Рішення № 132239806, 01.12.2025, Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
01.12.2025
Номер справи
336/8147/25
Номер документу
132239806
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЄУН: 336/8147/25

Провадження №: 2/336/4044/2025

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 грудня 2025 року місто Запоріжжя

Шевченківський районний суд міста Запоріжжя у складі головуючогосудді Турчинського Максима Ігоровича, за участю секретаря судового засідання Кумечко Ірини Миколаївни,

у пристуності:

представника позивача - ОСОБА_1 ,

відповідача - ОСОБА_2 ,

представника відповідача - адвоката Кари Руслани,

розглянувши цивільну справу

за позовом: Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз»

до ОСОБА_2

про стягнення вартості необлікованого природного газу, -

В С Т А Н О В И В:

Короткий зміст позовних вимог та заперечень

АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газуі його вартості.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, 06.06.2022 представниками АТ «Запоріжгаз» був оглянутий газовий лічильник, який знаходиться за місцем мешкання відповідача за адресою: АДРЕСА_1 .

За результатами вказаної перевірки працівниками АТ «Запоріжгаз» було складено акт про порушення №ZP 003357 від 06.06.2022. Акт у порядку визначеному Кодексом ГРМ підписано працівниками АТ «Запоріжгаз» та відповідачем без зауважень. В акті встановлено порушення Кодексу ГРМ: розділ ХІ глава 2 п. 1 п.п. 3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ ( комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); пломба держповірника не відповідає встановленому зразку на ЗВТ G-4 №0502660.

15.06.2022 проведено експертизу ЗВТ, про що складено Акт №0213 експертизи лічильника газу, за результатами якої, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: пошкодження мастичної пломби з відбитком тавра про повірку ЗВТ, встановленої на фіксуючому гвинті лічильного механізму (відсутній відбиток повірочного тавра на пломбі, пломба має сліди механічного втручання). Внаслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства. Під час проведення експертизи застосовувалась фото та відео фіксація. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні.

За фактом втручання відповідача у роботу ЗВТ, у відповідності до вимог п. 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, комісією АТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення акту про порушення №ZP 003357 від 06.06.2022, що відображено у протоколі №493 від 17.06.2022.

Відповідачу здійснено розрахунок необлікованого природного газу у період з 06.12.2021 по 31.05.2022. Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу склала 101 022,83 грн.

На підставі п. 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, АТ «Запоріжгаз» на адресу Відповідача рекомендованим листом з повідомленням направлено Акт-розрахунок необлікованого об`єму природного газу і його вартості та рахунок на оплату необлікованого ( донарахованого) об`єму ( обсягу) природного газу та його вартості з пропозицією погашення вартості необлікованого об`єму природного газу протягом 10 днів з дати отримання цього повідомлення, який був отриманий Відповідачем 23.09.2022.

Рух справи

Ухвалою Шевченківського районного суду м.Запоріжжя від 04.09.2025р. відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.

Ухвалою Шевченківського районного суду м.Запоріжжя від 15.10.2025р. закрите підготовче провадження, справу призначено до розгляду.

Сторони скористалися процесуальними правами на подачу заяв по суті, які судом враховані при вирішенні спору.

Встановлені судом фактичні обставини по справі та правовідносини сторін

06.06.2022 представниками АТ «Запоріжгаз» був оглянутий газовий лічильник, який знаходиться за місцем мешкання відповідача за адресою: м. Запоріжжя, вул.Заполярна,14.

За результатами вказаної перевірки було складено акт про порушення №ZP 003357 від 06.06.2022, в якому встановлено порушення Кодексу ГРМ: розділ ХІ глава 2 п. 1 п.п. 3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ ( комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); пломба держповірника не відповідає встановленому зразку на ЗВТ G-4 №0502660.

15.06.2022 проведено експертизу ЗВТ, про що складено Акт №0213 експертизи лічильника газу, за результатами якої, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: пошкодження мастичної пломби з відбитком тавра про повірку ЗВТ, встановленої на фіксуючому гвинті лічильного механізму (відсутній відбиток повірочного тавра на пломбі, пломба має сліди механічного втручання). Внаслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства. Під час проведення експертизи застосовувалась фото та відео фіксація. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні.

Комісією АТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення акту про порушення №ZP 003357 від 06.06.2022, що відображено у протоколі №493 від 17.06.2022.

Застосовані судом норми права та висновки суду

Статтею 1 ЗУ «Про ринок природного газу» Закону визначено, що:споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини ( пп. 37 цієї статті); побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність ( пп. 23 цієї статті); суб`єкт ринку природного газу - оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, газовидобувне підприємство, споживач ( пп. 39 цієї статті).

Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, у тому числі умови забезпечення комерційного приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об`ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб`єктів ринку природного газу визначені Кодексом газорозподільних систем, затвердженим Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 №2494 ( далі Кодекс).

Згідно пункту 3 глави 1 розділу І Кодексу, дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.

З 01.07.2015ПАТ по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу ( метану) вугільних родовищ газу здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Таким чином, ПАТ по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» серед суб`єктів ринку природного газу, кваліфікується як Оператор газорозподільної системи ( далі Оператор ГРМ).

АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» товариство є правонаступником всіх прав та обов`язків ДП по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз», ПАТ по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз».

Абзацом 2 пункту 1 глави 3 розділу VI Кодексу споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.

У відповідності до пунктів 3, 4 глави 3 розділу VI Кодексу договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуваннямстатей 633,634,641,642Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу. Оператор ГРМ зобов`язаний на головній сторінці свого вебсайту, а також в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору розподілу природного газу та роз`яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору розподілу природного газу. Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному вебсайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.

Пунктом 7 глави 3 розділу VI Кодексу визначено, щофактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Відповідач ОСОБА_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , - отже є споживачем природного газу.

Об`єкт споживання відповідача забезпечений вузлом обліку G-4 №0502660, який був встановлений 05.03.2016 після повірки.

У відповідності до п.23 Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою КМУ від 09.12.1999 №2246, які діяли на момент введення лічильника до експлуатації, відповідальність за збереження і цілісність встановлених у споживача лічильників газу та пломб на них несе споживач.

Згідно п. 4 глави 6 розділу Х Кодексу за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб ( відбитків їх тавр) відповідає власник ( користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

Протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у відповідності до п. 2 глави 6 розділу Х Кодексу Оператор ГРМ та споживач ( суміжний суб`єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії: контрольне зняття показань ЗВТ ( лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку ( періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.

Відповідно до пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу Оператор ГРМ у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про:

1) пошкодження пломб;

2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу);

3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу;

4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору;

5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ;

6) наявність несанкціонованого газопроводу;

7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному врозділі ХІцього Кодексу.

Споживач у відповідності до п. 2 глави 6 розділу Х Кодексу зобов`язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ ( разом з їх відповідними засобами) за пред`явленням ними службових посвідчень на власну територію ( у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом.

06.06.2022 працівниками АТ «Запоріжгаз» на об`єкті споживання виявлено факт несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ ( Розділ ХІ глава 2 п. 1 п.п. 3) пломба держповірника не відповідає встановленому зразку на ЗВТ G-4 №0502660.

Згідно п. 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу;

З урахуванням виявлених порушень представниками Оператора ГРМ у присутності споживача складено акт про порушення №ZР 003357 від 06.06.2022. Акт у порядку визначеному Кодексом підписано працівниками АТ «Запоріжгаз» та споживача без зауважень та заперечень.

На виконання вимог п.8 глави 5 розділу ХІ Кодексу, до акту про порушення внесено інформацію щодо: місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення ( м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 52); дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення ( 17.06.2022 з 09:00 год. до 15:00 год.).

Пунктом 1 розділу 10 Глави Х Кодексу визначено, якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.

06.06.2022 лічильник газу демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол №002037 про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу, який підписано представниками Оператора ГРМ та споживачем ОСОБА_2 . За фактом підписання протоколу зауважень до нього не внесені.

Після зняття ЗВТ запаковано в сейф пакет та опломбовано пломбою Оператора ГРМ №0251240. При цьому, представником Оператора ГРМ, в протоколі про направлення засобу вимірювальної на експертизу, на виконання п. 2 глави 10 розділу Х Кодексу зазначено: поштову адресу місця проведення експертизи ( м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 52, каб. №4); дату та орієнтовний час проведення експертизи (15.06.2022 з 09:00 год. по 13:00 год).

15.06.2022 комісією АТ «Запоріжгаз» з проведення експертизи ЗВТ та пломб, що затверджена наказом підприємства у складі працівників товариства та за участі інженера з метрології ДП «Запоріжжястандартметрологія» Горбатко М.І., за участі споживача було проведено експертизу лічильника газу..

Відповідно до Акту №0213 експертизи лічильника газу від 15.06.2022, за результатами проведеної експертизи, комісією виявленонесанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: пошкодження мастичної пломби з відбитком тавра про повірку ЗВТ, встановленої на фіксуючому гвинті лічильного механізму (відсутній відбиток повірочного тавра на пломбі, пломба має сліди механічного втручання). Внаслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства. Під час проведення експертизи застосовувалась фото та відео фіксація. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник поміщено в пакет, опломбовано пломбою №R34704860 повернуто споживачу.

У відповідності до абзацу 1 пункту 8 глави 5 розділу ХІ КодексуАкт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

Споживач ( несанкціонований споживач), згідно п. 10 глави 5 розділу ХІ Кодексуспоживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

Пунктом 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу визначено, що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

З урахуванням виявлення факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, комісією АТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення було прийнято рішення про задоволення акту про порушення №ZР003357 від 06.06.2022, що відображено у протоколі №493 від 17.06.2022.

Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС несанкціоноване втручанняв роботуЗВТ/лічильникагазу це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (у тому числі, лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Враховуючи вищенаведені положення Кодексу ГРС, суд доходить до висновку, що несанкціонованим втручанням є не лише пошкодження конструкції ЗВТ/лічильника, зокрема, пошкодження пломб, а й викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням) спричинених цим пошкодженням.

Суд звертає увагу, що для здійснення нарахування відповідачу необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу потрібно встановити факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, а також факт викривлення даних обліку природного газу внаслідок втручання в конструкцію лічильника.

Аналогічної позиції дотримується Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у постановах від 24.10.2018 у справі № 914/2384/17, від 05.11.2019 у справі № 922/137/19 та від 03.11.2020 у справі «908/554/19.

Таким чином, не може вважатися несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ, в розумінні положень пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС, відсутність відбитку повірочного тавра про повірку на ЗВТ, за відсутності доказів викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються). Відсутність відбитка тавра державного повірника ( пломби) сама по собі не може свідчити про наявність складу правопорушення, оскільки актом експертизи лічильника не встановлено, що саме відсутність тавра вплинула на роботу або конструкцію чи складові конструкції ЗВТ, та саме внаслідок відсутності відбитка тавра державного повірника-витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковувалася (обліковувалася частково чи з порушенням законодавства), та призвело до викривлення даних обліку природного газу.

Відповідно до висновку Верховного Суду у постанові від 07 квітня 2021 року у справі №335/7587/19 провадження № 61-19705 св20 встановлено, що сам по собі факт

пошкодження пломби не є підтвердженням несанкціонованого відбору природного газу з газорозподільних систем ( крадіжка газу).

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що позивачем не наведено належних та допустимих доказів несанкціонованого втручання відповідача в роботулічильника газу.

Відповідно до ч. 3, ч. 4ст. 13 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч. 6ст. 81 ЦПК Українидоказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до положеньстатті 89 ЦПК Українисуд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (справа Руїс Торіха проти Іспанії).

Керуючись ст.ст.12,13,76-82, 89, 141, 263-265, 279 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_2 про стягнення вартості необлікованого природного газу залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Інформація про учасників справи відповідно до п.4 ч.5ст. 265 Цивільного процесуального кодексу України:

Позивач:Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз», ЄДРПОУ:03345716, адреса місцезнаходження: 69035 м.Запоріжжя вул.Заводська,7;

Відповідач: ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .

Суддя Шевченківського районного суду м.Запоріжжя Максим ТУРЧИНСЬКИЙ

01.12.25