Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 724/3999/25 Провадження № 2-о/724/230/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20листопада 2025року Хотинський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді: Скрипника С.М.
за участі секретаря судового засідання: Філіпчука Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження, в залі суду в місті Хотині Чернівецької області, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Боднарюк Віталій Іванович, заінтересована особа Хотинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення, -
В С ТА Н О В И В:
Короткий зміст та обґрунтування вимог
Заявник ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Боднарюк Віталій Іванович, звернулася до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, в якій просить встановити юридичний факт, а саме факт її народження ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Сочі, Краснодарського краю, РФ вказавши наступні відомості в актовому записі про народження: у графі «відомості про матір» ОСОБА_2 .
В обґрунтування вимог заяви посилається на те, що вона, ОСОБА_3 , громадянка України, однак народилася в м. Сочі, Краснодарського краю, РФ, при цьому її батьками являються ОСОБА_2 , а відомості про батька взагалі відсутні. В подальшому, 11.03.1986 року вона зареєструвала шлюб з ОСОБА_4 та змінила прізвище на ОСОБА_5 .
Зазначає, що 16 червня 1998 року Хотинським РВ УМВС України в Чернівецькій області їй було видано паспорт громадянина України.
Вказує, що нещодавно нею було встановлено факт втрати оригіналу її свідоцтва про народження, залишилися лише копія вказаного свідоцтва. Фактично вона залишилася без свідоцтва про народження, тому зверталася до Хотинського відділу ДРАЦ з метою отримання дублікату свідоцтва про народження, однак їй було відмовлено, оскільки Україна припинила будь-які відносини з РФ, що унеможливлює витребувати від них інформацію щодо народження заявника на території РФ.
Оскільки на території України актовий запис про її народження не складався, їй для підтвердження цього факту потрібно витребувати документи на підтвердження факту реєстрації її народження за місцем складення відповідного актового запису на території РФ, однак з огляду на збройний конфлікт між РФ та Україною вона позбавлена фізичної можливості як на звернення за витребуванням втраченого свідоцтва про народження на території держави-агресора так і на апостилювання цього документа відповідними органами РФ, яким надаються повноваження на проставлення апостиля.
Метою встановлення факту народження їй необхідно для можливості поновлення актового запису про народження та повторного отримання свідоцтва про народження, оскільки вона позбавлена юридичної можливості засвідчити в Україні факт її народження в позасудовий спосіб, внаслідок обставин, що не залежать від неї.
Підтримуючи вищевикладене, просила задовольнити вимоги заяви в повному обсязі.
Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою Хотинського районного суду Чернівецької області від 10 листопада 2025 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд у порядку окремого провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, на адресу суду від її представника - адвоката Боднарюка В.І. надійшла заява, в якій просить розгляд справи проводити у його відсутності та відсутності заявниці, заявлені вимоги підтримують в повному обсязі, та просить їх задовольнити.
Заінтересована особа представник Хотинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з`явився, на адресу суду надіслали заву, в якій просять розгляд справи проводити у відсутності їхнього представника, проти задоволення заявлених вимог не заперечують.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Фактичні обставини встановлені судом.
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд вважає заявлені вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Так, судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , в м. Сочі Краснодарського краю РФ, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_1 виданого Хотинським РВ УМВС України в Чернівецькій області 16.06.1998 року (а.с.6-7).
Відповідно до витягу з реєстру Недобоївської територіальної громади за №2025/015909966 від 29.10.2025 року ОСОБА_1 з 16.06.1988 року зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 (а.с.8).
До матеріалів справи долучено копію свідоцтва про народження ,серії НОМЕР_2 виданого 23.11.1967 року, з якого вбачається, що ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Сочі Краснодарського краю, РФ відомості по батька відсутні, мати вказана ОСОБА_2 (рос.мовою) (а.с.8 зв).
Як вбачається із копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 виданого 03.06.2019 року ОСОБА_3 17.10.1967 року зареєструвала шлюб 11.03.1986 року із ОСОБА_4 , та після реєстрації шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_5 (а.с.9).
Застосовані норми права. Мотиви та висновки суду.
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, зазначений у статті 315 ЦПК України, не є вичерпним.
Згідно з частиною другою статті 315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Суд вправі встановлювати лише такі факти, які за своїми ознаками є юридичними фактами, тобто такими, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності певних прав.
Відповідно до частин 1, 4 статті 13 Закону України від 01 липня 2010 року № 2398-VI «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (далі - Закон № 2398-VI), пунктів 1, 2 розділу I, пунктів 24, 26 глави 1 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5 (далі - Правила № 52/5) державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до СК України.
Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2007 року № 1064.
Державна реєстрація народження на підставі рішення суду про встановлення факту народження проводиться за правилами поновлення актових записів, якщо з дня народження дитини, зазначеного у рішенні суду, минуло більше року (пункт 24 глави 1 розділу III Правил № 52/5).
Внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання здійснюється відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 (далі - Правила № 96/5).
Відповідно до пунктів 1.2, 1.8 розділу I Правил № 96/5 внесення змін поновлення актових записів цивільного стану, складених органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану в разі втрати цих записів. Поновлення актового запису цивільного стану проводиться за місцем його первинного складення, за винятком випадків, встановлених в абзацах третьому - п`ятому пункту 3.13 розділу III цих Правил.
Заяви громадян України про поновлення актових записів цивільного стану, які були складені компетентними органами іноземних держав, розглядаються на загальних підставах з дотриманням вимог цих Правил. Відсутність зазначених актових записів цивільного стану має бути підтверджена документально (пункт 1.3 розділу І Правил № 96/5).
Реєстрація актів цивільного стану компетентними органами іноземних держав, підтверджується відповідними легалізованими у встановленому порядку документами про реєстрацію актів цивільного стану. Копії актових записів цивільного стану витребовуються від компетентних органів іноземних держав, з якими Україна уклала договори про правову допомогу та правові відносини у цивільних і сімейних справах, у разі необхідності підтвердження певних даних (пункт 3.9 розділу III Правил № 96/5).
Документи, видані компетентними органами іноземних держав на посвідчення актів цивільного стану, здійснених поза межами України за законами відповідних держав щодо громадян України, іноземців і осіб без громадянства, визнаються дійсними в Україні за наявності легалізації, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. (пункт 8 глави 1 розділу II Правил, пункт 1.5 розділу I Правил внесення змін).
Наведене свідчить про те, що встановлення в судовому порядку факту народження фізичної особи має юридичне значення для поновлення актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України або компетентним органом іноземної держави, у разі відсутності такого актового запису або у тих випадках, коли внаслідок перевірки заяви про поновлення актового запису про народження з`ясувалось, що народження заявника не реєструвалось.
Відповідно до частини 4 статті 13 Закону № 2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою, зокрема, фактів народження фізичної особи та її походження.
Оскільки, на території України актовий запис про народження ОСОБА_1 не складався, останній для підтвердження цього факту потрібно витребувати документи на підтвердження факту реєстрації її народження за місцем складення відповідного запису на території РФ.
У зв`язку з військовою агресією РФ проти України та повномасштабним вторгненням 24 лютого 2022 року російських військ на територію України задля знищення Української держави, захоплення силою української території та встановлення окупаційного контролю Президент Володимир Зеленський підписав Указ № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».
У відповідь на акт збройної агресії РФ проти України Президент України підтримав пропозицію Міністерства закордонних справ України про розрив дипломатичних відносин України з російською федерацією, про що 24 лютого 2022 року оголошено на офіційному веб-сайті Міністерства закордонних справ України.
На доручення Глави Української держави Міністерство закордонних справ України розпочало процедуру розриву дипломатичних відносин відповідно до норм міжнародного права.
01 грудня 2022 року прийнято Закон України № 2783-IX «Про вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року» (далі - Закон № 2783-IX).
22 грудня 2022 року Закон № 2783-IX опубліковано у газеті «Голос України» та 23 грудня 2022 року він набрав чинності.
Закон № 2783-IX передбачає: зупинення дії Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України у м. Мінську 22 січня 1993 року і ратифікованої Законом України від 10 листопада 1994 року № 240/94-ВР, та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року (далі - Мінська конвенція та Протокол), вчиненого від імені України у м. Москві 28 березня 1997 року і ратифікованого Законом України від 03 березня 1998 року № 140/98-ВР, у відносинах з російською федерацією та Республікою Білорусь (стаття 1); вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України у м. Мінську 22 січня 1993 року і ратифікованої Законом України від 10 листопада 1994 року № 240/94-ВР, та Протоколу до неї, вчиненого від імені України у м. Москві 28 березня 1997 року і ратифікованого Законом України від 03 березня 1998 року № 140/98-ВР (стаття 2).
Відповідно до статті 72 Віденської конвенції про право міжнародних договорів, якщо договором не передбачається інше або якщо учасники не погодились про інше, зупинення дії договору відповідно до його положень або відповідно до цієї Конвенції звільняє учасників, у взаємовідносинах яких зупиняється дія договору, від зобов`язання виконувати договір у своїх взаємовідносинах протягом періоду зупинення.
Стаття 25 Закону України «Про міжнародні договори України» містить аналогічну норму, відповідно до якої зупинення дії міжнародного договору України за умов, якщо договір не передбачає іншого, чи за відсутності іншої домовленості з іншими його сторонами, звільняє Україну від зобов`язання виконувати його протягом періоду зупинення дії договору з тими його сторонами, з якими зупинено дію договору, і не впливає стосовно іншого на встановлені договором правові відносини України з іншими його сторонами.
За повідомленням Міністерства закордонних справ України дію Мінської конвенції у відносинах з РФ та Республікою Білорусь зупинено з 27 грудня 2022 року.
З дати зупинення дії Мінської конвенції, зокрема, до документів, виданих на території РФ і Білорусі, при їх пред`явленні на території України застосовується вимога засвідчення апостилем згідно з Конвенцією, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, від 05 жовтня 1961 року, яка є чинною у відносинах України з РФ і Білоруссю.
З огляду на збройний конфлікт між РФ та Україною заявник позбавлений фізичної можливості як на звернення за витребуванням втраченого свідоцтва про народження на території держави-агресора, так і на апостилювання цього документа відповідними органами РФ, яким надаються повноваження на проставлення апостиля.
Аналогічних за змістом висновків прийшов Верховний Суд у постанові 31 січня 2024 року у справі № 643/1873/23 (провадження № 61-9113св23).
Відповідно до пункту 2 глави 1 розділу III Правил № 52/5 При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження такою жінкою.
У рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт. Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів (стаття 319 ЦПК України).
Згідно з пунктом 4 глави 1 розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану, якщо державна реєстрація народження дитини проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження, дані про дату і місце народження дитини зазначають відповідно до рішення суду.
У справі склалася така правова ситуація, за якої заявник позбавлений юридичної можливості засвідчити в Україні факт його народження в позасудовий спосіб внаслідок обставин, що не залежать від нього - видачі свідоцтва про народження на території російської федерації і як наслідок можливості його повторного отримання.
При цьому, пунктом 6 розділу IV Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5, передбачено, що громадяни України та особи без громадянства, які проживають в Україні, витребовують документи на підтвердження фактів реєстрації актів цивільного стану, здійснених компетентними органами іноземної держави, через Міністерство закордонних справ України, якщо інший порядок не встановлено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
В свою чергу, відповідно до пункту 7 статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Особисті немайнові права ОСОБА_1 перебувають у стані правової невизначеності, а, отже, потребують гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами державного захисту.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
За змістом частин 1-3 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Відповідно до пункту 2.2.2. Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5 запис у Реєстрі про народження фізичної особи та її походження містить, зокрема відомості про батьків (пункт «г»).
ОСОБА_1 , звертається із заявою про встановлення факту її народження з одночасним визначенням її походження від матері ОСОБА_2 , так як відомості про батька відсутні, що узгоджується з вищенаведеними положеннями Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян та пунктом 1 глави 1 розділу III Правил № 52/5.
Метою встановлення даного факту заявник ОСОБА_1 вказала те, що встановлення факту народження їй необхідно для поновлення актового запису про народження та повторного отримання свідоцтва про народження, оскільки позбавлена юридичної можливості засвідчити в Україні факт її народження в позасудовий спосіб внаслідок обставин, що не залежать від неї.
Судом враховується, що наявні в матеріалах справи докази підтверджують факт того, ОСОБА_2 є матір`ю ОСОБА_6 , відомості про батька відсутні.
Оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, врахувавши встановлені обставини справи та відповідні їм норми права, суд вважає, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту народження підлягає задоволенню.
При цьому судом враховується, що рішення суду про встановлення факту народження є підставою для державної реєстрації відповідного акту цивільного стану (його поновлення), яке реалізується особою шляхом звернення із відповідною заявою до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Розподіл судових витрат.
Судові витрати з заінтересованих осіб не стягуються та покладаються на заявника, оскільки заінтересовані особи по справі не вчиняли жодних протиправних дій, що стали підставою пред`явлення вимог.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 76 - 89, 247, 264, 265, 293, 294, 315 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Боднарюк Віталій Іванович, заінтересована особа Хотинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт народження ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Сочі Краснодарського краю, Російської Федерації, вказавши відомості в актовому записі про народження: у графі відомості про матір - вказати ОСОБА_2 , в графі відомості про батька інформація відсутня.
Копію рішення направити сторонам.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_4 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа - Хотинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, місце знаходження: вул. Свято-Покровська 54 м. Хотин Дністровського району Чернівецької області, код ЄДРПОУ:26593173.
Повне рішення складено 20 листопада 2025 року.
Суддя: Сергій Миколайович СКРИПНИК