Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
19 листопада 2025 рокуЧернігівСправа № 620/17631/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., за участі секретаря Бородулі В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові заяву Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі
за позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській областіпро визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії У С Т А Н О В И В:
Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції звернулось до суду з заявою, в якій просить змінити спосіб і порядок виконання рішення суду Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.05.2022 у справі № 620/17631/21 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на ОСОБА_1 нараховану, але не виплачену доплату до пенсії за період з 01.12.2019 по 31.08.2022, що складає 168362,72 грн.
Свою заяву мотивує тим, що рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.05.2022 у справі № 620/17631/21 залишається невиконаним відповідачем.
Відповідач подав відзив, у якому просив відмовити в задоволенні заяви, вказав, що по рішенню Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.05.2022 у справі № 620/17631/21 заборгованість становить 168 175,72 грн.
У судове засідання учасники справи не з`явилися, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, від представника заявника надійшла заява про розгляд справи без їх участі, що не перешкоджає судовому розгляду.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису, відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, не здійснювалося.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов до такого висновку.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.05.2022 позов ОСОБА_1 задоволений та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» від 20.10.2021 № 33/45-2202, з урахуванням раніше виплачених сум.
Судом 21.06.2022 було видано виконавчий лист № 620/17631/21 про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» від 20.10.2021 № 33/45-2202, з урахуванням раніше виплачених сум.
Головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції постановою від 29.06.2022 було відкрито виконавче провадження № 69308090 з виконання вищевказаного виконавчого листа.
Так, судом встановлено, що згідно з розрахунком на доплату, датованого 03.08.2022, на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.05.2022 у справі № 620/17631/21 доплата за період з 01.12.2019 по 31.08.2022 складає 168362,72 грн.
Натомість, згідно з роздруківками з системи щодо нарахування та пенсійних виплат, наданими Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області, 29.10.2025 позивачеві виплачено 187,35 грн заборгованості, проте сума, що залишилася не виплаченою в указаних роздруківках відсутня.
Відповідно до частини першої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявоюсторонисуд, який розглядав справу яксуд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявоюстягувачачи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з частиною третьою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Невиконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб`єкта владних повноважень відповідних виплат.
В силу частини третьої статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Суд звертає увагу, що відповідно до положень частини третьої статті 129-1 Конституції Українисудове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (пункт 53 рішення у справі «Ковач проти України», пункт 59 рішення у справі «Мельниченко проти України», пункт 50 рішення у справі Чуйкіна проти України, тощо).
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини другої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також у спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Аналіз вищевикладеного, дає підстави для висновку, що завданням адміністративного судочинства, є зокрема своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
При цьому, виконання судового рішення є завершальною стадією судового процесу, в якій остаточно реалізується завдання адміністративного судочинства - ефективний захист та поновлення порушених прав.
Так, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області надано розрахунки заборгованості на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.05.2022 у справі № 620/17631/21, згідно яких доплата за період з 01.12.2019 по 31.08.2022 складає 168 362,72 грн (станом на 03.08.2022), а також підтвердження виплати 187,35 грн у жовтні 2025 року.
При цьому, суду не надано жодних пояснень, що стали підставою проведення перерахунку заборгованості, внаслідок якого було зменшено суму заборгованості, не надано помісячних розрахунків пенсії з метою проведення перевірки розрахунків, не надано доказів повідомлення в межах проведення виконавчих дій державного виконавця про зменшення суми заборгованості, як наслідок відсутність в суду доказів, що державний виконавець перевіряв в межах покладених на нього Законом України «Про виконавче провадження» обов`язків щодо перевірки виконання рішення суду в частині вказаної заборгованості.
Суд зазначає, що в межах розгляду заяви про зміну способу та порядку виконання рішення суду, саме заявник повинен навести розрахунок заборгованості за виконавчим листом та довести правильність такого розрахунку, а суд має перевірити його.
Разом з тим, суду не доведено розмір суми заборгованості у виконавчому провадженні № 69308090, відкритому з виконання виконавчого листа про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» від 20.10.2021 № 33/45-2202, з урахуванням раніше виплачених сум.
Враховуючи вищевикладене та наведені вище обставини, суд приходить до висновку, що у задоволенні заяви Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу та порядку виконання рішення суду слід відмовити.
Керуючись статтями 241-242, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
В задоволенні заяви Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій (бездіяльності) та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту.
Повний текст ухвали складений 19 листопада 2025 року.
Суддя Ю. О. Скалозуб