Постанова № 132015118, 21.11.2025, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
21.11.2025
Номер справи
583/4823/25
Номер документу
132015118
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 583/4823/25

3/583/1812/25

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 листопада 2025 року суддя Охтирського міськрайонного суду Сумської області Яценко Н.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні протокол про адміністративне правопорушення разом з матеріалами, що надійшли від Головного управління ДПС в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої головним бухгалтером ТОВ «Охтирка м`ясопродукт»,

за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

15.10.2025 до Охтирського міськрайонного суду Сумської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення №636/18-28-02-07 від 10.10.2025, відповідно до якого ОСОБА_1 вчинила правопорушення встановленого законом порядку ведення податкового та бухгалтерського обліку, а саме: занижено податок на прибуток, в результаті чого до бюджету не надійшло коштів за 2021 рік 539314 грн (декларація уточнена №23918392 від 27.07.2023), 2022 рік 4324056 грн (декларація уточнена №9312210801 від 28.07.2023), 2024 рік 127182 грн (декларація уточнена №9427789750 від 11.03.2025); занижено податок на додану вартість у сумі 29838879 грн, у тому числі за грудень 2022 року 1306537 грн (декларація уточнена №9013373012 від 02.02.2023), жовтень 2023 року 418339 грн (декларація №9313783435 від 20.11.2023), листопад 2023 року 281545 грн (декларація №9346908318 від 20.12.2023), серпень 2024 року 16846731 грн )декларація №9275003367 від 19.09.2024), за вересень 2024 року 2700879 грн (декларація №9312118942 від 21.10.2024), жовтень 2024 року 3732485 грн (декларація уточнена №9387139125 від 20.12.2024), листопад 2024 року 2019522 грн (декларація №9387153465 від 20.12.2024), грудень 2024 року 2532841 грн (декларація №9419107466 від 20.01.2025), в результаті чого до бюджету не надійшло коштів у сумі 29838879 грн; зменшено суму бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок на загальну суму ПДВ 2452715 грн, в тому числі по декларації за листопад 2022 року на суму 663187 грн (декларація уточнена №9000517014 від 05.01.2023), грудень 2022 року 1425000 грн (декларація уточнена №9013373012 від 02.02.2023), любий 2023 року 149506 грн (декларація уточнена №9080737091 від 14.04.2023), березень 2023 року 215022 грн (декларація уточнена №9097579498 від 01.05.2023), чим порушила п. 44.1, п. 44.2 ст. 44, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188, п. 198.5 ст. 198, п. 200.1, п. 200.4 ст. 200, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України. Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

В судове засідання ОСОБА_1 не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена у встановленому законом порядку, заяви про відкладення справи не подала, причини неявки суду не вказала.

Відповідно до положень ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено вичерпний перелік справ про адміністративні правопорушення, під час розгляду яких участь особи, яка притягується до адміністративної відповідальності є обов`язковою, в даному випадку справа про притягнення особи до адміністративної відповідальності за ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення до таких не відносяться, тому вважаю можливим проводити розгляд справи у відсутності особи, що притягається до адміністративної відповідальності.

Факт скоєння ОСОБА_1 інкримінованого їй правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення №636/18-28-02-07 від 10.10.2025, витягом з акту від 28.07.2025 №7087/18-28-07-02-07/37124055/31 ТОВ «ОХТИРКА М`ЯСОПРОДУКТ» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2020 по 31.12.2024, з питань єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.10.2020 по 31.12.2024.

Отже, як вбачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення та доданих до нього матеріалів, ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за порушення, допущені у період з 01.10.2020 по 31.12.2024, тобто за порушення з часу вчинення якого минуло понад три місяці.

Статтею 7Кодексу Українипро адміністративніправопорушення визначено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Відповідно до ч. 1 ст.163-1Кодексу Українипро адміністративніправопорушення відсутністьподаткового обліку,порушення керівникамита іншимипосадовими особамипідприємств,установ,організацій встановленогозаконом порядкуведення податковогообліку,у томучислі неподанняабо несвоєчаснеподання аудиторськихвисновків,подання якихпередбачено законамиУкраїни тягне за собою накладення штрафу у розмірі від п`яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

При цьому згідно з ч. 1, ч.2 ст. 38Кодексу Українипро адміністративніправопорушення адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді), у такому випадку стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніше як через три місяці з дня його виявлення.

Тобто приписами статті 38Кодексу Українипро адміністративніправопорушення встановлено строки, після закінчення яких виключається накладення адміністративних стягнень.

Згідно з п. 7 ст.247Кодексу Українипро адміністративніправопорушення провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв`язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Як вбачається зі змісту ст.38Кодексу Українипро адміністративніправопорушення початком відліку строку для накладення адміністративного стягнення є день вчинення адміністративного правопорушення. Вказана стаття не передбачає інших умов відліку цього строку, крім як для триваючих правопорушень.

Кодекс Українипро адміністративніправопорушення не містить визначення поняття «триваюче правопорушення». Проте, як зазначено у листі Міністерства юстиції України від 02 серпня 2013 року №6802-0-4-13/11, в теорії адміністративного права триваючими визначаються правопорушення, які, почавшись з якоїсь протиправної дії або бездіяльності, здійснюються потім безперервно шляхом невиконання обов`язку. Початковим моментом такого діяння може бути активна дія або бездіяльність, коли винний або не виконує конкретний покладений на нього обов`язок, або виконує його не повністю чи неналежним чином.

Проаналізувавши обставини справи та юридичний склад правопорушення, вчиненого ОСОБА_1 , доходжу висновку, що порушення порядку ведення податкового обліку є разовим правопорушенням, оскільки таке правопорушення не має триваючого характеру й завершується у момент подання декларацій,які формуються на підставі первинних документів, що фіксують факт здійснення господарських операцій.

Тому, враховуючи, що з часу вчинення, а не дати виявлення (приймаючи до уваги, що виявлене правопорушення не є триваючим) минуло більше трьох місяців, вважаю за необхідне закрити провадження у справі.

Керуючись ст. 38, ч. 1 ст. 163-1, 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя

ухвалила:

Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст.163-1Кодексу Українипро адміністративніправопорушення стосовно ОСОБА_1 узв`язку із закінченням передбачених ст.38Кодексу Українипро адміністративніправопорушення строків притягнення до адміністративної відповідальності.

Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя Охтирського міськрайонного суду

Сумської області Н.Г. Яценко