Рішення № 1323025, 31.01.2008, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
31.01.2008
Номер справи
14/631-н
Номер документу
1323025
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"31" січня 2008 р.

Справа № 14/631-Н

За позовом Відкритого акціонерного товариства „Новоушицьке ремонтно-транспортне підприємство” смт. Нова Ушиця

до Новоушицької селищної ради смт. Нова Ушиця

до Новоушицької районної ради смт. Нова Ушиця

про визнання недійсними рішення Новоушицької районної ради восьмої сесії XXIV скликання № 18 від 16.12.2003р., пункти 1.1 та 1.2 рішення виконкому Новоушицької селищної ради № 134 від 30.05.2007р. та свідоцтва про право власності

за участю третьої особи на стороні відповідача –Трудовий архів Новоушицького району.

Головуючий суддя Гладюк Ю.В.

судді Олійник Ю.П.

Радченя Д.І.

Представники сторін:

від позивача: Залуцький В.Н –за дорученням

від 1-го відповідача: не з'явився

від 2-го відповідача: Гребенюк В.В .-. за дорученням

від третьої особи : не зявився

за участю ві д прокуратури: не з'явився

Суть спору: Позивач після збільшення позовних вимог просить визнати недійсним рішення рішення Новоушицької районної ради восьмої сесії XXIV скликання № 18 від 16.12.2003р., на підставі якого було прийнято у спільну власність територіальних громад району ліве крило другого поверху адмінбудинку Новоушицького РТП, пункти 1.1 та 1.2 рішення виконкому Новоушицької селищної ради № 134 від 30.05.2007р., на підставі якого 27.07.2007р. Новоушицькою селищною радою було видано Новоушицькій районній раді свідоцтво про право власності ЯЯЯ №943194 на ј адмінбудинку в смт Нова Ушиця, вул. Подільська, 36, а також визнати недійсним вищезазначене свідоцтво. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що рішення про відчуження належного йому на праві власності адмінбудинку чи його частини позивачем не приймалося, іншим законним способом

відчуження не здійснювалось, а тому оскаржувані рішення та свідоцтво про право власності є незаконними.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, наполягав на задоволенні позову, надав додаткове правове обґрунтування позовних вимог.

Перший відповідач - Новоушицька селищна рада та його представник в судовому засіданні проти позову заперечує і, посилаючись на підпунк „а” пункту 6.1 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності на нерухоме майно, доводить, що селищна рада за дорученням її ж виконкому правомірно, в межах наділених повноважень видала оскаржуване свідоцтво на право власності. При цьому правових підстав набуття районною радою права власності на спірне майно не наводить.

Другий відповідач - Новоушицька районна рада у відзиві на позовну заяву та її представник в судовому засіданні проти позову заперечує, зазначає, що відповідно рішення восьмої сесії четвертого скликання від 16.12.2003 року № 18 „Про прийом частини адмінбудинку РТП у спільну власність територіальних громад району" частина адміністративного приміщення ВАТ „Новоушицьке РТП” прийнята була у спільну власність територіальних громад району. Дане рішення приймалось районною радою на підставі листа Регіонального відділення Фонду держмайна України від 15.08.2002 року № 10/01-42-1557/02 стосовно подальшої долі 86000 шт. акцій ВАТ „Новоушицьке ремонтно - транспортне підприємство” та ВАТ „Райагропостач”, які повинні були бути реалізовані тільки за рішенням Новоушицької районної ради. Проте районна рада прийняла рішення не реалізовувати дані акції, а виділеною часткою в майні вищезгаданих підприємств прийняти у спільну власність територіальних громад району. На засіданні зборів акціонерів ВАТ „Новоушицьке РТП”, в присутності представника районної ради - завідувача відділу управління спільною власністю територіальних громад району виконавчого апарату районної ради було прийнято рішення більшістю голосів акціонерів про виділення частини будівлі лівого крила другого поверху адмінприміщення в рахунок акцій, які належать районній раді. На підставі даного рішення було створено комісію по прийманню даного приміщення у власність районної ради та підписано Акт передачі майна від 6 грудня 2003 року. Тому при підписанні Акту прийому - передачі частини адміністративного приміщення ВАТ „Новоушицьке ремонтно - транспортне підприємство” по вул. Подільській, 36 голові правління необхідно було провести відповідні дії щодо зняття з балансу підприємства виділеної частини приміщення. Відповідно до статті 59 та статті 73 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" рішення ради, прийняте в межах її повноважень носить нормативний характер і є обов'язковим до виконання на території району всіма підприємствами, установами та організаціями, а при невиконанні керівники цих органів несуть встановлену законом відповідальність. Також вважає, що є заперечливим твердження про те, що дана частина приміщення використовується ВАТ „РТП”, оскільки на протязі чотирьох років з дня прийняття у власність 1/4 частини будинку, районною радою проведено реконструкцію та ремонт даного приміщення, проведено природній газ і там функціонує Трудовий архів Новоушицького району.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позову, а тому, необхідність його задоволення виходячи з наступного.

Підстави набуття права власності визначені цивільним законодавством ( Глава 24 Цивільного кодексу України). Згідно ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

У власності позивача знаходиться в цілому адмінбудинок по вул.. Подільській, 36, що підтверджується свідоцтвом про право власності від

29.05.1998року, яке видане на підставі рішення виконкому Новоушицької селищної ради від 27.05.1998р.

В процесі розгляду справи, судом не встановлено фактів укладення позивачем будь-яких угод спрямованих на відчуження частини належного йому приміщення адмінбудинку по вул. Подільській,36 в смт. Нова Ушиця. Однак, 16.12.2003р. Новоушицька районна рада винесла рішення „Про прийом частини адмінбудинку РТП у спільну власність територіальних громад району”. В рішенні зазначено: „Розглянувши акт про передачу майна від 24.11.2003року та керуючись п. 20 ст. 43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” районна рада вирішила : Прийняти у спільну власність територіальних громад району ліве крило другого поверху адмінбудинку Новоушицького ремонтно-транспортного підприємства на суму 21 500 грн.”

Відповідно до акту про передачу майна від 24.11.2003року ВАТ „Новоушицьке ремонтно-транспортне підприємство” передало, а Новоушицька районна рада прийняла ј адмінбудинку по вул. Подільській, 36 в смт. Нова Ушиця, вартість якого дорівнює 88 тис. акцій на суму 21 500 грн.

Викликаний в прядку ст. 30 Господарского процесуального кодексу України представник Регіонального відділення фонду державного майна Кошелюк З.М. надала суду пояснення, якими спростовує доводи Новоушицької районної ради про прийняття рішення від 16.12.2003року на підставі листа Регіонального відділення фонду державного майна України від 15.08.2002 року № 10/01-42-1557/02. Пояснила, що в зазначеному листі Регіональне відділення Фонду просило районну раду визначитись з продажем належного їй пакету акцій в кількості 86000 шт. ( 7,131 % ). Лист направлявся раді в зв’язку з ліквідацією представництва ФДМУ у Новоушицькому районі. Крім того, вищевказаний працівник фонду пояснила, що відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 01.07.1998р. № 9-рп приватизація комунального майна здійснюється на підставі законодавства про приватизацію державного майна. Частина 4 статті 3 Закону України „Про приватизацію державного майна” встановлює, що відчуження майна, що у комунальній власності, регулюється положеннями цього Закону, інших законів з питань приватизації і здійснюється органами місцевого самоврядування. Способи продажу акцій ВАТ визначені п.60 Державної програми приватизації на 2000-2002 роки. Право акціонерів обмінювати належні їм акції на майно акціонерного товариства законодавством не передбачено.

Повноваження щодо приватизації комунальної власності в Новоушицькому районі були надані Новоушицькою районною радою представництву ФДМУ у Новоушицькому районі, яке ліквідовано у 1998 році наказом РВ ФДМУ по Хмельницькій області. Повноваження щодо завершення приватизації ВАТ „Новоушицьке РТП” Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Хмельницькій області органом місцевого самоврядування не надавались.

Викликаний для дачі пояснень представник реєстратора позивача – ЗАТ „Інвестор” Рудниченко А.О. суду пояснив, що в реєстрі ВАТ „Новоушицьке РТП” зареєстровано особовий рахунок РВ ФДМУ по Хмельницькій області, на якому зареєстровано 810 000 простих іменних акцій ВАТ „Новоушицьке РТП”.

За весь час ведення реєстратором реєстру власників цінних паперів ВАТ „Нововушицьке РТП” жодної зміни прав власності не проводилось. Для внесення ж змін до системи реєстру щодо власника цінних паперів необхідно подати пакет документів відповідно до вимог чинного законодавства, а саме Закону України „Про цінні папери та фондовий ринок” та „Положення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1000 від 17.10.2006року про порядок ведення реєстрів власників цінних паперів”.

Враховуючи заперечення другого відповідача, суд зобов’язував сторони надати протокол засідання зборів акціонерів ВАТ „Новоушицьке РТП, на яких було прийнято рішення про виділення частини будівлі лівого крила другого поверху адмінприміщення в рахунок акцій, які належать районній раді. Даний протокол сторони суду не надали.

В процесі розгляду справи судом також оглянуті надані прокуратурою матеріали наглядової перевірки щодо законності відчуження другого поверху лівого крила адмінбудинку позивача. При їх огляді встановлено , що за результати перевірки 12.03.2007р. прокуратурою Новоушицького району винесено протест з вимогою до голови правління ВАТ „Новоушицьке РТП припинити незаконні дії щодо передачі другого поверху лівого крила адмінбудинку ВАТ „Новоушицьке РТП” в спільну власність територіальних громад Новоушицького району.

Підставою для винесення протесту стало перевищення головою правління службових повноважень, тобто підписання 24.11.2003р. акту про передачу другого поверху лівого крила адмінбудинку ВАТ „Новоушицьке РТП” у спільну власність територіальних громад Новоушицького райоу, що є порушенням прав акціонерів та норм Закону „Про господарські товариства”, Закону „Про цінні папери та фондову біржу”, положень статуту товариства.

В своїй відповіді на протест від 21.03.2007р. голова правління ВАТ „Новоушицьке РТП” повідомив, що другий поверх лівого крила адмінприміщення ВАТ „Новоушицьке РТП” фактично з власності акціонерів не вибув. Будь-які документи, які б підтверджували право власності територіальних громад Новоушицького району відсутні. Відчуження даного майна за період роботи його головою правління не було і це майно знаходиться на балансі РТП.

Тому, факт скликання зборів акціонерів, на яких вирішувалось питання виділення частини будівлі лівого крила другого поверху адмінприміщення в рахунок акцій, які належать районній раді не доведений. Крім того, судом приймається до уваги те, що чинним законодавством не передбачено право акціонерів виділяти в рахунок акцій майно господарського товариства. До того ж з врахуванням пояснень реєстратора не можна вважати доведеним також факт належності акцій позивача в кількості 86000 Новоушицькій районній раді.

Таким чином прийняття територіальною громадою Новоушицького району майна позивача у свою власність з наступним переоформленням відбулось за відсутності правових підстав.

В силу ст. 393 Цивільного кодексу України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.

Власник майна, права якого порушені внаслідок видання правового акта органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, має право вимагати відновлення того становища, яке існувало до видання цього акта. У разі неможливості відновлення попереднього становища власник має право на відшкодування майнової та моральної шкоди.

Судові витрати покладаються на Новоушицьку районну раду, оскільки спір виник з її неправомірних дій ( рішення ).

Керуючись ст.ст. 44,49,82,84,116 Господарського процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в :

Позов задовольнити.

Визнати недійсним рішення Новоушицької районної ради восьмої сесії XXIV скликання № 18 від 16.12.2003р.

Визнати недійсним пункт 1.1 та пункт 1.2 рішення виконкому Новоушицької селищної ради № 134 від 30.05.2007р.

Визнати недійсним свідоцтво про право власності серії ЯЯЯ № 943194 на ј адмінбудинку по вул. Подільській,36 в смт. Нова Ушиця, виданого Новоушицькій районній раді.

Стягнути з Новоушицької районної ради на користь Відкритого акціонерного товариства „Новоушицьке ремонтно-транспортне підприємство” смт. Нова Ушиця, вул. Подільська,36 (код ЄДРПОУ 05519184) 85 грн. витрат на оплату державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Головуючий суддя Ю.В. Гладюк

судді Ю.П. Олійник

Д.І. Радченя

Суддя Ю.В. Гладюк