Рішення № 132047753, 14.11.2025, Запорізький районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
14.11.2025
Номер справи
317/2655/25
Номер документу
132047753
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 317/2655/25

Провадження № 2/317/1232/2025

14 листопада 2025 року м. Запоріжжя

Запорізький районний суд Запорізької області в складі:

головуючого судді Каряки Д.О.,

при секретарі Щербини В.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у спрощеному провадженні цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого необлікованого об`єму природного газу,

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (далі АТ «ОГС «Запоріжгаз»), в собі представника Швайковського А.А., звернулось до суду із вказаною позовною заявою, в якій просять стягнути з ОСОБА_1 на користь АТ «ОГС «Запоріжгаз» вартість донарахованого необлікованого об`єму природного газу в розмірі 43 138,81 гривень, а також понесені судові витрати.

За змістом позовної заяви, за приписами ЗУ «Про захист прав споживачів», ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність», ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, а також договорами про приєднання споживача до газорозподільної системи, врегульовано правовідносини між газорозподільними підприємствами та споживачами природного газу (населенням).

У відповідності до п. 1 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ власник комерційного ВОГ або суб`єкт господарювання, що здійснює його експлуатації на підставі відповідного договору з власником забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).

За приписами пункту 5 глави 5 розділу X Кодексу ГРМ систем власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб/магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.

Згідно з п. 4-6 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

Обов`язком споживача є належне утримання та експлуатація ЗВТ, а за недотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових, зокрема несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ на нього покладається відповідальність у відповідності до Кодексу газорозподільних систем

23 січня 2024 року представниками AT «ЗАПОРІЖГАЗ» був оглянутий газовий лічильник, який знаходиться за місцем мешкання відповідача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 . За результатами вказаної перевірки працівниками AT «ЗАПОРІЖГАЗ» було складено акт про порушення № ZP 000466 від 23.01.2024 року, який у порядку визначеному Кодексом ГРМ підписано працівниками AT «ЗАПОРІЖГАЗ» та відповідачем без зауважень.

В акті встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: розділ XI глава 2 п. 1 п.п. З несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); розділ XI глава 2 п. З п.п. 1 пошкодження ЗВТ (лічильник газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно: пломба гос. повірника не читається.

При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку визначеному цим розділом ( п. 7 гл. 9 розділу X Кодексу ГРМ).

Таким чином, виходячи із зазначених положень, факт відсутності пломби державного повірника і пошкодження пломби-стрічки «Бар`єр» є порушенням, наслідком якого є складання акту про порушення та донарахування необлікованих об`ємів природного газу і його вартості.

Виявлення Оператором ГРМ факту порушення пломби, незалежно від способів та причин порушення, тягне за собою застосування регламентних процедур визначених Кодексом ГРМ в тому числі і донарахування необлікованих об`ємів природного газу.

23.01.2024 року лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол № 000190 демонтажу та направлення засобу вимірювальної техніки для проведення експертизи. 29 січня 2024 року проведено експертизу ЗВТ про що складено Акт № 0037 експертизи лічильника газу, за результатами якої, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: при візуальному огляді пломб виявлено, що розміри та шрифти літер, цифр та елементів відбитку тавра про повірку ЗВТ на пломбі, встановленій на лічильнику (правий бік лічильного механізма), не відповідають встановленому зразку. Наявний доступ в роботу лічильного механізму. В наслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства. Під час проведення експертизи застосовувалась фото фіксація. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації. Лічильник поміщено в пакет, опломбовано пломбою № R38339364, повернуто споживачу.

Комісією AT «ЗАПОРІЖГАЗ» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення акту про порушення № ZP 000466 від 23.01.2024 року частково, а саме в частині несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що відображено у протоколі № 228 від 27.02.2024 року.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

На підставі вказаної правової норми, AT «ЗАПОРІЖГАЗ» на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням направлено Акт-розрахунок необлікованого об`єму природного газу і його вартості та рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості, з пропозицією погашення вартості необлікованого об`єму природного газу у сумі 43 138,81 грн. протягом 10 днів з дати отримання цього повідомлення, що було отримане відповідачем 07.05.2024 р.

Споживач станом на момент подання позову не сплатив вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за вищевказаних обставин на суму 43 138,81 грн. за окремим рахунком AT «ЗАПОРІЖГАЗ» на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. 526, 610, 611 ЦК України, умовами ЗУ «Про ринок природного газу», Кодексу газорозподільних систем, ЦК України, представник позивача просить задовольнити позов у визначений спосіб (а.с.1-6).

08.07.2025 р. представником відповідача - адвокатом Корсіком Я.І. за допомогою підсистеми «Електронний суд» на електронну адресу суду надіслано відзив на позовну заяву. В обґрунтування заперечень проти позову прослався на наступне: житловий будинок відповідача ОСОБА_1 АДРЕСА_1 обладнаний газовим лічильником САМГАЗ RS/2001-1 LA 2004 року випуску, 12 вересня 2011 року зазначений газовий лічильник встановлений у Житловому будинку Відповідача після повірки, що підтверджується Актом від 12.09.2011 № 9251. Газовий лічильник належить до класу 1,5 з міжповірочним інтервалом 8 років. З урахуванням дати останньої повірки - 12.09.2011, строк повірки (міжповірочний інтервал) Газового лічильника сплинув 12.09.2019. Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтажу, транспортування та монтажу) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну енергію і газ), що є власністю фізичних осіб, спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку, покладається на суб`єктів господарювання, що надають послуги з електро - і газопостачання - ч. 5 ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність». Таким чином Позивач, як суб`єкт господарювання, який надає послуги із газопостачання, несе відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки Газового лічильника. 23 січня 2024 року Газовий лічильник демонтовано Позивачем. Причина демонтажу - нібито несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. З дати спливу строку повірки - 12.09.2019 по дату демонтажу - 23.01.2024 сплинуло 3 роки та 4 місяці. Таким чином з 12.09.2019 по 23.01.2024 Позивачем, всупереч вимог ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» не забезпечено проведення періодичної повірки Газового лічильника Відповідача, у зв`язку з чим саме Відповідач має нести відповідальність пов`язану із обліком спожитого природного газу Газовим лічильником, який не пройшов періодичну повірку. Згідно з Актом експертизи лічильника газу від 29.01.2024 № 0037 встановлено наступні результати огляду: Відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі - відповідає. Цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі - порушено (пломба по повірку ЗВТ не відповідає встановленому зразку).

Цілісність заводського та/або повірочного тавра на ЗВТ - порушено (пломба про повірку ЗВТ не відповідає встановленому зразку). Цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ - цілий. Цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ - не порушена. Наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ - відсутні. Відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації - відповідає. Відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ - перевірка не передбачена. Відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ - відповідає. Висновок комісії: виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: при візуальному огляді пломб виявлено, що розміри та шрифти літер, цифр та елементів відбитку тавра про повірку ЗВТ на пломбі, встановленій на лічильнику (правий бік лічильника механізма) не відповідають встановленому зразку. Наявний доступ в роботу лічильного механізму. Внаслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. Остання повірка Газового лічильника була виконана 12.09.2011, тобто понад 11 років тому назад. В результаті несвоєчасного проведення Позивачем періодичної повірки Газового лічильника тавро на пломбі могло втратити свою якість, що унеможливило його ідентифікацію (зчитування інформації). Згідно із Протоколом засідання комісії від 27.02.2024 № 228 комісія ухвалила Акт про порушення № 000466 від 23.01.2024 задовольнити частково в частині несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ. Згідно із Протоколом повірки від 29.01.2024 № 0037 значення відносної похибки % складають: Об`ємна витрата Qmax = 5.9 - похибка - 1.85% (в межах норми); Об`ємна витрата 0,2Qmax = 1.2 - похибка -2.90% (в межах норми); Об`ємна витрата Qmax = 0.040 - похибка - 11.62%. Представник відповідача вважає хибними та недоведеними доводи Позивача в частині несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ у зв`язку з чим вимоги про стягнення вартості необлікованого природного газу задоволенню не підлягають (а.с.42-44, 48-50).

18.07.2025 р. представник позивача не погоджуючись з запереченнями сторони відповідача подав до суду відповідь на відзив з в якому зазначив, що відповідач та його представник на власний розсуд не надали до суду свідоцтва про повірку, хоча мали об`єктивну можливість це зробити. Зміст свідоцтва про повірку міг би довести заперечення відповідача проти позову. Відсутність (пошкодження) пломби з тавром повірника не дає можливості використовувати лічильник, як засіб вимірювальної техніки і вказує на факт несанкціонованого втручання. Основні положення щодо організації, порядку проведення та оформлення результатів повірки засобів вимірювальної техніки визначені ДСТУ 2708:2006 «Метрологія» - повірка засобів вимірювальної техніки, організація та порядок проведення», що діяв на момент повірки ЗВТ споживача у 2011 році. Виявлення під час експертизи Оператором ГРМ відсутності пломби з тавром повірника саме по собі є способом втручання в лічильник газу. Відсутність (пошкодження) пломби поряд з іншими ознаками (складовими), які вказують на несанкціоноване втручання, мали наслідком прийняття висновку комісії про підтвердження несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ(а.с.59-62).

16.09.2025 р. представником позивача подано до суду клопотання про доручення до матеріалів справи копії довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювального засобу вимірювальної техніки № ЗП № 2-0764-24 від 29.01.2024 (а.с.72-74).

В судове засідання сторони не з`явились.

Представником позивача до початку судового засідання подано заяву про розгляд справи без його участі. Викладені в позовній заяві вимоги підтримує та просить задовольнити (а.с.81).

Відповідач ОСОБА_1 будучи належним чином повідомленим про розгляд справи (а.с.41,58,68), в судове засідання не з`явився. Представником відповідача - адвокатом Корсіком Я.І. за допомогою підсистеми «Електронний суд» на електронну адресу суду надіслано заяву про розгляд справи без його участі та участі відповідача. Проти задоволення позовних вимог заперечують з підстав необґрунтованості та недоведеності. Позивачем не доведено належними та допустимими доказами факт втручання з лічильний механізм. Просить позовні вимоги залишити без задоволення (а.с.82).

За таких обставин, на підставі ч. 3 ст. 211 ЦПК України судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів без участі сторін і на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України без технічної фіксації процесу.

Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Згідно зі ст.ст. 12, 13, 81 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.

Так, судом встановлено, Правовідносини між газорозподільними підприємствами та споживачами природного газу (населенням) урегульовано Законом України «Про захист прав споживачів», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність», Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494(далі - Кодекс ГРС), а також договорами про приєднання споживача до газорозподільної системи.

Відповідно до ч. 1 ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідач ОСОБА_1 є абонентом та споживачем природного газу і споживачем послуг АТ «Запоріжгаз» за адресою: АДРЕСА_1 .

З 01.11.2016 введено в діюЗакон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VІІІ, яким визначено правові засади функціонування ринку природного газу України. У відповідності до статті 38 Закону права та обов`язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу. У відповідності до статті 38 Закону права та обов`язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.

Згідно пп. 11 п. ст. 1, п. 1 ст. 41 Закону, Кодекс ГРС це правила експлуатації та доступу до газорозподільної системи, що затверджуються Регулятором. За приписами статті 40 Закону, розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

У відповідності до вищевказаних вимог діючого законодавства з 01.07.2015 Публічне акціонерне товариство з газопостачання та газифікації «Запоріжгаз» здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. В розумінніЗакону України «Про ринок природного газу», Кодексу газорозподільних систем ПАТ «Запоріжгаз» (перейменоване в АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз») серед суб`єктів ринку природного газу, кваліфікується як Оператор газорозподільної системи.

Пунктом 1 та 2 гл. 1 розд. VI Кодексу ГРС передбачено, що суб`єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цьогоКодексута укладення договору розподілу природного газу.

Абзацом 2 п. 1 гл. 3 розд. VI Кодексу ГРС передбачено, що Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт.

За п. 3 гл. 3 розд. VI Кодексу ГРС договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей633,634,641,642 Цивільного Кодексу Україниза формою Типового договору розподілу природного газу.

Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (п. 4 гл. 3 розд. VI Кодексу ГРС).

Пунктом 7 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.

У відповідності до пункту 2.3. Договору при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором. Сторони зобов`язуються керуватисяЗаконом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розмішена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.

Судом встановлено, що між АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» та відповідачем склалися відносини, що випливають з договору розподілу природного газу, в порядку та на умовах, передбаченихЗаконом України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем.

Згідно з Актом № 9251 від 12.09.2011 р. про встановлення побутового лічильника газу після виконання повірки, ремонту за адресою: АДРЕСА_2 у будинку, власником якого є ОСОБА_1 , встановлено лічильник, який опломбовано пломбою № 5387001 (а.с.9).

Пломбування комерційного ВОГ та його складових проводиться пломбами Оператора ГРМ в місцях, передбачених проектом, паспортами заводів виробників ЗВТ, та в місцях, де можливе несанкціоноване втручання в роботу складових комерційного ВОГ або несанкціонований відбір природного газу.

За приписами пункту 5 глави 5 розділу X Кодексу ГРМ систем власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб/магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.

Згідно з п. 4-6 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

Засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глави 7 та 8 цього розділу.

З вищезазначеного вбачається, що обов`язком споживача є належне утримання та експлуатація ЗВТ, а за недотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових, зокрема несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ на нього покладається відповідальність у відповідності до Кодексу газорозподільних систем.

Аналогічну позицію висловив Верховний Суд у постанові від 11 грудня 2019 року у справі № 321/1287/18 та постанові від 03 липня 2020 року у справі № 348/2641/17.

Відповідно до пункту 4 Глави 1 Розділу І Кодексу ГРМ, контрольний огляд вузла обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з`єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та/або ЗВТ/ лічильника газу, а несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи це втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під`єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.

Згідно з пунктами 1, 3 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Відповідно до пункту 4 Глави 1 Розділу І Кодексу ГРМ визначено, що несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи - втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під`єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.

Несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ (лічильника газу) - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку необліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводить до викривлення даних обліку природного газу.

Пошкодження пломб це відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбу вального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильника газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля, або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ / лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів).

Відповідно до п. 1 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРМ, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеного в додатку 16 до цього Кодексу.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

Відповідно до п. 6 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРМ у разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис.

23 січня 2024 року представниками AT «ЗАПОРІЖГАЗ» був оглянутий газовий лічильник, який знаходиться за місцем мешкання відповідача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 . За результатами вказаної перевірки працівниками AT «ЗАПОРІЖГАЗ» було складено акт про порушення № ZP 000466 від 23.01.2024 року, який у порядку визначеному Кодексом ГРМ підписано працівниками AT «ЗАПОРІЖГАЗ» та відповідачем без зауважень (а.с.10-11).

В акті встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: розділ XI глава 2 п. 1 п.п. 3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); розділ XI глава 2 п. 3 п.п. 1 пошкодження ЗВТ (лічильник газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно: пломба гос. повірника не читається.

При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку визначеному цим розділом (п. 7 гл. 9 розділу X Кодексу ГРМ).

Таким чином, виходячи із зазначених положень, факт відсутності пломби державного повірника і пошкодження пломби-стрічки «Бар`єр» є порушенням, наслідком якого є складання акту про порушення та донарахування необлікованих об`ємів природного газу і його вартості.

Виявлення Оператором ГРМ факту порушення пломби, незалежно від способів та причин порушення, тягне за собою застосування регламентних процедур визначених Кодексом ГРМ в тому числі і донарахування необлікованих об`ємів природного газу.

Складений акт відповідає вимогам пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу, а саме, мається зазначення про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).

Відтак вказаний вище акт про порушення відповідає всім вимогам, передбаченим главою 5 розділу ХІ Кодексу ГРС щодо порядку оформлення таких актів і є належним доказом, який підтверджує виявлення порушень, зафіксованих у ньому.

Відповідно до п. 4 гл. 11 розділу Х Кодексу ГРС після зняття ЗВТ в присутності сторін ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою оператора ГРМ з унікальним номером та за бажанням пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ на позачергову чи експертну повірку (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає: найменування та адресу спеціально уповноваженого органу, де буде проводитись позачергова або експертна повірка ЗВТ; сторону, яка відповідає за доставку ЗВТ до спеціально уповноваженого органу.

23.01.2024 року лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол № 000190 демонтажу та направлення засобу вимірювальної техніки для проведення експертизи (а.с.12).

Згідно абзацу 2,3 п.1 Глави 4 Розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем для визначення фактичного об`єму споживання (розподілу/постачання) природного газу приймаються дані лічильника газу Оператора ГРМ. У разі відсутності лічильника газу в Оператора ГРМ приймаються дані лічильника газу побутового споживача. При цьому Оператор ГРМ має право протягом експлуатації лічильника газу та відповідно до вимог цього Кодексу здійснювати контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) для контролю та перевірки його показань.

У відповідності до пункту 4 Глави 1 Розділу І Кодексу газорозподільних систем контрольний огляд вузла обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з`єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та/або ЗВТ/лічильника газу.

Відповідно до Кодексу ГРС, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу належить, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу) - пп.3 п.1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС та пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно - п.п.1 п.3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС.

Згідно Кодексу ГРС несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Відповідно до пп. 1 п. 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належать пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Отже, згідно з Кодексом ГРС для виявлення несанкціонованого втручання, яке кваліфікується як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та є підставою для нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, необхідно довести три складові цього правопорушення, а саме: 1) дію, тобто несанкціоноване втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку; 2) спосіб втручання, тобто вчинене шляхом підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації); 3) наслідки, тобто витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу. Наявність всіх трьох складових правопорушення дає змогу стверджувати, що споживачем було вчинено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

29 січня 2024 року проведено експертизу ЗВТ про що складено Акт № 0037 експертизи лічильника газу, за результатами якої, встановлено наступні результати огляду: Відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі - відповідає. Цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі - порушено (пломба по повірку ЗВТ не відповідає встановленому зразку). Цілісність заводського та/або повірочного тавра на ЗВТ - порушено (пломба про повірку ЗВТ не відповідає встановленому зразку). Цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ - цілий. Цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ - не порушена. Наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ - відсутні. Відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації - відповідає. Відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ - перевірка не передбачена. Відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ - відповідає. По результатам позачергової повірки похибка лічильника, за об`ємної втрати становить: Qmin: - 11,62%; 0,2 Qmax: - 2,90 %; Qmax: - 1,85 %, що в свою чергу відображено у проколі повірки 0037 за результатами визначення основної відносної похибки на установці ТЕМПО №12-12 (а.с.17).

Висновок комісії: виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: при візуальному огляді пломб виявлено, що розміри та шрифти літер, цифр та елементів відбитку тавра про повірку ЗВТ на пломбі, встановленій на лічильнику (правий бік лічильного механізма), не відповідають встановленому зразку. Наявний доступ в роботу лічильного механізму. В наслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства. Під час проведення експертизи застосовувалась фото фіксація. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації. Лічильник поміщено в пакет, опломбовано пломбою № R38339364, повернуто споживачу (а.с.13-16).

Згідно з ДовідкоюДП «Дніпропетровський регіональний державний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації»№3П-0764-24 від 29.01.2024,лічильник газуG-4№ 2488877,виробник ТОВ«Самгаз» невідповідає вимогамДСТУ 9035:2020.Підстави длявизнання ЗВТнепридатним:не відповідаєп.11.4Методики повірки(Основнавідносна похибкаперевищує допустимезначення)(а.с.74).

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

Відповідно до пункту 10 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

Відповідно до пункту 11 глави 5 Розділу ХІ Кодексу ГРС за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Комісією AT «ЗАПОРІЖГАЗ» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення акту про порушення № ZP 000466 від 23.01.2024 року частково, а саме в частині несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що відображено у протоколі № 228 від 27.02.2024 року (а.с.18-19).

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

При складанні акта-розрахунку враховується таке: 1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому, вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу; 2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці; 3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку; 4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.

Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

На підставі акту про порушення № ZP 00466 від 23.01.2024 відповідачу здійснено перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням за період з 23.07.2023 р по 22.01.2024 р. в сумі 43 138,81 грн. (а.с.20-21). Згідно з п.11 гл. 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, розрахунок здійснений за цінами закупівлі природного газу протягом періоду необлікованого природного газу.

Згідно розрахунку, об`єм донарахованого газу становить 1526,7 м3, вартість необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу склала 43 138,81 грн. Правильність розрахунку відповідачем не спростовується.

Відтак, акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості на суму 43 138,81 грн. проведений позивачем з дотриманням норм чинного Кодексу ГРС. Підставою для здійснення нарахування (донарахування) об`єму необлікованого природного газу був факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.

21 березня 2024 року АТ «Запоріжгаз» на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням направлено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та рахунок на його оплату, які він отримав 07.05.2024 (а.с.24-25).

07.05.2024 ОСОБА_1 отримав претензію щодо оплати вартості необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу з метою досудового врегулювання спору, яка залишилась без виконання.

Доводи відповідача та його представника про відсутність підстав для відповідальності за виявлені пошкодження ЗВТ у зв`язку з ти, що строк повірки (міжповірочний інтервал) Газового лічильника сплинув 12.09.2019, в результаті несвоєчасного проведення позивачем періодичної повірки Газового лічильника тавро на пломбі могло втратити свою якість, що унеможливило його ідентифікацію (зчитування інформації), суд відхиляє з наступних підстав.

Порядок введення в експлуатацію комерційного вузла обліку, пломбування та розпломбування газового обладнання на об`єктах споживачів виконуються Оператором ГРМ відповідно до вимог розділу Х Кодексу ГРС.

Зокрема, перевірка стану вузла обліку перед введенням його в експлуатацію включає такі операції, як перевірку відповідності ЗВТ та елементів конструкції вузла обліку паспортним даним і специфікації в погодженому проекті, перевірку наявності та цілісності пломб, встановлених відповідними органами, уповноваженими на проведення метрологічних робіт, та заводу-виробника ЗВТ, перевірку відповідності оригіналів паспортів (сертифікатів) заводу-виробника та маркування елементів вузла обліку.

Експлуатація комерційного ВОГ та його складових без наявності визначених в главі 4 цього розділу документів не допускається. У разі втрати будь-якого з документів власник комерційного ВОГ зобов`язаний їх відновити.

За збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

Комерційний вузол обліку (комерційний ВОГ) та його складові мають бути опломбовані пломбами з тавром відповідного органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, та пломбами заводу-виробника.

Місця пломбування та реквізити пломб заводу-виробника, а також місця пломбування пломбами органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, вказуються в технічній документації (паспорті) на кожний ЗВТ або протоколі повірки, якщо така мала місце перед чи під час експлуатації ЗВТ.

Оператор ГРМ під час введення комерційного ВОГ в експлуатацію або під час його експлуатації має право встановлювати власні охоронні пломби на елементах та складових комерційного ВОГ, а також на запірній арматурі обвідних ліній, фланцевих з`єднаннях перед комерційним ВОГ та після нього, а також на інших пристроях і місцях для унеможливлення несанкціонованого втручання в роботу складових комерційного ВОГ або несанкціонованого відбору природного газу.

Пломбування комерційного ВОГ та його складових проводиться пломбами Оператора ГРМ в місцях, передбачених проєктом, паспортами заводів-виробників ЗВТ, та в місцях, де можливе несанкціоноване втручання в роботу складових комерційного ВОГ або несанкціонований відбір природного газу.

При встановленні власних охоронних пломб Оператор ГРМ має зазначити в акті про пломбування або в іншому документі, який оформлюється при зазначених заходах, місця встановлення кожної пломби, реквізити кожної пломби, сторону, яка їх встановила, та сторону, відповідальну за їх збереження.

Відповідний акт про пломбування чи інший документ має бути підписаний уповноваженими особами, які брали участь та були присутніми при пломбуванні.

Власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.

Про встановлення на території відповідача лічильника газу Самгаз G-4 № 248877 складено Акт №9251 від 12.09.2021, у якому зазначено дату повірки лічильника (22.08.2011), показники лічильника (10122,0), встановлена пломба оператора ГРМ ПАТ «Запоріжгаз» номер №5387001, та про його передавання на відповідальне зберігання ОСОБА_1 (а.с.9).

Місця пломбування та реквізити пломб заводу-виробника, а також місця пломбування пломбами органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, вказуються в технічній документації (паспорті) на кожний ЗВТ, який видається споживачу разом з приладом при установці.

Експлуатація комерційного ВОГ та його складових без наявності визначених в главі 4 цього розділу документів, в тому числі паспорта ЗВТ, не допускається.

Суд відхиляє доводи відповідача, оскільки лічильник приймається в експлуатацію за умов цілісності пломб, наявності на них чітко видимих відбитків тавр підприємства-виробника і державної повірки.

Як встановлено судом, Акт № 9251 від 12.09.2011 підписаний представниками оператора ГРМ і споживачем без зауважень. Відповідальність за збереження та цілісність встановлених у споживача лічильника газу та пломб на них несе споживач, а тому про відсутність чи пошкодження пломби заводу-виробника з відбитком тавра під час експлуатації лічильника, за відсутності зміни показань лічильника при фактичній витраті газу, споживач повинен був повідомити оператора ГРМ.

Відповідачем таких заходів не було вжито, а зміна показань лічильника при фактичній витраті газу було виявлено лише представниками оператора ГРМ під час контрольного огляду ЗВТ.

Обов`язковою умовою для покладення на споживача відповідальності у виді донарахування обсягів необлікованих об`ємів газу є не лише доведення факту несанкціонованого втручання в роботу комерційного вузла обліку газу, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу, коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 26 травня 2021 року (справа №310/10313/18, провадження №61-14885св19) зазначено, що для покладення на споживача відповідальності у виді нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу вимагається встановлення фактів несанкціонованого втручання споживача у роботу засобу вимірювальної техніки (лічильника) та викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням).

Акт експертизи як документ, на підставі якого в сукупності з актом про порушення прийнято рішення про притягнення споживача до відповідальності у виді донарахування обсягу природного газу, відповідає вимогам законності та обґрунтованості.

Згідно з пп. 3 п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу», суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є несанкціонований відбір природного газу.

За нормами ч. 2-4 ст. 11, ч. 1 ст. 14 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини; завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади АР Крим або органів місцевого самоврядування. Цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Так, на правовідносини, що склалися між сторонами, розповсюджується зміст ст. 526, 629 ЦК України, які врегульовують обов`язковість виконання зобов`язань відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. У разі порушення зобов`язання в розумінні ст. 610 ЦК України настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: відшкодування збитків (ч. 1 ст. 611 ЦК України).

Відповідно дост. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ч. 1ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу,інших актівцивільного законодавства,а завідсутності такихумов тавимог -відповідно дозвичаїв діловогообороту абоінших вимог,що звичайноставляться.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

За змістом ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

У ч. 1 ст. 81 ЦПК України вказано, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цих Кодексом.

За вимогами ст. 89 ЦПК України виключне право оцінки доказів належить суду, який має оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

З урахуванням встановлених обставин суд дійшов висновку, що Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості на суму 43 138,81 грн. проведений АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» з дотриманням норм чинного Кодексу ГРС. Підставою для здійснення нарахування (донарахування) об`єму необлікованого природного газу був факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.

Так, належними доказами підтверджується, що: відповідач є споживачем природного газу; що мало місце втручання в роботу лічильного механізму лічильника газу типорозміру G-4, марки «Самгаз», модель RS/2001-LA, № 2488877 (розміри та шрифти літер, цифр та елементів відбитку тавра про повірку ЗВТ на пломбі, встановленій на лічильнику (правий бік лічильного механізма), не відповідають встановленому зразку. Наявний доступ в роботу лічильного механізму. В наслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства. Під час проведення експертизи застосовувалась фото фіксація. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації).

Встановивши вищенаведені обставини, оцінивши наявні докази у справі у їх сукупності та взаємозв`язку, суд дійшов висновку про наявність підстав для покладення на відповідача, як на споживача послуг з газопостачання, обов`язку з відшкодування завданих позивачеві збитків за виявлені порушення, а тому суд вважає, що позовні вимоги АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» про стягнення з відповідача вартості донарахованого (необлікованого) об`єму природного газу на суму 43 138,81 грн. є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно достатті 141 ЦПК України, понесені АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» документально підтверджені судові витрати у вигляді судового збору в сумі 3028,00 грн. (а.с.35) підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. 2, 7, 10, 12-13, 76-82, 89, 133, 141,142, 206, 211, 229, 245, 247, 258-259, 263-265, 268, 272-273, 275, 280-282, 353-355 ЦПК України, ст. ст. 3, 11, 14-16, 203-205, 216, 526, 610, 611, 626, 629, 630, 1166 ЦК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого необлікованого об`єму природного газу - задовольнити.

Стягнути зі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (м. Запоріжжя, вул. Заводська, буд. 7, ЄДРПОУ: 03345716) вартість донарахованого необлікованого об`єму природного газу у сумі 43 138 (сорок три тисячі сто тридцять вісім) гривень 81 копійку.

Стягнути зі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (м. Запоріжжя, вул. Заводська, буд. 7, ЄДРПОУ: 03345716) в рахунок повернення сплаченого судового збору 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.

Копію рішення надіслати сторонам в порядку, передбаченому статтею 272 ЦПК України.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня ухвалення рішення.

Суддя Д.О. Каряка