; лист Управління соціального захисту населення Хмільницької районної військової адміністрації від 2 травня 2024 року № 04.1-15-900, яким позивача повідомлено про невстановлення допомоги на проживання з 1 березня 2024 року, разом з доказами його надсилання / вручення позивачу.
Луганський окружний адміністративний суд ухвалою від 20 жовтня 2025 року:
визнав поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду та поновив ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Хмільницької районної військової адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії у адміністративній справі № 360/415/25.
Луганський окружний адміністративний суд ухвалою від 21 жовтня 2025 року серед іншого:
залучив до участі у справі другим відповідачем Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (ідентифікаційний код 13322403, місцезнаходження: вул. Зодчих, буд. 22, район «Поділля», м. Вінниця, Вінницький район, Вінницька область, 21005);
розгляд адміністративної справи розпочав спочатку;
витребував письмові докази.
Дослідивши матеріали судової справи у змішаній формі, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 12 вересня 2019 року є внутрішньо переміщеною особою та у період з 12 вересня 2019 року до 29 березня 2022 року перебувала на обліку як внутрішньо переміщена особа в Обухівському районі Київської області (код органу - 3224), з 29 березня 2022 року до 8 грудня 2022 року у Хмельницькому районі Хмельницької області (код органу - 6809), з 8 грудня 2022 року до теперішнього часу перебуває на обліку у Хмільницькому районі Вінницької області та обліковується в Управлінні соціального захисту населення Хмільницької районної військової адміністрації, про що свідчать інформація з ІСОІ ВПО, а саме Історія руху по РНОКПП НОМЕР_1 , довідка Глуховецької селищної ради від 8 грудня 2022 року № 501-7001657739 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та відповідь від 20 жовтня 2025 року № 1911363 щодо отримання інформації про внутрішньо переміщену особу з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.
Відповідно до довідки Глуховецької селищної ради від 8 грудня 2022 року № 501-7001657739 від 8 грудня 2022 року № 501-7001657799, виданої на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивач є законним представником, останнього; адресою реєстрації як внутрішньо переміщеної особи позивача та її сина є адреса: АДРЕСА_2 .
Згідно з листом Богуславського відділу Управління соціальної та ветеранської політики Обухівської районної військової адміністрації Київської області від 26 квітня 2024 року № 60/864 ОСОБА_2 , 2 жовтня 2019 року, взятий на облік як внутрішньо переміщена особа 9 жовтня 2019 року та знятий з обліку 29 березня 2022 року за причиною «вибув в інший район».
Відповідно до інформації, наявної в ЄІССС, останню виплату як внутрішньо переміщена особа позивач отримала 16 лютого 2024 року у розмірі 5000,00 грн (2000,00 грн на себе та 3000,00 грн на сина).
Заявою від 18 березня 2024 року позивач звернулась до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних (військових) адміністрацій, структурного підрозділу з питань соціального захисту населення виконавчого органу міських, районних у містах рад виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті ради / центру надання адміністративних послуг, про призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам на себе та сина ОСОБА_3 .
Згідно із довідкою Комунального підприємства «Козятинський міський центр первинної медико-санітарної допомоги Козятинської міської ради» від 19 березня 2024 року № 15 про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 14 листопада 2023 року перебуває на диспансерному обліку та з 20 березня 2024 року потребує домашнього догляду.
Управління соціального захисту населення Хмільницької районної військової адміністрації рішенням від 22 березня 2024 року № 1432548046-2024-1 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання заяву ОСОБА_1 від 18 березня 2024 року розглянуло та зазначило, що остання не має права на отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам на підставі Порядку № 332 у зв`язку із тим, що особа звертається за допомогою не вперше.
Про прийняте рішення І відповідач повідомив позивача повідомленням від 22 березня 2024 року б/н про надання державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
У частині другій статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами абзацу першого частини першої статті 1 Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон № 1706-VII) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об`єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення (абзац другий частини першої статті 1 Закону № 1706-VII).
Згідно із частиною другою статті 1 Закону № 1706-VII адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
У частинах першій та другій статті 4 Закону № 1706-VII визначено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Кожна дитина, у тому числі яка прибула без супроводження батьків, інших законних представників, отримує довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1706-VII довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Адресою фактичного місця проживання внутрішньо переміщеної особи може бути адреса відповідного місця компактного поселення внутрішньо переміщених осіб (адреса містечка із збірних модулів, гуртожитку, оздоровчого табору, будинку відпочинку, санаторію, пансіонату, готелю тощо) (частина друга статті 5 Закону № 1706-VII).
Згідно із частинами другою, третьою статті 7 Закону № 1706-VII Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
До 22 березня 2022 року механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога), визначав Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505 (далі - Порядок № 505).
20 березня 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», якою затвердив Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі Порядок № 332).
Відповідно до пункту 1, абзацу першого пункту 2 Порядку № 332 (в первинній редакції) цей Порядок визначає механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога). Допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, а також території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка», затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204.
За приписами пункту 3 Порядку № 332 (в первинній редакції) допомога надається щомісячно з місяця звернення на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень. Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням та дати припинення чи скасування воєнного стану.
Допомога на проживання призначається автоматично без подання додаткового звернення внутрішньо переміщеним особам, які станом на 1 березня 2022 р. отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (Офіційний вісник України, 2014 р., № 80, ст. 2271). Виплата допомоги внутрішньо переміщеним особам за місяці, у яких вони отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, не здійснюється.
Допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24 лютого 2022 р. у регіонах, що не включені до переліку, зазначеному в абзаці першому пункту 2 цього Порядку, за винятком осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
11 липня 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб» (далі Постанова № 709) якою установив, що:
з 1 серпня 2023 р. виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога), які перемістилися з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - перелік територій), щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, а також особам, у яких внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, зруйноване або непридатне для проживання житлове приміщення та яким допомогу було призначено відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 26, ст. 1418), продовжується автоматично на один шестимісячний період […] (абзац перший пункту 1).
Також Постановою № 709 Порядок № 332 викладено в новій редакції.
Зокрема, Порядок № 332, в редакції Постанови № 709, з 1 серпня 2023 року визначає механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, які звернулись за призначенням такої допомоги вперше.
Окрім того, відповідно до пункту 5 Порядку № 332, в редакції Постанови № 709, допомога призначається внутрішньо переміщеним особам:
які перемістилися (повторно перемістилися) з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції (далі - перелік територій), щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації;
у яких житло зруйноване або непридатне для проживання та інформація про яке внесена до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр пошкодженого та знищеного майна) (за технічної можливості), або щодо якого подано документальне підтвердження органом місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення житлового приміщення внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.
Допомога також призначається дитині, яка народилася у внутрішньо переміщеної особи, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
У разі віднесення територій до таких, на яких ведуться бойові дії, до територій можливих бойових дій або до тимчасово окупованих Російською Федерацією, виплата призначеної допомоги автоматично відновлюється в наступному місяці за повний місяць, у якому відповідну інформацію внесено до переліку територій.
У разі зазначення дати завершення бойових дій (можливих бойових дій) або тимчасової окупації для території, з якої відбулося внутрішнє переміщення, виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, у якому таку дату було визначено.
Згідно із пунктом 5 Порядку № 332, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2023 року № 1226 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо врегулювання окремих питань стосовно внутрішньо переміщених осіб» (далі - Постанова № 1226), яка набрала чинності 24 листопада 2025 року, допомога призначається внутрішньо переміщеним особам:
які перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 р. з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції (далі - перелік територій), щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації;
у яких житлове приміщення знищене або пошкоджене (до ступеня непридатного для проживання) та інформація про яке внесена до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр пошкодженого та знищеного майна) (за технічної можливості), або щодо якого подано документальне підтвердження органом місцевого самоврядування, а в разі його відсутності - обласною державною (військовою) адміністрацією факту пошкодження/знищення житлового приміщення внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації.
Допомога також призначається дитині, яка народилася у внутрішньо переміщеної особи, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
У разі віднесення територій до таких, на яких ведуться бойові дії, до територій можливих бойових дій або до тимчасово окупованих Російською Федерацією, виплата призначеної допомоги автоматично відновлюється в наступному місяці за повний місяць, у якому відповідну інформацію внесено до переліку територій.
У разі зазначення дати завершення бойових дій (можливих бойових дій) або тимчасової окупації для території, з якої здійснилося внутрішнє переміщення, виплата допомоги припиняється через два місяці з місяця, що настає за місяцем, у якому таку дату було визначено.
У разі повернення особи до покинутого місця проживання, з якого здійснилося переміщення, виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем повернення до покинутого місця проживання, крім виплати допомоги особам відповідно до абзацу третього цього пункту.
Допомога призначається на один шестимісячний період особі, яка отримувала допомогу до 1 вересня 2023 р. та втратила право/відмовилася від неї, - у разі її переміщення з території, на якій оголошена обов`язкова евакуація після 1 серпня 2023 р., та за умови відповідності особи критеріям, зазначеним у пунктах 7, 7-1 і 8 цього Порядку.
Допомога особам, зазначеним в абзаці восьмому цього пункту, призначається за наявності їх в переліку осіб, яких обов`язково/примусово евакуюють, що затверджується обласною державною (військовою) адміністрацією, з якої здійснюється обов`язкова евакуація, відповідно до пунктів 2-4 цього Порядку на підставі заяви, поданої особисто.
Обласна державна (військова) адміністрація, яка проводить обов`язкову/примусову евакуацію, щотижня формує та надсилає Мінсоцполітики засобами електронного зв`язку перелік осіб, які евакуюються, за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Якщо особа, зазначена в абзаці восьмому цього пункту, самостійно евакуювалася та/або за допомогою благодійних, громадських організацій, про це вона повідомляє обласній державній (військовій) адміністрації з використанням засобів телефонного/поштового/електронного зв`язку (за технічної можливості з накладенням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису). Обласна державна (військова) адміністрація приймає рішення щодо включення особи, яка евакуювалася самостійно, до списку осіб, які евакуюються, за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Особа вважається такою, що звертається вперше, якщо їй не призначалася і не виплачувалася допомога відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 26, ст. 1418) до дня звернення.
Переміщення вважається повторним, якщо внутрішньо переміщена особа повторно залишила або покинула своє місце проживання та перемістилася з територій, на яких ведуться бойові дії, або з тимчасово окупованих Російською Федерацією територій, включених до переліку територій, затвердженого Мінреінтеграції, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації Російською Федерацією, а також якщо внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, знищено або пошкоджено (до ступеня непридатного для проживання) її житлове приміщення.
Допомога призначається особі, яка звертається за нею не вперше, на один шестимісячний період, але не більш як один раз, відповідно до пунктів 2-4 цього Порядку та за умови відповідності особи критеріям, зазначеним у пунктах 7, 7-1 і 8 цього Порядку, на підставі особисто поданої заяви, яка отримувала допомогу та відмовилася від неї та/або яку було знято з обліку як внутрішньо переміщена особа, у разі повернення особи до покинутого місця проживання, з якого здійснилося переміщення:
у якої після припинення виплати допомоги житлове приміщення було знищено або пошкоджено (до ступеня непридатного для проживання) та інформацію про яке внесено до Реєстру пошкодженого та знищеного майна (за технічної можливості), або щодо якого органом місцевого самоврядування, або обласною державною (військовою) адміністрацією подано документальне підтвердження факту пошкодження/знищення житлового приміщення внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації;
яка повторно перемістилася з територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, перелік яких затверджено Мінреінтеграції, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації) та які включені до переліку територій після 1 грудня 2023 року.
Отже, з 24 листопада 2023 року дня набрання чинності Постановою № 1226, допомога внутрішньо переміщеним особам не передбачена для осіб, які до 31 грудня 2021 року включно перемістились з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції (далі - перелік територій), щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації.
26 січня 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 94 «Деякі питання соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб та інших вразливих категорій осіб» (далі Постанова № 94), пунктом 1 якої установлено, що:
виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам продовжується автоматично з 1 лютого 2024 р. на один місяць без додаткового звернення для осіб, у яких у січні 2024 р. закінчився шестимісячний період отримання такої допомоги;
подання заяви для продовження виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, які мають право на її продовження після 1 березня 2024 р. відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 26, ст. 1418; 2023 р., № 69, ст. 3990), може бути здійснено з 1 лютого 2024 р.;
допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам, які мають на неї право та звернулися за продовженням її виплати з особисто поданою заявою у лютому - квітні 2024 р., призначається і виплачується починаючи з 1 березня 2024 року.
Отже, в автоматичному порядку внутрішньо переміщеним особам допомога на проживання в автоматичному порядку продовжена до лютого 2024 року.
Також Постановою № 94 внесено зміни до Порядку № 332, які набрали чинності 1 березня 2024 року.
Згідно із абзацами першим, другим пункту 5 Порядку № 322 (в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення спірної допомоги) допомога призначається внутрішньо переміщеним особам: які перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 р. з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції (далі - перелік територій), щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 332 (в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення спірної допомоги) особам, які мають право на виплату допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2023 р. № 709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 69, ст. 3990), та особам/сім`ям, які є отримувачами допомоги відповідно до цього Порядку, та особам, які отримували допомогу та відмовилися від неї та/або яких було знято з обліку як внутрішньо переміщених осіб, у разі повернення осіб до покинутого місця проживання, з якого здійснилося переміщення, та повторного взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб її виплата може бути продовжена ще на один шестимісячний період за умови їх відповідності критеріям, зазначеним у пунктах 7, 7-1, 13-1 - 13-4 цього Порядку.
Суд зазначає, що позивача віднесено до пункту 13 Порядку № 332 як особу, яка має право на виплату допомоги відповідно до Постанови № 709. Продовження виплати допомоги для позивача на ще один шестимісячний період можливо за умови її відповідності критеріям, зазначеним у пунктах 7, 7-1, 13-1 - 13-4 Порядку № 332.
Так, у пунктах 7, 7-1 Порядку № 332 зазначені критерії, які впливають на неможливість призначення спірної допомоги, у пункті 13-1 Порядку № 332 визначені умови продовження виплати допомоги на другий шестимісячний період автоматично.
У пункті 13-2 Порядку № 332 зазначено, що для отримувачів допомоги, які не підпадають під дію пункту 13-1, та які перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 р. з територій, включених до переліку територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, допомога призначається на другий шестимісячний період на підставі подання заяви на осіб із складу членів сім`ї, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в такій сім`ї протягом тримісячного періоду, за який враховуються доходи на момент продовження виплати допомоги, не перевищує чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому приймається рішення про призначення допомоги, та у разі, коли:
1) у складі сім`ї або серед отримувачів допомоги є непрацююча особа працездатного віку, яка здійснює догляд за дитиною до 14 років, або в сім`ї виховується троє і більше дітей віком до 18 років, всі діти проживають в сім`ї і не виховуються в інтернатних закладах та:
фактичним місцем проживання (перебування) такої сім`ї є території, на яких ведуться бойові дії або території можливих бойових дій, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій), території активних бойових дій, що включені до переліку територій; або
сім`я проживає на території, для якої визначена дата завершення бойових дій, включеній до переліку територій, та території, що не включена до переліку територій, але у закладах дошкільної освіти та/або закладах загальної середньої освіти, що розташовані на території територіальної громади, на якій проживає така сім`я, відсутні місця або навчання проводиться он-лайн (повністю або частково). Для такої сім`ї допомога призначається, якщо відомості про відсутність місць у закладах дошкільної освіти та/або закладах загальної середньої освіти або про те, що навчання в таких закладах проводиться в режимі он-лайн (повністю або частково), отримані шляхом інформаційної взаємодії між органами соціального захисту населення та органів управління у сфері освіти.
У разі відсутності інформаційної взаємодії уповноважена особа, яка звернулася за призначенням допомоги на сім`ю, надає підтвердний документ щодо відсутності місця у закладі дошкільної освіти та/або закладі загальної середньої освіти для влаштування дитини або щодо проведення навчання в таких закладах в режимі он-лайн (повністю або частково).
Допомога призначається на всіх осіб з числа внутрішньо переміщених осіб у такій сім`ї з урахуванням норм пункту 13-3 цього Порядку;
2) у складі сім`ї є:
непрацююча працездатна особа, яка на дату звернення за допомогою зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, але ще не працевлаштувалася;
діти, які відвідують заклади дошкільної освіти та/або навчаються у закладах загальної середньої освіти, та/або діти, які навчаються в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.
Допомога призначається на всіх осіб з числа внутрішньо переміщених осіб у такій сім`ї з урахуванням норм пункту 13-3 цього Порядку;
3) у складі сім`ї є особа, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особою, яка досягла 80-річного віку, за дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, що підтверджується документально.
Допомога призначається на всіх осіб з числа внутрішньо переміщених осіб у такій сім`ї з урахуванням норм пункту 13-3 цього Порядку;
4) у складі сім`ї є працездатні особи, які працюють, провадять підприємницьку діяльність/незалежну професійну діяльність, зокрема, які протягом попередніх шести місяців отримання допомоги працевлаштувалися, зареєструвалися як фізична особа - підприємець та розпочали відповідну діяльність або отримали допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант/грант на створення або розвиток власного бізнесу/ваучер на навчання, у складі сім`ї є діти віком до 14 років.
Допомога призначається на всіх осіб з числа внутрішньо переміщених осіб у такій сім`ї з урахуванням норм пункту 13-3 цього Порядку.
Аналіз вищезазначених норм свідчить про те, що для призначення спірної допомоги для позивача та її сина необхідно дотримання сукупно трьох таких вимог:
переміщення (повторне переміщення) з 1 січня 2022 р. з територій, включених до переліку територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації;
неперевищення середньомісячного сукупного доходу на одного отримувача в такій сім`ї протягом тримісячного періоду, за який враховуються доходи на момент продовження виплати допомоги, чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому приймається рішення про призначення допомоги;
у складі сім`ї або серед отримувачів допомоги є непрацююча особа працездатного віку, яка здійснює догляд за дитиною до 14 років.
Як встановлено судом з матеріалів справи позивач та її дитина є внутрішньо переміщеними особами з 12 вересня 2019 року та 9 жовтня 2019 року відповідно. Отже, переміщення позивача та її дитини з територій, включених до переліку територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, відбулося не з 1 січня 2022 року, що унеможливлює призначення спірної допомоги на другий шестимісячний період.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 КАС України).
Водночас, обов`язок відповідача суб`єкта владних повноважень щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності жодним чином не нівелює обов`язку позивача довести суду ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 9 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Підсумовуючи викладене, зважаючи на встановлені судом обставини та нормативне регулювання спірних правовідносин, суд встановив, що основні (суттєві) аргументи позовної заяви є необґрунтованими, тому вимоги позивача є безпідставними та в їх задоволенні потрібно відмовити.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки ухвалою від 24 березня 2025 року суд звільнив позивача від сплати судового збору.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Відмовити повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ), поданого в її інтересах адвокатом Самохваловим Сергієм Володимировичем, до Управління соціального захисту населення Хмільницької районної військової адміністрації (ідентифікаційний код 40408238, місцезнаходження: вул. Столярчука, буд. 17, м. Хмільник, Вінницька область, 22000), Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (ідентифікаційний код 13322403, місцезнаходження: вул. Зодчих, буд. 22, район «Поділля», м. Вінниця, Вінницький район, Вінницька область, 21005) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.І. Чернявська