Ухвала суду № 132223841, 01.12.2025, Арбузинський районний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
01.12.2025
Номер справи
467/1567/25
Номер документу
132223841
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 467/1567/25

Провадження № 2/467/553/25

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 грудня 2025 року Арбузинський районний суд Миколаївської області в складі: головуючого - судді Кологривої Т.М.,

за участю секретаря судового засідання Романенко Т.І.,

позивача ОСОБА_1 ,

третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в селищі Арбузинка цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про оспорювання та визнання батьківства, треті особи без самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2 , Південноукраїнський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), Міністерство оборони України

В С Т А Н О В И В:

У жовтні 2025 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до ОСОБА_3 про оспорювання та визнання батьківства, треті особи без самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2 , Південноукраїнський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса).

Ухвалою Арбузинського районного суду Миколаївської області від 29 жовтня 2025 року позовну заяву було залишено без руху.

Після усунення позивачем зазначених в ухвалі суду від 29 жовтня 2025 року недоліків ухвалою Арбузинського районного суду Миколаївської області від 10 листопада 2025 року по справі відкрито загальне позовне провадження та призначено справу до розгляду, залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Міністерство оборони України.

Представником третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Міністерства оборони України Тищенко М.С. подано клопотання про зупинення провадження по справі на підставі п.2 ч.1 ст. 251 ЦПК України, яке мотивоване тим, що ЄСПЛ зазначає, що у справах про батьківство держава зобов`язана забезпечити максимально повну участь особи, оскільки рішення матиме безповоротні наслідки. Розгляд справи за відсутності відповідача у таких справах ЄСПЛ розцінює як порушення статті 6 і статті 8 Конвенції. За такого, розгляд справи за відсутності відповідача у статусі військовополоненого об`єктивно призведе до порушення його процесуальних прав і не відповідатиме принципам рівності сторін та справедливого судового розгляду.

Позивач у судовому засіданні заперечувала проти задоволення вказаного клопотання, посилаючись на те, що відповідач фактично не є батьком дитини, йому невідомо про її народження, батьком дитини згідно висновку експерта є ОСОБА_2 .

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2 підтримав позицію позивача.

Представник Південноукраїнського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) у судове засідання не з`явився, подав суду заяву про розгляд справи у відсутність представника відділу.

Представник третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Міністерства оборони України у судове засідання не з`явився.

Вивчивши матеріали справи, вислухавши думки учасників процесу, суд прийшов до наступного.

Залежно від характеру підстав розрізняють два види зупинення провадження в справі: обов`язкове і факультативне. Обов`язкове зупинення провадження в справі передбачене тоді, коли в силу прямої вказівки закону суд зобов`язаний зупинити провадження незалежно від свого розсуду і від розсуду осіб, які беруть участь у справі. Обов`язковими є підстави передбаченіст.251 ЦПК України.

Положеннями частини першоїстатті 251 ЦПК Українипередбачено ряд підстав для обов`язкового зупинення провадження у справі, який є вичерпним.

Так, згідно пункту 2 частини першоїстатті 251 ЦПК України, суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом учинення процесуальних дій під час судового розгляду з визначених у законі об`єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і передбачити усунення яких неможливо.

Відповідно до пункту 2 частини 1статті 253 ЦПК України, провадження у справі зупиняється у випадку, встановленому пунктом 2 частини першоїстатті 251 цього Кодексу, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Так, 24 лютого 2022 року Президентом України підписано Указ №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», згідно якого на всій території України введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, якийУказами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»продовжено. Станом на час винесення оскаржуваної ухвали воєнний стан не скасовано.

Відповідно достаття 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України.

Згідно із статтею 1Закону України «Про Збройні Сили України», Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно доКонституції Українипокладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.

Відповідно достатті 3 Закону України «Про Збройні Сили України»Збройні Сили України мають таку загальну структуру: Генеральний штаб Збройних Сил України; Командування об`єднаних сил Збройних Сил України; види Збройних Сил України - Сухопутні війська, Повітряні Сили, Військово-Морські Сили; окремі роди сил Збройних Сил України - Сили спеціальних операцій, Сили територіальної оборони, Сили логістики, Сили підтримки, Медичні сили; окремі роди військ Збройних Сил України - Десантно-штурмові війська, Війська зв`язку та кібербезпеки; органи військового управління, з`єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України.

Відповідно достатті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Згідно ізстаттею 2 Закону України «Про оборону України»оборона України базується на готовності та здатності органів державної влади, усіх складових сектору безпеки і оборони України, органів місцевого самоврядування, єдиної системи цивільного захисту, національної економіки до переведення, при необхідності, з мирного на воєнний стан та відсічі збройній агресії, ліквідації збройного конфлікту, а також готовності населення і території держави до оборони.

За змістом довідки від 07 вересня 2023 року № 110/137, виданої військової частини НОМЕР_1 , старший солдат ОСОБА_3 проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 з 04 березня 2022 року по теперішній час.

Відповідно до довідки військової частини НОМЕР_2 від 10 січня 2024 року №116 солдат ОСОБА_3 брав участь у антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо у районах антитерористичної операції в період її проведення у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій і Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах і період здійснення зазначених заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку зі збройною агресією російської федерації проти України у період з 29 жовтня 2024 року по 03 листопада 2024 року.

У відповідності до сповіщення сім`ї № 806 від 06 листопада 2024 року солдат ОСОБА_3 , військова частина НОМЕР_2 , зник безвісти за особливих обставин 02 листопада 2024 року під час проведення бойових дій та виконання бойового (спеціального) завдання на лінії зіткнення з противником поблизу населеного пункту Шахтарське Волноваського району Донецької області.

Згідно сповіщення сім`ї № 941 від 28 лютого 2025 року щодо солдата ОСОБА_3 , військова частина НОМЕР_2 , на підставі виписки з реєстру оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора №06-04/2881 від 31 січня 2025 року, яка надійшла у військову частину НОМЕР_2 18 лютого 2025 року, змінено статус з зниклого безвісти на військовополонений.

Враховуючи той факт, що відповідач ОСОБА_3 , будучи військовослужбовцем та перебуваючи у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан, забезпечував стримування збройної агресії проти України, однак потрапив у полон, суд прийшов до висновку про те, що існують обставини, які, відповідно до п.2 ч.1ст.251 ЦПК Україниунеможливлюють продовження розгляду цивільної справи та наявність яких є підставою для зупинення провадження у справі, а тому обов`язком суду є зупинення провадження у справі до припинення перебування відповідача у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені у воєнний стан.

На підставі викладеного, провадження по справі підлягає зупиненню.

Керуючись ст.ст. 240, 259, 260 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Клопотання про зупинення провадження, подане представником третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Міністерства оборони України Тищенко М.С., задовольнити.

Зупинити провадженняпо цивільнійсправі запозовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_3 прооспорювання тавизнання батьківства,треті особибез самостійнихвимог напредмет спору- ОСОБА_2 ,Південноукраїнський відділдержавної реєстраціїактів цивільногостану уВознесенському районіМиколаївської областіПівденного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції (м.Одеса),Міністерство оборониУкраїни до припинення перебування відповідача ОСОБА_3 у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Ухвалу суду може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Суддя Т.М.Кологрива