Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2025 року Справа № 280/8540/24 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого суддіБатрак І.В.,
за участю секретаря Прус Я.І.,
представника позивачаБлизнюка А.В.,
представника відповідача Захарченка В.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства «Запорізький металургійний комбінат «ЗАПОРІЖСТАЛЬ»
до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Запорізький металургійний комбінат «ЗАПОРІЖСТАЛЬ» (далі ПАТ «ЗАПОРІЖСТАЛЬ», позивач) звернулося до адміністративного суду з позовом до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі СМУ ДПС РВПП, відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 10.06.2024 №0000/556/51-01 в частині порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, за затримку реєстрації яких застосовано штраф у сумі 4912281,84 грн.
В обґрунтування позовних вимог стосовно безпідставності та неправомірності податкового повідомлення-рішення від 10.06.2024 №0000/556/51-01 в частині визначення порушень граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з нарахуванням штрафу на суму 4351750,90 грн зазначено, що відповідачем не встановлено обставин та не доведено такої обов`язкової умови для застосування штрафних санкцій згідно з п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України як вина ПАТ «ЗАПОРІЖСТАЛЬ» у несвоєчасній реєстрації податкових накладних, зазначених в додатку до позовної заяви: в рядках (№ з/п: 1-107) Таблиці №1; в рядках (№ з/п: 1-2) Таблиці №2. Вказує, що позивачем сформовано та надіслало 30.06.2022 до 20 години 00 хвилин на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, зазначені в додатку до позовної заяви: в рядках (№ з/п: 1-107) Таблиці №1; в рядках (№ з/п: 1-2) Таблиці №2, отже, позивач виконав дії щодо реєстрації відповідних податкових накладних у встановлені податковим законодавством терміни. Однак, квитанції про реєстрацію зазначених податкових накладних були отримані лише 01.07.2022, тобто на наступний операційний день, в яких зазначено, що податкові накладні зареєстровані 01.07.2022. Вважає, що в пп.69.18 п.69 підрозд.10 розд. ХХ Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла станом на 01.07.2022) визначено час у який здійснюється приймання контролюючим органом електронних документів від платників податків, тобто графік роботи електронних сервісів податкового органу, а не встановлено обов`язок платників податків подати у вказаний період часу податкову накладну для її реєстрації. Метою зазначених змін є лише обмеження роботи електронних сервісів, а не обмеження строків реєстрації податкових накладних, що не можна ототожнювати. Стосовно безпідставності та неправомірності податкового повідомлення-рішення від 10.06.2024 №0000/556/51-01 в частині визначення порушень граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з нарахуванням штрафу на суму 560530,94 грн наголошує, що у цьому випадку йдеться про податкові накладні, які позивач виписував сам на себе, складені на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання. Такі податкові накладні отримувачу (покупцю) не надаються. Посилається на приписи п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України та стверджує, що за розрахунками позивача за податковими накладними, зазначеними в додатку до позовної заяви: в рядках (№ з/п: 3-8) Таблиці №2 сума штрафу складає 3886,68 грн. При цьому, розрахунок штрафу наведено в додатку до позовної заяви в Таблиці №3. Стосовно відсутності доказів в Акті перевірки №465, що підтверджують вину платника податків у несвоєчасній реєстрації податкових накладних, про порушення відповідачем окремих приписів Податкового кодексу України підкреслює, що контролюючим органом при прийнятті податкового повідомлення-рішення від 10.06.2024 №0000/556/51-01 не враховано приписи п. 11 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, яким передбачено що, штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу). На час прийняття податкового повідомлення-рішення граничні строки реєстрації податкових накладних та відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, визначались спеціальними нормами, а саме п. 89 та 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, які є пріоритетними у застосуванні у період воєнного стану порівняно із загальними нормами ст.ст.201 та 120-1 ПК України.
Ухвалою суду від 17.09.2024 судом відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 10 жовтня 2024 року.
Відповідач позов не визнав, 01.10.2025 до матеріалів справи долучив відзив на позовну заяву (вх. №45567), у якому стосовно пропуску строку реєстрації податкових накладних на 1 день, які ПАТ «ЗАПОРІЖСТАЛЬ» начебто подало до 20-00 години 30.06.2022, тобто в операційний час останнього дня граничного строку, СМУ ДПС РВПП повідомляє, що підприємству було надано право на реєстрацію податкових накладних в конкретному випадку до 30.06.2022, але підприємство не скористалось своїм правом на реєстрацію накладних протягом місяця, та з доводів підприємства виконували реєстрацію саме в останній день та в супереч п. 69.18підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу після 18 години, що свідчить про халатне відношення працівників ПАТ «ЗАПОРІЖСТАЛЬ» до норм Податкового кодексу України в періоді воєнного, надзвичайного стану на території України та маніпулюванням поняття «операційний день». Щодо відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних при безоплатному постачанні товарів (послуг), які не надаються покупцю зазначає, що у випадках складення таких податкових накладних, за несвоєчасну реєстрацію застосовується зменшений розмір штрафних санкцій, але такі податкові накладні повинні правильно заповнюватись за формою, встановленою наказом Міністерства фінансів України №1307 від 31.12.2015 із змінами та доповненнями. У лівому верхньому куті необхідно позначати поле «Зведена податкова накладна» позначкою «х». Стверджує, що податкові накладні, які ПАТ «ЗАПОРІЖСТАЛЬ» начебто складено відповідно до абз. 11 п. 201.4 статті 201 Податкового кодексу України, а саме: №768 від 14.06.2022, №822 від 15.06.2022, №2247 від 31.07.2022, №2253 від 31.07.2022, №2518 від 30.06.2022, №2520 від 30.06.2022, №2556 від 31.05.2022, №2558 від 31.05.2022, складені без заповнення поля «Зведена податкова накладна», тому відповідач застосував за їх несвоєчасну реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних штрафні санкції, як за звичайні податкові накладні, у розмірі 10, 30 та 40 відсотків від суми податку на додану вартість в залежності від кількості днів прострочення. Стосовно відсутності вини позивача у порушенні граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування та необхідності застосування зменшеного розміру штрафних санкцій згідно з п.90 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України пояснює, що в п. 90 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України прямо зазначено, що він застосовується лише щодо порушення тих строків реєстрації ПН/РК, які встановлені п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу. Це означає, що починаючи з 08.02.2023 застосовуються: зменшені штрафи, передбачені п. 90 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК, складених починаючи з 16.01.2023 (адже саме для таких ПН/РК п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу строки реєстрації); звичайні штрафи, передбачені п. 1201.1 Податкового кодексу України, за порушення строків реєстрації ПН/РК, складених до 16.01.2023. Отже, порушення платником податку граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН, які припадають на період до дати набрання чинності Законом № 2876-ІХ (тобто застосовується до ПН/РК з датою складання не пізніше 15 січня 2023 року включно), тягне за собою накладання на такого платника податку штрафу у розмірах, встановлених пунктом 120-1. 1 статті 120-1 Кодексу, який, до речі, не скасований і не змінений Законом №2876-ІХ від 12.01.2023, а тому просить суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
10 жовтня 2024 року судом вирішено продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів та відкласти підготовче засідання по справі на 28 листопада 2024 року.
Ухвалою суду від 28.11.2024 за клопотанням сторін судом зупинено провадження у справ до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції у справі №200/4768/23 (К/990/17494/24).
Ухвалою суду від 10.07.2025 провадження у справі поновлено з 05 серпня 2025 року та призначено підготовче засідання на 05 серпня 2025 року.
04 серпня 2025 року представником позивача через систему «Електронний суд» надіслано додаткові пояснення (вх. №39059), у яких наголошує, що контролюючий орган не звернув увагу на те, що податкові накладні, які не надаються покупцю не є класичними накладними в розумінні ст.201 Податкового кодексу України, оскільки не містять всіх обов`язкових реквізитів, зокрема, індивідуального податкового номеру та назви покупця. Отже, у випадку пропуску граничного строку реєстрації податкової накладної, яка не надається покупцю, штрафи застосовуватися не повинні, про що, на думку позивача, свідчить таке: Державний бюджет України жодним чином не зазнає негативних наслідків, оскільки, відсутність факту реєстрації податкової накладної не звільняє продавця від обов`язку включення суми ПДВ, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань; не відбувається впливу на податковий облік платника податку чи його контрагентів; накладення штрафу в такому випадку зі стимулюючої функції перетворюється на каральну; мету дисциплінувати постачальників-платників ПДВ не можна досягнути щодо податкових накладних, які не надаються покупцю. Таким чином, застосування до платників ПДВ штрафу за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних, які не надаються покупцю, виключають (викреслюють, скасовують): застосування державою принципу пропорційності втручання у право платника податків на мирне володіння майном; дотримання державою принципу справедливого балансу між вимогами загального інтересу суспільства та захистом основоположних прав особи, та класифікується як каральна дія (каральний захід, кримінальне переслідування), адже такі дії платника ПДВ не завдають шкоди ані бюджету, ані контрагентам.
Ухвалою суду від 06.08.2025 зупинено провадження у справі за клопотанням сторін до 14 жовтня 2025 року.
У період з 03.09.2025 по 16.10.2025 суддя Батрак І.В. була відсутня на роботі на підставі наказу від 19.08.2025 №281 «Про надання відпустки», у зв`язку із чим підготовче засідання по справі призначено на 21 жовтня 2025 року.
У підготовчому засідання, призначеному на 21 жовтня 2025 року, судом закрито підготовче провадження у справі та призначено справу для розгляду по суті на 06 листопада 2025року.
06 листопада 2025 року у розгляді справи судом оголошена перерва до 21 листопада 2025 року.
Представник позивача у судовому засіданні в режимі відеоконференції позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надавши пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві та письмових поясненнях. Просить позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, із підстав, зазначених у відзиві. Просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
На підставі статті 243 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення та оголошено про час виготовлення рішення у повному обсязі.
Розглянувши та дослідивши надані документи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлені наступні обставини.
ПАТ «ЗАПОРІЖСТАЛЬ» (код ЄДРПОУ 00191230) є юридичною особою, яка зареєстрована 18.04.2000 та 25.09.2004 до Реєстру внесений запис № 11031200000000808 про підприємство. Видами діяльності відповідача є: 24.10 Виробництво чавуну сталі та феросплавів (основний); 46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 46.72 Оптова торгівля металами та металевими рудами; 49.20 Вантажний залізничний транспорт; 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; 36.00 Забір, очищення та постачання води; 71.20 Технічні випробування та дослідження.
СМУ ДПС РВПП згідно з пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 75.1 ст. 75 у порядку, визначеному п. 76.2 ст. 76 Податкового кодексу України проведена камеральна перевірка позивача щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних, за результатами якої контролюючим органом було складено акт від 30.04.2024 №465/32-00-51-01-03/00191230.
Відповідно до висновків акту, перевіркою встановлені порушення ПАТ «ЗАПОРІЖСТАЛЬ» вимог п. 201.1 та п. 201.10 ст. 201, пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення», п.89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, в частині порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних:
- із сумою ПДВ податкових накладних/ розрахунків коригування на суму ПДВ 43880130,82 грн з порушенням строку реєстрації до 15 календарних днів;
- із сумою ПДВ податкових накладних/ розрахунків коригування на суму ПДВ 115276,33 грн з порушенням строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- із сумою ПДВ податкових накладних/ розрахунків коригування на суму ПДВ 123163,33 грн з порушенням строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- із сумою ПДВ податкових накладних на суму ПДВ 1386416,25 грн з порушенням строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- із сумою ПДВ податкових накладних на суму ПДВ 2034,08 грн з порушенням строку реєстрації від 366 і більше календарних днів.
Не погоджуючись із висновками перевірки, позивачем було подано до СМУ ДПС РВПП заперечення №08/2012722 від 20.05.2024 на Акт перевірки № 465 та доповнення до заперечення №2013855 від 29.05.2024 на Акт перевірки № 465, проте листом-відповіддю №2820/6/32-00-51-01-07 від 03.06.2024 відповідачем повідомлено про прийняття рішення:
- щодо правомірності, та визнання такими, що відповідають нормам діючого податкового законодавства, висновків акту в частині порушень законодавчо визначених граничних термінів реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування;
- щодо врахування наданих до заперечення ПАТ «ЗАПОРІЖСТАЛЬ» документів щодо дати отримання розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг на зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг, у тому числі, але не виключно - листа ТОВ «М.Е.ДОК», та визнання такими, що не підлягають застосуванню, порушень в частині несвоєчасної реєстрації відповідних розрахунків коригування.
На підставі акту перевірки та вказаних вище порушень 10.06.2024 відповідачем винесене податкове повідомлення-рішення №0000/556/51-01 форми «Н», яким до позивача застосовано штрафну санкцію з податку на додану вартість за порушення строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань з урахуванням зареєстрованих податкових накладних/розрахунків коригування у сумі 4917489,51 грн.
ПАТ «ЗАПОРІЖСТАЛЬ» оскаржувалось винесене податкове повідомлення-рішення до Державною податковою службою України (скарга №08/2016004 від 24.06.2024).
Відповідно до рішення ДПС України про результати розгляду скарги від 16.08.2024 №25184/6/99-00-06-03-01-06 (отримане 02.09.2024 вх. №2021984) спірне податкове повідомлення-рішення відповідача від 10.06.2024 №0000/556/51-01 залишено без змін, а скаргу позивача без задоволення
Вважаючи прийняте відповідачем податкове повідомлення-рішення в частині порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, за затримку реєстрації яких застосовано штраф у сумі 4912281,84 грн протиправним, позивач звернувся до суду із даним позовом про його скасування у відповідній частині.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
За приписами пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до абзацу 1 пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
За своєю правовою природою норма абзацу 4 пункту 201.10 статті 201 ПК України є нормою зобов`язального характеру, якій кореспондується норма статті 120-1 Кодексу, яка передбачає відповідальність за невиконання платником податку обов`язку реєстрації податкової накладної.
Так, згідно з пунктом 120-1.1 статті 120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Таким чином, на платника податків покладено обов`язок щодо реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних у строк, встановлений податковим законодавством, а саме для податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а для податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення, що передбачено пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Судом встановлено та сторонами не заперечується, що позивачем сформовано та надіслало 30.06.2022 до 20 години 00 хвилин на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, зазначені в додатку до позовної заяви: в рядках (№ з/п: 1-107) Таблиці №1; в рядках (№ з/п: 1-2) Таблиці №2. Підтвердження того, що податкові накладні надіслані на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 30.06.2022до 20 години 00 хвилин є протоколи, сформовані програмою «М.Е.Doc.», які додано до позовної заяви.
Однак, квитанції про реєстрацію зазначених податкових накладних були отримані лише 01.07.2022, тобто на наступний операційний день, в яких зазначено, що податкові накладні зареєстровані 01.07.2022.
Натомість, відповідач стверджує, що всупереч пункту 69.18 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України після 18 години, що свідчить про халатне відношення ПАТ «ЗАПОРІЖСТАЛЬ» до норм Кодексу в періоді воєнного, надзвичайного стану на території України та маніпулюванням поняття «операційний день».
Однак суд не погоджується з такими твердженнями відповідача з огляду на таке.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 №2120-IX, який набрав чинності 17.03.2022, пункт 69 підрозділу 10 розділу XX доповнено підпунктом 69.18 такого змісту:
"Установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 18 години.".
Суд зауважує, що пунктом 69.18 підрозділу 10 розділу XX ПК України, хоч і обмежено час надсилання електронних документів, однак ця норма не змінює визначення терміну "операційний день".
Реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування кількісних та вартісних показників у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється відповідно до вимог Кодексу та Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246).
За визначенням, наведеним у пункті 2 Порядку № 1246, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації;
операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Пунктом 3 Порядку №1246 визначено, що операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
За правилами пункту 11 Порядку № 1246 після накладення кваліфікованого електронного підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України Про електронні довірчі послуги, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Відповідно до пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зазначені в цьому ж пункті.
Згідно з пунктом 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС (пункт 14 Порядку №1246).
За такого правового регулювання, суд першої інстанції правильно зазначив, що платник податків має обов`язок направити податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в ЄРПН у граничні строки їх реєстрації, встановлені пунктом 201.10 статті 201 ПК України, водночас, контролюючий орган зобов`язаний в будь-якому випадку надіслати платнику квитанцію про прийняття або неприйняття ПН/РК (із зазначенням відповідних причин), а в разі, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою у ЄРПН.
При цьому, платник податку не повинен нести відповідальність за надходження на технічному рівні податкових накладних до контролюючого органу, оскільки на нього покладений лише обов`язок щодо їх надсилання до ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем.
Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом, у постанові від 22.11.2021 у справі №160/10558/19.
Верховний Суд у цій постанові від 22.11.2021 у справі №160/10558/19 дійшов висновку, що при розгляді справ про застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних принциповим є не дата фактичного надходження податкових накладних до ЄРПН, а дата їх відправлення, виходячи з технічного способу реєстрації.
При цьому, зміни до пункту 3 Порядку №1246, яким визначено, що операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин, не вносились, а пункт 69.18 підрозділу 10 розділу XX ПК України не встановлює нових правил реєстрації податкових накладних.
Оскільки, згідно з доводами сторін, спірне питання полягає у визначенні предмету регулювання (кола правовідносин), на які поширюється дія підпункту 69.18 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України у співвідношенні з нормами статті 201 ПК України та Порядку №1246, суд звертає увагу на висновки Верховного Суду щодо застосування названих норм, які викладені у постанові від 14.12.2023 у справі №260/5659/22.
Так, суд касаційної інстанції вказав: "Зміст норми підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України підтверджує те, що дія цієї норми стосується електронних документів, але буквальне тлумачення підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України дає підстави вважати, що цією нормою врегульовано порядок приймання електронних документів контролюючим органом шляхом звуження часових рамок, протягом яких контролюючий орган міг реалізувати свою поведінку у вигляді надання електронних сервісів та приймання електронних документів.
Відповідно, дія підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України поширюється на правовідносини, які складаються в процесі приймання електронних документів контролюючим органом, проте не регулює питання надсилання таких документів платником податків не встановлюючи жодних обмежень поведінки платника щодо вчинення дій, спрямованих на реалізацію виконання обов`язку щодо подання відповідних даних контролюючому органу.
Правове значення підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України полягає в тому, що цією нормою звільнено контролюючий орган від обов`язку забезпечувати функціонування електронних сервісів після 18 години та у позаробочі дні.
Разом із тим, аналізований правовий припис підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України не стосується порядку вчинення дій платником податків, а отже, не змінює граничних строків та порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в аспекті спрямованих платником дій для таких цілей.
Так, контролюючий орган вчиняє дії щодо прийняття податкових накладних/розрахунків коригування та надсилання квитанцій в інші строки та з урахуванням обмежень, введених підпунктом 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України - у робочі дні з 8 години до 18 години. Тобто, такі скорочені строки вчинення дій контролюючим органом щодо прийняття електронних документів не означають одночасного обмеження платника податків щодо виконання податкового обов`язку поданням податкових накладних/розрахунків коригування на реєстрацію.
Виходячи зі співвідношення предметів регулювання підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України на норм статті 201 ПК України та Порядку №246, вчиненню платником дій щодо надіслання на реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування у визначений у Порядку N 1246 строк кореспондують дії контролюючого органу щодо приймання та проведення реєстрації означених накладних відповідно до строків, установлених у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, що становить належний порядок вчинення платником дій з надсилання та прийняття контролюючим органом для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування під час воєнного стану.
При цьому, задля забезпечення належної реалізації процедури реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, контролюючий орган зобов`язаний прийняти податкові накладні/розрахунки коригування, надіслані у межах граничних строків та впродовж операційного дня, визначених для платника у Порядку №1246, та на наступний робочий день до 18 години, якщо прийняття таких податкових накладних/розрахунків коригування є неможливим у межах попереднього дня з урахуванням строків у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, прийняти їх та зареєструвати. Іншими словами, у контролюючого органу зберігається обов`язок належного реагування на правомірні дії платника, але з урахуванням обмеженого робочого часу податкового органу згідно з підпунктом 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.".
Окрім цього, вирішуючи цей спір, суд звертає увагу на те, що Законом України від 12.01.2023 №2876-IX "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування", який набрав чинності 08.02.2023, пункт 69.18 підрозділу 10 розділу XX викладено у новій редакції:
"Установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 20 години.
Операційний день для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, триває з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин.
Квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації щодо податкових накладних/розрахунків коригування, поданих для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом операційного дня, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, надсилається платнику податку не пізніше наступного операційного дня.
Якщо протягом наступного операційного дня після операційного дня, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається не пізніше наступного операційного дня".
Отже, законодавцем збільшено термін приймання електронних документів від платників податків у робочі дні з 8 години до 20 години, замість з 8 години до 18 години та конкретно вказано про тривалість операційного дня для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, триває з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин. Такі зміни до Перехідних положень ПК України набрали чинності лише 08.02.2023, у свою чергу, на момент направлення позивачем в ЄРПН податкових накладних ПК України не містив спеціальних норм щодо тривалості операційного дня, яка визначалася саме Порядком №1246.
Аналіз наведених змін свідчить про те, що законодавець сприяє платникам податків в реалізації їх обов`язку вчасно реєструвати податкові накладні та не створює додаткових часових обмежень щодо подачі на реєстрацію податкових накладних, ніж ті, що були визначені Порядком №1246, який і підлягав застосуванню на час реєстрації позивачем податкових накладних, які були предметом камеральної перевірки.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення від 10.06.2024 №0000/556/51-01 в частині визначення позивачу штрафу на суму 4351750,90 грн за порушень граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Стосовно безпідставності податкового повідомлення-рішення від 10.06.2024 №0000/556/51-01 в частині визначення порушень граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з нарахуванням штрафу на суму 560530,94 грн суд виходить з такого.
Пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України передбачено, що у разі порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 2 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1020 гривень, при реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема: податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної.
При цьому, відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 ПК України платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, база оподаткування яких, визначена відповідно до статей 188 і 189 цього Кодексу, перевищує фактичну ціну постачання таких товарів/послуг, можуть скласти не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням сум податку, розрахованих виходячи з перевищення бази оподаткування над фактичною ціною, визначених окремо по кожній операції з постачання товарів/послуг.
Тобто, у випадках складення таких податкових накладних, законодавцем передбачено, що за несвоєчасну їх реєстрацію застосовується зменшений розмір штрафних санкцій.
Так, судом встановлено та відповідачем не спростовано, що податкові накладні, №768 від 14.06.2022, №822 від 15.06.2022, №2247 від 31.07.2022, №2253 від 31.07.2022, №2518 від 30.06.2022, №2520 від 30.06.2022, №2556 від 31.05.2022, №2558 від 31.05.2022 складені ПАТ «ЗАПОРІЖСТАЛЬ» відповідно пункту 15 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307 (далі - Порядок №1307), яким визначено, зокрема, що у разі постачання товарів/послуг, база оподаткування яких, визначена відповідно до статей 188, 189 ПК України, перевищує фактичну ціну постачання таких товарів/послуг, постачальник (продавець) складає дві податкові накладні:
одну на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання,
іншу на суму, розраховану виходячи з перевищення ціни придбання/звичайної ціни/балансової (залишкової) вартості над фактичною ціною, або може скласти не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням сум податку, розрахованих виходячи з перевищення бази оподаткування над фактичною ціною, визначених окремо за кожною операцією з постачання товарів/послуг.
Таким чином, при безоплатному постачанні товарів/послуг, складаються дві податкові накладні.
У податковій накладній (в тому числі зведеній), яка складена на суму перевищення, робиться позначка відповідно до пункту 8 Порядку №1307 (15 Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 ПК України, над фактичною ціною постачання). Така податкова накладна отримувачу (покупцю) не надається.
При цьому у рядках такої податкової накладної, відведених для зазначення даних покупця, постачальник (продавець) зазначає власні дані.
За таких обставин, суд не приймає посилання представника відповідача, що для застосування штрафних санкцій, у розмірі визначеному згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, такі податкові накладні повинні правильно заповнюватись, за формою, встановленою наказом Міністерства фінансів України №1307 від 31.12.2015, оскільки у будь-якому випадку невірне заповнення підприємством форми ПН/РК не змінює сутності податкової накладної, які позивач виписував сам на себе, складені на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 ПК України, над фактичною ціною постачання. Такі податкові накладні отримувачу (покупцю) не надаються. При цьому у рядках такої податкової накладної, відведених для зазначення даних покупця, постачальник (продавець) зазначає власні дані. Державний бюджет України жодним чином не зазнає негативних наслідків.
З огляду на вищевикладене суд вважає, що, дії відповідача щодо застосування за несвоєчасну реєстрацію спірних податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних штрафні санкції, як за звичайні податкові накладні, у розмірі 10, 30 та 40 відсотків від суми податку на додану вартість в залежності від кількості днів прострочення, є протиправними, а тому податкове повідомлення-рішення від 10.06.2024 №0000/556/51-01 в частині нарахуванням позивачу штрафу на суму 560530,94 грн (564417,62 3886,68) за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з підлягає скасуванню.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності свого рішення, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
У силу вимог частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Запорізький металургійний комбінат «ЗАПОРІЖСТАЛЬ» (69008, м. Запоріжжя, Південне шосе, буд.72, код ЄДРПОУ 00191230) до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (49031, м. Дніпро, пр. Олександра Поля, буд.57, код ЄДРПОУ ВП 43968079) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 10.06.2024 №0000/556/51-01 в частині порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, за затримку реєстрації яких застосовано штраф у сумі 4912281,84 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на користь Публічного акціонерного товариства «Запорізький металургійний комбінат «ЗАПОРІЖСТАЛЬ» сплачений судовий збір у розмірі 24224,00 грн (двадцять чотири тисячі двісті двадцять чотири гривні).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повний текст рішення виготовлений 01.12.2025.
Суддя І.В. Батрак