Постанова № 132330231, 03.12.2025, Софіївський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
03.12.2025
Номер справи
193/1615/25
Номер документу
132330231
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЄУН 193/1615/25

Провадження № 3/193/646/25

П О С Т А Н О В А

іменем України

03 грудня 2025 року сел. Софіївка

Суддя Софіївського районного суду Дніпропетровської області Томинець О.В., за участі секретаря судового засідання Оселедець О. І., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду об`єднану справу про адміністративні правопорушення, які надійшли від ППП в місті Кривий Ріг Управління Патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого по АДРЕСА_1 , військовослужбовця, РНОКПП невідомий,

про притягнення до адміністративної відповідальності

за вчинення правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч.1 ст.130 КУпАП,

В С Т А Н О В И В:

29.10.2025 до Софіївського районного суду Дніпропетровської області надійшли матеріали справ про адміністративні правопорушення передбачені ч. 5 ст. 126 та ч. 1 ст. 130 КУпАП, складені відносно ОСОБА_1 ..

Так, ОСОБА_1 21.09.2025 о 16 год 30 хв. в с. Вишневе Криворізького (Софіївського) району Дніпропетровської області, на трасі Н-11 на 54 км. в порушення п. 2.1 «а» ПДР України, повторно на протязі року керував транспортним засобом "Lexus is 220d", д/н НОМЕР_1 , не маючи права керування такими транспортними засобами, чим своїми діями скоїв адміністративне правопорушення передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП. Окрім того, ОСОБА_1 21.09.2025 о 16 год 30 хв. у с. Вишневе Криворізького (Софіївського) району Дніпропетровської області на трасі Н-11 на 54 км. керував транспортним засобом "Lexus is 220d", д/н НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп`яніння, а саме: порушення мови, поведінка, що не відповідає обстановці, виражене тремтіння пальців рук. В порушення вимог п. 2.5 ПДР відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп`яніння, чим своїми діями скоїв адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Постановою судді від 30.10.2025 матеріали справ про адміністративні правопорушення передбачені ч. 1 ст.130 та ч. 5 ст.126 КУпАПоб`єднані в одне провадження.

Особа, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, про що свідчить підпис у протоколах, у судове засідання не з`явився, заяву про розгляд справи без його участі до суду не надавав.

Стаття 268 КУпАПне містить імперативної заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення застаттею 126 та ст. 130 КУпАП з обов`язковою присутністю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Згідно диспозиції ч. 1 ст.130КУпАПпередбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції,

Згідно пункту 2.5Правил дорожньогоруху України, водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп`яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.

Згідно ч. 2 ст.126КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.

Відповідно до ч. 5 ст. 126 КУпАП, передбачена відповідальність у разі повторного вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.

Відповідно доп.2.1"а"ПДР України водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.

За змістом ст. 251 КУпАПдоказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами, показаннями.

Відповідно до ч. 1, 2ст.266КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Впідтвердження вини ОСОБА_1 в скоєнні адміністративних правопорушень передбачених ч. 5 ст.126, ч. 1 ст.130 КУпАП, посадовми особами поліції надано такі докази:

- протоколи серій ЕПР 1 № 460479, 460742 від 21.09.2025, у яких викладено обставини вчинення ним адміністративних правопорушень, з якими останній ознайомився та поставив свій підпис (а.с. 1,16);

- постанову серії ЕНА № 5752651 від 18.09.2025, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП (а.с. 5);

- довідкою з облікової бази, згідно якого ОСОБА_1 має посвідчення водія серії НОМЕР_2 (а.с. 20);

- направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції до КЗ «КБЛНПД» ДОР» від 21.09.2025, у яких зафіксовано виявлені поліцейськими зовнішні ознаки наркотичного сп`яніння у ОСОБА_1 , зокрема такі як: виражене тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці, порушення мови (а.с. 17);

- відеозаписом із нагрудних камер поліцейських № 475374,474715, що долучені до матеріалів справи, на якому зафіксовано рух транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 , який на вимогу працівника поліції не надав посвідчення водія, пояснивши, що він їх не має при собі, відновити їх він не має часу, оскільки постійно перебуває на військовій службі. В ході спілкування ОСОБА_1 із працівниками поліції спочатку було виявлено запах алкоголю та запропонували пройти огляд на стан сп`яніння на місці зупинки, на що водій погодився, потім не проводячи процедуру освідотування для встановлення стану алкогольного сп`ніння, поліцейський став звинувачувати цього водія у керуванні автомобілем у стані наркотичного сп`яніння і запропонував пройти йому огляд на стан наркотичного сп`яніння у лікарні, на що водій ОСОБА_1 не погодився, пояснивши, що він поспішає до тимчасового місця дислокації його військового формування. Після цього була розпочата процедура складання протоколів про адміністративні правопорушення, ознайомлення їх із ОСОБА_1 (а.с.6,21).

Щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Згідно протоколу серії ЕПР 1 № 460742 від 21.09.2025, складений за ч. 1 ст. 130 КУпАП, згідно якого працівником поліції перелічено зовнішні ознаки наркотичного сп`яніння, а саме: порушення мови, поведінка, що не відповідає обстановці, виражене тремтіння пальців рук.

Умови та послідовність дій поліцейських по виявленню у водіїв транспортних засобів ознак, зокрема, наркотичного сп`яніння визначеніст. 266 КУпАП, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проведення такого огляду, затверджений постановою КМ України від 17 грудня 2008 р. № 1103 (в подальшому Порядок № 1103) та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженоюнаказом МВС України та МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015(в подальшомуІнструкція № 1452/735).

Відповідно до ч. 2 розділу І Інструкції огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.

У ч. 4 розділу І вказаної Інструкції зазначено, що ознаками наркотичного сп`яніння є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп`яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.

Відповідно до пункту 12 розділу ІІ Інструкції, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного сп`яніння згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу Iцієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров`я.

Так, як видно з відеозапису, на початку розмови поліцейський вказав водієві на наявність у нього ознак саме алкогольного сп`яніння і запропонував йому пройти огляд на місці зупинки. Водій ОСОБА_1 погодився пройти такий огляд на місці, при цьому сказав, що він поспішає. Після цього поліцейський з невідомих причин, не завершуючи процедури огляду водія на місці зупинки т\з для виявлення стану алкогольного сп`яніння, став підозрювати водія у перебуванні у стані наркотичного сп`яніння, при цьому жодних ознак такого сп`яніння він не назвав, та запропонував пройти відповідний огляд у лікарні у м. Кривому Розі, розуміючи що водій очевидно відмовиться від його проходження через його поспіх повернутися до військової частини.

Аналізу та оцінці потребує не формальне фіксування відповідної відмови, а сукупність обставин у кожній конкретній справі, зокрема і дотримання процедури запропонованого огляду і реальна наявність для цього підстав з метою уникнення формального підходу до розгляду справи.

Зазначені обстиавини, на переконання судді, свідчать про те, що зафіксовані на відео дані щодо підозр перебування водія в стані сп`яніння вочевидь не відповідають відомостям, викладеним у протоколі про адміністративне правопорушення стосовно перебування ОСОБА_1 із ознаками саме наркотичного сп`яніння з зазначенням відповідних ознак наркотичного сп`яніння у протоколі, коли під час відео фіксації такі ознаки не були навіть перевіреними працівником поліції, а лише висловлена пропозиція щодо проходження ним огляду на стан наркотичного сп`яніння.

Вказані обставини впливають на встановленуст. 266 КУпАПпроцедуру огляду на стан алкогольного або наркотичного сп`яніння і недотримання вказаної процедури є суттєвим порушенням.

Сукупність наведених вище обставин переконують суд у штучності створеної ситуації, і вочевидь не слугують підтвердженням провини ОСОБА_1 за викладених у протоколі про адміністративне правопорушення фактичних обставин.

Враховуючи вищевикладені обставини, суддя дійшов висновку про недоведеність матеріалами справи об`єктивної сторони інкримінованого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 130 КУпАП, а відтак і відсутність в його діянні складу даного адміністративного правопорушення, оскільки у відповідності до вимогст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Вимогами ст.7 КУпАПпередбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно пункту 4 Рішення Конституційного Суду України від 22 грудня 2010 року 23-рп/2010, конституційний принцип правової держави передбачає встановлення правопорядку, який повинен гарантувати кожному утвердження і забезпечення прав і свобод людини (статті1,3, частина друга статті19 Основного Закону України).Конституція Українивизначає основні права і свободи людини і громадянина та гарантії їх дотримання і захисту, зокрема: юридична відповідальність особи має індивідуальний характер (частина друга статті 61); обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях; усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь (частина третя статті 62); конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбаченихКонституцією України(частина перша статті 64).

У відповідності до п.4.1 вказаного Рішення, Конституційний Суд України на підставі наведеного дійшов висновку, що адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні.

За таких обставин, суддя доходить до висновку про доцільність закрити провадження на підставі п. 1 ст.247 КУпАПза відсутністю події і складу правопорушення, передбаченого ч.1ст. 130 КУпАП.

Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 КУпАП.

Частина 5ст. 126 КУпАП, передбачає адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою- четвертою статті 126 КУпАП.

Відповідно до ч. 2 ст. 126 КУпАП, передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.

Дослідивши повно та всебічно матеріали об`єднаної справи, суддя доходить до висновку, що у діях ОСОБА_1 наявні ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.126 КУпАП, а його вину доведено наявними у справі доказами, які є належними та допустимими, узгоджуються між собою та відображають послідовність обставин та дій.

Оцінюючи все вищевикладене, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 5 ст. 126 КУпАП, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на п`ять років, однак без оплатного вилучення транспортного засобу "Lexus is 220d", д/н НОМЕР_1 , оскільки зазначений транспортний засіб не є власністю правопорушника.

Згідно ст.40-1КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст.25, 27, 30, 40-1, ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130, 247, 283, 284, 289 КУпАП, суддя

П О С Т А Н О В И В:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, - закрити за відсутністю події та складу цього правопорушення.

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5ст. 126 КУпАПта накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) гривень 00 копійок (Отримувач:ГУК уДніпр-кійобл../ДнкА об/21081300,розрахунковийрахунокUA758999980313020149000004001,кодЄДРПОУ одержувача37988155,МФО банку899998,банкодержувачаКазначействоУкраїни(ЕАП)) з позбавленням права керування транспортними засобами строком на п`ять років.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 коп. (Отримувач: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, розрахунковий рахунок UA908999980313111256000026001, код ЄДРПОУ одержувача 37993783, МФО банку 899998, банк одержувача Казначейство України (ЕАП)).

Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанову суду може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Софіївський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О. В. Томинець