Ухвала суду № 132210951, 01.12.2025, Ратнівський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
01.12.2025
Номер справи
166/1919/25
Номер документу
132210951
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

справа № 166/1919/25

провадження № 2-а/166/34/25

У Х В А Л А

01 грудня 2025 року с-ще Ратне

Ратнівський районний суд Волинської області в складі головуючого судді Фазан О.З., за участю секретаря Приймачук О.М., розглянувши адміністративну справу за позовом адвоката Панасюка Івана Івановича в інтересах ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Волинській області Департаменту патрульної поліції про визнання незаконною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі,

установив:

Адвокат Панасюк І.І. в інтересах ОСОБА_1 05 листопада 2025 року звернувся до суду із позовом до Управління патрульної поліції у Волинській області Департаменту патрульної поліції, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову інспектора 5 роти 1 батальйону відділу організації несення служби в м. Ковель УПП у Волинській області старшого лейтенанта поліції Савінчука Олександра Григоровича, серії ЕНА № 5991468 від 22.10.2025 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.2 ст.122 КУпАП.

Ухвалою від 21.11.25 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження, залучено до участі в розгляді справи як третю особу без самостійних вимог на стороні відповідача інспектора 5 роти 1 батальйону відділу організації несення служби в м. Ковель Управління патрульної поліції у Волинській області старшого лейтенанта поліції Савінчука Олександра Григоровича, призначено судове засідання на 01.12.2025.

До початку судового розгляду представник позивача подав клопотання про заміну неналежного відповідача Управління патрульної поліції у Волинській області належним Департамент патрульної поліції.

Відповідно до ч.3 ст.48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.

Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.

Судом із матеріалів справи з`ясовано, що оскаржувану постанову складено інспектором Управління патрульної поліції у Волинській області.

У силу вимог ч. 2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Так, відповідно до п. 5 ч. 1ст. 213 КпАП Українисправи про адміністративні правопорушення розглядаються, зокрема, органами Національної поліції, органами державних інспекцій та іншими органами (посадовими особами), уповноваженими на те цим Кодексом.

За змістомстатті 222 КпАП Україниоргани Національної поліції розглядають справи про такі адміністративні правопорушення, зокрема, про порушенняправил дорожнього руху(у тому числі передбачених частиною другою статті 122).

Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.

Уповноваженими працівниками підрозділів Національної поліції штраф може стягуватися на місці вчинення адміністративного правопорушення незалежно від розміру виключно за допомогою безготівкових платіжних пристроїв.

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що розгляд справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2ст. 122 КпАП України, належить до компетенції органів Національної поліції. Працівники органів поліції, які мають спеціальні звання поліції, мають накладати адміністративні стягнення та розглядають справи про адміністративні правопорушення від імені цих органів.

Відтак відповідні інспектори та управління не можуть виступати самостійним відповідачем у таких справах, оскільки належним відповідачем є саме той орган, на який, зокрема положеннямистатті 222 КпАП Українипокладено функціональний обов`язок розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2ст. 122 КпАП України- Департамент патрульної поліції.

Використання у зазначених вище нормах формулювань «від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення», «розгляд яких віднесено до відання органів, зазначених у ст. 222 - 244-20КУпАП»вказує на те, що відповідачем у таких справах, які розглядаються судом в порядку, визначеномуКАС України, є саме орган державної влади - суб`єкт владних повноважень, а не особа, яка перебуває з цим органом у трудових відносинах та від його імені здійснює розгляд справ про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 13.04.2023 у справі №757/30991/18-а, від 17.09.2020 у справі №742/2298/17 та від 26.12.2019 у справі №724/716/16-а.

Відповідно до пунктів 1-4 Положення про Департамент патрульної поліції, затверджений наказом Національної поліції України від 06.11.2015 № 73 (у редакції наказу Національної поліції України від 31.10.2016 № 1114), Департамент патрульної поліції (далі - Департамент, ДПП) є міжрегіональним територіальним органом Національної поліції України, який створюється, реорганізовується та ліквідовується Кабінетом Міністрів України за поданням Міністра внутрішніх справ України в установленому законом порядку.

Департамент патрульної поліції складається із структурних підрозділів апарату Департаменту патрульної поліції і територіальних (відокремлених) підрозділів Департаменту патрульної поліції (далі - підрозділи Департаменту патрульної поліції).

Департамент патрульної поліції організовує діяльність своїх підрозділів, здійснює контроль за їх діяльністю, надає їм організаційно-методичну і практичну допомогу та здійснює їх інформаційно-аналітичне, матеріально-технічне та фінансове забезпечення.

Департамент патрульної поліції є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України та банківських установах, має печатки із зображенням Державного Герба України, інші печатки та штамп.

Викладене свідчить, що у спірному випадку органом Національної поліції є Департамент патрульної поліції, від імені якого, зокрема, інспектор Управління патрульної поліції у Волинській області уповноважений накладати адміністративні стягнення та розглядати справи про адміністративні правопорушення.

З огляду на встановлені обставини, враховуючи, що судовий розгляд справи ще не розпочато, клопотання представника позивача про заміну відповідача є підставним.

Керуючись ст. ст. 48, 49 КАС України, суд

постановив :

У справі за позовом адвоката Панасюка Івана Івановича в інтересах ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Волинській області Департаменту патрульної поліції про визнання незаконною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі замінити неналежного відповідача Управління патрульної поліції у Волинській області Департаменту патрульної поліції на належного - Департамент патрульної поліції.

Продовжити розгляд справи.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя О.З.Фазан