Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2025 рокуСправа №160/10134/25
Суд, у складі судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Савченка А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
установив:
08 квітня 2025 року позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій заявлені вимоги:
- визнати відмову ГУ ПФУ в Дніпропет. обл. щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 10.01.2024 р. на підставі довідки №10-1425 від 17.07.1996 р. та довідки про ЗП №06-502 від 23.11.1998 р. згідно ст. 50, ч. 1 ст. 54 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-ХII, ПОСТАНОВИ КМУ «Про затвердження Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату» від 05.07.2006 р. № 919, п. 7, 9 постанови КМУ «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ катастрофи» від 23.11.2011 р. №1210 - ПРОТИПРАВНОЮ.
- зобов`язати ГУ ПФУ в Дніпропет. обл. нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 щомісячну пенсію у розмірі: 90451,10 грн. з 10.01.2024 р. у порядку ДОВІДКИ № 10-1425 від 17.07.1996 р. та ДОВІДКИ про ЗП №06-502 від 23.11.1998 р., які Завгородній отримав в Управлінні малої механізації «УКРЕНЕРГОМЕХАНІЗАЦІЇ»;
- стягнути з ГУ ПФУ в Дніпропет. обл. у порядку ДОВІДКИ №10-1425 від 17.07.1996 р. та ДОВІДКИ про ЗП № 06-502 від 23.11.1998 р., які ОСОБА_1 отримав в Управлінні малої механізації «УКРЕНЕРГОМЕХАНІЗАЦІЇ» на користь: ОСОБА_1 щомісячну пенсію у розмірі: 90451,10 грн. з 10.01.2024 р.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідок 10-1425 від 17.07.1996 р. та №06-502 від 23.11.1998 р. Однак листом від 03.12.2025 №0400-010406-8/238645 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії. Вважаючи такі дії протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 р. прийнято до розгляду та відкрито провадження в цій адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
30 квітня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 № 644 Про затвердження форми Довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках затверджено форму довідки, яка видається особам, що виконували роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження. До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. Пропонують, при наявності довідки про заробітну плату, яка видається особам, що виконували роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, обрати один із способів подання відповідної заяви щодо проведення перерахунку пенсії
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд виходить із такого.
Суд встановив, що позивач отримує пенсію за віком, має інвалідність 3 групи, інвалід з числа учасників ліквідації аварії на ЧАЕС (посвідчення № НОМЕР_1 )
На ім`я позивача у 1987 році було видане посвідчення про відрядження № 978, строк відрядження 16 днів з 23.08.1987 р. та довідки про заробіток від 23.11.1998 р. № 01-502, 17.07.1991 р. № 10-1425.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою від 09.08.2024 р. про перерахунок з 01.01.2024 р. пенсії з урахуванням довідки про нараховану заробітну плату в зоні відчуження № 01-502 від 23.11.1998 р. у порядку ч. 1 ст. 54 Закону № 796-XII. У тесті вказаної заяви вказано також, що на думку заявника ПФУ має перерахувати пенсію також з урахуванням довідки про заробіток від 17.07.1991 р. № 10-1425.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із запитом на інформацію від 25.11.2024 р. щодо долі заяви від 09.08.2024 р. про перерахунок з 01.01.2024 р. пенсії з урахуванням довідки про нараховану заробітну плату в зоні відчуження № 01-502 від 23.11.1998 р. у порядку ч. 1 ст. 54 Закону № 796-XII
Листом від 03.12.2025 №0400-010406-8/238645 відповідач повідомив позивача, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок ЧАЕС може бут обчислена із фактичного заробітку, одержаного в зоні відчуження. Наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 № 644 Про затвердження форми Довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках затверджено форму довідки, яка видається особам, що виконували роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження. При цьому обов`язковою умовою для проведення перерахунку пенсії є підтвердження заробітної плати, одержаної в зоні відчуження, первинними документами: про час та тривалість робочого дня табеля робочого часу, довідки про відпрацьований час, які були складені і завірені під час виконання роботи в зоні відчуження; про підтвердження населеного пункту виконання робіт довідка про виконання робіт у зоні відчуження із зазначенням населеного пункту, відрядні посвідчення; документи, що підтверджують оплату праці за фактично відпрацьовані періоди в зоні відчуження особового рахунка, розрахунково-платіжної відомості, табуляграми з планом рахунків (розшифрованими кодами) або довідки підприємства про фактично виплачену у 1986-1990 роках заробітну плату в зоні відчуження, у тому числі за її складовими, із зазначенням суми та дати виплати; положення про преміювання за виконання основних результатів роботи для підтвердження преміальної оплати за період роботи в зоні. Згідно з чинним законодавством довідки про заробітну плату за роботу у зоні відчуження видають підприємства, установи, організації за основним місцем роботи особи або їх правонаступники. Переглянути доцільність проведення нарахування пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою № 1210 виходячи з заробітної плати (доходу) Позивача, одержаної (одержаного) за роботу в зоні відчуження, або з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, можливо при наданні відповідної заяви про проведення перерахунку пенсії та довідки про заробітну плату (доход), одержану (одержаний) за роботу в зоні відчуження (у разі наявності). Водночас зазначаємо, що відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 із змінами (далі Порядок № 22-1), заява про перерахунок пенсії (Заява про призначення/перерахунок пенсії додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі орган, що призначає пенсію). Заява про перерахунок пенсії може подаватись разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал або засобами Порталу Дія електронних послуг Пенсійного фонду України (далі вебпортал або засоби Порталу Дія) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1 із змінами. До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. Пропонуємо, при наявності довідки про заробітну плату, яка видається особам, що виконували роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, обрати один із способів подання відповідної заяви щодо проведення перерахунку пенсії.
Вважаючи протиправними дії відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.
Відповідно до ст. 54 Закону № 796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 54 і 57 Закону № 796-XII визначається Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 (далі Порядок № 1210), згідно з яким пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках у розмірі відшкодування фактичних збитків (п. 1 Порядку № 1210).
Відповідно до п. 7 Порядку № 1210 пенсії призваних на військові збори військовозобов`язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні 5, II 4, I 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Відповідно до ст. 15 Закону № 796-XII видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-ІV врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі Порядок № 22-1). За змістом пп. 3 п. 2.1 Порядку № 22-1 за бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (Додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Пунктом 2.10 Порядку № 22-1 передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави вважати, що єдиною і обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Тобто, роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у розрахунковому листі позивача за відповідний період.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним судом України у постановах від 17 березня 2015 року у справі № 21-11а15, від 15 грудня 2015 року у справі № 2-а/576/29/14, Верховним Судом у постанові від 13 лютого 2018 року у справі № 358/1179/17.
Як вбачається зі змісту позовних вимог, позивач просить визнати відмову ГУ ПФУ в Дніпропет. обл. щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 10.01.2024 р. на підставі довідки № 10-1425 від 17.07.1996 р. та довідки про ЗП №06-502 від 23.11.1998 р. згідно ст. 50, ч. 1 ст. 54 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-ХII, ПОСТАНОВИ КМУ «Про затвердження Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату» від 05.07.2006 р. № 919, п. 7, 9 постанови КМУ «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ катастрофи» від 23.11.2011 р. №1210 протиправною.
Отже, предметом оскарження за цією вимогою є дії за наслідками розгляду заяви про перерахунок пенсії.
Як встановив суд, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою від 09.08.2024 р. про перерахунок пенсії.
До вказаної заяви додані, у тому числі, копії довідок від 23.11.1998 р. № 01-502, 17.07.1991 р. № 10-1425.
Проте, наявності рішення ПФУ про перерахунок, або про відмову у перерахунку пенсії за заявою від 09.08.2024 р., суд не встановив.
Як вбачається зі змісту відповіді від 03.12.2024 р. на запит позивача, на заяву від 09.08.2024 р. ПФУ надіслано лише лист-відповідь, що не є належним розглядом заяви про перерахунок пенсії, оскільки за наслідками такого розгляду має бути прийняте рішення, яке вирішує питання по суті, створює юридичні наслідки та яке може бути оскаржене до суду, у випадку незгоди з ним заявника.
В контексті наведеного слід зазначити, що згідно пункту 4.2 розділу IV Порядку №22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, зокрема: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви (пункт 4.3 розділу IV Порядку №22-1).
Як установлено пунктом 4.7 розділу IV Порядку №22-1, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до ПФУ (пункт 39 Порядку № 22-1).
Зміст наведених правових норм свідчить, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб в установленому порядку. Водночас рішення за результатами розгляду заяви приймається на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС Україниу справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відтак, за наслідком звернення позивача щодо призначення пенсії за віком працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, реалізовуючи обов`язок держави щодо забезпечення права особи на соціальний захист, в межах наданих йому повноважень та відповідно до чинного законодавства зобов`язаний перевірити, зокрема, чи має заявник вік, страховий стаж не менше 29 років, сприяти такій особі у реалізації права на призначення їй пенсії шляхом перевірки правильності оформлення заяви, відповідності викладених у ній відомостей, змісту і належності оформлення документів, а у випадку їх невідповідності, роз`яснити такій особі її права, а також надати строк для усунення вказаних недоліків.
При цьому, у разі прийняття рішення про відмову у призначенні пенсії на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів, орган, що призначає пенсію, повідомляє про це заявника із зазначає причини відмови.
У свою чергу, суд перевіряє, зокрема, чи діяв суб`єкт владних повноважень обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Отже, оскільки позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою від 09.08.2024 р. про перерахунок пенсії, до якої додані, у тому числі, копії довідок від 23.11.1998 р. № 01-502, 17.07.1991 р. № 10-1425, при цьому відсутнє рішення ПФУ про перерахунок, або про відмову у перерахунку пенсії за заявою від 09.08.2024 р., суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача при розгляді заяви позивача про перерахунок пенсії.
Зі змісту листа ПФУ від 03.12.2024 р. також вбачається, що заявнику роз`яснено, що при наявності довідки про заробітну плату пропонується подати заяву про перерахунок пенсії.
Проте, така рекомендація є необґрунтованою, оскільки, як встановлено, заявник подав заяву про перерахунок пенсії та додав до неї пакет документів, зокрема і довідки, з урахуванням яких просив провести перерахунок.
При цьому, відповідач, у разі, якщо вважав заяву, чи додану документи неналежними, не довів вжиття заходів, передбачених Порядком № 22-1, зокрема, щодо повідомлення заявника про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів
Також суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 101 Закону № 1788-XII органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Згідно з частиною 3 статті 44 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду України мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також у необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інші відомості, передбачені законодавством для визначення права на пенсію.
Отже, правом вимагати додаткові документи від підприємств, організацій і окремих осіб наділені лише органи, що призначають пенсії, а не особи, яким призначається пенсія.
Тому, в разі сумніву в розмірі заробітної платні, яка враховується при обчисленні пенсії, пенсійний орган має право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Також, суд наголошує, що правом вимагати додаткові документи від підприємств, організацій і окремих осіб наділені лише органи, що призначають пенсії, а не особи, яким призначається пенсія. У разі сумніву в розмірі заробітної плати, яка враховується при обчисленні пенсії, відповідач мав право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Суд констатує, що позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних (надуманих) підстав.
Суд зазначає, що проведення відповідних перевірок поданих документів та перевірки інформації, поданої для призначення пенсії, передбачені законодавством, належать до компетенції органів Пенсійного фонду України.
Такого висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 18.06.2020 у справі №265/4170/17.
У випадку, визначеному п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З метою ефективного захисту прав позивача, керуючись приписами ч. 2 ст. 9 КАС України, якими передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог, при цьому, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, у цьому випадку, суд вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог та зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії, з урахуванням висновків суду.
Отже, з метою відновлення прав позивача у частині зарахування стажу роботи суд вважає, що з урахуванням вимог щодо чіткості, ефективності та належності способу захисту, суд має прийняти рішення, яким зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії, з урахуванням висновків суду.
При цьому, оскільки відповідач не здійснив належний розгляд заяви позивача про перерахунок пенсії, не перевірив усіх обставин щодо такого перерахунку, поданих заявником документів, суд не знаходить підстав для зобов`язання ГУ ПФУ в Дніпропет. обл. нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 щомісячну пенсію у розмірі: 90451,10 грн. з 10.01.2024 р. у порядку ДОВІДКИ № 10-1425 від 17.07.1996 р. та ДОВІДКИ про ЗП №06-502 від 23.11.1998 р., які Завгородній отримав в Управлінні малої механізації «УКРЕНЕРГОМЕХАНІЗАЦІЇ».
Крім того, на цей час відсутні підстави стягнути з ГУ ПФУ в Дніпропет. обл. у порядку ДОВІДКИ №10-1425 від 17.07.1996 р. та ДОВІДКИ про ЗП № 06-502 від 23.11.1998 р., які ОСОБА_1 отримав в Управлінні малої механізації «УКРЕНЕРГОМЕХАНІЗАЦІЇ» на користь: ОСОБА_1 щомісячну пенсію у розмірі: 90451,10 грн. з 10.01.2024 р., оскільки такий спосіб захисту, як стягнення, може бути застосований у разі, якщо кошти вже нараховані, але не виплачені, чого у спірних правовідносинах не встановлено.
Беручи до уваги вище наведене, суд дійшов висновку про задоволення позову з частково викладених вище підстав.
Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. 241-246, 250 КАС України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 09.08.2024 р. про перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок №10-1425 від 17.07.1996 р. та №06-502 від 23.11.1998 р.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.08.2024 р. про перерахунок пенсії на підставі довідок №10-1425 від 17.07.1996 р. та №06-502 від 23.11.1998 р., з урахуванням висновків суду.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.
Суддя А.В. Савченко