Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№ 380/21972/24
У Х В А Л А
про прийняття звіту про виконання судового рішення
м. Львів
28 листопада 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кондратюк Ю.С., розглянувши в порядку письмового провадження звіт про виконання рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала на розгляді адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 у справі №380/21972/24, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.05.2025, адміністративний позов задоволено частково, зокрема:
- визнано протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.02.2020 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/20752-суд від 07.08.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, з 01.02.2021 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/20753-суд від 07.08.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, 01.02.2022 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/20754-суд від 07.08.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, з 01.02.2023 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/20332-суд від 18.06.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.
- зобов`язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/20752-суд від 07.08.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, з 01.02.2021 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/20753-суд від 07.08.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, 01.02.2022 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/20754-суд від 07.08.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, з 01.02.2023 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/20332-суд від 18.06.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.
15.10.2025 від представника позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, в якій просить зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 у справі № 380/21972/24.
В обґрунтування поданої заяви зазначає, що на підтвердження виконання рішення суду відповідач надав протокол про перерахунок пенсії за вислугу років за пенсійною справою № №/N/А5639, згідно з яким з 01.07.2025 розмір пенсії ОСОБА_1 склав: 23745,82 (70% грошового забезпечення) + 1500,00 грн (індексація базового ОСНП 2023) + 1500,00 грн (індексація базового ОСНП 2024) + 1500,00 (індексація базового ОСНП 2025) = 28245,82 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 23610,00 грн.
З вказаного протоколу вбачається, що обчислюючи розмір пенсії позивача, відповідач виходив з грошового забезпечення, визначеного у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/20754-суд від 07.08.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, що складає 33922,60 грн.
Однак з лютого 2023 року розмір пенсії позивача мав бути обчислений, виходячи з грошового забезпечення, визначеного у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/20332-суд від 18.06.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, що складає 50829,00 грн.
Тобто, попри принцип обов`язковості судових рішень, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не виконує рішення суду, яке набрало законної сили, тим самим позбавляючи позивача права на належний розмір пенсії, що є проявом правового свавілля з боку відповідача.
Тобто, хоча позовні вимоги ОСОБА_1 про виплату йому пенсійним органом пенсії без обмеження її максимальним розміром рішенням суду задоволені, законні очікування позивача на отримання належного розміру пенсії не виправдались.
22.10.2025 від відповідача надійшли заперечення, в яких зазначає, що на виконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі оновлених довідок. Звертає увагу, що рішенням суду в задоволенні вимог в частині здійснення перерахунку пенсії виходячи з 80% сум грошового забезпечення та без обмеження її максимальним розміром, відмовлено.
Ухвалою суду від 23.10.2025 заяву представника позивача Каверіна Сергія Миколайовича від 15.10.2025 про встановлення судового контролю (в порядку ст. 382 КАС України), - задоволено. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до суду звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 у справі №380/21972/24 протягом 30-ти днів з дня отримання копії цієї ухвали, копію звіту направити позивачу.
24.11.2025 від відповідача надійшов звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27.11.2025 у справі №380/21972/24, в якому зазначає, що на виконання рішення суду проведено:
- перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/20752-суд від 07.08.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020.
Станом на 01.02.2020 розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становив: 16380,00 грн., та обчислено відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 (розмір грошового забезпечення становить - 29117,85 грн.), в тому числі: основний розмір пенсії (70 %* 29117,85) 20382,50 грн.;
Підсумок пенсії (з надбавками): 20382,50 грн., з урахуванням максимального розміру 16380,00 грн.
- перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2021 підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/20753-суд від 07.08.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021.
Станом на 01.02.2021 розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становив: 17690,00 грн., та обчислено відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 (розмір грошового забезпечення становить - 31424,95 грн.) , в тому числі: основний розмір пенсії (70 %* 31424,95) 21997,47 грн.
Підсумок пенсії (з надбавками): 21997,47 грн., з урахуванням максимального розміру 17690,00 грн.
- перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022 підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/20754-суд від 07.08.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022.
Станом на 01.02.2022 розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становив: 19340,00 грн., та обчислено відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 (розмір грошового забезпечення становить - 33922,60 грн.) , в тому числі: основний розмір пенсії (70 %* 33922,60) 23745,82 грн.
Підсумок пенсії (з надбавками): 23745,82 грн., з урахуванням максимального розміру 19340,00 грн.
- перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/20332-суд від 18.06.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023.
Станом на 01.02.2023 розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становив: 20930,00 грн., та обчислено відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 (розмір грошового забезпечення становить - 50829,00 грн.) основний розмір пенсії (70 %* 33922,60) 23745,82 грн.
Підсумок пенсії (з надбавками): 23745,82 грн., з урахуванням максимального розміру 19340,00 грн.
Сума доплати за період з лютого 2020 по червень 2025 становить 15586,00 грн.
Зазначена доплата буде виплачена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
При вирішенні питання при прийняття звіту, суд керується таким.
Згідно з ч. 1 ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно ст. 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
За приписами ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За змістом ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Частиною 2 ст. 382-3 КАС України передбачено, що суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Згідно з частиною 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб`єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд враховує, що метою встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі є спонукання відповідача-суб`єкта владних повноважень до виконання рішення суду, ухваленого не на його користь, якщо таке рішення передбачає вчинення певних дій.
При цьому визначальним є те, чи існують достатні підстави вважати, що відповідач ухиляється від виконання судового рішення, маючи реальну можливість його виконати.
Судом встановлено, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 у справі №380/21972/24 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача.
Відповідно до наданих перерахунків пенсії, відповідач здійснив перерахунок пенсії на підставі оновлених довідок з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023.
Суд погоджується з доводами відповідача про те, що рішенням суду від 27.11.2024 у справі №380/21972/24 у задоволенні вимог в частині здійснення перерахунку пенсії виходячи з 80% сум грошового забезпечення та без обмеження її максимальним розміром, відмовлено.
З огляду на викладене, відповідач виконав рішення в частині зобов`язання провести перерахунок пенсії позивачу з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023 на підставі оновлених довідок.
Водночас судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області рішення суду від 27.11.2024 у справі №380/21972/24 повністю не виконано, а саме не сплачено заборгованість за спірний період.
Часткове невиконання рішення суду сталося з незалежних від Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області причин, а саме через відсутність фінансування пенсійних виплат Пенсійним фондом України.
Виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління немає.
Таким чином, виплата сум, донарахованих на виконання судових рішень, може бути здійснена за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України, та не залежить у спірному випадку від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
При цьому позивачем не доведено, а судом не встановлено, що відповідач, маючи можливість здійснити відповідну виплату заборгованості доплати позивачу, ухиляється від виконання рішення суду. Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області в межах своїх повноважень виконало можливі залежні від нього дії, спрямовані на виконання судового рішення у даній справі.
Отже, наведені вище обставини свідчать про наявність підстав для прийняття поданого звіту.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 293, 294, 295, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3, 370 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 у справі №380/21972/24.
2. Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочену (вступну та резолютивну частини) ухвалу суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повну ухвалу складено 28.11.2025.
Суддя Ю.С.Кондратюк