Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
25 листопада 2025 року Справа № 280/8247/25 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Ж.М. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі відповідач), в якій позивач просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України в Запорізькій області" від 12.07.2021 № 33/28-1375 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби в поліції, додаткових видів грошового забезпечення та премії починаючи з 01.12.2019 року (із врахуванням раніше виплачених сум);
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України в Запорізькій області" від 12.07.2021 № 33/28-1375 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби в поліції, додаткових видів грошового забезпечення та премії починаючи з 01.12.2019 року (із врахуванням раніше виплачених сум).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зазначає, відповідач протиправно не здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки, виданої ДУ «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Запорізькій області» від 12.07.2021 №33/28-1375. Відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії з посиланням на те, що після скасування окремих положень постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, інших рішень Урядом про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалось, у зв`язку з чим відсутні підстави для перерахунку пенсії. Разом з тим, позивач вважає такі дії протиправними, а також такими, що суперечать положенням Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з чим просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою від 19 вересня 2025 року позовну заяву залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 30 вересня 2025 року визнано поважною причину пропуску строку звернення до адміністративного суду з цим позовом та поновлено ОСОБА_1 пропущений строк звернення до суду у даній справі; відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено, що вимоги видати довідку про грошове забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які виплачувалися станом на 01.12.2019 є протиправним. Можливо включати в довідку лише додаткові види грошового забезпечення, які встановлено та виплачувалися поліцейським за відповідною посадою станом на 01.01.2016. Виходячи з викладеного здійснити перерахунок пенсії виходячи з грошового забезпечення з включенням інших видів, ніж ті, які виплачувалися діючим військовослужбовцям року з 01.01.2016 є протиправною. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, установив наявність достатніх підстав для прийняття рішення у справі.
З матеріалів адміністративної справи судом установлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до приписів Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області» видано позивачу довідку від 12.07.2021 № 33/28-1375 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року.
Відповідно до вказаної довідки, грошове забезпечення за прирівняною посадою за листопад 2019 року згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» становив: посадовий оклад - 2470,00 грн, окладу за військовим званням (старший сержант поліції) - 1000,00 грн, надбавка за стаж служби в поліції 40 % - 1388,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 39,99 % 1942,71 грн; премія 125,22% - 8515,85 грн.Усього: 15316,57 грн.
Позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив провести перерахунок пенсій на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Запорізькій області» від 12.07.2021 № 33/28-1375.
Листом від 02.09.2025 відповідач повідомив, що оскільки окремі положення постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва з 19.11.2019 визнано протиправними та скасовано, а інших рішень Урядом про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалось, то підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Стосовно доводів представника відповідача щодо пропуску позивачем строку звернення до суду. Підстав для залишення позовної заяви без розгляду суд не вбачає, оскільки судом зазначене питання було вирішено під час відкриття провадження у справі. Ухвалою суду від 30 вересня 2025 року визнано поважною причину пропуску строку звернення до адміністративного суду з цим позовом та поновлено позивачу пропущений строк звернення до суду у даній справі. Оскільки питання поновлення пропущеного строку на звернення до суду з позовною заявою було вирішено під час відкриття провадження у справі, суд не бере до уваги доводи відповідача в цій частині.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Умови, норми і порядок пенсійногозабезпеченнягромадян Україниізчисла осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національнійполіції,Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсіюзацим Законом, визначає Закон України «Про пенсійнезабезпеченняосіб звільненихзвійськовоїслужбита деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 зі змінами та доповненнями (далі - Закон №2262-ХІІ).
Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстроковоїслужбита військовоїслужби законтрактом, особам, які мають право на пенсіюзацим Законом, та членам їх сімей обчислюютьсязрозміругрошового забезпечення,враховуючи відповідні окладизапосадою, військовим (спеціальним) званням,процентну надбавкузавислугу років, щомісячні додаткові видигрошового забезпечення (надбавки,доплати, підвищення) тапреміїв розмірах, установлених законодавством,зякого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011року- страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахункуранішепризначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згіднозякою перерахунокранішепризначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсіюзацим Законом та членам їх сімей у зв`язкуізвведенням в дію цього Закону провадитьсязадокументами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховуєтьсязанормами цього Закону. При цьому перерахунок провадитьсязаминулий час, але не більш якза 12місяцівздня поданнядодатковихдокументів і нераніше,ніжздня введення в дію цього Закону.
Усі призначенізацим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язкузпідвищеннямгрошового забезпеченнявідповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсіюзацим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільнениміз службивійськовослужбовцям, особам, які мають право на пенсіюзацим Законом, є нижчими, зберігаються розміриранішепризначених пенсій.
29.12.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодозабезпеченнягарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, яким статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою, згіднозякою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійнезабезпеченняабо одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюєтьсяз урахуванням видів грошового забезпечення,щомісячнихдодаткових видів грошового забезпечення(надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійнезабезпеченняосіб, звільненихзвійськовоїслужби,та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393», затвердив Порядок №45.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язкузпідвищеннямгрошового забезпеченнявідповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідноізЗаконом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 5 Порядку №45 (у редакції, до внесення змін Постановою №103) для перерахунку пенсій грошовезабезпеченнявраховується у розмірі, встановленомузавідповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхуванняз урахуваннямтаких йоговидів:
посадовий оклад, окладзавійськовим (спеціальним) званнямта відсоткова надбавказавислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунокзавідповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки зазнання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплатазанауковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячнінадбавки,доплати та підвищення, конкретні розміри якихзавідповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячнінадбавки,доплати (крім доплати,розмірякої визначається як різниця між розміромгрошового забезпеченнядо і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплаченізамісяць, у якому виникло право на перерахунок пенсіїзавідповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
щомісячнінадбавки заособливі умовислужби(крімнадбавки заслужбу у віддаленій місцевості) особам, звільненимзвійськовоїслужби,які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчанняіззастосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такінадбавкивиплачувалися їм на день звільненняіз службиу відсоткахпосадового окладу,що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавокзаособливі умовислужбивідповідно до законодавства.
Додаток 2 до Порядку №45 передбачає форму довідки пророзмір грошового забезпеченнядля перерахунку пенсії, яка у редакції до внесення змін Постановою №103 містила такі складовігрошового забезпеченняяк посадовий оклад, підвищенняпосадового окладу,окладзавійськовим (спеціальним) званням,надбавказавислугу років, надбавказаслужбу в умовах режимних обмежень, надбавказазнання та використання в роботі іноземної мови, надбавказапочесне звання «заслужений» чи «народний», доплатазанауковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавказаспортивні звання, премія.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненізвійськовоїслужби,та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), пунктом 3 якої встановлено перерахуватиз1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідноізЗаконом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)заприрівняною посадоюзрозміругрошового забезпеченняполіцейського, враховуючи відповідні окладизапосадою,спеціальним званням,відсоткову надбавкузавислугу років, щомісячні додаткові видигрошового забезпечення (надбавки,доплати, підвищення) тапреміїв розмірах, установлених законодавством,зякого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування,засічень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 «Про грошовезабезпеченняполіцейських Національноїполіції» (Офіційний вісник України, 2015 р., №96, ст. 3281).Розмір преміївизначається у середніх розмірах, що фактично виплаченізавідповідною посадою (посадами) поліцейськогозасічень 2016року.
Постановою №103 пункт 5 Порядку №45 викладено в наступній редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі видигрошового забезпечення,як посадовий оклад, окладзавійськовим (спеціальним) званнямта відсоткова надбавказавислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсіїзавідповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсіїз1 січня 2016рокупроводитьсязрозміругрошового забезпечення заприрівняною посадою поліцейського, враховуючи окладизапосадою,спеціальним званням,відсоткову надбавкузавислугу років, щомісячні додаткові видигрошового забезпечення (надбавки,доплати, підвищення) тапреміїв розмірах, установлених законодавством,зякого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування,засічень 2016рокувідповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015року№988 «Про грошовезабезпеченняполіцейських Національноїполіції» (Офіційний вісник України, 2015 р., №96, ст. 3281).Розмір преміївизначається у середніх розмірах, що фактично виплаченізавідповідною посадою (посадами) поліцейськогозасічень 2016року.Подальші перерахунки здійснюютьсяз урахуваннямскладовихгрошового забезпечення,передбачених абзацом першим цього пункту».
Крім того, Постановою №103 доповнено Порядок №45 Додатком 3, який визначає форму довідки пророзмір грошового забезпечення,що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).Зазмістом цієї довідки грошовезабезпеченняпередбачає: посадовий оклад, підвищенняпосадового окладу,надбавказа стаж служби,надбавказаслужбу в умовах режимних обмежень, надбавказапочесне звання «заслужений» чи «народний», доплатазанауковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, іншінадбавки,які мають постійний характер та визначені Постановою №988, премія.
Водночас у Додатку 2 до Порядку №45 в редакції Постанови №103, форму довідки пророзмір грошового забезпечення,що враховується для перерахунку пенсій, викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складовігрошового забезпечення,як щомісячні додаткові видигрошового забезпечення (надбавки,доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019,в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Суд зазначає, що зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки пророзмір грошового забезпеченнядля перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтакз05.03.2019-здня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до внесення змін Постановою №103.
Після скасування 05.03.2019змін до пункту 5 Порядку №45 і додатку 2 Порядку №45 був чинним пункт 3 Постанови №103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсійзрозміругрошового забезпеченняполіцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові видигрошового забезпеченнятапреміїв розмірах, установлених законодавством,премії засічень 2016рокувідповідно до Постанови №988, а також пункт 6 Постанови №103, яким внесено зміни до Порядку №45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3.
У подальшому рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/12704/18від 14.05.2019,залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019,визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.
Таким чиномздня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18, а самез- 19.11.2019,пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, при цьому суд звертає увагу, що інших нормативних актів, які б надалі обмежували склад тарозмір грошового забезпеченняосіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, на теперішній час відсутні.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема і відповідач, у зв`язкузвтратою чинності положеннями пунктів 1, 2, 3 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійнезабезпеченняосіб, звільненихзвійськовоїслужби,та деяких інших осіб» (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунокранішепризначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згіднозпунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б одинз видів грошового забезпеченнядля відповідних категорій осіб, або у зв`язкузуведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячнихдодаткових видів грошового забезпечення(надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірівгрошового забезпеченнядля перерахункуранішепризначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунокранішепризначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019у справі №553/3619/16-а.
Відповідно до положень статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстроковоїслужбита військовоїслужби законтрактом, особам, які мають право на пенсіюзацим Законом та членам їх сімей, провадитьсязпершого числа місяця, що йдезамісяцем, в якому настали обставини, що тягнутьзасобою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсіїзаминулий час може бути виплачено йому не більш якза 12місяців.
Отже, перерахунок пенсії слід провестиз 01.12.2019.
Слід зазначити, що Європейський судзправ людини неодноразово підкреслював особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах «Беєлер проти Італії» [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява №33202/96, п. 120, ECHR 2000, «Онер`їлдіз проти Туреччини» [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява №48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява №21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008року,і «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява №10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009року). Також, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява №55555/08, п. 74, від 20.05.2010року,і «Тошкуце та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), заява №36900/03, п. 37, від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.
Однак, у порушення вказаних вимог законодавства, ГУ ПФУ в Запорізькій області пенсію позивачу, після надходження довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Запорізькій області», не перерахувало, що зумовлює наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 1статті 139 КАС Українипередбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За подання даного адміністративного позову сплачено судовий збір в сумі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією від 17.09.2025.
Суд зазначає, що відповідно до ч.1ст.4 Закону України «Про судовий збір»судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленогозакономна 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до положеньстатті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік»встановлено з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у сумі 3028 грн.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини 3 статті 4 Закону №3674-VI ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду позовної заяви немайнового характеру, який подано фізичною особою0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1211,20 грн).
Відповідно до частини 3статті 4 Закону України «Про судовий збір»при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Оскільки позовну заяву подано за допомогою системи «Електронний суд», позивачу за звернення до суду з вищевказаною позовної заявою належало сплатити судовий збір в розмірі 968,96 грн.
Таким чином, позивачем сплачено судовий збір в більшому розмірі.
Відтак, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача слід стягнути сплачений ним при зверненні до суду із цим позовом судовий збір в розмірі 968,96 грн.
При цьому, відповідно до пункту 1 частини 1статті 7 Закону України «Про судовий збір»сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України в Запорізькій області" від 12.07.2021 № 33/28-1375 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби в поліції, додаткових видів грошового забезпечення та премії починаючи з 01.12.2019 (із врахуванням раніше виплачених сум).
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України в Запорізькій області" від 12.07.2021 № 33/28-1375 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби в поліції, додаткових видів грошового забезпечення та премії починаючи з 01.12.2019 (із врахуванням раніше виплачених сум).
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 968,96 грн (дев`ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок)за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ж.М. Чернова