Єдиний державний реєстр судових рішень Справа №567/2122/24
Провадження №2/567/148/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 листопада 2025 року м. Острог
Острозький районний суд Рівненської області у складі:
головуючий суддя Венгерчук А.О.
секретар Дем`янчук Н.В.
за участі представника позивача Гонта Л.П.
представника відповідача адвоката Максимчука В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Острозького комунального підприємства "Водоканал" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг з управління багатоквартирним будинком
встановив:
позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 в якому просить про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг з управління багатоквартирним будинком.
У своїй позовній заяві зазначає, що співвласники житлового будинку АДРЕСА_1 не створили об`єднання співвласників багатоквартирних будинків та не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, то у відповідності до Порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 13.06.2016№ 150 (надалі - Порядок), Острозька міська рада провела конкурс щодо призначення управителя багатоквартирними будинками. Острозьке комунальне підприємство "Водоканал" узяло участь у конкурсі, подавши власну конкурсну пропозицію та було єдиним учасником і житловий будинок АДРЕСА_1 є наявним під номером 20 у Переліку багатоквартирних житлових будинків, управителем яких за результатами конкурсу призначено Острозьке комунальне підприємство Водоканал, згідно додатку до рішення виконавчого комітету Острозької міської ради від 09.01.2019.
Тому, між Острозьким КП Водоканал та співвласниками багатоквартирного будинку за адресою АДРЕСА_1 (надалі - Співвласники) в особі міського голови, який діє на підставі Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, був укладений Договір №12 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 14.01.2019.
Вказує, що ОСОБА_1 має у власності нежитлове приміщення (магазин) вбудоване в багатоквартирний житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 , загальною площею 623,9 кв.м. та являється співвласником даного житлового будинку, згідно відомостей з державного реєстру речових прав і є споживачем послуг з управління багатоквартирним будинком, які надає Острозьке КП Водоканал.
Зазначаючи, що згідно Договору № 12 від 14.01.2019 та Таблиці розрахунку суми поточного нарахування по послузі із управління багатоквартирним будинком для власника нежитлового приміщення ОСОБА_1 сума поточних нарахувань за послуги з управління багатоквартирним будинком за період з грудня 2021 року по листопад 2024 року дорівнює: 1 635,173 грн. + 19 622,08 грн. + 19 622,08 грн. + 17 989,90 грн. = 58 866,23 грн., які відповідач у добровільному порядку не сплачує, а тому позивач звертається до суду із вимогою про стягнення даної суми заборгованості за житлово-комунальні послуги.
Ухвалою Острозького районного суду Рівненської області від 06.01.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження відповідно до ст.274-279 ЦПК України із повідомленням сторін, та роз`яснено відповідачу, право подати заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзив на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Одночасно роз`яснено відповідачу, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. Встановлено позивачу триденний строк з дня отримання відзиву для подання до суду відповіді на відзив, а відповідачу триденний строк з дня отримання останнім відповіді на відзив для подання заперечення.
Відповідач подав відзив на позов у якому вказав, що згідно договору дарування приміщення магазину від 22.04.2020, йому на праві приватної власності належить приміщення магазину, вбудоване в багатоквартирний житловий будинок за АДРЕСА_1 , загальною площею 623.9 кв.м., що знаходиться на першому поверсі п`ятиповерхового будинку. Після оформлення права власності на дане нерухоме майно, він неодноразово звертався до представників позивача щодо оформлення окремого договору про надання житлово-комунальних послуг, однак його звернення залишилися поза увагою позивача, тому він оформив окремі договори з холодного водопостачання та водовідведення, постачання та розподілу електричної енергії, в тому числі і освітлення місць загального користування прилеглої території магазину. Встановив окремий лічильник. Встановив окремо вентиляцію з метою обслуговування вентиляційних каналів та насос для викачування води з підвалу будинку. Прилегла до магазину територія прибирається самостійно. Також самостійно проводиться поточний ремонт приміщень магазину. Регулярно сплачуює платежі за надані комунальні послуги.
Вказує, що власником нежитлового приміщення він став тільки 22.04.2020, а тому станом на 2018 та 2019 роки, коли могли відбутися збори співвласників багатоквартирного житлового будинку не міг взяти участі у них для вирішення питання оплати житлово-комунальних послуг, а для вирішення питання оплати зазначених послуг він неодноразово звертався до ОКП "Водоканал" в усній та письмовій форм, однак жодної відповіді від адміністрації підприємства не отримав.
Зазначає, що договір № 12 від 14.01.2019 не можна вважати укладеним між сторонами, натомість носить характер типового договору і чинним законодавством не передбачено можливості автоматичного приєднання сторони до будь-якого договору.
Вказуючи на те, що позивачем до долучених до позовної заяви матеріалів, не надано доказів споживання (отримання) ним комунальних послуг, просить відмовити у задоволенні позову.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала посилаючись на обставини наведені у позовній заяві.
Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову з підстав вказаних у відзиві на позов.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, визначивши юридичну природу правовідносин і закон, який їх регулює, дослідивши в судовому засіданні матеріали справи в порядку спрощеного позовного провадження та подані докази у їх сукупності, вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Пунктом 1 частини першої ст. 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги передбачено, що житлова послуга - це послуга з управління багатоквартирним будинком.
Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточного ремонту майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку.
Статтею 1 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено наступні терміни, а саме: багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартир; допоміжні приміщення багатоквартирного будинку приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення); спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія; прибудинкова територія - територія навколо багатоквартирного будинку, визначена на підставі відповідної містобудівної та землевпорядної документації, у межах земельної ділянки, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди, що необхідні для обслуговування багатоквартирного будинку та задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників та наймачів) квартир, а також нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку; співвласники багатоквартирного будинку власник квартири або нежитлового приміщення у батоквартирному будинку; управління багатоквартирного будинку юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб; частка співвласника - частка, яку становить площа квартири та/або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
В пункті 5 частини першої ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" зазначено, що житлово-комунальні послуги це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюються на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до пункту 5 статті 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (який набрав чинності 01.07.2015 року) у разі, якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирною будинку, в якому не створено об`єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У разі, якщо місцевою радою або її виконавчим органом відповідно до законодавства прийняття то рішення про делегування іншому органу - суб`єкту владних повноважень функцій для здійснення управління об`єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, управитель призначається на конкурсних засадах таким органом.
Оскільки, співвласники житлового будинку АДРЕСА_1 не створили об`єднання співвласників багатоквартирних будинків та не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, то у відповідності до Порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 13.06.2016 року № 150 (надалі - Порядок) Острозька міська рада провела конкурс щодо призначення управителя багатоквартирними будинками.
У відповідності до ч. 4. 5 та 6 розділу 5 Порядку, у разі якщо у конкурсі взяв участь один учасник і його пропозиція не була відхилена, він оголошується переможцем конкурсу. Підписаний протокол засідання конкурсної комісії є підставою для прийняття виконавчим органом місцевої ради рішення про призначення управителя. Після прийняття виконавчим органом місцевої ради рішення про призначення управителя з переможцем укладається договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком (копія протоколу - додається). Договір про надання послуги за кожним багатоквартирним будинком, що входив в об`єкт конкурсу, строком на один рік від імені співвласників багатоквартирного будинку підписує уповноважена особа виконавчого органу місцевої ради, за рішенням якого призначається управитель. Інформація про управителя, з яким укладено договір про надання послуги, доводиться до відома співвласників багатоквартирного будинку шляхом розміщення на офіційному веб - сайті органу місцевого самоврядування та в кожному конкретному будинку, що і було зроблено.
На виконання зазначеної вище норми Порядку рішенням виконавчого комітету Острозької міської ради "Про визначення управителя багатоквартирними будинками у місті Острозі від 09 січня 2019 року № 1, Острозьке КП "Водоканал визначено управителем багатоквартирних будинків в місті Острозі, код ЄДПРОУ 31542385.
Житловий будинок АДРЕСА_1 є наявним під номером 20 у Переліку багатоквартирних житлових будинків, управителем яких за результатами конкурсу призначено Острозьке комунальне підприємство Водоканал, згідно додатку до рішення виконавчого комітету Острозької міської ради від 09.01.2019 № 1.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про житлово-комунальні послуги зазначено, що учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: споживачі (індивідуальні та колективні) та управитель.
Статтею 12 Закону України Про житлово-комунальні послуги передбачено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач).
Згідно пункту 1 ст. 18 Закону України "Про житлово-комунальні послуги, управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором.
Типовий договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, затверджений Постановою КМУ Про затвердження Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком та Типового договору про надання послуги з урахуванням багатоквартирним будинком від 05 вересня 2018 року № 712.
Тому, між Острозьким КП Водоканал (надалі - управитель) та співвласниками багатоквартирного будинку за адресою АДРЕСА_1 в особі міського голови, який діє на підставі Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, був укладений Договір № 12 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 14 січня 2019 року.
Договір з управителем укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на наступний однорічний строк, згідно пункту 6 ч. 1 ст. 11 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку.
Відповідно до умов вказаного Договору кожний із співвласників зобов`язаний оплачувати управителю надані послуги з управління житловим будинком в порядку, за ціною та у строки встановлені Договором.
В одному багатоквартирному будинку договір про надання послуг з управителем може укладатися одночасно не більше як з одним управителем.
У статті 10 Закону України Про житлово-комунальні послуги зазначено, що вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадків обрання управителя органом місцевого самоврядування. Якщо управитель визначений органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах, ціни на послуги з управління багатоквартирним будинком визначається на рівні ціни, запропонованої в конкурсній пропозиції переможцем конкурсу.
В судовому засіданні, із досліджених письмових доказів встановлено, що Острозьке КП «Водоканал» при формуванні конкурсної пропозиції подало ціни на послуги із управління житловим будинком АДРЕСА_1 , а саме: витрати з прибирання прибудинкової території, грн./1м.кв. 0,19 гри.; витрати з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем холодного водопостачання та водовідведення, грн./1м. кв. - 0.52 грн.; витрати з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, грн./1м.кв. - 0,00 грн.; витрати з проведення поточного ремонту, грн./1м.кв. - 0.15 грн.; виграти з обслуговування димових та вентиляційних каналів, грн./1м.кв. - 0,32 грн.; витрати з освітлення місць загального користування і підвальних приміщеннях та підкачування води, грн./1м.кв. - 0,73 грн.; витрати з проведення дератизації підвалів, 1-го поверху будинків, сміттєкамери, грн./1м.кв. - 0,0004 грн.; витрати з поточного ремонту несучих та захисних конструкцій будинку (робота муляра), грн./1м.кв. - 0,3020 грн.; витрати з прибирання підвалу, технічних поверхів та покрівлі, грн./1м.кв. - 0,2649 грн.; витрати на прибирання снігу, грн./1м.кв. 0,2184 грн.; витрати з проведення дезінфекції підвалів, 1-го поверху будинків, сміттєкамери, грн./1м.кв. - 0,0000 грн.; витрати з технічного обслуговування мереж електропостачання та електрообладнання, грн./1м.кв. - 0,1256 грн.; винагорода управителя, грн./1м.кв. - 2.83 грн.
Всього витрат по житловому будинку АДРЕСА_1 , грн./1м.кв. - 3,11 грн. Дані витрати по будинку відображені у Зведеному переліку складових послуг з управління багатоквартирним будинком для проведення конкурсу з призначення управителя (п/н № 20), що є Додатком до протоколу № 01 засідання конкурсної комісії щодо призначення управителя багатоквартирними будинками на території міста Острога та затверджений рішенням виконавчою комітету Острозької міської ради Про призначення управителя багатоквартирними будинками у міст і Острозі" від 09.01.2019 року № 1.
Ціни на послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюються договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення, якщо інше не визначено договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, та включає: витрати на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку відповідно до кошторису витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території; винагороду управителю.
Згідно п. 33 Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком затверджених постановою КМУ Про затвердження Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком та Типового договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком" віл 5 вересня 2018 року № 712 (надалі - Правила), кошторис враховує обов`язковий перелік робіт (послуг) (з урахуванням Обов`язково переліку робіт (послуг), витрати на які включаються до складу витрат та утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, затверджений наказом Міністерства регіональною розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Про затвердження Обов`язково переліку (послуг), витрати на які включаються витрати на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території" від 27.07.2018 року № 190), а також періодичність виконання і надання) робіт (послуг) з утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території та є невід`ємною частиною договору управління.
Кошторис витрат на утримання будинку та прибудинкової території АДРЕСА_1 (додаток № 5 до Договору № 12 від 14 січня 2019 року), та Вимоги до якості послуги з управління будинком за адресою АДРЕСА_1 (додаток № 4 до Договору № 12 від 14 січня 2019 року).
В пункті 34 Правил, передбачено, то під час надання послуг з управління управитель має право здійснювати перерозподіл фактичних витрат у структурі кошторису без зміни загального обсягу таких витрат у межах одного багатоквартирного будинку та без змін ціни на послуги з управління, визначених договором управління.
Такий перерозподіл витрат управителем не повинен погіршувати якість надання послуги з управління, зокрема порушувати періодичність виконання (надання) робіт (послуг) з утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території.
Відповідно до умов Договору та п. 29 Правил, плата за послугу з Управління вноситься щомісячно до 20 числа місяця, наступного за розрахунковим.
Згідно із статтею 7 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, співвласники зобов`язані забезпечити належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоповерхового будинку; своєчасно сплачувати за житлово-комунальні послуги.
Відповідно до частини першої етапі 12 Закону України Про особливості права здійснення права власності у багатоквартирному будинку, витрати на управління багатоквартирним будинком включають: витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонту; витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоповерхового будинку; витрати на оплату винагороди управителю в разі його залучення; інші витрати, передбачені співвласниками або законом.
Частинами другою та третьою етапі 12 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" передбачається, що виграти на управління багатоквартирним будинком розподіляється між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.
Невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.
Частиною 2 стані 382 Цивільного Кодексу України, усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної суміжної власності майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоповерховий будинок та його прибудинкова територія.
У стані 360 ЦК України, вказано, що співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.
Пунктом другим статті 7 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.
Як встановлено із матеріалів справи та підтверджено відповідачем у судовому засіданні, у власності ОСОБА_1 перебуває нежитлове приміщення (магазин) вбудоване в багатоквартирний житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 , загальною площею 623,9 кв.м. та є співвласником даного житлового будинку, згідно відомостей з державного реєстру речових прав.
Оскільки відповідач є власником нежитлового приміщення, отже і є споживачем послуг з управління багатоквартирним будинком, які надає Острозьке КП Водоканал, та яке проводило щомісячне нарахування за послугу із управління багатоквартирним будинком для власника нежитлового приміщення ОСОБА_1 та направляло щомісячно рахунки на оплату.
Згідно Договору № 12 від 14.01.2019 та Таблиці розрахунку суми поточного нарахування по послузі із управління багатоквартирним будинком для власника нежитлового приміщення ОСОБА_1 сума поточних нарахувань за послуги з управління багатоквартирним будинком за період з грудня 2021 року по листопад 2024 року дорівнює: 1 635,173 грн. + 19 622,08 грн. + 19 622,08 грн. + 17 989,90 грн. = 58 866,23 грн.
Згідно розрахунку суми фактичної оплата власником нежитлового ОСОБА_1 за послугу з управління багатоквартирним будинком за період з грудня 2021 року по листопад 2024 року дорівнює: 0,00 грн. + 0,00 грн. + 0,00 грн. + 0,00 грн. = 0,00 грн.
Згідно розрахунку сума боргу за послуги з управління багатоквартирним будинком станом на 30.11.2024 вираховується шляхом віднімання від суми поточних нарахувань за послугу з управління багатоквартирним будинком суми фактичної оплати за послуги з управління багатоквартирним будинком та дорівнює 58 866,23 грн.
Таким чином, сума боргу за послугу з управління багатоквартирним будинком власника нежитлового будинку ОСОБА_1 станом на 30.11.2024 року становить - 58 866,23 грн.
У пункті 2 ст. 318 ЦК України, зазначено, що усі суб`єкти права власності є рівними перед законом.
В судовому засіданні встановлено, що скарг, претензій оформлених до Порядку здійснення перерахунку вартості послуги з управління багатоквартирним будинком за період її неподання, неподання невідповідної якості, затверджений Постановою КМУ від 05.06.2019 №482, з приводу неподання чи неналежного надання послуг від власника нежитлового приміщення ОСОБА_1 на адресу Острозького комунального підприємства "Водоканал" не надходило, відповідач не звертався із вимогою про розірвання договору чи внесення у нього змін, а позивач надавав відповідачу послуги визначені типовим договором, а відповідач в свою чергу користувався наданими послугами. Позивач здійснював управління вказаним багатоквартирним житловим будинком та здійснював витрати по його утриманню, а власник нежитлового приміщення є споживач послуг з управління багатоквартирним будинком, отримував зазначені послуги в повному обсязі, проте не оплачував їх вартість, внаслідок чого виникла заборгованість.
У постанові Верховного Суду України від 20 квітня 2016 року, провадження №6-2951цс15, постановах Верховною Суду від 26 вересня 2018 року у справі №750/12850/16-ц від 06 листопада 2019 року у справі №642/2858/16, викладено правовий висновок про те, шо споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користуються ними.
В силу вимог частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновок щодо застосування відносин норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
В даному випадку між позивачем та відповідачем склалися договірні відносини, за якими позивачем надавалися житлово-комунальні послуги, які він був зобов`язаний оплачувати, оскільки фактично користувався ними.
Згідно ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав і обов`язків є договори та інші правочини, тобто зобов`язання виникають з договору.
За змістом частини першої статті 901, частини першої статті 903 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Якщо договором передбачено надання послуги за плату, замовник зобов`язаний надати йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені Договором.
Згідно ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Аргументи відповідача, які зазначені у відзиві на позов не відповідають нормам закону, оскільки відповідно до норми статті 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII (введено в дію 10 червня 2018 року) відповідач ототожнив комунальні та житлові послуги. Такий висновок було зроблено у постанові Верховного Суду від 27 березня 2023 року у справі №920/1343/21.
Також частиною другою статті 382 ЦК України встановлено, що усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов`язані з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління визначає Закон України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" від 14 травня 2015 року № 417-VIII.
Згідно з визначенням термінів, що наведено у частині першій статті 1 цього Закону: багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об`єктами нерухомого майна (пункт 1); співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку (пункт 5); спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія (пункт 6); допоміжні приміщення багатоквартирного будинку - приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (колясочні, комори, сміггєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення, пункт 2).
Відповідач є власником нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку АДРЕСА_1 (цей факт підтверджено Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо нерухомого майна № інформаційної довідки 339801893 від 20.07.2023 та не заперечується відповідачем), тому є співвласником всього спільного майна багатоквартирного будинку.
Слід зауважити про те, що нежитлове приміщення не належить до категорії допоміжних приміщень (не призначене для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців), є ізольованим, а інші мешканці багатоквартирного будинку не є його співвласниками, не виключає наявність у відповідача статусу співвласника багатоквартирного будинку, що породжує виникнення відповідних прав та обов`язків стосовно утримання спільного майна.
Співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому статтею 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
Згідно з частиною другою цієї статті до повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про: розпорядження спільним майном багатоквартирного будинку, встановлення, зміну та скасування обмежень щодо користування ним; визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміну умов договору з управителем; обрання уповноваженої особи (осіб) співвласників під час укладання, внесення змін та розірвання договору з управителем, здійснення контролю за його виконанням; визначення повноважень управителя щодо управління багатоквартирним будинком; проведення поточного і капітального ремонтів, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку та визначення підрядників для виконання таких робіт; визначення дати та місця проведення наступних зборів співвласників; визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком; відключення будинку від мереж (систем) централізованого постачання комунальних послуг у порядку, встановленому законом, і визначення системи подальшого забезпечення будинку комунальними послугами, за умови дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища; прийняття рішення про вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги (укладення індивідуального та/або колективного договору про надання комунальної послуги).
Рішення вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 75 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, крім рішень з питань, зазначених у пунктах 2, 3 і 9 частини другої цієї статті, які вважаються прийнятими зборами співвласників, якщо за них проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку (частина шоста статті 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку").
Аргумент відповідача щодо набуття права власності тільки 22.04.2020 і що він не міг брати участь у зборах у 2018 та 2019 роках співвласників й не голосував за прийняте рішення не приймаються судом, оскільки відповідно до частини сьомої статті 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" рішення зборів співвласників є обов`язковими для всіх співвласників, включаючи тих, які набули право власності на квартиру чи нежитлове приміщення після прийняття рішення.
Відповідно до пунктів 1, 2 та 3 частини першої статті 7 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласники зобов`язані забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку; виконувати рішення зборів співвласників.
Згідно з частиною першою статті 9 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку.
У статті 11 цього Закону визначено, що управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором (частина перша).
Якщо зборами співвласників прийнято рішення про укладення договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, такий договір (зміни до нього) підписується співвласником (співвласниками), уповноваженим (уповноваженими) на це рішенням зборів співвласників. Такий договір підписується на умовах, затверджених зборами співвласників, та є обов`язковим для виконання всіма співвласниками (частина п`ята).
Управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором (частина перша статті 18 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII (введено в дію 10 червня 2018 року)).
Частина перша статті 15 цього Закону також визначає, що договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (зміни до нього) від імені всіх співвласників багатоквартирного будинку укладається з визначеним відповідно до законодавства управителем співвласником (співвласниками), уповноваженим (уповноваженими) на це рішенням зборів співвласників. Такий договір підписується на умовах, затверджених зборами співвласників, та є обов`язковим для виконання всіма співвласниками. У випадках, визначених законом, договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком укладається від імені співвласників багатоквартирного будинку уповноваженою особою органу місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 5 статті 13 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У такому разі ціна послуги з управління багатоквартирним будинком визначається за результатами конкурсу, який проводиться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, а договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком строком на один рік від імені співвласників підписує уповноважена особа виконавчого органу відповідної місцевої ради, за рішенням якого призначено управителя.
Згідно пп.4 ч.1 ст.15 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком укладає на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.
В судовому засіданні встановлено, що Острозьке КП «Водоканал» в період 01.02.2019 надає послуги із управління багатоквартирним будинкам на підставі укладеного Договору №12 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 14.01.2019 року. Цей Договір був укладений на виконання рішення виконавчого комітету Острозької міської ради «Про призначення управителя багатоквартирними будинками у місті Острозі» від 09.01.2019 року №1.
Отже, договір про надання послуг з управління, що укладений на виконання рішення співвласників, є обов`язковим для виконання всіма співвласниками. У такому разі укладання індивідуального договору співвласника з управителем не вимагається.
Відповідач також безпідставно посилається на норми, що регулюють порядок укладання договору з виконавцем, оскільки відповідно до статті 6 Закону України "Про житлово- комунальні послуги" від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII управитель та виконавці комунальних послуг є різними учасниками правовідносин у сфері надання житлово- комунальних послуг.
Згідно з частиною другою статті 11 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за рішенням зборів співвласників (загальних зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку) і згодою управителя та зазначається у договорі з управителем.
Ціна послуг; порядок оплати послуг є істотними умовами договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (частина четверта статті 11 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку").
Частина другої статті 10 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (введено в дію з 1 травня 2019 року) також визначає, що ціна послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення, якщо інше не визначено договором про надання послуг з І управління багатоквартирним будинком, та включає: витрати на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку відповідно до кошторису витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, крім витрат на 2 обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги, у разі укладення індивідуальних договорів про надання 3 такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем; винагороду управителю, яка визначається за згодою сторін.
Кошторис витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території є невід`ємною частиною договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (додаток 5 до Договору №12 від 14.01.2019 Кошторис витрат на утримання будинку та прибудинкової території АДРЕСА_1 ). В даному кошторисі встановлено місячна сума витрат в розмірі 3.11 грн. (в т. ч. ПДВ) на місяць за 1 кв. м. загальної площі житлового або нежитлового приміщення у будинку.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII (введено в дію 10 червня 2018 року і споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
У договорі про надання послуги з управління багатоквартирних будинком сторони погодили, що плата за послугу з управління нараховується щомісяця управителем вноситься кожним співвласником не пізніше 20 числа місяця.
Відповідно до частини другої статті 613 ЦК України, якщо кредитор не вчинив дії, до вчинення яких боржник не міг виконати свій обов`язок, виконання зобов`язання може бути відстрочене на час прострочення кредитора.
За договором з управління багатоквартирним будинком встановлено, що послуга надається всім співвласникам, а не конкретно відповідачу, а також кожного року відбувається укладення договору про закупівлю послуг з розподілу/передачі електричної енергії, Договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг для освітлення місць загального користування. Також, актами виконаних робіт з підписами співвласників житлового будинку. Підтверджується надання послуг позивачем у справі.
Згідно зі ст.81ЦПК кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановленим цим Кодексом.
Відповідний розмір заборгованості позивачем визначений згідно з розрахунком заборгованості, який долучений до позовної заяви. Відповідність розрахунку не була спростована відповідачем ані змістовними запереченнями, ані окремим контррозрахунком, а тому наданий розрахунок заборгованості, за відсутності заперечень щодо такого розрахунку від відповідача, приймається судом як достовірний.
Крім того, долучені до матеріалів справи докази, також вказують, що відповідач користувався наданими позивачем послугами, а отже, прийняв запропоновані умови. Факт некористування відповідачем наданими послугами, не спростовано відповідачем іншими належними доказами.
Враховуючи вказані обставини, суд вважає, що позивач вправі вимагати захисту своїх прав через суд, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
У зв`язку з задоволенням позову, відповідно дост. 141 ЦПК України, судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись ст.10, 12, 81, 89, 258-259, 263-265, 268,280-282 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
позов Острозького комунального підприємства "Водоканал" (місцезнаходження: м.Острог, вул.Івана Федорова, 56 Рівненського району Рівненської області, код ЄДРПОУ 31542385) до ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг з управління багатоквартирним будинком задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Острозького комунального підприємства "Водоканал" заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг з управління багатоквартирним будинком в сумі 58866 грн. 23 коп. та витрат на сплату судового збору у розмірі 3028 грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 04 грудня 2025 року.
Суддя Острозького районного судуВенгерчук А.О.