Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №461/10000/25
Провадження №3/461/3404/25
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 грудня 2025 року суддя Галицького районного суду м. Львова Волоско І.Р., представника Львівської митниці Державної митної служби України Лубоцького Б., розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця смт. Петрово, Кіровоградської області; працює водієм ТОВ «ТРАНСПОРТНА КОМПАНІЯ «АКРІОР»; проживає зі слів: АДРЕСА_1 ; паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 27.04.2018, органом 3513, запис 19661109-02915,
за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, -
В С Т А Н О В И В :
24.10.2025 у пункт пропуску «Краківець-Корчова» митного поста «Краковець» Львівської митниці прибув транспортний засіб з реєстраційним номером НОМЕР_2 / НОМЕР_3 під керуванням громадянина України ОСОБА_1 (водій ТОВ «ТРАНСПОРТНА КОМПАНІЯ «АКРІОР» (49005, м. Дніпро, вул. Лук`яненка Левка, буд. 18, кв. (офіс) 26, код ЄДРПОУ 42145779), який здійснює перевезення зовнішньоекономічного вантажу (Хромітовий пісок, ливарного сорту...) на адресу ТОВ «ІНДУСТРІАЛЬНІ ТЕХНІЧНІ РІШЕННЯ» (76019, м. Івано-Франківськ, вул.Військових ветеранів, 14, код ЄДРПОУ 39060952) за попередньою митною декларацією типу ІМ EE 25UA110000927646U0.
Як підставу для переміщення товару через митний кордон України, водієм транспортного засобу гр. ОСОБА_1 до митного контролю подані товаросупровідні документи, у тому числі: міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR) №5251170 від 21.10.2025 року; рахунок-фактура (Invoice) № 117917 від 21.10.2025 року.
Відповідно доподаних товаросупровіднихдокументів намитну територіюУкраїни вмитному режиміімпорт переміщуєтьсятовар:«Хромітовий пісок,ливарного сорту,типу CHRPCCG,сухий.Хімічний склад:Сг203-46,95%,Si02-0,41%,CaO-0,02%,Fe203-28,36%,А1203-14,65%,LOl-1,62%.Вологість 0,08%,насипна щільність2,46г/смЗ,рівень pH6,84,фізичний розмірзерна AFSпг.45,5,середній розмірфракції 325,9мікрон.Хромітовий пісокзалізно-чорногокольору зметалевим блискомі кубічноюформою зерна.Отримують дробленнямприродних хромітовихруд,що видобуваютьвідкритим способомна родовищах,розташованих узаплаві річкиDwarsrivierу ПАР.Використовується вчорній іхімічної металургії,а такожв якостісировини длявогнетривкої промисловостіяк основидля хром-магнезіальнихі периклазом-хромітівихвогнетривів істартових сумішей.Розфасований у15біг-бегіввагою 1500кг.Всього 22500кг.».Відправником тапродавцем товаруу товаросупровіднихдокументах зазначенакомпанія «PCLL«PLOMPMINERALSERVICESB.V.»(Esdoomlaan19a,4254AtSleeuwijk,TheNetherlands),одержувачем тапокупцем єТОВ «ІНДУСТРІАЛЬНІТЕХНІЧНІ РІШЕННЯ»(кодЄДРПОУ 39060952).Товар переміщуєтьсяу 15поліетиленових мішках(біг-бег)чвагою нетто22500,00кг.(вагабрутто 22530 кг), тобто по 1500,00 кг у кожному мішку, а його вартість становить 12577,50 євро, що згідно з курсом Національного банку України відповідає сумі 612058,88 гривень.
Також, гр. ОСОБА_1 було заповнено та подано митну декларацію для письмового декларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов`язаних зі здійсненням підприємницької діяльності, яка була завірена штампом «Під митним контролем №4096». У митній декларації гр. ОСОБА_1 заявив про відсутність будь-яких товарів для декларування.
Під час здійснення митного контролю, за результатом динамічного поосного зважування транспортного засобу встановлено, що загальна вага транспортного засобу з вантажем становить 40480,0 кілограм. Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу маса без навантаження тягача марки DAF становить 8412 кг, а маса без навантаження півпричепа марки KOEGEL становить 7200 кг, що разом становить 15612,00 кілограм. Таким чином, розрахункова вага переміщуваного товару становить 24 868 кг брутто, що значно перевищує заявлену у товаросупровідних документах вагу товару.
Крім цього, у ході проведення митного огляду переміщуваного товару, встановлено, що у півпричепі реєстраційний номер НОМЕР_4 фактично переміщується товар: «Хромітовий пісок,ливарного сорту...» у кількості 16 поліетиленових мішків (біг-бег).
Таким чином, встановлено, що на митну територію України фактично переміщується на 1500 кг більше товару ніж заявлено у товаросупровідних документах. Вартість незаявленого у товаросупровідних документах товару «Хромітовий пісок,ливарного сорту...» становить 838,50 євро, що згідно з курсом Національного банку України на дату переміщення відповідає сумі 40 709,34 гривень.
Пунктом 37 частини першої статті 4 Митного кодексу України, перевізник - особа, яка здійснює перевезення товарів через митний кордон України та/або між митними органами на території України або є відповідальною за такі перевезення.
Відповідно до вимог статті 191 Митного кодексу України перевізники зобов`язані під час прийняття товарів до перевезення перевіряти точність відомостей щодо кількості вантажних місць, їх маркування, номери, зовнішній стан товарів та їх пакування. У разі неможливості такої перевірки вносити відповідний запис до міжнародної автомобільної накладної (CMR).
Статтею 194-1 Митного кодексу України передбачено, що до митного органу у зоні діяльності якого розташовано пункт пропуску через державний кордон України, де товари вперше перетнуть митний кордон України, до прибуття таких товарів на митну територію України, у тому числі в митному режимі транзиту, з дотриманням строків, встановлених статтею 194-2 Митного кодексу України подається загальна декларація прибуття.
Відповідно до поданої загальної декларації прибуття MRN 25UA141001206546Z9 заявлена вага товару, яка ввозиться на митну територію України становить 22530,00 кг брутто.
У свою чергу частиною другою статті 460 Митного кодексу України передбачено, що перевізники несуть відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення цих товарів документів, що містять неправдиві відомості (стаття 483 цього Кодексу ), виключно у разі якщо ці відомості стосуються кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, а перевізниками не вжито заходів до перевірки правдивості зазначених відомостей або у разі неможливості такої перевірки не внесено відповідного запису до міжнародної автомобільної накладної (CMR).
Згідно висновку від 01.12.2025 № 1420003400-1083 Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Державної митної служби України вартість вилученого товару: «Хромітовий пісок, ливарного сорту...» у справі про порушення митних правил, становить - 38 269,28 грн.
Відповідно до поданої загальної декларації прибуття MRN 25UA141001206546Z9 заявлена вага товару, яка ввозиться на митну територію України становить - 22530,00 кг. брутто.
Опитаний водій ОСОБА_1 у своїх поясненнях повідомив, що був присутній під час завантаження транспортного засобу 16 бігбегами з товаром. Відмітку про невідповідність товару до міжнародної автомобільної накладної (CMR) не вніс.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбачених ч.1 ст. 483 Митного кодексу України.
ОСОБА_1 у суд не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи. Суд враховує те, що ОСОБА_1 належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про причини не явки суд не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи від нього не надходило.
Відповідно до ч.4 ст.526 МК України суд вважає можливим проводити розгляд справи у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Перевіривши матеріали справи та надані докази, вважаю, що в діях ОСОБА_2 наявний склад адміністративного правопорушення, передбачений ч.1 ст.483 МК України.
За положеннями п.3 ч.1 ст.8 МК України, державна митна справа здійснюється на основі принципів законності та презумпції невинуватості.
Згідно ст.458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ч.1 ст.483 МК України, відповідальність настає за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно зУКТ ЗЕДта його митної вартості.
Завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням (ч.1 ст.486 МК України).
Факт вчинення адміністративного правопорушення стверджується наступними даними: протоколом про адміністративне правопорушення №1548/UA209000/2025 від 24.10.2025; копією паспорта, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, контрольного талону, товаросупровідними документами, актом про проведення огляду, описом предметів, поясненнями та іншими матеріалами справи, які знаходяться у об?єктивному взаємозв?язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.
Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суд бере до уваги те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно висновку від 01.12.2025 № 1420003400-1083 Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Державної митної служби України вартість вилученого товару: «Хромітовий пісок, ливарного сорту...» у справі про порушення митних правил, становить - 38 269,28 грн.
З урахуванням характеру вчиненого порушення, особи порушника, ступеня його вини, приходжу до висновку, що до ОСОБА_1 слід застосувати стягнення у виді штрафу в межах, встановлених санкцією ч.1ст.483 МК України, у розмірі 50% вартості товару, що був предметом порушення митних правил, що становить 19134,64 грн., без конфіскації товару.
Згідно з ч.3ст.541 МК Українивитрати митного органу, пов`язані із зберіганням товарів, транспортних засобів, щодо яких прийнято постанову про конфіскацію, до моменту винесення такої постанови повинні бути відшкодовані особою, яка вчинила порушення митних правил.
Відтак, на підставі ч.3ст.541 МК України,з ОСОБА_1 на користь Львівської митниці необхідно стягнути витрати за зберігання товарів - безпосередніх предметів порушення митних правилна складі митниці, у сумі 1311,87 грн.
Окрім цього, у відповідності до ст.487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Так, ст.40-1 КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного з правопорушника стягується 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,6 грн.
Керуючись ст.ст. 248, 249, 251, 283-285 КУпАП, ст.ст. 459, 461, 487, 526, 528 МК України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 50 % вартості товару, що становить 19134,64 гривень, в дохід держави.
Вилучений згідно протоколу про порушення митних правил №1548/UA209000/2025 від 24.10.2025 року товар повернути власнику.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Львівської митниці Державної митної служби України витрати за зберігання на складі митниці товарів, які є предметами порушення митних правил, у розмірі 1311,87 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної судової адміністрації України 605,6 грн судового збору.
На постанову протягом десяти діб з дня її винесення може бути подана апеляція до Львівського апеляційного суду.
Суддя І.Р.Волоско