Єдиний державний реєстр судових рішень
621/3711/25
3/621/1197/25
П О С Т А Н О В А
іменем України
28 листопада 2025 року м. Зміїв
Суддя Зміївського районного суду Харківської області Овдієнко В. В.
за участі: прокурора - Колот Н. М.,
особи, що притягується до відповідальності, - ОСОБА_1 ,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судуматеріали,які надійшливід 7-гоуправління (зобслуговування Харківськоїобласті) Департаментустратегічних розслідуваньНаціональної поліціїУкраїни пропритягнення доадміністративної відповідальності ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Змієві Зміївського району Харківської області, є громадянкою України, має вищу освіту, не працює, зареєстрована та проживає в АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , відомості про притягнення до адміністративної відповідальності відсутні,
за частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
у с т а н о в и в:
ОСОБА_1 , будучи 18.04.2023 звільненою з посади завідувача сектору медичних та соціальних послуг Зміївського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, являючись відповідно до п. п. "и" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам абз. 2 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно без поважних причин, а саме: 08.08.2025 об 11:16 годині подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2023 рік (далі - щорічна декларація за 2023 рік), чим вчинила правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до п. п. "и" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII посадові та службові особи інших державних органів, у тому числі Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим, є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
У цілях визначення суб`єктів, на яких поширюється дія Закону № 1700-VII (відповідно до підпункту "и" пункту 1 частини першої статті 3 Закону), під "посадовими та службовими особами інших державних органів" слід розуміти працівників державних органів, які здійснюють функції представників влади або обіймають посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій.
Організаційно-розпорядчі функції (обов`язки) - це обов`язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів, їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт.
Згідно п. п. 1.1, 1.6 р. 1, п. п. 2.1.1 п. 2.1 р. 2 Статуту Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 03.04.2015 № 8, Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із цим статутом. Робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що створюються за рішенням правління Фонду на підставі затвердженої ним структури органів Фонду. Основними завданнями Фонду та його робочих органів є: реалізація державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, медичного страхування.
Відповідно до п. п. 1.1, 1.8 р. І Положення про управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, затвердженого наказом виконавчої дирекції фонду соціального страхування України від 24.07.2018 № 42-ОД, управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області є робочим органом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України. Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах банків та органах казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням та має відділення в районах і містах обласного значення.
Зміївське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області є структурним підрозділом Управління.
Наказом начальника Управління від 29.09.2020 № 02-52-к ОСОБА_1 з 01.10.2020 призначено на посаду завідувача сектору медичних та соціальних послуг Зміївського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області.
До посадових обов`язків завідувача сектору медичних та соціальних послуг Зміївського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області відноситься: забезпечення надання соціальних послуг застрахованим особам і членам їх сімей в порядку визначеному законодавством, правління Фонду; забезпечення організації належного оформлення та зберігання відповідно до вимог діючого законодавства одержаних документів, що підтверджують право застрахованих осіб на забезпечення медичними та соціальними послугами; забезпечення реалізації вимог законодавства щодо своєчасного оформлення та надання потерпілим на виробництві соціальних послуг, внесення, поточних потреб в документи щодо ушкодження здоров`я у зв`язку з нещасними випадками на виробництві та професійним захворюванням; забезпечення оформлення справ про страхові виплати застрахованим особам та потерпілим, журналів обліку, постанов на забезпечення всіма видами медичних та соціальних послуг; забезпечення створення та актуальна підтримка електронного реєстру застрахованих осіб та потерпілих на виробництві, що потребують забезпечення медичними та соціальними послугами; здійснення прийому потерпілих, застрахованих осіб, громадян та страхувальників, надання консультацій та відповідей на заяви та листи громадян, підприємств, установ, організацій стосовно питань, які входять до компетенції Сектору; організація та забезпечення виконання роботи щодо прогнозування потреби, аналізу та обліку медичного та соціального забезпечення застрахованих осіб та потерпілих; забезпечення своєчасного складання плану асигнувань по медичному та соціальному забезпеченню; здійснення заходів щодо укладання угод з санаторно-курортними закладами для надання послуг з медичної реабілітації застрахованим особам; забезпечення укладання договорів та додаткових угод з лікувально- профілактичними закладами, аптеками, закладами, які виготовляють та забезпечують протезно-ортопедичні вироби, тощо з питань, що належить до компетенції Сектору тощо; підготовка аналітичих та інформаційних матеріалів з пиатнь діяльності Сектору тощо.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи завідувачем сектору медичних та соціальних послуг Зміївського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, тобто посадовою та службовою особою державного органу, є суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Наказом голови комісії з реорганізації Управління від 10.04.2023 № 02-72-к ОСОБА_1 18.04.2023 звільнено з посади завідувача сектору медичних та соціальних послуг Зміївського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Приміткою до ст. 172-6 КУпАП встановлено, що суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої . на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VII особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Так, ОСОБА_1 будучи 18.04.2023 звільненою з посади завідувача сектору медичних та соціальних послуг Зміївського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, 08.08.2025 об 11:16 годині подала щорічну декларацію за 2023 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Покликання на вказану декларацію в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: https://public.nazk.gov.ua/documents/baf34206-5ffc-41c8-86b9-1b386ас4457а.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2023 рік (яку відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VII повинна була подати до 01.04.2024) подала 08.08.2025, тобто несвоєчасно.
Згідно з абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов`язкового елементу об`єктивної сторони, в той час як обов`язковим елементом об`єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
Частиною 1 ст. 65-1 Закону № 1700-VII встановлено, що за вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , будучи 18.04.2023 звільненою з посади завідувача сектору медичних та соціальних послуг Зміївського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, являючись згідно з п. п. «и» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України "Про запобігання корупції" суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно без поважних причин, асаме: 08.08.2025 об 11:16, подала щорічну декларацію за 2023 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Таким чином, ОСОБА_1 не виконала вимоги абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", у зв`язку з чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Особа, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення, пов`язаного з корупцією, за вказаних обставин визнала.
Прокурор Колот Н. М. під час судового розгляду висловила думку, що зазначене діяння є підставою для адміністративної відповідальності, а також долучила до матеріалів справи висновок, де зазначила, що ОСОБА_1 будучи звільненою 18.04.2023 з посади завідувача секторумедичних тасоціальних послугЗміївського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області була зобов`язана до 01.04.2024 подати щорічну декларацію за 2023 рік, проте подала декларацію за 2023 рік - 08.08.2025 об 11:16 годині, тобто несвоєчасно. Також, прокурор Колот Н. М. подала пояснення щодо строків накладення адміністративного стягнення, пов`язаного з корупцією, де вказала, що строки накладення адміністративного стягнення не закінчились, оскільки протокол про адміністративне правопорушення складено 06.11.2025.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення за вказаних обставин підтверджується наступними доказами, дослідженими під час судового розгляду:
- даними протоколу про адміністративне правопорушення № 712 від 06.11.2025, вякому викладено обставини правопорушення та містяться підписи особи, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 . Зауваження до протоколу відсутні (а. с. 1-9);
- даними положення про 7-е управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (витяг) ( а. с. 10);
- даними довідки, складеної старшим оперуповноваженим 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, складених капітаном поліції Філатовою І. (а. с. 11, 12);
- відомостями запиту департаменту стратегічних розслідувань 7-е управління (з обслуговування Харківської області) (а. с. 13, 14); відповідей на запит № 2000-0701-8/144965 від 25.09.2025, № 2000-0701-5/162360 від 20.10.2025 ГУ ПФУ в Харківській області (а. с. 15-21) та доданих до відповіді копій Положення про сектор страхових виплат та матеріального забезпечення Зміївського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, Положення про управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Харківській області (нова редакція) (а. с. 22-36); запиту департаменту стратегічних розслідувань 7-е управління (з обслуговування Харківської області) (а. с. 43, 44); відповіді на запит № 702/25 від 18.09.2025 КП "Міський архів" ХМР (а. с. 45-47) та доданих до відповіді копій Особової картки працівника на ім`я ОСОБА_1 , наказу начальника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області від 27.07.2017 № 47-к, наказу начальника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області від 26.12.2017 №154-к, наказу начальника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області від 26.03.2019 № 02-43-к, наказу начальника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області від 29.03.2019 № 02-41-к, наказу начальника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області від 29.09.2020 № 02-52-к, наказу голови комісії з реорганізації управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області від 10.04.2023 № 02-72-к (а. с. 48-60); відповідіна запит № 2000-0701-8/155164 від 10.10.2025 ГУ ПФУ в Харківській області (а. с. 61-67); листа ГУ ПФУ в Харківській області № 2000-14-8/273 від 29.12.2023 на ім`я ОСОБА_1 щодо попередження за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави (а. с. 68, 69);
- даними роздрукованого листа з офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, на якому містяться відомості про подання щорічної декларації ОСОБА_1 за 2023 рік, яка подана 08.08.2025 об 11:16 годині (а.с. 70-77);
- повідомлення № 47-02/64778-25 від 28.07.2025 НАЗК на ім`я ОСОБА_1 про факт неподання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а. с. 70, 71);
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 про обставини правопорушення (а. с. 78).
Зазначені докази в цілому узгоджуються як між собою, так і з поясненнями особи, що притягується до відповідальності, ОСОБА_1 , і дають підстави для висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави, за що передбачено відповідальність частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно частини 4 статті 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 51, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення від 06.11.2025 № 712 вбачається, що часом вчинення правопорушення є 08.08.2025 об 11:16 годині.
Прокурор у письмовому висновку та письмових поясненнях зазначила, що протокол про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, складено 06.11.2025, отже з урахуванням вимог статті 38 КУпАП, станом на 28.11.2025, строк накладення адміністративного стягнення не сплив.
Водночас, вказівка прокурора про строк накладення адміністративного стягнення, який рахується з дня складання протоколу з 06.11.2025, суперечить фактичним обставинам справи, оскільки із доданих до протоколу документів вбачається наступне.
28.07.2025 Керівником управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларації НАЗК ОСОБА_2 на ім`я ОСОБА_3 направлено повідомлення про факт неподання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а. с. 70).
08.08.2025 об 11:16 годині ОСОБА_1 на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, подала щорічну декларацію за 2023 рік (а.с. 70-77).
Враховуючи, що датою виявлення адміністративного правопорушення є дата отримання інформації про таке адміністративне правопорушення органом, посадові особи якого уповноважені складати протоколи про адміністративне правопорушення, то у цій справі строк накладення адміністративного стягнення рахується з 08.08.2025 по 08.02.2026.
Враховуючи конкретні обставини правопорушення, пов`язаного з корупцією, відомості про особу, що притягується до адміністративної відповідальності, дійшов висновку, що до ОСОБА_1 належить застосувати стягнення, передбачене санкцією частини 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у виді штрафу, а також, відповідно до статті 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, пункту 5 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", стягнути з неї судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись статтями 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
п о с т а н о в и в:
До ОСОБА_1 застосувати за частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення стягнення у виді штрафу у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п`ятдесят) грн 00коп., які перерахувати на р/р UA398999980314040542000020603, одержувач Зміївська міська ТГ ГУК Харківська обл./МТГ Зміїв/ 21081100, код ОКПО 37874947, Казначейство України, код класифікації доходів бюджету: 210811100.
Строк сплати штрафу не пізніш як через 15 днів з дня отримання копії постанови.
У разі несплати штрафу у вказаний строк особою, яку притягнуто до відповідальності, у порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу.
Стягнути із ОСОБА_1 до Державного бюджету України (стягувачем є Державна судова адміністрація України) судовий збір в розмірі 605 (шістсот п`ять) грн 60коп., які перерахувати на р/р UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м. Києві / м. Київ / 22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106.
На постанову може бути подана апеляція до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Суддя: В. В. Овдієнко