Єдиний державний реєстр судових рішень 486/1578/25
н\п 2-а/490/149/2025
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2025року м. Миколаїв
Центральний районний суд м. Миколаєва
у складі: головуючогосудді Чулуп О.С.
при секретарі судових засідань Правник А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі,
встановив:
Позивач звернулась до суду з позовом в якому просить скасувати постанову серії ЕНА № 5157634 від 06 липня 2025 року винесену інспектором Відділення поліції № 3 Вознесенського районного управління поліції ГУНП в Миколаївській області лейтенантом поліції Ткаченко Олександром Олександровичем про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП та накладення адміністративного стягнення штрафу у розмірі 510 грн., а справу про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 122 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити.
В обгрунтування позову позивач вказує, що відповідно до обставин викладених в оскаржуваній постанову, 06.07.2025 року о 15 год. 34 хв. на автомобільній дорозі Н-24 Благовіщенсько-Миколаїв на 111 км водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки БМВ Х3, д.н.з. НОМЕР_1 порушила вимоги горизонтальної дорожньої розмітки 1.2 ПДР подвійна суцільна лінія, яка розділяє два транспортні потоки протилежних напрямків руху чим порушила п.п. 8.5.1 ПДР України, а також не ввімкнула аварійну світлову сигналізацію після зупинки працівниками поліції, чим порушила п.9.9.б ПДР.
Позивач вважає дану постанову незаконною, оскільки факт порушення нею вимог ПДР України не підтверджуються належними та зібраними у справі доказами. Крім того вказує, що на відеозаписі наданому відповідачем транспортний засіб позивача взагалі відсутній.
Представник відповідача надав суду відзив в якому просить в задоволенні позову відмовити. Представник відповідача зазначив, що обставини вчинення позивачем правопорушення підтверджуються рапортом поліцейського та відео з відеореєстратора від 06.07.2025 року.
Дослідивши матеріали справи, давши оцінку доказам, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Частиною 2ст. 19 Конституції Українивизначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (ч. 1ст. 2 КАС України).
За умовами ч. 1ст. 5 КАС Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси і просити про їх захист.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч. 1ст. 9 КАС України).
Згідно ч. 2ст.9КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цьогоКодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно дост. 90 КАС Українисуд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що містяться у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показання технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами (ст. 251 КУпАП).
Судом досліджено постанову інспектора відділення поліції № 3 Вознесенського районного управління поліції ГУНП в Миколаївській області лейтенанта поліції Ткаченко О.О. серії ЕНА № 5157634 від 06 липня 2025 року згідно якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП та накладено штраф в розмірі 510 грн.
З вказаної постанови вбачається, що 06 липня 2025 року о 15 год. 34 хв. на автомобільній дорозі Н-24 Благовіщенськ-Миколаїв на 111 км водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки БМВ Х3 д.н.з. НОМЕР_1 порушила вимоги горизонтальної дорожньої розмітки 1.2 ПДР подвійна суцільна лінія, яка розподіляє два транспортні потоки протилежних напрямків руху чим порушила п.п.8.5.1 ПДР, а також не ввімкнула аварійну світлову сигналізацію після зупинки працівниками поліції, чим порушила п. 9.9. б ПДР України. Дані правопорушення об`єднано згідно ст. 36 КУпАП.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1ст. 9 КУпАП).
Відповідно дост. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з п. 8 ч. 1ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію»поліція відповідно до покладених на неї завдань у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно доЗакону України «Про дорожній рух», встановлюютьПравила дорожнього руху, затвердженіпостановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001.
Відповідно дост. 14 Закону України «Про дорожній рух»учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримуватися вимог цьогоЗакону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Пунктом 1.9 Правил дорожнього рухупередбачено, що особи, які порушують ці правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманнямПравил дорожнього рухуйого учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі. Поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі якщо водій порушивПравила дорожнього руху(п. 11 ч. 1 ст.23, п. 1 ч. 1 ст.35 Закону України «Про Національну поліцію»).
Підпунктом8.5.1п.8.5 Правил дорожнього рухувизначено, що горизонтальна дорожня розмітка встановлює певний режим і порядок руху. Наноситься на проїзній частині або по верху бордюру у вигляді ліній, стрілок, написів, символів тощо фарбою чи іншими матеріалами відповідного кольору згідно зпунктом 1 розділу 34цих Правил.
Відповідно до розділу 34 «Дорожня розмітка» ПДРгоризонтальна розмітка 1.1(вузькасуцільна лінія) поділяє транспортні потоки протилежних напрямків (осьова розмітка) на дорогах з двома чи трьома (2 + 1) смугами руху в обох напрямках, позначає межі смуг руху у попутному напрямку (розділювальна розмітка), позначає межі проїзної частини, на які в`їзд заборонено (напрямні острівці та острівці безпеки); розділяє пішохідний і велосипедний рух на суміжних пішохідних та велосипедних доріжках, позначених знаком 4.18; розділяє смуги на велосипедних доріжках з двостороннім рухом у разі наближення до велосипедного переїзду, позначеного розміткою 1.15.
1.2(широкасуцільна лінія)-позначає крайпроїзної частини(крайоварозмітка)автомобільних дорігта вулиць,межі смугидля рухумаршрутних транспортнихзасобів абовелосипедної смуги. У місцях, де на смугу маршрутних транспортних засобів дозволено заїзд іншим транспортним засобам, ця лінія може бути переривчастою;
Диспозицією ч. 1ст. 122 КУпАПпередбачена відповідальність за перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками.
Відповідно до п. 9.9.б ПДР України аварійна світлова сигналізація повинна бути ввімкнена у разі зупинки на вимогу поліцейського або внаслідок засліплення водія світлом фар.
Ч. 2 ст. 122 КУпАП передбачена відповідальність за порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз`їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв`язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст.245 КУпАП).
За змістом п. 1ст. 247 КУпАП, обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом (ст. 7 КУпАП).
Відповідно дост. 62 Конституції Україниусі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У постанові Верховного Суду від 08.07.2020 у справі №463/1352/16-а висловлено правову позицію, згідно з якою, в силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь, недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Згідно з ч. 2ст.77КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З дослідженого судом відеозапису, поданого відповідачем, не можливо встановити, що ОСОБА_1 порушилаПравила дорожнього руху, оскільки на ньому відсутній факт не виконання водієм транспортного засобу «BMW X3 д.н.з. НОМЕР_1 вимог дорожньої розмітки 1.2.,п. 8.5.1 ПДР(порушення вимог горизонтальної дорожньої розмітки), як і виконання вимог п 9.9. б ПДР.
Крім того як вбачається з наданої відповідачем фотокопії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на транспортний засіб BMW X3, д.н.з. НОМЕР_1 білого кольору.
На відеозаписі ж долученому відповідачем взагалі відсутній вказаний транспортний засіб.
Будь-яких інших доказів, які підтверджують факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення відповідачем не надано.
За наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративнийвідповідно до ч.3 ст.286КАС України має право: 1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Враховуючи вищевикладене в сукупності, суд приходить до висновку, що відповідачем не надано суду належних, достовірних та достатніх доказів, які б підвтержували вчинення позивачем правопорушення передбаченого ч.1, ч.2 ст. 122 КУпАП .
За такого оскаржувану постанову слід скасувати, а провадження у справі закрити.
Розподіл судових витрат здійснити відповідно дост. 139 КАС України.
Керуючись статтями 9,7277,139,139,134,242,244,246,286 КАС України, суд,
ухвалив:
Позов задовольнити.
Скасувати постанову серії ЕНА № 5157634 від 06.07.2025 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, винесену інспектором Відділення поліції № 3 Вознесенського районного управління поліції ГУНП в Миколаївській області лейтенантом поліції Ткаченко Олександром Олександровичем якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст.122КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 гривень.
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст. 122 КУпАП- закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Миколаївській обалсті на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) сплачений судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Суддя