Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2025 року м. ПолтаваСправа № 520/27674/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Канигіної Т.С., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Харківського окружного адміністративного суду про визнання дій та бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Харківського окружного адміністративного суд про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, а саме просить:
- визнати протиправною бездіяльність Харківського окружного адміністративного суду щодо ненадання відповіді за запитом від 15.09.2024, а також у ненаданні листом Харківського окружного адміністративного суду від 02.10.2024 №05-24/44063/24/ 2024 інформації у формі належним чином завірених копій ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 20.09.2022 у справі № 520/14348/19, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01.03.2024 у справі № 520/37462/23 та рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 у справі №520/30249/23;
- зобов`язати Харківський окружний адміністративний суд надати відповідь за запитом від 15.09.2024, а також інформацію на запит від 29.09.2024 у формі належним чином завірених копій ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 20.09.2022 у справі №520/14348/19, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01.03.2024 у справі № 520/37462/23 та рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.11.2023 у справі №520/30249/23.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем незаконно позбавлено позивача на забезпечення до інформації шляхом ненадання відповіді на запит на інформацію від 15.09.2024 та ненадання інформації за запитом від 29.09.2024.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 матеріали адміністративної справи № 520/27674/24 за позовом ОСОБА_1 до Харківського окружного адміністративного суду про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії направлено до Другого апеляційного адміністративного суду як суду вищої інстанції для визначення підсудності.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 21.10.2024 адміністративну справу № 520/27674/24 за позовом ОСОБА_1 до Харківського окружного адміністративного суду про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії передано за підсудністю до Полтавського окружного адміністративного суду.
Справа надійшла до Полтавського окружного адміністративного суду 19.11.2024, про що свідчить штамп вхідної реєстрації.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу №520/27674/24 передано до провадження судді Клочка К.І.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, а також вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, витребувано докази.
13.12.2024 до суду надійшов відзив на позов, у якому представник відповідача зазначає про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки не було порушено прав, свобод чи інтересів позивача.
Розпорядженням керівника апарату Полтавського окружного адміністративного суду від 23.05.2025 №199 у зв`язку зі звільненням судді ОСОБА_2 відповідно до підпункту 2.3.44 пункту 2.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №520/27674/24, за результатами якого суддею з розгляду цієї справи визначено суддю Канигіну Т.С., що підтверджується протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.05.2025.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28.05.2025 адміністративну справу №520/27674/24 за позовом ОСОБА_1 до Харківського окружного адміністративного суду про визнання дій та бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії прийнято до провадження.
Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із запитом від 15.09.2024, а саме: просив надати інформацію у формі належним чином завірених копій ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 20.09.2022 у справі №520/14348/19, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01.03.2024 у справі № 520/37462/23, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 у справі №520/30249/23 та рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.01.2023 у справі № 520/11406/22 /а.с.10-11/.
Відповідно до відповіді Харківського окружного адміністративного суду від 19.09.2024 №05-24/42029/24 /а.с.78/ запитувані належним чином завірені копії виконавчих документів по адміністративним справам №520/14348/19, №520/37462/23, №520/30249/23 та №520/11406/22 виготовлені, підписані та готові до видачі. Видача копій рішень та виконавчих листів за списками здійснюється кожного робочого дня з понеділка по четвер з 09:00 год. до 17:00 год., у п`ятницю з 09:00 год. до 15:45 год., обідня перерва з 13:00 год. до 13:45 год., у приміщенні суду за адресою: м. Харків, майдан Свободи, 6 (Північний корпус ХНУ ім. В.Н. Каразіна). Чинним законодавством України не передбачено направлення таких документів заявникам на їх адреси. Звернуто увагу, що суд здійснює свою діяльність за дотриманням умов відсутності загрози життю та здоров`ю учасникам судового процесу, суддям та працівникам суду з урахуванням вимог воєнного часу.
Крім того, позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із запитом від 29.09.2024 /а.с.13-15/, а саме: просив надати інформацію у формі належним чином завірених копій ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 20.09.2022 у справі №520/14348/19, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01.03.2024 у справі № 520/37462/23, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 у справі №520/30249/23.
У відповіді Харківського окружного адміністративного суду від 02.10.2024 №05-24/44063/24/2024 /а.с.18-19/ наведено, що відповідно до інформації з комп`ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду" ухвалу від 20.09.2022 у адміністративній справі № 520/14348/19 отримано позивачем 05.11.2022. Рішення від 01.03.2024 у справі №520/37462/23 позивачу направлено на офіційну електронну адресу в електронній формі в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України та Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему, та отримано 01.03.2024. Зазначене рішення набрало законної сили 02.04.2024. Рішення від 30.11.2023 у справі №520/30249/23 позивачу направлено на офіційну електронну адресу в електронній формі в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України та Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему, та отримано 01.12.2023. Рішення від 30.11.2023 у справі №520/30249/23 набрало законної сили 01.01.2024. На день надання відповіді заяв від позивача по вказаним справам стосовно видачі копії рішення, яке набрало законної сили, не надходило.
Наголошуючи на неналежний розгляд заяв, позивач звернувся до суду з цим позовом за захистом порушених прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм статтею 40 Конституції України права на звернення урегульовано Законом України від 02.10.1996 №393/96-ВР "Про звернення громадян" (далі за текстом - Закон №393/96-ВР).
Частиною першою статті 1 Закону №393/96-ВР встановлено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес, регулюється Законом України від 13.01.2011 №2939-VI "Про доступ до публічної інформації" (далі - Закон №2939-VI).
Статтею 1 Закону №2939-VI визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 3 Закону №2939-VI право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Статтею 5 цього Закону встановлено, що доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.
Статтею 12 Закону №2939-VI передбачено, що суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Статтею 13 цього Закону визначено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.
У статті 14 Закону №2939-VI наведено, що розпорядники інформації зобов`язані: 1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3) вести облік запитів на інформацію; 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; 6) надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Відповідно до частини першої статті 20 Закону №2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно з частинами першою, другою статті 22 Закону №2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.
Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
За змістом статті 23 Закону №2939-VI рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.
Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов`язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону №2939-VІ відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації несуть особи, винні у вчиненні таких порушень: 1) ненадання відповіді на запит; 2) ненадання інформації на запит; 3) безпідставна відмова у задоволенні запиту на інформацію; 4) неоприлюднення інформації відповідно до статті 15 цього Закону; 5) надання або оприлюднення недостовірної, неточної або неповної інформації; 6) несвоєчасне надання інформації; 7) необґрунтоване віднесення інформації до інформації з обмеженим доступом; 8) нездійснення реєстрації документів; 9) навмисне приховування або знищення інформації чи документів.
У розділу XIV Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України 20.08.2019 № 814 (у редакції наказу Державної судової адміністрації України від 17.10.2023 № 485), наведено, що вихідна кореспонденція суду приймається, перевіряється і відправляється канцелярією після її реєстрації в АСДС відповідно до Положення про АСДС.
Вихідні документи обробляються канцелярією і надсилаються адресатам централізовано в день їх одержання від структурного підрозділу (виконавця) або не пізніше наступного робочого дня, якщо документ надійшов в кінці робочого часу (неробочий час).
Вихідні документи надсилаються адресатам з використанням засобів поштового та електронного зв`язку, а також доставляються кур`єрською, фельд`єгерською службами.
Опрацювання документів для відправлення поштовим зв`язком здійснюється канцелярією відповідно до Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270 (із змінами).
Передача електронних документів здійснюється із застосуванням кваліфікованого електронного підпису (КЕП).
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся із запитом до Харківського окружного адміністративного суду 15.09.2024 (неділя - вихідний день), у зв`язку з чим запит зареєстрований у Харківському окружному адміністративному суді 16.09.2024 (наступний робочий день після вихідного - понеділок) за вх.№01-27/91658/24.
Відповідачем розглянуто цей запит та листом від 19.09.2024 №05-24/42029/24 надано відповідь.
23.09.2024 відповідачем сформовано відомість №4 на просту письмову кореспонденцію, оплачену з використанням державного знака маркувальної машини /а.с. 68/.
Тобто, розгляд звернення позивача від 15.09.2024 здійснений належним суб`єктом та у строк, визначений Законом №2939-VI (не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту).
Позивач також звернувся із запитом до Харківського окружного адміністративного суду від 29.09.2024 (зареєстровано вх.№01-27/96919/24 від 30.09.2024).
Відповідачем розглянуто цей запит та листом від 02.10.2024 №05-24/44063/24/2024 надано відповідь.
Відповідь на запит від 02.10.2024 №05-24/44063/24/2024 надіслана на адресу електронної пошти позивача, зазначену ним у запиті /а.с. 69/.
Отже, розгляд звернення позивача від 29.09.2024 здійснений належним суб`єктом та у строк, визначений Законом №2939-VI.
Суд зазначає, що Верховний Суд у своїй постанові від 17.04.2019 №342/158/17 дійшов висновку, що протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень треба розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи в невчиненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними й реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов`язкових дій.
Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов`язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Крім того, потрібно з`ясувати юридичний зміст, значимість, тривалість та межі протиправної бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість/протиправність бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи.
Враховуючи встановлені обставини розгляду звернення позивача, суд дійшов висновку, що відповідачем належним чином та відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" надано відповідь на запити позивача від 15.09.2024 та від 29.09.2024.
Відповідно до частин першої та другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Нормами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи наведені норми законодавства, якими урегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволені позовних вимог.
Підстави розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 243-246, 250, 255, 287, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Харківського окружного адміністративного суду (майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 34390710) про визнання дій та бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Канигіна Т.С.