Єдиний державний реєстр судових рішень
Доманівський районний суд Миколаївської області
вул.Центральна, 35 м. смт. Доманівка Вознесенський район Миколаївська область Україна 56400
e-mail: inbox@dm.mk.court.gov.ua
Справа № 475/1261/25
П О С Т А Н О В А
Іменем України
27.11.2025смт. Доманівка
Суддя Доманівського районного суду Миколаївської області Кривенко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Доманівка адміністративний матеріал відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянки України, мешканки АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124, 122-4 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
До Доманівського районного суду Миколаївської області від ВП №2 Вознесенського РУП в Миколаївській області надійшли два адміністративних матеріали за №475/1261/25, №475/1262/25 відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ст. 122-4 КУпАП.
Вказані протоколи, відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, передані на розгляд судді Кривенко О.В.
Відповідно до статті 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
З врахуванням викладеного, суддя вважає за доцільне об`єднати, вказані вище справи.
Відповідно до розділу ІІІ п. 6 Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах, затвердженої Наказом Державної судової адміністрації України 20.08.2019 № 814 у разі об`єднання судових справ (матеріалів кримінального провадження) в одну їй присвоюється єдиний унікальний номер тієї з об`єднаних справ (матеріалів), яка надійшла до суду першою.
Таким чином, об`єднаній справі відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ст. 122-4 КУпАП необхідно присвоїти № 475/1262/25.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 N 503983 від 05.11.2025 р., в якому зазначено, що 03.11.2025 р.о 01:00 год. в с. Прибужжя по вул. Акмечетська ОСОБА_1 керуючи т/з Volkswagen Golf д.н.з НОМЕР_1 не вибрала безпечної швидкості руху, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним, не дотрималась безпечної дистанції у результаті чого здійснила зіткнення з електроопорою. В наслідок чого т/з отримав механічні пошкодження, чим порушила вимоги п.12.1, 13.1 ПДР України.
Своїми діями ОСОБА_1 порушила п. 12.1 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ст.124 КУпАП.
У зв`язку з зазначеним поліцейським СРПП ВП №2 Вознесенського РУП Панченком О.С. відносно ОСОБА_1 складений протокол ЕПР1 № 503983 про вчинення правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП.
Також згідно протоколу серії ЕПР1 № 504033 від 05.11.2025 р. встановлено, що 03.11.2025 р., о 01:00 год. в с.Прибужжя по вул. Акмечетська ОСОБА_1 на т/з т/з Volkswagen Golf д.н.з НОМЕР_1 скоївши ДТП, а саме здійснила зіткнення з електроопорою, після чого залиш місце ДТП, чим порушила вимоги п. 2.10 А ПДР України.
Своїми діями ОСОБА_1 , порушив п. 2.10 а ПДР України, за що передбачена відповідальність за ст.122-4 КУпАП.
У зв`язку з зазначеним поліцейським СРПП ВП №2 Вознесенського РУП Панченко О.С. відносно ОСОБА_1 складений протокол ЕПР1 № 504033 про вчинення правопорушення, передбаченого ст.122-4 КУпАП.
ОСОБА_1 у подала заяву в якій вину визнала.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідний орган чи посадова особа зобов`язані з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ст. 279 КУпАП ці обставини встановлюються в ході дослідження доказів під час розгляду справи.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, а також іншими документами.
Розглянувши справу на підставі досліджених доказів орган (посадова особа) відповідно до ст. 283 КУпАП виносить постанову.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, підтверджується такими доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 №503983 від 05.11.2025 р., в якому викладена суть адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП. ОСОБА_1 з протоколом ознайомлена, що підтвердила своїм підписом;
- ЄО №3673 від 05.11.2025 р. повідомлення диспетчера РЕСУ про пошкодження електроопори;
-протоколом прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення або таке, що готується від 05.11.2025 р. ;
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 . Від 05.11.2025 р.;
- рапортом поліцейського СРПП ВП №2 Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області Панченка О. С.
- інформації з Дія про отримання ОСОБА_1 посвідчення водія серії НОМЕР_2 від 11.06.2024 р. і дійсного до 11.06.2026 та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу Volkswagen Golf д.н.з НОМЕР_1 власник ОСОБА_1 .
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.122-4 КУпАП, підтверджується такими доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 №504033 від 05.11.2025 р., в якому викладена суть адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП. ОСОБА_1 з протоколом ознайомлена, що підтвердила своїм підписом;
ЄО №3673 від 05.11.2025 р. повідомлення диспетчера РЕСУ про пошкодження електроопори;
-протоколом прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення або таке, що готується від 05.11.2025 р. ;
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 . Від 05.11.2025 р.;
- рапортом поліцейського СРПП ВП №2 Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області Панченка О. С.
- інформації з Дія про отримання ОСОБА_1 посвідчення водія серії НОМЕР_2 від 11.06.2024 р. і дійсного до 11.06.2026 та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу Volkswagen Golf д.н.з НОМЕР_1 власник ОСОБА_1 .
Оцінюючи зазначені вище докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному досліджені всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд враховує таке.
Завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, крім іншого, є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Виходячи з вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про
адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Оцінка доказів, відповідно до ст. 252 КУпАП, відбувається за внутрішнім переконанням особи, що приймає рішення, та ґрунтується на всебічному, повному та об`єктивному досліджені всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, а жодний доказ не має наперед встановленої сили.
Європейський суд з прав людини у справі "О`Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства" (рішення від 29.06.2007) зазначив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі.
Щодо поставленого ОСОБА_1 у провину вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, суд виходить з такого.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 503983 від 05.11.2025 року, зазначено, що що 03.11.2025 р.о 01:00 год. в с. Прибужжя по вул. Акмечетська ОСОБА_1 керуючи т/з Volkswagen Golf д.н.з НОМЕР_1 не вибрала безпечної швидкості руху, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним, не дотрималась безпечної дистанції у результаті чого здійснила зіткнення з електроопорою. В наслідок чого т/з отримав механічні пошкодження, чим порушила вимоги п.12.1, 13.1 ПДР України.
Відповідно до п.12.1. Правил дорожнього рухуУкраїни затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. N 1306(даліПДРУкраїни), передбачено, що під час руху транспортного засобу заднім ходом водій не повинен створювати небезпеки чи перешкод іншим учасникам руху, а за потреби повинен звернутися за допомогою до інших осіб для забезпечення безпеки руху .
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, дії ОСОБА_1 кваліфіковані застаттею 124 КУпАП.
Згідно зіст. 124 КУпАПвстановлено адміністративну відповідальність за порушення учасниками дорожнього рухуправил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Визнаючи ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченогост. 124 КУпАП, суд виходить з того, що вона дійсно порушила правила дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортного засобу, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами в їх сукупності, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення ЕПР 1 №503983 та іншими матеріалами справи.
Складом правопорушення є наявність об`єктивних та суб`єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням.
Родовим об`єктом правопорушення заст. 124 КУпАПвідповідно до розміщення цієї статті углаві 10 КУпАПє встановлений порядок безпеки дорожнього руху та експлуатації транспортних засобів, що закріплений уПравилах дорожнього рухуУкраїни.
Натомістьп. 10.9 Правил дорожнього рухуУкраїни передбачено, що під час руху транспортного засобу заднім ходом водій не повинен створювати небезпеки чи перешкод іншим учасникам руху, а за потреби повинен звернутися за допомогою до інших осіб для забезпечення безпеки руху .
Факт скоєння ДТП, за відсутності інших доказів, не звільняє водія від відповідальності, оскільки втрата керованості водія автомобілем не є абсолютно непередбачуваною чи раптовою несправністю.
За таких обставин, причиною втрати керованості та подальшого зіткнення з електроопорою, прямо пов`язане з недотриманням ОСОБА_1 обов`язку контролю безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Суд також враховує, що ОСОБА_1 мала можливість слідкувати за дистанцією та швидкістю руху автомобіля .
Таким чином, у даному випадку водій допустив порушення п. 10.9 Правил дорожнього рухуУкраїни передбачено, що під час руху транспортного засобу заднім ходом водій не повинен
створювати небезпеки чи перешкод іншим учасникам руху, а за потреби повинен звернутися за допомогою до інших осіб для забезпечення безпеки руху
Щодо наявності в діях ОСОБА_1 об`єктивної сторони складу правопорушення заст. 124 КУпАП.
Суд наголошує, що основним безпосереднім об`єктом цього складу правопорушення є безпека дорожнього руху, що забезпечується шляхом дотримання його учасникамиПДР.
Вище встановлено вину ОСОБА_1 в порушеніп. 10.9 ПДРУкраїни, а тому цей факт (порушенняПДР) у поєднанні із заподіянням шкоди, внаслідок ДТП утворює склад правопорушення заст. 124 КУпАП. Шкода майну є матеріальним наслідком порушенняПДР, яке охоплюєтьсяст. 124 КУпАП.
Дії ОСОБА_1 за ознакамист.124 КУпАПкваліфіковані правильно, оскільки вона порушила правила дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортного засобу.
Відповідно доп.2.10. «а», «б», «в», «г», «ґ», «д», «е», «є» ПДР України, у разі причетності до ДТП, водій зобов`язаний: негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди; увімкнути аварійну сигналізацію і встановити знак аварійної зупинки відповідно до вимог п. 9.10 цих Правил; не переміщати транспортний засіб і предмети, що мають причетність до пригоди; вжити можливих заходів для надання медичної допомоги потерпілим, то що.
Щодо поставленого ОСОБА_1 у провину вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, суд виходить з такого.
Диспозицією ст. 122-4 КУпАП, яку інкриміновано ОСОБА_1 , передбачено адміністративну відповідальність за залишення водіями транспортних засобів на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Склад адміністративного правопорушення це передбачена нормами права сукупність об`єктивних і суб`єктивних ознак, за наявності яких діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу в цілому.
Відповідно до роз`яснень, що містяться в п. 1.10 ПДР України, під залишенням місця дорожньо-транспортної пригоди слід розуміти дії учасника дорожньо-транспортної пригоди, спрямовані на приховання факту такої пригоди або обставин її скоєння, які спричинили необхідність проведення поліцейськими заходів щодо встановлення (розшуку) цього учасника та (або) розшуку транспортного засобу.
Враховуючи наведене, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ст.124та ст.122-4 КУпАП, а саме - порушення учасниками дорожнього рухуправил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів; залишення водіями транспортних засобів місця дорожньотранспортної пригоди, до якої вони причетні.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).
Відповідно дост. 36 ч.2 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи обставини, встановлені під час судового розгляду, характер вчинених правопорушень, особу винної, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, вважаю за можливе накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах санкції статті, яка передбачає покарання за більш тяжке правопорушення з числа вчинених, тобто в межах санкціїст.122-4 КУпАП, що буде необхідним і достатнім для виправлення останньої та попередження вчинення нею нових правопорушень.
Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що з 01.01.2024 року складає 605,60 грн.
Доказів того, що ОСОБА_1 відноситься до осіб, які підлягають звільненню від сплати судового збору суду не надано, а відтак, з нього належить стягнути судовий збір у сумі 605,60 грн. (шістсот п`ять гривень шістдесят копійок).
Керуючись ст.ст. 33-35, 130, 221, 247, 251-252, 283-285 КУпАП, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Об`єднати в одне провадження справи №475/1261/25, №475/1262/25 відносно ОСОБА_1 за ст.124, ст. 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Об`єднаній справі відносно ОСОБА_1 за ст.124, ст.122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, присвоїти номер 475/1261/25.
ОСОБА_1 визнати винною у скоєнні адміністративних правопорушень, передбаченихст. 124 КУпАПтаст. 122-4 КУпАПта накласти на неї стягнення:
у виді штрафу на користь держави у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює3400 (тритисячі чотириста) гривень 00к опійок штрафу з перерахуванням коштів на рахунок UA438999980313010149000014001, код ЄДРПОУ 37992030, отримувач коштів: Миколаївське ГУК(Микол.обл.) 21081300, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), призначення «Адміністративні штрафи у сфері забезпечення дорожнього руху», протокол серії ЕПР1 № 503983.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 605,60 грн. (шістсот п`ять гривень шістдесят копійок) судового збору, перерахувавши їх на розрахунковий рахунок UA228999980313101206000014390, отримувач коштів: Миколаїв.ГУК/тг смт Доманівка/22030101, код отримувача (ЄДРПОУ): 37992030, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), код класифікації доходів бюджету: 22030101, найменування коду класифікації доходів бюджету: Судовий збір (Державна судова адміністрація, 050).
Роз`яснити що згідно зі ст.307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений частиною ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч. 1 ст. 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП;
- витрати на облік зазначених правопорушень.
Після сплати штрафу, повідомити суд, шляхом надання оригіналу квитанції до канцелярії Доманівського районного суду Миколаївської області за адресою: с. Доманівка, вул. Центральна, буд. 35, Вознесенського районну Миколаївської області.
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом 10 днів з моменту її винесення.
Суддя :О. В. Кривенко