Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 333/9034/25
Провадження № 3/333/3128/25
ПОСТАНОВА
Іменем України
03 грудня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Холод Р.С., за участю: секретаря судового засідання Лузанової А.Д., прокурора Шевченківської окружної прокуратури м. Запоріжжя Ляленко О.Л., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився у м. Запоріжжі, громадянина України, працює лікарем-онкологом, є членом експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «Міська лікарня №8» Запорізької міської ради, зареєстрований і проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимий, до адміністративної відповідальності не притягався,
про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до п.1 примітки до ст.172-6 КУпАП, суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які згідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з п.п. «ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014 суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є голови та члени експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті.
Відповідно до витягу з наказу КНП «Міська лікарня №8» ЗМР від 03.12.2019 року №586к/тр ОСОБА_1 прийнято з 04.12.2019 року на посаду лікаря-онколога.
За положеннями п.1.1. доповнення до посадової інструкції ОСОБА_1 від 01.01.2025 року №1/оп лікар-онколог експертних команд зобов`язаний входити до складу експертних команд, згідно наказу затвердженого керівником закладу охорони здоров`я.
Відповідно до наказу КНП «Міська лікарня №8» ЗМР від 02.12.2024 року №202 «Про організацію та проведення повсякденного оцінювання функціонування особи» - в КНП «Міська лікарня №8» ЗМР було створено дві експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
Згідно з додатком №2 до наказу КНП «Міська лікарня №8» ЗМР від 02.12.2024 року №202 до складу №2 експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи було включено лікаря-онколога ОСОБА_1 .
Відповідно до листа-ознайомлення з наказом від 02.12.2024 року №202 ОСОБА_1 був ознайомлений про включення його до складу експертної команди під особистий підпис.
Наказом КНП «Міська лікарня №8» ЗМР від 30.12.2024 року №215 були внесені зміни до наказу №202 від 02.12.2024 року, однак ОСОБА_1 залишився членом експертної команди.
20.01.2025 року наказом КНП «Міська лікарня №8» ЗМР №88 були внесені зміни до наказу №215 від 30.12.2024 року, проте ОСОБА_1 залишився членом експертної команди.
Враховуюче вищевикладене, ОСОБА_1 , працюючи на посаді лікаря-онколога КНП «Міська лікарня №8» Запорізької міської ради, є членом експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, та відповідно на нього поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції» в частині подання декларацій.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи членом експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «Міська лікарня №8» Запорізької міської ради, перебуваючи на посаді лікаря-онколога члена експертної команди, відповідно до п.п. «ґ» п. 2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, як на члена експертної команди, і він є суб`єктом декларування та відповідальності за вчинення правопорушення пов`язаного з корупцією, і зобов`язаний виконувати вимоги Закону, в тому числі й зазначені у ч. 1 ст. 45 вказаного Закону.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Пунктом 5 ч.1 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти.
Наказом Національного агентства «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 08.11.2023 № 252/23 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 листопада 2023 року за № 1965/41021) затверджено форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Цей Порядок визначає процедуру заповнення та подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - декларація) (далі - Закон).
Декларація заповнюється та подається особисто суб`єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі.
Декларація подається незалежно від того, перебуває суб`єкт декларування в Україні чи за її межами.
Суб`єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог:
1)щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті
45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
На виконання вище зазначених вимог у ОСОБА_1 виник обов`язок подати декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за типом «щорічна» за 2024 рік в строк до 01.04.2025 року.
Водночас, встановлено, що ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 , подав вказаний тип декларації лише 01.05.2025 о 18 год. 15 хв.
Отже, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді лікаря-онколога та будучи членом експертної команди з повсякденного оцінювання функціонування особи КНП «Міська лікарня №8» Запорізької міської ради, а також відповідно до п.п. «ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом декларування, у порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за формою «щорічна» за 2024 рік, а саме - 01.05.2025 року о 18 год. 15 хв., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації.
Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді лікаря-онколога, будучи членом експертної команди з повсякденного оцінювання функціонування особи КНП «Міська лікарня №8» Запорізької міської ради, та відповідно маючи статус суб`єкта декларування в розумінні Закону України «Про запобігання корупції», порушуючи вимоги ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подав декларацію за формою «щорічна за 2024 рік», чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за формою «Щорічна за 2024 рік».
У судові засідання, призначені на 16.10.2025 року, 03.11.2025 року, 03.12.2025 року ОСОБА_1 не з`явився, суду надав заяву про розгляд справи без його участі у зв`язку з неможливістю бути присутнім через погіршення стану здоров`я та перебування на лікуванні в обласній клінічній лікарні. В заяві зазначив також про визнання провини та щире розкаяння.
У судовому засіданні прокурор Шевченківської окружної прокуратури м. Запоріжжя Ляленко О.Л. вказав на обставини, викладені у протоколі, зазначивши про наявність у діях ОСОБА_1 ознак корупційних діянь. Просив суд призначити стягнення у виді штрафу, передбаченого санкцією частини 1 статті 172-6 КУпАП.
Суддя, вислухавши думку прокурора, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, дійшов до такого.
19.09.2025 року з Управління стратегічнихрозслідувань вЗапорізькій областіДСР Національноїполіції України до Комунарського районного суду м. Запоріжжя надійшов протокол №342 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією за ч.1 ст.172-6 КУпАП від 12.09.2025 року стосовно ОСОБА_1 .
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно вимог ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та свідків, а також іншими документами.
Вимоги ст.252 КУпАП передбачають, що орган (посадова особа), оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Вина ОСОБА_1 у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП України, на думку судді, повністю підтверджується сукупністю належних та допустимих доказів, а саме:
- даними, встановленими протоколом №342 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією від 12.09.2025 року, згідно якого встановлено час, дату та місце скоєння адміністративного правопорушення.
Вказаний протокол складений старшим оперуповноваженим управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України ОСОБА_2 , тобто уповноваженою особою, відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.255 КУпАП.
Протокол відповідає вимогам чинного законодавства України, та у судове засідання не були надані рішення суду про визнання дій працівників Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області ДСР Національної поліції України під час складання зазначених протоколів неправомірними;
- витягом з наказу №586-к/тр від 03.12.2019 про прийняття ОСОБА_1 з 04.12.2019 року на посаду лікаря-онколога КНП «Міська лікарня №8» ЗМР;
- посадовою інструкцією лікаря онколога КНП «Міська лікарня №8» ЗМР, затвердженої директором КНП «Міська лікарня №8» ЗМР ОСОБА_3 14.12.2022 року;
- доповнення до посадової інструкції лікаря онколога КНП «Міська лікарня №8» ЗМР, затвердженої директором КНП «Міська лікарня №8» ЗМР ОСОБА_3 01.01.2025 року;
- наказом №202 від 02.12.2024 року «Про організацію та проведення повсякденного оцінювання функціонування особи», згідно якого лікар-онколог ОСОБА_1 входить до складу №2 експертної команди оцінювання повсякденного функціонування особи;
- наказом №215 від 30.12.2024 року «Про внесення змін до п.1 та п.4 наказу від 02.12.2024 року №202 «Про організацію та проведення повсякденного оцінювання функціонування особи», згідно якого лікар-онколог ОСОБА_1 входить до складу експертної команди оцінювання повсякденного функціонування особи;
- наказом №88 від 20.01.2025 року «Про доповнення до наказу від 30.12.2024 року №215 «Про внесення змін до п.1 та п.4 наказу від 02.12.2024 року №202 «Про організацію та проведення повсякденного оцінювання функціонування особи», згідно якого лікар-онколог ОСОБА_1 входить до складу експертної команди оцінювання повсякденного функціонування особи;
- даними Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «Міська лікарні №8» ЗМР, затвердженого директором КНП «Міська лікарні №8» ЗМР ОСОБА_3 22.12.2024 року.
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 , згідно яких останній вказав, що декларацію за формою «щорічна» за 2024 рік подавав самостійно, відразу як дізнався про необхідність подання такої декларації від колег 01.05.2025 року. Декларацію подав з домашньої адреси: АДРЕСА_1 . Усвідомлює, що при відповідному своєму ставленні до декларування міг би подати декларацію своєчасно.
Вирішуючи питання про притягнення осіб до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст. 172-6 КУпАП, щодо порушення вимог фінансового контролю, яке полягало у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, слід враховувати об`єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема його об`єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації.
Для розкриття об`єктивних складових адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст. 172-6 КУпАП, слід зазначити, що диспозиція цієї норми за своїм змістом лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших норм.
Так, примітка дост. 172-6 КУпАП, містить вказівку на суб`єкт цього правопорушення, відсилає до норм спеціального антикорупційного закону, зокрема частин 1 і 2ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», в яких, крім іншого, передбачено певну деталізацію відповідних положень нормативно-правових актів, що наповнює норму ч.1ст.172-6 КУпАПбільш конкретним змістом для встановлення саме тих ознак, які мають значення для правової кваліфікації зазначеного діяння.
Для кваліфікації діяння за ч. 1ст. 172-6 КУпАПнеобхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом, а також це діяння має бути без поважних причин.
Відповідно до листа ВССУ від 22.05.2017 року «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов`язані з корупцією» конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається.
Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо; предметом правопорушення є декларація, подана шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції: а) за минулий рік; б) за період, не охоплений раніше поданими деклараціями; суб`єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу; вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Поважних причин у ОСОБА_1 не подати до 01.04.2025 року декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, під час судового розгляду встановлено не було.
Таким чином, суддя вважає встановленим, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді лікаря-онколога, будучи членом експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «Міська лікарня №8» Запорізької міської ради, та відповідно маючи статус суб`єкта декларування в розумінні Закону України «Про запобігання корупції», порушуючи вимоги ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подав декларацію за 2024 рік, за формою, що визначається НАЗК.
За таких обставин суд дійшов до висновку, що у діях ОСОБА_1 маються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Обставиною, що пом`якшує відповідальність ОСОБА_1 суддя визнає щире каяття. Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , судом не встановлено.
Відповідно дост.33 КУпАПпри накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність. Обтяжуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено. За правиламист.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Суддя враховує, характер вчиненого правопорушення (фактично не призвело до суттєвих негативних наслідків); особу порушника (має постійне місце проживання, раніше до адміністративної відповідальності не притягався); майновий стан (має постійне місце роботи та отримує щомісячно заробітну плату); обставину, що пом`якшує його відповідальність (щире розкаяння); відсутність обтяжуючих обставин вчиненого правопорушення та суттєвих наслідків від порушення.
Згідно санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП передбачено накладення адміністративного стягнення у вигляді накладення штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, враховуючи зазначені обставини справи, суд вважає, що для виправлення ОСОБА_1 , а також з метою його виховання в дусі додержання законів України, запобігання вчиненню нових правопорушень у подальшому, буде доцільним та достатнім застосувати до нього мінімальний штраф, передбачений санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП, оскільки таке стягнення, на думку суду, повністю досягне мети його застосування.
Так, приймаючи рішення по справі, суд враховує правові позиції висловлені ЄСПЛ у справі «Бакланов проти росії» (09.06.2005 року) та у справі «Фрізен проти росії» (24.03.2005 року), а саме те, що досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значним, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу «законності» і воно не було свавільним. Крім того, суд приймає до уваги правові позиції висловлені у справі «Ісмайлов проти росії» (п.38 Рішення від 16.10.2008 року), згідно яких для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити надмірний тягар для особи.
На переконання суду, застосування такого виду стягнення як штраф у мінімальному розмірі стосовно ОСОБА_1 з урахуванням встановлених під час судового розгляду обставин, не буде надмірним тягарем для останнього та буде відповідати вимогам ст. 7 КУпАП.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно з п.5ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення постанови про накладення адміністративного стягнення справляється судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст.7, 22, 33, 172-6, 283,284, 287-289 КУпАП, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6, у виді штрафу в дохід держави у розмірі п`ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 850 (вісімсот п`ятдесят) грн. (отримувач: ГУК у Зап.обл/ТГ м.Запорiжжя/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ): 37941997, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (IBAN): UA558999980313060106000008479, код класифікації доходів бюджету: 21081100, Адміністративні штрафи та інші санкції).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 коп. (Реквізити для сплати: Отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
У разі несплати ОСОБА_1 штрафу у строк, установлений ч.1ст.307 КУпАП (не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення), постанова надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем його проживання, роботи або за місцем знаходження його майна, в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, відповідно до вимог ст.308КУпАП з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , стягується:
- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цьогоКодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
- витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст.7 КУпАП протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Комунарського районного м. Запоріжжя
м. Запоріжжя Р.С. Холод