ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" листопада 2007 р. Справа № 2/194
За позовом Сокирянського районного споживчого товариства
до Сокирянської об’єднаної державної податкової інспекції
про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень № 0004871500/0 від 31 серпня 2007 року та № 0004881500/0 від 31 серпня 2007 року Сокирянської об’єднаної податкової інспекції
Головуючий суддя Скрипничук Іван Васильович
при секретарі Добровольській А.Я.
Представники:
Від позивача –Лозова М.В. –головний бухгалтер за дорученням № 349 від 05.11.2007р.
Від відповідача –Швець О.І. –представник за довіреністю № 905/9/16-020 від 02.02.2007р.
СУТЬ СПОРУ: Сокирянське районне споживче товариство звернулось з позовом до Сокирянської об’єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними повідомлень-рішень за № 0004871500/0 та 0004881500/0 від 31.08.2007р. щодо застосування штрафних санкцій за несвоєчасну оплату податку на додану вартість у сумі 39143,63грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства нараховані без дотримання терміну давності.
Так, пунктом 6.1.7 Інструкції про порядок застосування штрафних санкцій органами державної податкової служби встановлено, що податкові повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій приймаються податковим органом відразу на наступний день після сплати податкового боргу. Проте, податкові повідомлення-рішення прийняті за шість років після оплати податкових боргів.
Відповідач позовні вимоги заперечує у повному обсязі посилаючись на наступне.
Відповідно до акту перевірки від 31.08.2007р. № 15-1500/336/30812800 встановлено порушення Сокирянським РСТ термінів сплати узгоджений податкових зобов’язань по податку на додану вартість. За результатами розгляду акту перевірки, Сокирнською ОДПІ 31.08.2007р. було прийнято податкові повідомлення-рішення: від 31 серпня 2007 року № 0004871500/0 про застосування штрафної санкції за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов’язання по податку на додану вартість в сумі 28954,86грн (20%), від 31 серпня 2007 року № 0004881500/0 про застосування штрафної санкції за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов’язання по податку на додану вартість в сумі 10188,77грн (10%).
Підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181 установлено , що у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання протягом граничних термінів, такий платник податків зобов’язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженого податкового зобов’язання –у розмірі 10 % погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів –у розмірі 20 % погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів –50% погашеної суми податкового боргу.
За правилами підпункту 15.1.1 пункту 15.1 статті 15 Закону № 2181, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов’язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі коли така податкова декларація була подана пізніше, за днем її фактичного подання.
Пунктом 19.6 статті 19 Закону України № 2181 установлено, що закони та інші нормативно-правові акти діють у частині, що не суперечить нормам цього Закону.
Під терміном: “податкове зобов’язання” Закон № 2181 визначає зобов’язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки, передбачені цим Законом або іншими законами України (пп.1.1 статті 1 Закону 2181).
Під терміном “штрафна санкція” Закон 2181 визначає наступне визначення –плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов’язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв’язку із порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.
Таким чином, визначена у статті 15 позовна давність у 1095 днів стосується виключно податкових зобов’язань, а не строків застосування штрафних санкцій.
Одночасно, позивач звернувся з клопотанням про уточнення позовних вимог в частині скасування податкових повідомлень рішень за № 0004871500/0 від 31.08.2007р., № 0004881500/0 від 31.08.2007р. та за №№ 0004871500/1, 0004881500/1 від 27.08.2007р.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з урахуванням таких підстав.
Так, за результатами перевірки Сокирянською об’єднаною державною податковою інспекцією своєчасності сплати узгодженого податкового зобов’язання по податку на додану вартість по Сокирянському районному споживчому товариству (акт перевірки за № 15-1500/336/30812800 від 31.08.2007р.) прийняті податкові повідомлення-рішення за № 0004871500/0, 0004881500/0 від 31.08.2007р. про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку на додану вартість у сумі 39143,63грн.
Перевіркою встановлено, що позивачем допущені порушення пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” в частині несвоєчасної сплати податку на додану вартість з 01.01.2003р. по 28.07.2003р.
Підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181 установлено , що у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання протягом граничних термінів, такий платник податків зобов’язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженого податкового зобов’язання –у розмірі 10 % погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів –у розмірі 20 % погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів –50% погашеної суми податкового боргу.
За правилами підпункту 15.1.1 пункту 15.1 статті 15 Закону № 2181, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов’язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі коли така податкова декларація була подана пізніше, за днем її фактичного подання.
Однак, контролюючим органом (відповідачем) частину штрафних санкцій нараховано Сокирянському районному споживчому товариству (позивачу) за межами граничних строків стягнення податкового боргу, а саме за 1095 календарних днів, як вбачається з акту перевірки від 31.08.2007р.
Сума штрафних санкцій, яка нарахована за межами граничних строків 1095 днів, становить 26524,45грн., а тому у цій частині податкові повідомлення рішення за № 0004881500/0 та № 0004871500/0 від 31.08.2007р., а також № 0004881500/1 та № 0004871500/1 від 27.09.2007р. підлягають визнанню недійсними .
Щодо решти суми нарахованих штрафних санкцій у межах граничних строків 1095 днів за затримку до сплати позивачем податкового боргу у сумі 113206грн. то правових підстав для задоволення позову немає, а саме при затримці від 1 до 30 календарних днів із суми 48820,92грн х 10% = 4882,09грн, та від 31 –90 календарних днів із суми 38685,96грн. х 20% = 7737,19грн.
Разом сума штрафних санкцій становить 12619,28грн., яка правомірно нарахована позивачу.
З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 86, 159, 160, 161, 162, 163, 167, 186 КАС України, с у д –
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати нечинними податкові повідомлення-рішення за № 0004871500/0, № 0004881500/0 від 31.08.2007р. та № 0004871500/1, № 0004881500/1 від 27.09.2007р. в частині нарахування Сокирянському районному споживчому товариству штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку на додану вартість у сумі 25524,45грн.
3. У решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк встановлений КАС України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи у апеляційній інстанції та залишенні даної постанови у силі.
Відповідно до ст. 185, ч.1-3, 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судо-чинства України сторони, які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання апеляційної заяви або апеляційної скарги, які подаються в апеляційну інстанцію через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржувану постанову.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу –з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя І.В. Скрипничук