Постанова № 132134982, 27.11.2025, Рокитнянський районний суд Київської області

Дата ухвалення
27.11.2025
Номер справи
375/2767/25
Номер документу
132134982
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 375/2767/25

Провадження № 3/375/1585/25

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2025 року селище Рокитне

CуддяРокитнянського районногосуду Київськоїобласті СмикМ.М.,розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув селищіРокитне Білоцерківськогорайону Київськоїобласті матеріали,що надійшлиз Головного управління Державної податкової служби у Київській області, відносно ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, головного бухгалтера ТОВ "СХП Трейд" (код ЄДРПОУ 39999511), яке розташоване на вул. Вокзальній, 62 у селищі Рокитне Білоцерківського району Київської області, за частиною 1 статті 163-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення,

за участі ОСОБА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

З протоколу про адміністративне правопорушення № 3172/10-36-07-05від 24жовтня 2025року вбачається, що головним державним інспектором відділу перевірок з питань відшкодування ПДВ управління податкового аудиту ГУ ДПС у Київській області БобиремІ., під час проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "СХП ТРЕЙД" (податковий номер 39999511) щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за серпень 2025 року від?ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету; адреса: 09601, Київська область, Рокитнянський район, смт.Рокитне вул. Вокзальна буд. 62, встановлено, шо громадянка ОСОБА_1 , головний бухгалтер ТОВ «СХП ТРЕЙД» (податковий номер 39999511) перевіркою дотримання податкового законодавства при декларуванні ТОВ "СХП ТРЕЙД" за серпень 2025 року у декларації, від?ємного значення з ПДВ, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету, від 24 жовтня 2025 року № 49134/10-36-07-05/39999511. п.200.1 п.200.4 п.200.7 п.200.8 п.200.9, п.200.14 статті 200 в результаті чого: відмовлено у бюджетному відшкодуванні, заявленому на рахунок платника у банку (ряд; 20.2.1) по декларації з податку на додану вартість з додатками за серпень 2025 року у розмірі 24 035 грн, чим порушила частину 1 статті 163-1 КУпАП, за що передбачена адміністративна відповідальність.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнала та додатково пояснила, що взагалі не обізнана з приводу того, що було проведену позапланову перевірку

ТОВ «СХП ТРЕЙД» та складено відносно неї протокол.

В якості доказу події та складу адміністративного правопорушення Головним управлінням Державної податкової служби у Київській області до протоколу приєднано:

-протокол про адміністративне правопорушення № 3172/10-36-07-05 від24жовтня 2025 року, складений відносно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 163-1 КУпАП;

-акт документальної позапланової перевірки щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від`ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету від 24 жовтня 2025 року №49134/10-36-07-05/39999511.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Відповідно до частини 2статті 7 КУпАПпередбачено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Статтею 245 КУпАПвстановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до пункту 1статті 247 КУпАПпровадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю, зокрема у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Згідно з вимогамистатті 280 КУпАПорган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до положеньстатті 251 КУпАПдоказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихстаттею 255 цього Кодексу.

Згідно з частиною 1статті 256 КУпАПу протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Відповідно до положень Розділу ІІ Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженоїнаказом Міністерства фінансів України 02.07.2016 за №566, у протоколі під час його складання обов`язково зазначається статтяКУпАП, згідно з якою передбачено адміністративну відповідальність. При викладенні обставин правопорушення у протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається протокол, та які положення законодавства порушено. Якщо є свідки правопорушення та потерпілі, до протоколу вносяться їх прізвища, імена та по батькові, а також місце проживання. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право надати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу.

До протоколу долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, та документи, що можуть свідчити про обставини, які пом`якшують або обтяжують відповідальність особи (за наявності). Кожний документ повинен мати свої реквізити (дату, назву, підписи тощо), містити достовірну інформацію та відповідати вимогам законодавства України про адміністративні правопорушення.

Якщо розгляд справ про адміністративне правопорушення віднесено до відання інших органів, належно оформлений протокол надсилається органу, уповноваженому розглядати адміністративну справу, протягом трьох днів з дня його реєстрації. До протоколу додаються інші матеріали справи, які є в наявності в органах доходів і зборів та які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 головний бухгалтер ТОВ «СХП Трейд» допустила порушення дотримання податкового законодавства при декларуванні ТОВ «СХП Трейд» за серпень 2025 року у декларації, від?ємного значення з ПДВ, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету, від 24 жовтня 2025 року № 49134/10-36-07-05/39999511. п.200.1 п.200.4 п.200.7 п.200.8 п.200.9, п.200.14 статті 200 в результаті чого: відмовлено у бюджетному відшкодуванні, заявленому на рахунок платника у банку (ряд; 20.2.1) по декларації з податку на додану вартість з додатками за серпень 2025 року у розмірі 24 035 грн, чим порушила частину 1 статті 163-1 КУпАП, за що передбачена адміністративна відповідальність.

Частиною 1статті 163-1 КУпАПпередбачена відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.

Разом з тим, всупереч вказаним вимогам Закону, у складеному відносно ОСОБА_1 , як головного бухгалтера ТОВ «СХП ТРейд» протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено, у чому конкретно полягають порушення, які їй інкримінуються, а посилання на нормиПодаткового кодексу Українине розкривають суті конкретного порушення, яке ставиться у вину ОСОБА_1 , чим порушується право останньої на захист.

Крім того, а ні з протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , а ні з наявних матеріалів справи не вбачається та не встановлено при розгляді справи в суді, які ж саме дії /бездіяльність вчинені останньою, у чому полягає об`єктивна сторона вчиненого нею адміністративного правопорушення.

У своїх судових рішеннях Європейський Суд з прав людини неодноразово вказував на те, що формулювання обвинувачення є важливою умовою справедливого та об`єктивного судового розгляду.

Зокрема, у рішенні у справі «Ващенко проти України» Європейський суд вказав, що «обвинувачення» для цілей пункту 1 статті 6 може бути визначене як офіційне доведення до відома особи компетентним органом твердження про вчинення цією особою правопорушення, яке нормою загального характеру визнається осудним і за яке встановлюється відповідальність карного та попереджувального характеру».

Відповідно до вимогКУпАП, порушення вимог податкового законодавства, які відмежовують такі діяння від кримінально-караних застаттею 212 КК України, необхідно, щоб сума порушення не була такою, яка складає значний і більше розмір, відповідно до примітки достатті 212 КК України.

Разом з тим, зі змісту протоколу вбачається, що ОСОБА_1 , як головний бухгалтер ТОВ «СХП Трейд» допустила порушення порядку ведення податкового обліку на суму 24035грн, що відповідно до примітки достатті 212КК України нестановить ні значний, ні особливо великий розмір, за що б було передбачено кримінальну відповідальність.

Разом з тим, протокол про адміністративне правопорушення містить лише посилання на акт про результати документальної позапланової невиїзної перевірки від24жовтня 2025року № 49134/10-36-07-05/39999511.

Будь-які інші докази, окрім акту перевірки та протоколу про адміністративне правопорушення, до справи не додані.

Відповідно до правової позиції, зазначеної в постанові Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 8 вересня 2020 року у справі №П/811/2893/14, висновки, викладені в акті перевірки, є відображенням дій працівників податкових органів, і, самі по собі, не породжують правових наслідків для платника податків.

Податковий орган не позбавлений права викладати в акті перевірки власні суб`єктивні висновки щодо зафіксованих обставин, та в подальшому, у разі виникнення спору щодо рішень про визначення грошових зобов`язань, що приймаються на підставі такого акту, обґрунтовувати ними власну позицію щодо наявності певних допущених платником податків порушень, а оцінка акту перевірки, в тому числі і оцінка дій посадових осіб податкового органу щодо його складання, викладення у ньому висновків перевірки, а також щодо самих висновків перевірки, надається при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акту.

Статтею 58.1.Податкового кодексу України, визначено, що контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов`язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно достатті 54 цього Кодексу(крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт:

-невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації;

-завищення розміру задекларованого від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно дорозділу V цього Кодексу;

-заниження або завищення суми податкових зобов`язань, заявленої у податковій (митній) декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки;

Відповідно допункту 86.8. Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення приймається в порядку, передбаченомустаттею 58 цього Кодексу, керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом п`ятнадцяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акту перевірки, та надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеномустаттею 42 цього Кодексу.

Крім того, до матеріалів справи не надано доказів, що уповноваженими особами Головного управління ДПС у Київській області прийнято, надіслано та вручено у встановленому законом порядку податкове повідомлення-рішення, без наявності якого, згідно приписами пункту86.7 статті 86 ПК України, посилання на акт перевірки є безпідставним, оскільки акт перевірки є лише службовим документом, що фіксує проведення перевірки та містить висновки інспектора у ході її проведення.

Отже, за відсутності у протоколі відомостей щодо конкретних дій чи бездіяльності ОСОБА_1 у відповідності їх з діяннями, які викладені у диспозиції частини 1статті 163-1 КУпАП, з огляду на долучений до протоколу акт перевірки як доказ, неможливо встановити фактичні обставини вчиненого адміністративного правопорушення та наявність у діях останнього складу, а саме об`єктивної сторони інкримінованого йому правопорушення.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1статті 163-1 КУпАПу зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Керуючись частиною 1 статті163-1, пунктом 1 частини 1 статті 247, статтями283-287 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ :

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частино 1статті 163-1 КУпАПзакрити на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП, у зв`язку із відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Рокитнянський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Марина СМИК